Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:51 17.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Кокичета и момини сълзи?нови  
Автор !Valencia ()
Публикувано22.03.12 13:50



Здравейте!

Много отдавна искам да си купя кокичета и момини сълзи, но в саксийка - не откъснати. Някой да може да ми помогне?

Благодаря ви предварително!





Тема Re: Кокичета и момини сълзи?нови [re: !Valencia]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано22.03.12 13:58



И на мен ми е голям дерт. Кокичетата конкретно(
От години търся да си ги сгъстя в двора на село - там имаше много, като бях малък, но около 10-12 години никой не се грижеше за тях и останаха десетина. Кефят ме и защото по никой начин не се пречкат взаимно с палмичките ми - имат коренно различни и незастъпващи се времево-топлинни изисквания)



Тема Re: Кокичета и момини сълзи?нови [re: Kиpo]  
Автор !Valencia ()
Публикувано22.03.12 19:14



Добре си, щом изобщо имаш. Предполагам, че с малко грижи (торене и т.н.) можеш да ги размножиш. Аз нямам и едно - за лек.

Преди няколко дни една комшийка носеше малко букетче - за подарък, та отдели няколко и ми ги даде. Попитах я откъде мога да си намеря, за да си посадя, а тя каза да искам от някоя баба.

П.П. Смяташ ли, че от семената на сухите кокичета могат да поникнат истински?



Тема Re: Кокичета и момини сълзи?нови [re: !Valencia]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано22.03.12 19:59



От няколко години имам кокичета в саксия. При мен пускат само листа. Миналата година се излъгаха и цъфнаха 2 кокичета, а тази, отново само листа. Иначе лукувичките са се увеличили с 2-3 броя за тези 4 години, откакто са при мен. Донесох си ги от България. Не знам дали не им е топло.
А момини сълзи тук продават на по-големите специализирани пазари за цветя - организират няколко такива годишно. Чела съм обаче, че обичат сянка и да са под дърво - няма как да им осигуря подходящи условия.



Тема Re: Кокичета и момини сълзи?нови [re: !Valencia]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано22.03.12 21:14



Явно да. Този очевидно доста успешен растителен вид все трябва да се размножава някак и в дивата природа. Затова мисля - да.





Тема Re: Кокичета и момини сълзи?нови [re: Asia.]  
Автор !Valencia ()
Публикувано23.03.12 00:00



В България се продават холандски, тайландски и пр. цветя (които не са адаптирани към нашите условия и обикновено не оцеляват), само традиционно български почти няма.

Преди две години, докато разхождах кучето, попаднах на едно сметище. Там, освен всичко останало, имаше и строителни отпадъци. Между парчетата керемиди, тухли и отломки от бетон цъфтяха момини сълзи. Толкова много красота сред руини!

Бяха оцелели напук на разрушението. Тъжна гледка! Защото някъде си, в полето, може би на километри от разрушената къща, те пазеха спомена за ръцете, които са ги садили.

На следващия ден си взех малка мотичка и успях да откопая няколко с почвата. Досега не са цъфтели. Тази година им е трета и се надявам да цъфнат.



Тема Re: Кокичета и момини сълзи?нови [re: Kиpo]  
Автор !Valencia ()
Публикувано23.03.12 00:05



Това е много добра новина!


Имам девет броя. Оставила съм ги да съхнат. Догодина, живот и здраве, ще експериментирам. Ако начинанието е успешно, ще споделя.



Тема Re: Кокичета и момини сълзи?нови [re: !Valencia]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано23.03.12 09:48



Не съм много сигурен, дали не трябва да ги засадиш отсега(или по някое време наесен). Хубаво е да се консултираш с някой по-опитен или спец.


Успех ти пожелавам. А моя случай вероятно ще разреша, като откопая една особено гъста туфа пред блока, 30-ина+ кокичета на 2 педи площ, които очевидно се мъчат толкова нагъсто. Но повече не ми и трябват( а и на мястото тук ще оставя няколко разредени, разбира се!)



Тема Re: Кокичета и момини сълзи?нови [re: !Valencia]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано23.03.12 09:54



И аз съм с впечатление, че са бая жилави(сълзите). На мен не ми харесват...няма да познаеш защо. :)
Просто са прекалено красиви и фини едновременно, повече , отколкото мога да понеса. Изпълват ме с абсолютно ирационална тъга


Иначе за семките...малко мичурински, но - фактът си е факт. Отдалечен, но точно по темата, пример: Семки на палмички от Англия или Австралия(вярно, вторите ще садя в неделя) освен, че никнат спорадично, са по-хилави. А студоустойчивостта - да сме живи и здрави, ще видим в следващите години, но не могат и по нея да се мерят с нашите.
Вчера едно момче от Асеновградско ми даде една шепа семена на Трахикарпус, които просто ИЗЛЪЧВАТ здраве и с нетърпение чакам да видя колко ще поникнат, но съм убеден, че кълняемостта ще бъде близо до 100 процента. Просто семките са от "вносна" палма, засадена тук преди 10-12 години, НО са родени и узрели тук. Това важи и за доматите ми, така че вероятно е валидно и за тези луковици, още повече, че повечето от тях не стигат до размножаване със семки.



Тема Re: Кокичета и момини сълзи?нови [re: Kиpo]  
Автор !Valencia ()
Публикувано23.03.12 17:00



Относно кокичетата ще последвам съвета ти. С повече питане и малко късмет, може да попадна на човек, който има опит в отглеждането им. Според мен трябва да ги засея най-рано през есента, както се прави с луковичните насаждения, защото моите току-що прецъфтяха.

Пожелавам ти успех с палмите и най-вече с доматите. Много е хубаво, когато откъснеш нещо от градината или двора и го сложиш на масата. И не защото не можеш да си купиш. В купените плодове и зеленчуци я няма емоцията - твоята емоция.

Изпълват ме с абсолютно ирационална тъга

И на мен ми въздействат по същия начин, но лично аз не приемам тъгата като ирационална. Тя е солта на живота!

Сблъсъкът с всяко много красиво нещо също ме натъжава. Но това не е причина да престана да се срещам с него. Напротив, съзнателно търся съприкосновението отново и отново, докато престане да ми прави впечатление... И след време, когато съм забравила влиянието, което то оказва върху мен, се срещам отново с него. Емоциите са толкова разтърсващи, сякаш виждам красотата за първи или за последен път.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.