Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:21 07.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема сентполиянови  
Автор nameOO1 ()
Публикувано17.08.09 20:36



имам сентполия, кажете как да я гледам много ли е капризна, обича лъ слънце вода и т.н.



Тема Re: сентполиянови [re: nameOO1]  
Автор Luchezara ()
Публикувано18.08.09 14:02



Имам цяла колекция от различни цветове сентполии. Вече съм се специализирала.



Обича непряка светлина (от пряката светлина листата побеляват) и влага. Но тези цветя почти винаги загиват от прекалена влага и рядко от сухота. Растението трябва да се засуши и да си поиска вода. Иначе ще изгние. Ако го оставиш без вода, листата му ще клюмнат, но при поливане се оправят. Но ако го преполееш, направо ще изгние. Затова се полива предимно само в саксийката и след 3 часа, колкото вода е поело - поело, останалото се изхвърля.

НИКОГА:
1. не мокри листата
2. не го оставяй да кисне с вода в паничката
3. не го поставяй под пряка слънчева светлина

При много умерено поливане (само когато е жадно!) и непряка светлина африканските теменужки се развиват прекрасно.
Повечето сортове цъфтят на втората година. Ако вече е на две годинки и при най-малкото почвено наторяване се появяват цветове.
В справочниците пише, че растението обича влагата, но не и да му се мокрят листата. Много рядко може да пръскаш вода около него (НО НЕ И ПО ЛИСТАТА).

Дано съм изчерпила всичко. И запомни: може да умре от преполиване, но много рядко от суша.



Размножава се:

1. през пролетта и началото на лятото - като се натопи в чашка с вода листо с малко (около 2 см.) от дръжката.
2. през цялото време на годината - като листо с малка част от дръжката (1 - 1,5 см.) се засади в почвата (в малка саксийка) и се поддържа умерена влага. След около 40 дена или 2 месеца се захваща.



Редактирано от Luchezara на 18.08.09 14:06.



Тема Re: сентполиянови [re: Luchezara]  
Автор nameOO1 ()
Публикувано18.08.09 19:12



много благодаря за изчерпателното инфо
мойта сентполия е от листо във вода
от начало като я садих преполях, обаче сега е добре в смъсъл не е клюмнала, не е на слънце не мокря листата.
надявам се да цъфне

, мисля че добре я гледам, старая се



Тема Re: сентполиянови [re: Luchezara]  
Автор morska valna (морско чедо)
Публикувано19.08.09 23:19



И аз имам няколко,но са вече по на 10/8,6,4 и т.н. да не изброявам години според реда на засаждането им.Цъвтят си все още обилно,но са грозни един вид.Образували са се нещо като извити месести стебла и върху тях розетки от листа и цвят.Чудя се дали да отчупя розетките и да ги сложа във вода за да си прихвана нови или да сложа във вода само листа,които пък са малки по размер.Дали няма да изпортя нещо и да загубя хубавите цветя?





Тема Re: сентполиянови [re: morska valna]  
Автор nameOO1 ()
Публикувано20.08.09 19:06



да , възрастните растения стават леко дървовидни отдолу - мощна розетка и огромни листа
чупиш лист и във води, корен - саксия


лесно стават нови, но по-добре не барай старите растения, да не стане беля.
щото аз преди като не знаех как се гледат затрих две саксии сентполии - преполях ги, отделно ги къпех и стана тя - изгниха, пък сега треперя над новото си цвете



Тема Re: сентполиянови [re: morska valna]  
Автор Luchezara ()
Публикувано25.08.09 20:14



Не знам, не съм пробвала. Ако искаш първо си ги захвани отново с листа и след това пробвай да потопиш през пролетта дръжката на розетката на едно от тях. Има голяма вероятност да не се захване, но поне ще знаеш.
И аз има такива, но още са малки. Смятам да ги подпра с нещо, за да расте стреблото право.






Тема Re: сентполиянови [re: nameOO1]  
Автор Luchezara ()
Публикувано25.08.09 20:17



Ако има две години, леко я полей с някакъв течен тор. При мен цъфтят ако ги полея дори с разтворен остатък от съвсем малко чай или с вода от ваза, в която е имало растения. Всичко това подхранва. Само трябва да се внимава да не му е силно.




Тема Re: сентполиянови [re: Luchezara]  
Автор nameOO1 ()
Публикувано26.08.09 17:22



малка е, стана доста време посадих листото, но уви не се подават малките листенца
аз ли бързам или на теменужката й трябва време да покара





Тема Re: сентполиянови [re: nameOO1]  
Автор Luchezara ()
Публикувано26.08.09 19:38



Около 2 месеца й трябват, за да покарат и други листа. Щом листото е зелено и живо, я поддържай, предполагам, че ще покарат.

Значи твоята няма дни като самостоятелно растение, та камо ли 2 години. Все още не я подхранвай, няма за какво.

Успех.



Знаеш ли какъв е цветът й?


Редактирано от Luchezara на 26.08.09 19:38.



Тема Re: сентполиянови [re: Luchezara]  
Автор nameOO1 ()
Публикувано26.08.09 20:20



да, поддържам я, свежо е листото


лилава е моята, преди време имах и розова, обаче кой тогава ти знаеше че не ще силно слънце и вода. и аз хем вънка на слънце я държах, хем я къпех и умря
та сега вече знам как да ги гледам




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.