Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:29 17.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Цикламата ми умиранови  
Автор MaмaMъpмopaнa (Разкошна)
Публикувано28.10.09 16:23



Получих мъничка циклама, цялата в цветове, в мъничка саксийка, бонбонче просто.
За съжаление три дни по-късно цветовете почнаха да вехнат, надявах се да оцелее защото три листенца бяха свежи, но сега и те жълтеят и вехнат.
Има ли спасение или вече е късно?

Hello, is it me you're looking for?


Тема Re: Цикламата ми умиранови [re: MaмaMъpмopaнa]  
Автор cina2 ()
Публикувано28.10.09 17:14



Да не си я преполяла или да я държиш на прекалено топло място?



Тема Re: Цикламата ми умиранови [re: cina2]  
Автор MaмaMъpмopaнa (Разкошна)
Публикувано28.10.09 20:18



За топлината се сетих и я изнесох в друга стая, там е към 15 градуса.
Виж за преполиването може да съм го сторила. Но след едно поливане повече не съм, не знам как още и държи.

Hello, is it me you're looking for?


Тема Re: Цикламата ми умиранови [re: MaмaMъpмopaнa]  
Автор Eva B. (холмскиолдия)
Публикувано31.10.09 12:06



Цикламата е с луковица и никога не се полива пръстта. Слага се в чинийката, от която цветето си поема колкото има нужда. Поглеждаш след половин час и ако има още вода, я изхвърляш, защото не е добре да е винаги във вода.
Но пък има нужда от влага, така че може да оставиш малко вода в саксийката, но да сложиш камъчета на които да я качиш. Но това са глезотии всъщност, и без тях може.
Другото - нормално е цветовете един след друг да увяхват и да се показват нови и така, докато растението изчерпи своя потенциал. След това се приспива за пролетно-летния сезон и наесен се изкарва пак.
Цикламата ти има нужда да я поливаш правилно, да не е на топло, но да е на светло. Не е претенциозна и не би трябвало, ако е здраво цвете, да имаш проблеми. Може да слагаш малко тор за цъфтящи на десет дни.



Тема Re: Цикламата ми умира [re: Eva B.]  
Автор Snuffy (член)
Публикувано31.10.09 22:16



А как се приспива през лятото? Моята е вече на 3 години, цъфти непрекъснато, но до сега не съм я приспивала....вероятно се изтощава много. Дори и никаква тор не й слагам....На втората година я пресадих пролетта и толкова. А как трябва да се подхранва и с какво?



Тема Re: Цикламата ми умиранови [re: Snuffy]  
Автор Eva B. (холмскиолдия)
Публикувано01.11.09 14:12



Имала си късмет да попаднеш да нормално израснала циклама. Обикновено форсираните холандски циклами след края на годишния им цикъл на цъфтеж сами дават знак за "спане". В началото на пролетта листата им пожълтяват и трябва да се отстранят, цветовете им увяхват и не пускат нови. Тогава цветето се оставя да окапе само и когато вече няма листа и цветове се оставя на тъмно и хладно място през лятото, като се полива в чинийка от време на време, колкото да не изсъхне луковицата. Може би веднъж на 2-3 седмици с малко вода без тор - задължително, обаче, аз направих експеримент да не поливам една циклама и не намерих луковица есента. В началото на октомври (горе-долу, може и по-късно) се вади на светло и се събужда.



Тема Re: Цикламата ми умиранови [re: Eva B.]  
Автор cina2 ()
Публикувано01.11.09 14:37



"Будя" моите циклами в края на август и пак не успяват да цъфнат през зимата. Миналата година цъфнаха някъде към края на април. Появяват се пъпки, които си стоят малки цяла зима. Поливам ги почти винаги отгоре, дори дъжд ги вали често, рядко изхвърлям водата от чинийката. Имам ги трета година.



Тема ЖИВА Е!!!нови [re: MaмaMъpмopaнa]  
Автор MaмaMъpмopaнa (Разкошна)
Публикувано26.11.09 21:55



Не е за вярване, но се оказа жива.
Както съм я оставила в стаята на детето, където всъщност обитават само вещите му, но не и той, поради което там не се топли, та през седмица две се сещах покрай другото цвете там, да сипя малко и на цикламката, ей така за идеята.
И какво да видя преди десетина дена??? Нещо се подава от пръстта. Какво било то - листенцааааа. Е, трябваха ми ден-два да се уверя, че наистина никнат нови листа.
Сега има две листета, които всеки момент ще се отворят, някъде към два пръста са високи вече. Гледам ги как следят посоката на светлината. Отворила съм плътните пердета, за да им свети малкото сутрешно слънце там. Поливам веднъж в седмицата малко водичка в подложката и не закачам инак.
Стискайте палци да я бъде, много и се радвам просто. Същински феникс се оказа мойто цветенце


Чак ми връща надеждата, че и аз като нея няма да съм безнадеждно загинал случай и ще взема да се разлистя неочаквано

Hello, is it me you're looking for?

Тема Re: ЖИВА Е!!!нови [re: MaмaMъpмopaнa]  
Автор Snuffy (член)
Публикувано27.11.09 00:07



Много се радвам за теб и твоето цвете. Покрай тях и ние разцъфняваме - защо не - просто като цветята не трябва да се предаваме!!!





Тема Re: ЖИВА Е!!!нови [re: MaмaMъpмopaнa]  
Автор cina2 ()
Публикувано27.11.09 15:37



В отговор на:

Чак ми връща надеждата, че и аз като нея няма да съм безнадеждно загинал случай и ще взема да се разлистя неочаквано



да "разкараш" тези мисли от главата си, разбира се че не си "безнадеждно загинал случай". Хубаво е, че едно цвете ти носи толкова радост!




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.