Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:57 23.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема КАКТУСИнови  
Автор asensy ()
Публикувано26.11.06 17:11



Някой сял ли е семена от Ancistrocactus? Дали и те трябва да се третират като Sclerocactus замразяване-размразяване-замразяване, пикиране на определен ден след никнене и прочее?
Колко години трябва да зреят плодовете на Mammillaria theresae преди да се извадят?



Тема Re: КАКТУСИнови [re: asensy]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано27.11.06 22:04



Сял съм два-три вида анцистрокактуси, нямат нужда от никаква стратификация, сееш ги като рабуции или квото друго се сетиш.
А мам. тереза, като всяка друга мамилария, прави чушки със семена на Следващата година след цъфтежа, и към есента са узрели и готови за посев.

..абе това за семената от склерокактуси верно ли е?!?! пък аз не знаех, посях ги както са, и сега имам 6-7 вида май...

...ама другия път обещавам да ги изтормозя !!!



Тема Re: КАКТУСИ за Sony^-нови [re: asensy]  
Автор scleri (запознат)
Публикувано27.11.06 22:51



Здравей Sony^-

Няколко дена бях извън града и не можах да видя твоята мини оранжерия. Другите са я видяли, и аз сега съм страшно любопитен. Ще кажеш защо не я видя сега. Ами просто не ще да се отвори. Утре ще пробвам пак. Все пак искам и аз да си кажа мнението / по стар български обичай просто съм длъжен да имам мнение за всичко. Включително и за това което не съм видял./ Първо за осветеноста. Като цяло Паганео е прав. Колкото лампите са по-близко до растенията толкова по-добре. Моят личен опит обаче говори че за да се източват семеначетата неприятно във височина осветеноста не е единствената причина. На първо място аз слагам видовата принадлежност на семеначето. Има видове които и на двайсет сантиметра от лампите оформят приятни и съразмерни семеначета. Има други които и на два сантиметра от лампата пак стават като клечки. Сега не мога да изброявам кои видове към коя група принадлежат, но общото правило е че тези които произхождат от по-пустинни и по-високопланински райони са по-взискателни към количеството светлина и по-трудно се гледат при изкуствени условия. Влияние също така оказва и влажноста на почвата както и съдържанието на хранителни вещества в нея. Когато тези два показателя се уцелят семеначетата се развиват нормално и при по- ниска осветеност.Тука наистина е въпрос и на малко късмет защото в домашни условия трудно могат да се контролират точно./ Ако сложим влагомери, пе ха метри, и започнем да правим химичен анализ на почвата през ден проблема ще придобие медицински, или по скоро психиатричен, а не кактусарски характер./ Може да се каже само че ако почвената влажност е по-ниска/ при достатъчно атмосферна влажност/ и почвата е по-бедна на азот и по-богата на калий и фосфор семеначетата се развиват по нормално. Това най-лесно се постига като сееш в минерален, беден на хумус субстрат и във водата за поливане добавиш тор с ниско съдържание на азот повечко фосфор и най-много калий. Добре е в тора да има и нужните за растението микроелементи. Щом такъв тор може да се намери вече и в България значи за теб няма да е проблем. На края мога да кажа че това източване във височина ако не е прекалено не бива да е повод за притеснение. Тази пролет един колега ми беше дал три семеначета от Неопортерия цефалофора. Те бяха от зимна сеидба и при дебелина от пет милиметра бяха високи почти три сантиметра Изглеждаха неспасяемо източени. При мен изкараха лятото на слънце и на по сухичко. Сега са два сантиметра и половина дебели без да са прибавили и милиметър към височината си. Станаха много приятни топчици каквито трябваше да бъдат.
Що се отнася до проблема възникващ от пътуването ти за празниците мога да ти кажа че според мен той има две възможни решения. /Да ги оставиш на познат отпада защото по празниците е неприятно да ангажираш човек с такава работа освен ако и той не е запален кактусар./ Единия вариянт е да ги оставиш близо до прозореца където да е достатъчно светло. Ако дома ти е с централно отопление и не го изключваш като пътуваш това е добро решение. Твоите кактусчета ще те дочакат без проблем. Две седмици не са много. Ако обаче заедно с теб от дома ти ще изчезне и топлината по-добрия вариянт според мен е да ги "приспиш". Празниците все още са далеч. Има време постепенно да им намалиш влагата, и топлината, а след това можеш да намалиш и светлината. В заспало състояние те лесно ще понесат и по ниските температури и липсата на светлина. Като се прибереш можеш да им дадеш още седмица, две почивка и да ги "събудиш" постепенно увеличавайки по обратен ред първо светлината, а след това и топлината. На края когато започнат да се разсъннват ще им дадеш и водица.



Тема Re: КАКТУСИнови [re: PAGANEO]  
Автор scleri (запознат)
Публикувано27.11.06 23:07



По мое скромно мнение Анцистрокактусите нямат нищо общо със Склерокактусите. Нищо че според последните класификации ги обединиха. Четох някъде някой обясняваше това обединение с изследвания на генетично ниво доказващи че са от един род. Аз бих му казал че това са маймунски работи защото деветдесет и осем процента от човешките гени са идентични с тези на шимпанзето, но не смятам че сме от един род. Но това е в страни от въпроса. При Анцистрокактусите, както и при Гландуликактусите, които сега също са причислени към Склерокактусите, проблема е свързан не с кълняемоста , а с високата им взискателност към околната среда след това. Ако ги качиш на Перескиопсис този проблем отпада автоматично. Предизвикателство е да успееш да ги отгледаш на собствен корен. На скоро видях списъка на семеначетата на една колежка от Бургас коята сее семена за втори път в живота си. Та в нейния списък имаше и Анцистрокактуси и Гландуликактуси. Това ти го пиша за кураж. Не са чак толкова невъзможни за сеене. Що се отнася до сеенето на Склерокактуси трябва да призная че нямам нито грам лични впечатления. / Нищо че са ми любим род и от там идва и Ник нейма ми./ Чел съм много за това как трябва да се замразяват няколко пъти.Как някой ги бодат с игли, а други ги търкат със шкурка за да изтънят дебелата им обвивка, но не съм сял и едно семенце до сега. Надявам се все някога да се престраша да опитам.



Тема Re: КАКТУСИнови [re: asensy]  
Автор maiahr ()
Публикувано28.11.06 09:41



Баща ми ще сее Анц на пролет, и когато го попитах дали ще прави фокуса със замразяването ме изгледа така, все едно ще го замразявам него. Ako mammillariata e cuftiala rano liatoto, sega veche triabva da imash edni luskavi takiva, koito sa budeshti plodcheta i se ochakva da stanat kum sredata na zimata. Ako e cuftiala sega na esen (October, november), drugoto liato shte imash semena - May, June.

Мая



Тема Re: КАКТУСИнови [re: scleri]  
Автор asensy ()
Публикувано28.11.06 17:17



Glandulicactus съм сял с баща ми преди повече от 15 години без никакви експерименти и поникнаха два броя, единят загина доста по-късно, вече като голямо растение, другият си цъвти без проблеми.
Тази пролет сях Sclerocactus, Pediocactus i Ancistrocactus от чешките семена, които Паганео беше поръчвал. От всички поникна по едно, по-точно не поникна, а семката се разцепи и на третия-четвъртия ден семената, а те са доста големи, просто се затвориха. По-късно от друг кактусар разбрах, че някои чуждестранни фирми, препоръчват семеначетата да се пикират на определен ден в абсолютно суха почва. Ако това е вярно, то аз съм изпуснал този ден. Скоро смятам да сея пак от тях, ще видя какво ще излезе.

Редактирано от asensy на 28.11.06 17:18.



Тема Re: КАКТУСИ за Sony^-нови [re: scleri]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано29.11.06 15:14



Здравей scleri, надявам се да можеш да отвориш снимката, ако не кажи ми ще я кача някъде другаде. Май ще избера варианта да ги приспя, защото половинката ще ме убие, ако оставя парното заради кактусите пуснато. Повечето от семеначетата имат нормална височина, някои видове наистина се издължиха, но повечето засега са ок.





Тема Succseed semena 2007нови [re: Sulcofan]  
АвторSulcofan (Нерегистриран)
Публикувано30.11.06 16:32



Lista na Succseed za 2007 e gotov i nyakoi ot nas veche napraviha porachkite , tozi pat golyam izbor ot Lobivia , Eriosyce i Copiapoa. Lobiviite , ili edna golyama chast sa pridrujeni sas snimki za orientirane. Izbor ot onezi hubavici , koito sa s mnogo dalgi bodli : L. ferox , L. culpinensis , L. puigonacantha v. versicolor.



Тема Succseed semena 2007нови [re: Sulcofan]  
Автор maiahr ()
Публикувано30.11.06 20:09



da, bashta mi veche si porucha ot tiah tochno Copipopoa, Eriosyce (taltaensis niakolko vida) i Lobivia.

Мая



Тема Re: Succseed semena 2007нови [re: maiahr]  
АвторSulcofan (Нерегистриран)
Публикувано01.12.06 14:58



Da , Lobiviite sa mi slabost , ima obache neshto drugo , koeto mnogo iskam da si kupya - The Cactus Lexicon - za sujalenie ako resha da si kupya tazi kniga shte tryabva da karam na voda i kiselo mlyako ...abe dosta vreme. Struva pochti 200 Euro :(
Maq prati mi domashniya si adtes na :

vgashtarov@yahoo.com

za da ti pratya prahcheto za vkorenyavane.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.