Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:34 06.10.24 
Автомобили
   >> Ford
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Да се похваля и да питам...нови  
Автор DiscМодератор (Ford Rider)
Публикувано08.07.04 00:41



Преди 2 дена си купих ел. стъкла, предни - комплект с бутоните и инсталацията, 90 лв. после се оказа, че съм забравил релето, което беше почти фаталано. Машинките са нитовани. Свалих мойте, нитовах новите. Всичко това само за 1 час. Инсталацията си я имах, но за всеки случай взех онази от Ескорт-а...
Остана тока, но беше късно и тъмно та остана за следващият ден. Играх си 3 часа, почти се запалих. Стопи се бутона на вратата от който се пуска осветлението в купето като се отвори вратата! Гледах тъпо схемите на ел. инсталацията и стигнах до извода, че или инженерите от Форд са прецакали точно моята инсталация за ел. стъклата (!) или пък не съм намерил и поставил правилното реле. Хайнес казва - зелено реле, R18, поставя се на указаното място при останалите релета. Намерих мястото, поставих релето (но не зелено, нямам такова), меря на бушон 22 (ел. стъкла) - няма ток!!! Но за сметка на това почна да работи вентилатора в купето, който беше оставен на II, но нормално като изгасиш колата той си спря. Учудих се на това "явление" и пак потънах в схемите и замерванията. Оказа се, че проблема е точно в релето! Явно Форд си правят по поръчка релета някъде, и им ги правят както ги поръчат. Зелено реле Форд се явява с разменени 2 контакта! Схемата на работа на стъклата е следната: когато колата е на контакт стъклата работят. Когато не си на контакт не работят, но ако отвориш вратата, от бутона на вратата за осветлението в купето се подава маса на бубината на релето. Релето затваря, подава ток до бутоните и можеш да вдигнеш/пуснеш стъклата. Всичко това ако поставите зелено реле Форд!!! Пускам схемичка на релето заедно с легенда на номерата на контактите. Ако поставите друго (както направих аз) резултата е следният: двата контакта - този който е към бутона на врата, където нормално трябва да идва маса при отворена врата и контакта от който отива плюса към бутоните и оттам към машинките се разменят!!!!!!! И ако като мен, пробвате на отворена врата дали вече ви работят стъклата, ще стане следното: в момента в който поставите релето на 30 вместо към бушона плюс отива на бутона на вратата - късо! ако натиснете бутона за стъклата подавате маса през моторчетата през бутона към релето, което само подава плюс към изхода на релето ту през 87 ту през 87А. Очевидно бутона на вратата се е оказал най-слабата част от веригата и се стопи. Разбрах защо ми тръгна и вентилатора в купето, но това е друга история... В крайна сметка: не намерих ЗЕЛЕНО РЕЛЕ ФОРД, просто поставих едно мостче на мястото на релето и по-малък бушон за ел. стъклата, сега работят без контакт, на затворена и отворена врата, до второ нареждане или намирането на зелено реле! Търся нов бутон за вратата (шофьорската), защото и другият не работи, а нощно време е кофти когато се качваш и слизаш без осветление.
Сега почвам да питам.
Каква е вероятността да съм прав за "специалното" зелено реле с разменени контакти?
Гледах един ентусиаст си беше преправил инсталацият и стъклата му работеха "One shot drop down" - натискаш, пускаш бутона стъклото пада до долу, без да се налага да задъжаш бутона. Някакви идеи в тази насока?
Освен стъклата взех и нов плафон с 20 сек. закъснение и 2 "лунички", но се оказа, че и за него трябва реле, защото (по схема) релето задържа 20 сек. осветлението след като отвориш/затвориш вратата а не платка с електронрн таймер. Контактите на плафона са същите като на старият ми. Та такова реле да ви се намира или да сте срещали някъде да се продава ново?
След като махнах дръжките останаха дупки в корите. Дайте идея за "тапи" който да поставя на мястото на зейналите дупки - диаметър около 40 мм.?
Някой да търси ръчни машинки за стъкла - Ескорт/Орион '91-'96 барабар с дръжките? Давам ги почти без пари, колкото да си платя бензина за разкарването при покупката на ел. стъклата. Старият плафон също е за продажба. Частите са работещи, безпроблемни, плафона не е потъмнял!
Подарявам ел. инсталация за ел.стъкла.


Схема на свързване на реле R18 - ел. стъкла



Контакт 87 - постоянен плюс от акумулатора
Контакт 87А - плюс при положение на контактният ключ "На контакт"
Контакт 86 - маса, при отворена врата, затваря се контакта на бутона на вратата
Контакт 85 - постоянен плюс от акумулатора
Контакт 30 - плюс при задействано реле, към бушон 22 (ел.стъкла)

Успех!

Orion CLX '91 1,4 CFI


Тема всичко е точно,нови [re: Disc]  
Автор Щ-3O4Модератор (Щука)
Публикувано08.07.04 08:52



само по един абзац имам коментар:
".......Гледах един ентусиаст си беше преправил инсталацият и стъклата му работеха "One shot drop down" - натискаш, пускаш бутона стъклото пада до долу, без да се налага да задъжаш бутона. Някакви идеи в тази насока?
...."

Това може да се направи с допълнително реле със самозадръжка. Но не виждам кой ще задържи прозореца в междинно положение...?

А за релета плафона-ами всяко реле за време за 12 V, със закъснение при отваряне на контактната система би ти вършило работа. Е, трябва да е автомобилно все пак заради токовете. Така, че не се притеснявай за цвета на корпуса на релето-зелен, червен, бенбен... Важно е да е със същата контактна система.

SIERRA 1.8 Ghia, CVH

Редактирано от Щ-3O4 на 08.07.04 08:59.



Тема да питам...нови [re: Disc]  
Автор PhoneFen (Fiesta 1.1mi)
Публикувано08.07.04 09:53



.....това със контакта и ел.стъклата много ме дразнеше и след като прочетох това което си писал хукнах към Фиестата да проверя на отворена врата дали работят машинките, да ама не ! В събота ще разгадая тази работа като ми остане повече свободно време !



Тема Отворена врата....нови [re: PhoneFen]  
Автор brock (Mondeo 1.6 16V)
Публикувано08.07.04 10:02



При Мондеото също няма такова нещо - изключен контакт и при отворена врата ел. стъклата работят




Тема Честита придобивка!нови [re: Disc]  
Автор Mircha ()
Публикувано08.07.04 10:10



Бутоните за вратите са стандартни. Продават се във всички магазини за авто части. Бутончето е по-дълго и може да се чупи на подходяща за случая дължина.

Въпроса с разменените контакти не можах да го разбера добре (много е горещо и не ми се мисли), но при Форд винаги има голяма вероятност за нестандартни решения.

"One shot drop down" има при Мондеото. Разгледай схемите и може да откриеш решението. За мен е по-интересно "One shot close up". Много е готино да си пуснеш алармата и тя да ти затвори джамовете. За съжаление, както споменах, този сезон не ми е подходящ за мислене.

Колкото до тапите - пробвай в някой магазин за мебелен обков. Там обикновено има най-различни декорации.


Много е хубаво, нищо да не правиш и след това да си починеш. Исп.нар. поговорка

Тема Колкото до алармата ...........нови [re: Mircha]  
Автор PhoneFen (Fiesta 1.1mi)
Публикувано08.07.04 10:18



Във всеки магазин за аларми продават модулчета с цена между 12 и 20$ които са точно за вдигане на стъклата при включване на алармата! Не се отварят вратите за да се слагат датчици на стъклата а самата електроника ги проверява по ток , като се натовари моторчето и счита, че прозореца е затворил



Тема Re: всичко е точно,нови [re: Щ-3O4]  
Автор Jack71 (непознат )
Публикувано08.07.04 10:21



"One shot drop down" - натискаш, пускаш бутона стъклото пада до долу ..."
Това и аз съм го виждал. Контрола е следния : едно бързо щракване и стъклото се спуска докрай ,но ако задържиш се спуска докато отпуснеш бутона. Доколкото ми обясняваха тогава се контролира от комп-а. Това ми ти нещо бе на Рено Еспейс.
Аз искам да питам нещо друго : 1/ мога ли да монтирам ел стъкла на задните врати. Има една подробноск : колата е комби и стъклата падат до половината 2/ мога ли да намаля времетраенето на лампата в купето вместо на 20 сек на 10 например.



Тема Re: Колкото до алармата ...........нови [re: PhoneFen]  
Автор brock (Mondeo 1.6 16V)
Публикувано08.07.04 10:21



А тези модулчета не са ли за определен вид аларма - имам в предвид модул съвместим с алармата.
И аз бих искал такова, ама това което знам от човека, който ми сложи алармата, е че си зависи от нея
Ма ако знаеш нещо повече кажи...
********
А това с one drop.... не се командва от компа, поне при мондеото, а си е допълнително реле. Аз някъде имах точното описание и как да си направиш и другия джам да бачка така, ама нещо сега не мога да го намеря. Като го намеря ще го постна

Естествено, че можеш да си сложиш ел.стъкла и отзад - те всички /при по-новите коли/ се свалят до полувина от съображение за сигурност.

А това с гасненето на лампата, не може да се препрограмира лесно - начина е да се пипне релето и някои елементи /ел./ да се сменят с други с други стойности. А ако ти е фабрично - просто даваш на контакт и лампите угасват веднага. На моето мондео забавянето е 12сек.


Редактирано от brock на 08.07.04 10:28.



Тема Re: Да се похваля и да питам...нови [re: Disc]  
Автор kEFi (...)
Публикувано08.07.04 10:26



Честито!
Относно решенията на Форд си е ясно от релетата до гърнетата...
Това със стъклото без контакт ще се пробвам...
Поне при мен имам такова падане на стъклото, но май само на шофьорската врата. След толкова време все още не съм научил как точно се задейства пълно/контролирано отваряне - май пълното беше пти бързо натискане/отпускане на бутона ама...
За дупките в корите - има доста сладки самозалепящи се емблеми с марка Форд дето ги продават за тасове (кръгли), така че ако прецениш че ти харесва...



Тема Не се бях сещал, че го правят по ток!нови [re: brock]  
Автор Mircha ()
Публикувано08.07.04 10:34



Мислех, че е с крайни изключватели.

Вероятно модулите са универсални. Почти всяка аларма (дори китайските) има един-два свободни изхода точно зо токива цели.


Много е хубаво, нищо да не правиш и след това да си починеш. Исп.нар. поговорка


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.