Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:33 03.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Палми  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано12.05.11 12:11



Ровенето в Интернет за информация относно много неща, вкл. палмите и бананите, едно от най-новите ми хобита, често ме довежда до истински бяс!
Безброй страници с изпапагалствани и пейстнати стотици пъти едни и същи текстове, често дори без опит за козметична промяна. Текстове, неносещи никаква полезна информация, но с печата на грозния машинен превод от чужди източници.
Другият вариант, не по-малко досаден и изнервящ, е някакви безкрайни хихикания по форуми, от които също ползата като инфо е нулева.
Нарушавам собственото си правило да не публикувам прекалено много теми на една страница точно с цел да споделям собствен, все още смешно малък, но РЕАЛЕН опит с тези растения. Полезни или не - suum cuique.

Редактирано от Kиpo на 19.12.11 12:34.



Тема Моите палми: [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано12.05.11 12:16



Отглеждани на открито от миналата година са: 1 трахикарпус и 1 финикова.
Тази година вече съм засадил(всичко се отнася за двора във Видинско, саксиите не се броят!):
Вашингтония Филифера,
още една Канарска

Предвиждам да садя тази седмица: половин дузина малки Трахикарпуса от подвида 'България" на К. Донов, които ще оставя без никаква защита следващата зима, 2 Хамеропса и поне 1 Бутия Капитата, но твърде вероятно ще се прежаля и за втора от този вид, заради доброто предчувствие, което имам за него.

Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.


Тема Харди Ветеранката: [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано27.05.11 22:29



, само с един умрял найлон(моя грешка, която вече няма да допусна!)





)

Насилници грабят царството небесно. Насилници към своите греховни пожелания.

Редактирано от Kиpo на 27.05.11 22:30.



Тема Re: Палми в Северозападна България [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано25.06.11 18:08



след почти терминалната за нея поради моята немарливост, зима на открито. Респект за това страхотно растение!

наистина ми е тъжно, 4е толкова интелигентно мом4е като теб яде месо

Тема Една бутия [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано25.06.11 18:24





наистина ми е тъжно, 4е толкова интелигентно мом4е като теб яде месо

Тема Re: Палми в Северозападна България [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано25.06.11 18:31



с бутиите на открито.

наистина ми е тъжно, 4е толкова интелигентно мом4е като теб яде месо

Тема Re: Палми в Северозападна България [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано23.07.11 21:48




Наистина тоя вид има впечатляващ растеж: когато я засадих в началото на май имаше 3 листа,

Общо взето, ако оцелее зимата с добра защита, ще стане акцентче догодина. :)

Когато ставаме от сън, за да отидем на Църква, демоните ни подбуждат да заспим отново

Тема Re: Палми в Северозападна България [re: Kиpo]  
Автор Luchezara ()
Публикувано30.07.11 17:54



Как ги защитаваш през зимата? За финиковата палма пише в справочниците, че издържа до минус 12 градуса.


Аз подарих на майка ми една студоустойчива палма, с листа като ветрило. /Забравих й името./ След много години стъблото им става високо до около 1,50 м., листата още нагоре. Мисля, че идва от Азия. Казаха ми, че спокойно издържа навън, само първата година е добре да се кали малко, като презимува на остъклена тераса. Има поне няколко вида студоустойчиви палми и в България. Един човек имаше разсадник и ги продаваше и сигурно не е само той, но не съм се интересувала за имена и адреси, просто бях видяла случайна реклама.


Аз съм навита на студоустойчиви маслини. И такива продаваха на едно изложение в НДК - два вида. Не знам дали са им вкусни плодовете, обаче звучи хубаво да си имаш малка маслинова горичка.





Редактирано от Luchezara на 30.07.11 18:30.



Тема Re: Палми в Северозападна България [re: Luchezara]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано01.08.11 12:49



Трахикарпус е било. Но в ниските места и на север и на юг(където има инверсии) си трябва защита. Наистина обаче и тя е права: има десетки, а предполагам и стотици микроклимати, предимно на юг но не само, където трахикарпусът си вирее без никаква защита. Иначе разсадникът е на Кирил Донов - ентусиаст и маниак на тема тропични растения в България, посветил живота си, както с еказва на това. Намира се между Пловдив и Асеновград, пусни го на Гугъла, ще ти го изкара.

Финиковата ми оцеля, но тръгна от нулата - беше само с найлон, практически без защита, измръзнаха и листата, защото подходих много несериозно, а и честно казано нямах никакъв опит.

само за един ден през декември, но имаше и два неколкодневни периода с около минус 12(минимуми). В момента новите гонят метър, но нямам намерение да им пробвам студоустойчивостта и ще я зазимя с поне двуешелонна защита(ров с биогориво(конска тор и слама), вътрешна изолация, отоплителен маркуч с термореле и външна палатка. Нищо по-малко от пълно запазване на красивите и перести листа няма да приема като успех. Иначе малките трахикарпуси - половината ще оставя без никаква защита, другите само с малка купчинка пръст, все пак им е първа година.
Вашингтонията, която направо лудна лятото и до есента ще има поне 10-12 нови листа, също ще защитя с тройна подсигуровка, много е красива и най-важното - бързорастяща.
А бананите... там маниащината ми излиза извън контрол и ще опиша едва в края на есента със снимков материал какво съм замислил.

Когато ставаме от сън, за да отидем на Църква, демоните ни подбуждат да заспим отново

Тема Re: Палми в Северозападна България [re: Luchezara]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано01.08.11 15:49



И аз съм навита за маслина. Ще я гледам на балкона лятото, а зимата вътре в неотоплена стая. Ако намериш инфо за продажба на малко дръвче, свиркай.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.