Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:57 05.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
*Кратък преглед

Тема Орхидеянови  
Автор Dolce De Leche (Delicious)
Публикувано12.02.11 06:13



"Осинових" две изоставени от собственика си орхидеи от този вид:


Никога не съм имала орхидеи. Информацията, която открих на Интернет ме озадачи. От една страна пишат, че това са най-лесните за отглеждане в изкуствени условия орхидеи, след което описват безкрайно сложен начин за това. Разтършувах се назад в клуба за практическа информация, но открих само две теми. На едната нямаше никакъв отговор, на другата - отговора беше обезкуражителен. Има ли някой с успешен ПРАКТИчЕСКИ опит в отглеждането на тези прекрасни цветя и желание да го сподели?



Тема Re: Орхидеянови [re: Dolce De Leche]  
Автор бaбa 3aйka ((бившия Заек))
Публикувано12.02.11 16:21



Имам 4 такива орхидеи .Те нетрябва да се засаждат в пръст , а в специална / почва / за орхидеи - тя св състои от кора от бор , мъх и незнам си какви още неща . Купува се на пакети от бриколаж или практикер . Насадила съм ги в прозрачни пластмасови кофички от сладоледи и съм пробила много дупки не само отдолу а и отстрани на кофичките за да влиза въздух. Те са пълни с въздушни зелени корени . Когато видя , че корените почват да побеляват , значи има нужда от вода . Сипвам в дълбок съд вода и пъхам за 30-40 минути саксията вътре , но водата нетрябва да стига до ръба на саксията - нека е един пръст по-надолу. След това отцеждам и така до следващия път . Има си специална тор за орхидеи , която е на пръчици и я слагам във водата когато се сетя .



Тема Хиляди благодарности! [re: бaбa 3aйka]  
Автор Dolce De Leche (Delicious)
Публикувано12.02.11 19:39



Точно от такъв отговор имах нужда!!!


Орхидеите бяха в декоративен керамичен съд и всяка по отделно в надупчена прозрачна пластмасова кофичка пълна с торф, камъчета, мъх и не-знам-си-още-какво. Точно, както ти описваш!!! Съжалявам, че попитах след като се опитах да импровизирам със знанията си за традиционните стайни цветя. Трябваше да ги оставя в оригиналния керамичен съд. При изваждането загубих доста от смеската около корените на едната орхидея. Те щръкнаха доста над ръба на кофичката и не смея да ги натисна навътре, за да не ги изпотроша. Дано да оцелее докато купя допълнителна смеска! Накиснах ги за 30-40 мин във вода и сега се отцеждат. Корените им бяха сериозно побелели. Каква светлина предпочитат? Вярно ли е, че имат нужда от много висока влажност? Ако-да, как им се осигурява? Колко често цъфтят? Аз малко се бях обезкуражила, че ще се справя, но отговора ти ме обнадежди, за което отново благодаря!

Редактирано от Dolce De Leche на 12.02.11 19:41.



Тема Re: Хиляди благодарности!нови [re: Dolce De Leche]  
Автор бaбa 3aйka ((бившия Заек))
Публикувано12.02.11 19:46



Ми моите цъфтят по веднъж в годината . Не натискай корените - това са въздушни корени . Влажност не осигурявам , само светлина . Цветарника ми се намира до парното , а то е пуснато на 4 през цялата зима . Само на радиатора слагам купичка със студена вода , за овлажняване на въздуха . И не ги слагаи в керамична саксия . Трябва да са в прозрачна саксия и надупчена отстрани да влиза въздух .



Тема Re: Хиляди благодарности!нови [re: бaбa 3aйka]  
Автор Dolce De Leche (Delicious)
Публикувано12.02.11 20:22



Точно така - въздушни корени. Мърдат във всички посоки!

Няма начин да се подредят ако ги изпуснеш от кофичката.
Какво е изложението на прозореца до твоя цветарник? Директна светлина ли получават или индиректна?



Тема Re: Хиляди благодарности!нови [re: Dolce De Leche]  
Автор бaбa 3aйka ((бившия Заек))
Публикувано13.02.11 08:08



Источен прозорец , на който има щора , но тя си е нагодена да влиза светлина .



Тема Re: Орхидеянови [re: Dolce De Leche]  
Автор ycмиxни ce (пак се усмихни)
Публикувано16.02.11 11:45



Аз има няколко .В момента две са цъфнали.Все още са в пръста в която ги купих.Лятото обаче им орязах малко корените които излизаха навън.Оросявам ги когато се сетя. Поливам ги със стайна температура ,като отверме на време ги торя.Купените саксийки са във специални пласмасови такива ,които са дълбоки и със повдигнато дъно. Лятото не позволявам да ги грее пряко слънцето.Това е.



Тема Re:нови [re: Dolce De Leche]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано25.08.11 23:53



Точно такава тема търсех и аз

Виждам, че вече си получила изчерпателна информация. И аз имам орхидея от този вид, те не се излагат на пряка слънчева светлина и се "къпят" с вода със стайна температура, която пръскаш по тях с обикновена пръскалка (като препаратите за прозорци). Но е важно да не се утаява вода в основата на листата, защото ще започнат да гният. Също "къпането" го прави по-рано през деня, за да има време водата да се изпари до вечерта. Не обичат много топлото, така че не ги дръж близо до горещ отоплителен уред. Когато прецъфти едно цветче, не режи от основа, а възможно най-близо до листенцата, за да може там пак да излезе нова пъпка с нов цвят :)
Фаленопсисите са наистина най-лесните за поддържане орхидеи :)

Himbeer се представя за мен в различни клубове като имитира моя никнейм. Тролче :)

Тема Re: Орхидеянови [re: Dolce De Leche]  
Автор ycмиxни ce (пак се усмихни)
Публикувано12.09.11 15:49



Моите цъфтят от февруари -март . Прекрасни създания .




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.