Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:26 28.06.24 
Автомобили
   >> Ford
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема куп въпроси за климатиканови  
Автор Щ-3O4Модератор (MARVITCH)
Публикувано19.06.03 22:14



Момчета, не съм сигурен че климатикът ми работи както трябва. Духа хладно, но не и студено толкова както в Сеата на който се возих днес. Като го включа, оборотите падат, започва да се чува особен шум. Вероятно от компресора. Температурата на мотора почва да играе. Та трябват ми схеми, описания, принцип на действие, диагностика, обслужване, контрол, и всичко по тази тема. Какво трябва да се следи, какво да се сменя, регулира ли се. Изобщо как да разбера дали климатика ми работи добре или не. Помагайте.


Редактирано от Щ-3O4 на 20.06.03 09:06.



Тема Re: куп въпроси за климатиканови [re: Щ-3O4]  
Автор Mircha ()
Публикувано20.06.03 10:10



Както го описваш положението не е много розово. Аз не разбирам много от климатици, но знам няколко причини за да не работи добре:
1. Няма достатъчно фреон;
2. Запушен филтър;
3. Запушен/зацапан радиатор.
Сигурно има още сто неща.
Най добре отиди на специалист. Има един в Младост - там си караме служебните коли и сме доволни. Мисля, че взима около 30лв. за диагностика, което си струва според мен като се има предвид, че ако ти гръмне компресора нещата стават много пъти по скъпи. Ако те интересува ще ти дам точния адрес и някакъв телефон(в момента не ги знам - трябва да попитам).
Иначе, ако си решил сам да се бориш, провери ли в Microcat дали не е показано нещо?

Каквото и да решиш - действай бързо, че жегите започнаха

Успех!



Тема ми давай :-(нови [re: Mircha]  
Автор Щ-3O4Модератор (MARVITCH)
Публикувано20.06.03 10:56



Благодаря ти. Ще я закарам на майстор както казваш. Дай каквито адреси и телефони имаш. Фреона не е сменян май 3 години. Филтър също... МАМЕНЦЕТО МУ! Лошото че не ми е ясен принципа на действие и навързването на техническите елементи поне една диагностика сам да си направя. Пък и какво трябва да духа, колко студено, зависи ли от външната температура... Не съм с климатроник де, обикновен климатик е.



Тема Re: ми давай :-( [re: Щ-3O4]  
АвторOldBen (Нерегистриран)
Публикувано20.06.03 11:49



Не е работа без нужното оборудване. Температурата най-лесно се мери. Завираш един термометър в средната конзола (откъдето духа) и мериш. Струята на въздуха трябва да я насочиш само към конзолите, т.е. регулатора на крайно положение за да не духа към краката или към прозорците. Температурата трябва да стигне 5° С. Токова, по-студено неможе. Само че, други неща са по важни. Филтър на климатика се съмнявам да имаш, но ако имаш смени го. Най-важна е компресията, а тя се мери на стенд, ако е голяма - лошо, натоварва двигатела, ако е малка пак лошо, не духа достатъчно студено. Преди да се мери компресията, обаче трябва да се провери фреона. Също без стенд неможеш. Технологията е следната. Изпомва се фреона от системата и се вижда колко грама е, после се налива обратно колкото трябва, разликата в грамажа я доплащаш. Добавя се и специално масло, което е най-скъпото в процедурата, защото освен, че смазва има свойството да абсорбира конденза. Проверява се и състоянието на компресора, ремък, лагери, луфтове и т.н. По паспорт фреона се долива на две години (част от него естествено се изпарява в системата). Какво можеш сам да направиш? Да смениш филтър, ако имаш; Да провериш на око компресора и евентуално да смениш ремъка, ако е за смяна; Да измериш температурата. Ако температурата достига 5° С и огледът не ти подскаже нещо, сам преценявай да ли да ходиш на стенд. Ако 30-50 лева не са ти проблем и поддържаш колата си като бял човек, задължително отиди в сервиз. В Мотофое естествено. По евтино е от ImPas'56, например и със сигурност ще ти сложат точния фреон и масло (за различните модели климатици фреоните са различни). Плащаш консумативите и тарифа за 1/2 час работа, затова след това си сигурен, че всичко е ОК.



Тема докладвам кво свършихнови [re: OldBen]  
Автор Щ-3O4Модератор (MARVITCH)
Публикувано21.06.03 13:27



След постинга на Мирча, по обява във вестник отидох на цар Борис 272. Диагностика 24 лв., смяна фреон 87 лв., добавка контрастно масло 38 лв. На стенда имаше едно БМВ, майстора ми каза да изчакам 40 минути и след това ми предложи като за по ефтино смяна на целия фреон. Мотах се пуших, по едно време се отказах да дам минимум 100 лева, прибрах се, прочетох постинга на Старият Бен :-). Днес си намерих квижката на откраднатото ми БМВ, разучих схемата на климатика, взех китайски термометър, слязох при колата и по съветите от постинка почнах диагностиката. Случайно жабката ми беше отворена и чух едно щракане. !!! Еврика! Там имам един потенциометър който се чудех за какво е. За климатика е. Нагласих, измерих, всичко е ок! Подържа 6-8 градуса от предните средни дефлектори!
Така, че Мирча, Бен, спестихте ми над 100 лева и притеснения. Пък и научих нещо и ще продължавам. Благодаря ви!!!! А една диагностика вече спокойно някъде като имам време ще си направя евентуално за малко допълване на фреона ако трябва.



Тема Re: докладвам кво свършихнови [re: Щ-3O4]  
Авторscorpio (Нерегистриран)
Публикувано22.06.03 09:33



Какво точно регулира с този потенциометър.Иначе температурата ти е добра .При мен е 9 градуса,но за такъв потенциометър не знам.



Тема термореле е това...нови [re: scorpio]  
Автор Щ-3O4Модератор (MARVITCH)
Публикувано22.06.03 11:33



подобно на тези в електрическите печки. С потенциометъра регулирам температурата на вдухвания студен въздух. Т.е. командва комресора. В едното крайно положение температурата става 15-20 градуса, а в другото крайно става 6-8 градуса. Би трябвало да имаш и ти възможност за някаква настройка от някъде.

Редактирано от Щ-3O4 на 22.06.03 12:28.



Тема Re: термореле е това...нови [re: Щ-3O4]  
Автор SlMPLl ()
Публикувано22.06.03 21:44



А да знаеш на Ескорт '92 къде може да се намира такъв потенциометър ;-))



Тема Re: термореле е това...нови [re: Щ-3O4]  
Авторscorpio (Нерегистриран)
Публикувано23.06.03 07:29



Благодаря за отговора.Пожелания за безпроблемна работа на климатика през лятото.



Тема на една ръка разстояние...нови [re: SlMPLl]  
Автор Щ-3O4Модератор (MARVITCH)
Публикувано23.06.03 10:21



99% съм сигурен, че датчика има балон и капилярка, а самото термореле е с биметална пластина натягаща се от потенциометъра. (Естествено потенциометър не е точния термин). Тъй като конструктивно са едно, монтирани са на такова място, че водача с протягане на ръка и без да губи видимост да върти копчето. Такава би трябвало да е логиката на конструкторите. Така, че огледай всичко на и под арматурното табло и по джаджички на височина от коленете нагоре. Невъзможно е да нямаш такова реле защото то управлява ел.магнитния съединител на компресора. Постъпи като мен според съвета на СтариятБен и се заслушай къде "цъка" отвреме навреме. Там е релето с потенциометъра. Едно малко допълнение от мен: Това реле за регулиране няма нищо общо с термичното реле за термична защита на компресора. Разтвори всички прозорци да иравниш външната и вътрешната температура, после затвори всичко и натисни бутона "вътрешна циркулация". Ще спестиш време.

Редактирано от Щ-3O4 на 23.06.03 11:05.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.