Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:10 14.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Доматинови  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано10.08.09 09:45



Или как неусетно се превръщаме в маниаци.
Сдобих се, макар малко късно, със семена за няколко сорта домати тая пролет, но понеже наистина бе малко късно, засадих само няколко от единия сорт (Лонг Кийпър) директно на мястото за постоянно, без разсад. 4 стръка поникнаха, към средата на април, половин месец, след като бях изкарал разсада от купешките хибриди(това е друга тема: очаровах се от един италиански хибрид с формата на круша, Сърцето на Албенга, но за това- друг път)
Сега са доста симпатични растения, отрупани с по 10-15 домата, започнах да ги салатирам още преди месец.
Снимка(не е моя, все забравям да ги снимам, а и не ми изглеждаха фотогенични с тоя оранжевеещ цвят):


Отвътре, обаче, са доста по-червени, а и това е без значение, предвид наистина хубавият им, мек, салатен вкус!
Сега вече ме е яд, като гледам хвалебствията за други маниашки сортове, чиито семена вече имам, Мариана'с Пийс и т.н.
Усещам, как вече планирам да засадя поне десетина сорта, макар по 3-4 стръка само, разбира се, а и искам сам да си произведа семената, за целта не трябва да са един до друг, инак ще се получи някой уродлив хибрид с разклатени гени:-))
Изводи, до които стигнах сам, ако някому могат да са полезни:

При засаждането на място засадих ма 4 места по 2-3 семки, които покрих с пластмасови бутилки(местата). Поникнаха по 1-2, първата половина на април бе необичайно хладна, 2-3 дни на косъм от слана. Реално се получи малко под 50% кълняемост, но допускам, че и семената са били стари: хибридите които засадих в кофички поникнаха реално на 100%.
Разбира се, плододаването по тоя начин започна по-късно, но не ЧАК толкова, колкото бе разликата между засаждането на "титулярите" от разсад и тези на място- 3 месеца, а само около месец и половина(първият "Балкан" откъснах към 5 юни, а лонг Кийпър- около 20 юли. Разбира се, оранжевите пепеляшки имат и по-дълъг период от засаждане до зреене, така че това не е показателно.
Във всеки случай, за догодина ще си избера 6 до десет(физическа невъзможност, все пак става дума за хоби, не за зеленчукопроизводство!) вида екзотика за сметка на конфекцията хибриди по магазините.

П.с: Още една снимка(моите са с доста по-правилна овална форма от тези)







Тема Re: Доматинови [re: Kиpo]  
Автор Kaлoмaин. (същата)
Публикувано10.08.09 23:42



Определено е добра стратегия да се пробват няколко различни сорта. А по нашия край всеки търси Рила или Идеал, и после се чудят защо от година на година доматите стават все по-зле.





Тема Re: Доматинови [re: Kиpo]  
Автор Dolce De Leche (Delicious)
Публикувано12.08.09 07:34



Моите са Big Boys.

П.С. Г-н Админе, добре, че имам само три доматени растения. Манията, която прогресивно развивам към този зеленчук ( или плод, както упорито го характеризират местните), би ме принудила да Ви мрънкам настоятелно за самостоятелен клуб.





Тема Samo въз основа на името им,нови [re: Dolce De Leche]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано12.08.09 08:24



човек може да ти прави фройдистки анализи оттук, през 20-я меридиан до Норвегия и Карско море


Но това е оффтопик, да не разводняваме темата...



Тема Re: Доматинови [re: Dolce De Leche]  
Автор Kaлoмaин. (същата)
Публикувано12.08.09 12:50



Много ми харесва усещането за мокро, когато пипне човек някое листо. И топлината им, когато ги късам около обяд. Кажи как вървятпри вас - пръскате ли ги, колтучите ли ги ... и най-важното - вкусни ли са?





Тема моите съвсем умишлено НЕ ГИнови [re: Kaлoмaин.]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано12.08.09 13:26



пръскам, поради тая причина имам 5-10 на сто загуби, но за останалите съм убеден, че са напълно чисти.
Иначе без колтучене няма как да стане, но нали са няколко стръка за кеф и не ми е проблем. Ама тъй, както са няколко стръка, цяло лято, като си ходя уикендите, има предостатъчно за салата.
Листата и ароматът им са една от причините да харесвам това растение. Не заради мита, че отблъсквал комарите(не е вярно!) а заради самия аромат. От малък го асоциирам с истинското лято.
Не са просто вкусни, а най-вкусните възможни: жегата и пясъка, на който растат правят сладостта им интензивна и мека едновременно, с нетърпение очаквам следващата година за да пробвам и други сортове, признати по света.





Тема сезон 2010нови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано26.06.10 19:17



Не съм си ходил от 2 седмици, а готови е имало още към 15-то число:









Без пост и поклони и причастие нищо не става - оставаш си грешен и дори демоничен!

Тема Re: Доматинови [re: Kиpo]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано21.07.10 18:15



Твоят вариант дава добри резултати. Ограничихме се с 6 - 7 сорта - всъщност по малко от всичко, което се предлагаше като разсад. И резултатът е по-добър от последните три - четири години. И то чувствително по-добър.





Тема да, ранните, след 40-50 кгнови [re: Kaлoмaин]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано22.07.10 11:28



от няколко стръка, вече са към края на плододаването си(Балкан).
Средноранните са в разгар, екзотичните тепърва започват, а късните, които засадих през втората половина на май от семка директно, не разсад(Лонг Кийпър, Златно Съкровище и едни удивително добре растящи черни черешки) очаквам да започнат след седмица, но по-важно е да продължат поне до октомври, за да имам 2-3 шайги за зимните празници, вкл. рождения ми ден през февруари:)) и да затворя цикъла


Засега с позавехващи листа са единствено първоупоменатите. Догодина ще се откажа от два сорта: Лимон(наистина много красиви и 1:1 лимоноподобни плодове, трайни, но вкусът им е малко "дървен", за траен домат предпочитам Лонг Кийпър: удивително вкусен, червен отвътре, сочен и едновременно траен), както и едни горещолюбиви, с хубав, едър плод, но много нисък завръз, няма да гледам едно растение заради 2-3 домата ебаси. Затова и не харесвам всякакви биволски сърца. Според мен вкусът им, пред който се прехласва снобарската сган не е чак кой знае какво особено, а растенията са ГРОЗНИ и изглеждат като болни с тоя хилав вид. Може да съм изчанчен, ама за мен и това има значение:)))
А да знаеш какъв вид имат късните(2 малки лехички), наторени с петрохански торф!
Всяка седмица хвърлям по половин кубик листна маса от колтучене, чак ме е яд, ама вече насадих няколко "клонинга" от колтуци и всички се хванаха.



Тема Re: да, ранните, след 40-50 кгнови [re: Kиpo]  
Автор bigg_red (мног як)
Публикувано26.07.10 22:19



A ще може ли няколко
снимки на доматито



Привет !!!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.