Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:02 17.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
* Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема инсектициди, пестициди и т.н.нови  
Автор Zhimi (чушкопек)
Публикувано20.09.07 12:25



Здравейте. Наскоро ми се наложи да потърся някакво средство срещу малките черни мушички, които се появяват вследствие на преовлажняване на почвата. От селскостопанската аптека ми дадоха Динго 40 ЕК. След като се върнах вкъщи проверих в интернет все пак какъв е този препарат. Оказа се нещо суперотровно, както за хора, така и за животни, птици и т.н. Стана ми съвестно да използвам тази гадория за едните най-обикновени мухички, които, както разбрах по-късно, могат да бъдат премахнати с много други средства и препарати, по-безопасни както за околната среда, така и за околните живи същества.
Затова моля всеки, който е сведущ по въпросите за по-безопасните инсектициди и има опит с тяхното приложение да сподели своите знания и опит по този въпрос.

Редактирано от Zhimi на 17.09.07 14:48.



Тема Re: инсектициди, пестициди и т.н.нови [re: Zhimi]  
Автор Jimson_Weed (член)
Публикувано18.09.07 08:40



За мен самото словосъчетание "безопасни инсектициди" е невероятен абсурд. Говорим си за отрови все пак. Иначе, освен разните сапунени води и нататък по темата, които не съм и пробвала, не мога да ти помогна особено... Да, виждала съм ларвите на калинките как изяждат листните въшки. Има и една книжка, "Да излекуваме растенията" мисля се казваше, в която бъка от съвети от типа "при еди-какво си внесете еди-що си", където "еди-що си" е я насекомо, я бактериално заболяване... а къде да го търсиш та да го приложиш на практика - да ходя да ловя калинки може би - нещо не ми се връзва. Иначе, да, има такива методи, биологични, т.е. те са нормално протичащи взаимодействия между видовете в природата. Но ако си говорим за инсектициди и други т.н.-та, безопасни просто няма.



Тема Re: инсектициди, пестициди и т.н.нови [re: Jimson_Weed]  
Автор Zhimi (чушкопек)
Публикувано18.09.07 12:10



Намерих няколко сайта с информация относно различните инсектициди. Както се оказва, има инсектициди които са безопасни за човека, за бозайниците, някои от тях са безопасни и за птиците. От тях в момента правят съвременните препарати против бълхи и комари, но се използват и за растителна защита. Напр. препаратът "Регент" е от този клас. Той е безопасен за хора, бозайници и птици, силно отровен е за рибите и др. водни животни. Открих също в Интернет да се продава някакъв продукт - ларвицид, който е с по-бавно действие, необходими са му около 15 дни, но е напълно безопасен. Проблемът е, че като отидеш в аптеката, там ти връчват каквото имат в наличност и много често нямат никаква яснока какво ти продават. А не бива тези препарати да се използват с лека ръка, би трябвало да се подбират според случая и да се преценяват по-прецизно.

Редактирано от Zhimi на 18.09.07 12:11.



Тема Re: инсектициди, пестициди и т.н.нови [re: Zhimi]  
Автор Jimson_Weed (член)
Публикувано18.09.07 23:24



Дай ми линкове към тия сайтове, съвсем искрено се интересувам. А иначе, аз понятието "безопасен" доста общо го тълкувам, барабар с евентуални алергични реакции. Но за регента конкретно ме изненадваш, ако наистина е така, даже ме е яд, че нямам тука едно пакетче да прочета какво точно съдържаше.



Тема Re: инсектициди, пестициди и т.н.нови [re: Jimson_Weed]  
Автор Zhimi (чушкопек)
Публикувано19.09.07 10:25



Ще пиша допълнително, защото линковете са ми букмаркнати на домашния компютър. Аз имам котка и използвам Фронтлайн срещу бълхи. Фронтлайнът е проверен от години, той наистина е безопасен, можеш спокойно да поливаш котката с него, а видях, че Регентът представлява същото активно вещество - фипронил (Fipronil). Другият безопасен за бозайници инсектицид е продукта, от който се прави Био Кил (перметрин). И за двата обаче е отбелязано изрично, че са изключително вредни за риби и земноводни животни. Ще потърся отново и ще постна линковете, които намеря по темата.

Редактирано от Zhimi на 19.09.07 10:40.



Тема Re: малко линкове и инфонови [re: Zhimi]  
Автор Zhimi (чушкопек)
Публикувано20.09.07 09:52



Като предисловие към линковете и копираната от тях информация - все пак трябва да се има предвид, че към много от препаратите има привкване и с течение на времето действието им отслабва.
Ето най-напред една обща класификация но на руски език:



Български сайт с една голяма част от продаваните в момента препарати:


Малко копирана от този сайто информация:

ДИМИЛИН 25 ВП
Активно вещество: съдържа 25 % дифлубензурон.
Формулация: Водоразтворим прах
Токсичност: ЛД50 > 40 000 мг/кг живо тегло
Производител: Кемтура.
Екотоксичност: Силно отровен за водните безгръбначни, опасен за всички хитинообразуващи насекоми. Слабо отровен за риби. Не е опасен за летящи пчели. Биоразградим.
Категория за употреба: III-та – за свободна употреба от лица над 18 г


РАНЕР 240 СК
метоксифенозид
Активно вещество: съдържа 240 г/л метоксифенозид
Формулация: Суспензионен концентрат
Токсичност: ЛД50 5000 мг/кг живо тегло
Производител: Дау Агросайънсис
Екотоксичност: токсичен за водни организми. Препаратът не е опасен за полезната ентомофауна, пчели и птици.
Категория за употреба: III-та – за свободна употреба от лица над 18 г.


ЕФЦИМЕТРИН 10 ЕК
Активно вещество: съдържа 100 г/л циперметрин
Формулация: Емулсионен концентрат
Токсичност: ЛД50 748мг/кг живо тегло
Производител: K+Н Ефтимиадис - Гърция
Смесимост: да не се смесва с алкални разтвори
Екотоксичност опасен за рибите, токсичен е за пчелите, ако попадне върху тях.
Категория за употреба: III-та – за свободна употреба от лица над 18 г.

МОСПИЛАН 20 СП
Активно вещество: съдържа 200 г/кг ацетамиприд
Формулация: прах, разтворим във вода
Токсичност: ЛД50 689 мг/кг живо тегло
Производител: Нипон Сода - Япония
Смесимост: По препоръка на фирмата може да се използва в комбинация с повечето пестициди, без тези с алкална реакция, но поради голямото разнообразие от продукти предварителен тест за съвместимост е препоръчителен.
Екотоксичност: Токсичен за пчели и копринена буба. Опасен за риби и други водни организми.

НИСОРАН 5 ЕК
Активно вещество: съдържа 50 г/л хекситиазокс
Формулация: емулсионен концентрат
Токсичност: ЛД50 > 5000 мг/кг живо тегло
Производител: Нипон Сода - Япония
Смесимост: По препоръка на фирмата може да се използва в комбинация с повечето пестициди, но поради голямото разнообразие от продукти предварителен тест за съвместимост е препоръчителен.
Екотоксичност: Не е опасен за пчелите. Токсичен за рибите.

СКИПЕР 4 Г
Активно вещество: съдържа 40 гр/кг тиодикарб
Формулация: гранули
Токсичност: ЛД50 1000 мг/кг живо тегло
Производител: СИПКАМ-ФИТОЕУРОП, Франция
Екотоксичност: токсичен за риби и водни безгръбначни
Категория за употреба: III-та – за свободна употреба от лица над 18 г.

СУПЕРСЕКТ 10ЕК
Активно вещество: съдържа 100 гр/л цис-транс циперметрин
Формулация: емулсионен концентрат
Токсичност: ЛД50 251 мг/кг живо тегло
Производител: Шимак-Агрифар, Белгия
Екотоксичност: токсичен за риби и водни организми. токсичен за пчелите при директно попадане върху тях. Да не се пръска по време когато пчелите са излезли на паша. След пръскане Суперсект 10ЕК не е опасен за пчелите, поради това, че третираните площи не се посещават от пчели поради репелентното действие на препарата.
Категория за употреба: III-та – за свободна употреба от лица над 18 г.

ФЮРИ 10 ЕК
Активно вещество: съдържа 100 г/л зета-циперметрин
Формулация: емулсионен концентрат
Токсичност: ЛД50 403 мг/кг живо тегло
Производител: ФМС Кемикъл
Екотоксичност: токсичен за водните организми. Опасен за пчелите при пряк контакт.
Категория за употреба: ІІІ-та. За свободна употреба от лица над 18 годишна възраст.



Тема Re: инсектициди, пестициди и т.н.нови [re: Zhimi]  
Автор Jimson_Weed (член)
Публикувано20.09.07 09:54



Това, което аз установих по опаковките, е, че за бозайници нищо не пише. Т.е. дават информация за токсичност при пчели, водни организми, птици - май толкова. И последващите съвети за незабавно измиване при попадане в/у кожата и консултация с лекар при поглъщане, ей такива неща. Затова ми е интересно да прочета конкретно за регента или каквото ще да е друго - наистина ли е безопасно. Понеже аз работя с такива препарати, и, честно, от почти ежедневното, така да се каже, "общуване" с цялата агроаптека, не липсват негативни ефекти, и не само при мен.



Тема Re: инсектициди, пестициди и т.н.нови [re: Jimson_Weed]  
Автор Zhimi (чушкопек)
Публикувано20.09.07 10:04



Що се отнася до тези, които са на основа фипронил или перметрин аз съм напълно убедена, че са безопасни за бозайници, защото съм поливала нееднократно котката си с Фронтлайн (основа фипронил), а също и малки котенца на 25 дни заради бълхичките и не е имало никакви опасни последици за котетата. На линка към руския сайт е описано кои класове са безопасни за бозайници. Все пак съвременните препарати са доста подобрени като ековъздействие, според мен. Факта, че се налага постоянно да се измислят нови препарати вероятно е свързан с привикваемостта на насекомите към тях.



Тема Re: PSнови [re: Jimson_Weed]  
Автор Zhimi (чушкопек)
Публикувано20.09.07 10:10



Но ако говорим за алергични реакции, там вече нещата стоят по различен начин, за съжаление.



Тема Re: PSнови [re: Zhimi]  
Автор Jimson_Weed (член)
Публикувано20.09.07 10:19



Аз ти отговорих и по-горе, но нещо ми изчезна нета за няколко минути и отговорът се затри. Общо взето съм съгласна, и тоя руски сайт ще го попрочета, а и едва ли само него, по-внимателно, щото има неща, които не знам, а ми се иска да науча. Но на цитатите от сайта на Агропал не им се връзвай много, там тази информация просто я няма, в смисъл кое е и кое не е токсично за човек.

А, за алергиите по-конкретно, аз изобщо никакви такива проблеми уж не съм имала. Е да, ама уж. И идиотското е, че от цялостното замърсяване ли, от кофти примесите в храната ли, знам ли и аз от какво, изглежда сякаш все повече и повече хора си имат проблеми. Така че изобщо не е страничен въпрос, който може да не се взема под внимание, наистина за съжаление.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.