Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:22 21.09.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Zeolitнови [re: PAGANEO]  
Автор maiahr ()
Публикувано08.11.07 14:17



Ei dobre doshul. Kak si? I nai-veche kak sa i kude sa kaktusite?Kude gi premesti?



Тема Re: Zeolitнови [re: maiahr]  
Автор clement ()
Публикувано08.11.07 15:49



zdrasti ,

heh , ne moga da otivam do tam za 200 kg zeolit mnogo e dale4e . Ako byshta ti se zagubi po pytq , i pristigna v Varna , shte mu krade nqlolko lopati zeolit :D

Clement




Тема Re: Zeolitнови [re: clement]  
Автор PAGANEO (непознат )
Публикувано08.11.07 16:19





Привет, Клеман и Мая! Градски, възхищавам се от напредъка ти с българския! Сериозно.... защото не познавам друга националност, която толкова трудно да усвоява нашия език, като твоята!:)))))
Преместих оранжерията на моята вила....малко трудничко се стига до нея по едни траверси, но пък ги прибрах в самата вила за зимен съм само за малко повече от един ден!:)))))
Точно заради това местене адски се забавих с изнасянето им, и даже / срам ме е да си призная!/ в август още изнасях! От там дойдоха и загубите....хубавото е, че загинаха предимно подложки, а от самите присадени кактуси затрих само десетина. Другите с малко хирургия сега са на нови подложки и определено се чувстват доволни там!:))))
Да, напролет...от миналогодишния Духналик имам някои рядкости....ще се радвам да ви ги покажа големи като кайсийки...а може би и с цвят!:)))) Само живот и здраве да има!



Тема Re: Zeolitнови [re: PAGANEO]  
Автор scleri (запознат)
Публикувано08.11.07 20:25



Здрасти PAGANEO .

Добре завърнал се. Ти и Мая се покрихте някъде. Другите няколко по-добри кактусисти които се обаждаха от време на време също се загубиха. Това определено се отрази на тоя форум. Има още два цветарски форума, но този беше най-добрия. Само в него човек можеше да получи компетентен съвет когато има нужда. За това ми е особено приятно че се завърна. Надявам се и Мая да започне да се обажда по-често.
Това лято на мен ми цъфна един Ferocactus acanthodes v. eastwoodiae. Похвалих се в другия форум и какво от това. Там няма / не искам да обиждам участниците / кой да оцени тоя факт. Ето за това ми липсваше, а и имам няколко нови трънчета които се надявах ти да определиш.
Още веднъж добре завърнал се. Дано да е за по- дълго.



Тема Re: Zeolitнови [re: scleri]  
Автор asensy ()
Публикувано09.11.07 17:02



Някой няма ли да се похвали с нови придобивки през сезона?



Тема Re: Zeolitнови [re: scleri]  
Автор PAGANEO (непознат )
Публикувано10.11.07 10:54



Здрасти, Склери!:)))
Нормално, приятел....ферокактусите са нещо, което малцина сме виждали цъфнало, аз лично акантодес цъфнал съм виждал само на снимка! Поздравления! Предполагам е поне 10-12 годишен? Знаеш...има 3-4 вида, които цъфтят след 7-8 годинки, останалите обикновено са работа за десетилетия. А и... много от колекционерите имат по 3-4, но така и не са сигурни във видовото им определяне, защото преди да станат с големина на портокал, си приличат с още поне няколко сходни вида.
:))) Най-големият куриоз, който съм виждал , е един хистрикс, с големина на волейболна топка, цъфнал чудесно, но....присаден върху пейрескиопсис и не повече от 5-6 годишен!:))))...и подложката вече представлява нещо дървено с дебелина на бастун!:))) За съжаление, далеч не всяка подложка се сраства толкова добре и е толкова издържлива, противно на мнението, че след успешно присаждане всичко било цветя и рози!хахаха
И при мен сега е сезон за цъфтеж! Ариокарпуси, матукани, мамиларии....прибрах ги цъфнали....тия дни трябва да намина поне капут-медузата да снема цъфнала, имаше 4-5 огромни бутона....странно растение, има и няколко детки....май ще взема да я "оперирам" и да сложа няколко на хубави, силни подложки...тъй де, да има и за приятели! Обаче това, живот и здраве, напролет.



Тема Re: Zeolitнови [re: PAGANEO]  
Автор scleri (запознат)
Публикувано10.11.07 12:05



Здрасти.

И при мен сега е пролет. Турбиникарпусите са решили че им се цъфти и не спират. От месец не са поливани. В най-студената стая са, и въпреки това цвят след цвят. Почвам малко да се притеснявам защото кактуса цъфти или когато всичко му е на ред, или когато си отива. Като за последно збогом. На моите външно нищо им няма, ама пък такова ноемврийско цъфтене не бях виждал.
Що се отнася до Ферокактусите си много прав. Амбицирах се да събера целия род и сега терасата ми е пълна с привидно еднакви кактуси. Това вислизении, херераета, пенинсулаета, таунсендианчета. Все едно че гледаш едно и също растение. Отличават се само макродискуса / той пък прилича малко на латиспинуса / , глауцесценса няма как да го збъркаш с това синкаво стъбло и жълти бодли. Имам и двата вида крисакантус / С жълти и с червени бодли / ама тоя с червените не можеш да го отличиш от грацилиса. Грацилиса пък прилича на колоратуса и на висканенсиса. С една дума пълна еднаквост. Ще почакам двайсетина, трийсет години и се надявам тогава вече колекцията да стане шарена. Междувременно пак си поръчах семена от Ферокактус. Тоя път акантодес вар. албиспинус / да видим колко ще му са бели бодлите / и джонстониянус, по-рядък вид но пък на картинките много прилича на нещо средно между акантодес и крисакантус. Да видим какво ще излезе.


Иначе ето го моята гордост - цъфналия акантодес



голям е колкото главата ми, но за съжаление аз не съм много голямоглав. При мен е от 12 години, а го взех семеначе на три, четири така че все още не е навършил пълнолетие. Иначе и латиспинуса ми цъфна, но той се отчита всяка есен вече от няколко години, а и заедно с фордии са от Ферокактусите които най-лесно цъфтят. Та ето го и него 9 -





Тема Re: Zeolitнови [re: scleri]  
Автор clement ()
Публикувано10.11.07 13:34



kogato vijdam snimki takiva , na pravo ne snam zashto tolkova malko hora ne gi obi4at :D no snam Zashto AS gi obi4am :D
moje bi mnogo se 4aka da tsyfnat ferocactusite , no kogato te tsyfnat , Golqm Radost :D

Clement


Редактирано от clement на 10.11.07 13:34.



Тема Re: Zeolitнови [re: scleri]  
Автор PAGANEO (непознат )
Публикувано10.11.07 17:06



Страхотен е! И бодлите му са каквито трябва да бъдат!:))) Френд, дай си говорим откровено....що не спретнеш една каква да е оранжерийка....и с твоето желание ще имаш чудеса вътре!?!? И феротата ти ще стават още по-плоски и хубави!!! И бодлите ще бъдат "устрашающие" дет им викат братушките:)))) Ако не се лъжа, имаш видове, дето могат по 15 санта бодленца да изпружат!:)))
Иначе латиспинуса и мен ми е слабост, но досега нямам цъфтял...предните ги ошетах преди години с едно мокро зимуване при минус 20 градуса! Всъщност имам само един феро на подложка, другите са ми на корен. И затова....рано им е. А латиспинуси имам 4 или 5...двата с жълти бодли...освен ако някой не ги е кръстил като нов вид?!?:))))
А ако имаш артък един колоратус....трудно ще ти откажа!:))) Ама пък ще ти дам склерита на корем!



Тема Re: Zeolitнови [re: scleri]  
Автор PAGANEO (непознат )
Публикувано10.11.07 17:13



пропуснах....за цъфтежа - съвсем нормално си е...имаш стари растения...след лятната стагнация сега им е времето да цъфтят! В Андите сега е пролет, а в тропика на рака е втората пролет!:)))
Освен това , предполагам си виждал и цъфтящ кактус, който от 2 или 3 годии е без корени?!:))))) което изобщо не значи, че загива, а означава само, че трябва да бъде вкоренен!:))))
Иначе по твоето притеснение....ами има един уникално простичък начин да провериш....с побутване на всеки......не толкова леко, че да не разбереш дали има проблем там долу, и не толкова силно, че да му скършиш шийката:)))) ...и ако много се клатушка....

...вади и гледай ....после обрязвай и зазимявай без субстрата!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.