Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:33 20.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
*Кратък преглед

Тема Пръскане на овошки?  
Автор !Valencia ()
Публикувано01.04.12 23:41



Когато купих препаратите за зимно пръскане - акарзин и бордолезов разтвор, в аптеката ми обясниха, че пръскането трябва да стане не по-рано от 15-ти март, за да не се стимулират дръвчетата и да вземат да напъпят преждевременно. Защото после, ако времето застудеело, можело пъпките да бъдат попарени. И понеже дойде време за второто пръскане, реших да прочета дали разтоянието от 15 дни между двете пръскания (както ми казаха в аптеката), трябва стриктно да се спазва. От прочетеното разбрах, че: Първото пръскане се прави преди отварянето на пъпките, а моите дръвчета имат 4-5 пъпки - значи съм подранила. Второто пръскане (с други препарати) се прави преди цъфтежа. Имам два въпроса:
1. Да спазвам ли тези 15 дни, за които ми говореха, и след ден-два да напръскам овошките или да изчакам да напъпят?
2. Необходимо ли е да се съобразявам с времето? Имам предвид дали между пръскането и дъжда, който евентуално ще завали, е необходимо да има някакъв интервал?





Тема Re: Пръскане на овошки?нови [re: !Valencia]  
Автор s_oliva (непознат )
Публикувано11.04.12 10:16



Здравей,
и аз съм начинаещ, попрочетох и мисля следното:

1/ зависи за какво пръскаш - ако например се пръска против струпясване(болест по ябълките) - прави се многократно, преди, по време и след цъфтежа;
2/ интервалите при това положение изобщо не е фатално стриктно да се спазват;
3/ важно е да се пръска, когато не вали и напръсканото после да изсъхне добре, а на другия ден нека си вали ако иска



Тема Re: Пръскане на овошки?нови [re: s_oliva]  
Автор KuроАдминистратор ( )
Публикувано11.04.12 10:26



+1



Тема Re: Пръскане на овошки?нови [re: s_oliva]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано13.04.12 00:01



Нямам представа за какво пръскам. Имам пет-шест дръвчета. В аптеката казах какви са и те ми дадоха накакви универсални препарати. Направих и предцъфтежното пръскане с Нуреле Д и Тирам, макар че някои от дръвчетата не са напъпили. След цъфтежа се пръска със същите препарати. При наедряване на плода се пръска с Нуреле Д и Шавит. Пръскането се правело през две седмици. Имам един допълнителен препарат за череши, но не мога да прочета какъв е заради указанята, които ми написаха върху пликчето.

Благодаря! Това за дъжда беше важно.





Тема Re: Пръскане на овошки?нови [re: здpaвeц]  
Автор geleznia1 (geleznia1)
Публикувано13.04.12 12:35



Според мен може да се пръска всяка седмица стига да не вали и да няма вятър-не вземайте мнението ми за миродавно.





Тема Re: Пръскане на овошки?нови [re: geleznia1]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано13.04.12 16:45



-не вземайте мнението ми за миродавно

Няма да го вземам!





Тема Пръскане на овошки?нови [re: !Valencia]  
Автор siropino (антифашист)
Публикувано19.01.21 23:14












*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.