Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:15 03.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема 2 питанки:нови  
Автор KиpoАдминистратор ( homo pro se)
Публикувано08.03.07 11:51



Откъде да си намеря луковички от кокичета. Имаше десетки навремето по периметъра на двора ми на село, сега не е останало НИТО ЕДНО


2: Мястото е изорано, около 7-8 ара площ искам да покрия със стадионна трева, какво трябва да направя- има ли нужда от предварително торене/ въпросното място не е ползвано повече от 15 години, а преди това беше лозе/
Чакам акъли.



Тема Re: 2 питанки:нови [re: Kиpo]  
Автор hat6epsut ()
Публикувано08.03.07 14:03



Има нужда от торене,евентуално обеззаразяване.трябва да разбереш и ПХ-то на почвата.Питай спец!



Тема Re: 2 питанки:нови [re: Kиpo]  
Автор NikiD (стар познат)
Публикувано08.03.07 17:06



Най-добре преди сеитбата да хвърлиш комбиниран тор с фосфор и калий или суперфосфат, калиев тор и малко азотен, които да се заровят в почвата с последната обработка преди сеитба. Ако рН е кисела, може да хвърлиш малко сатурачна вар, но щом е било лозе едва ли е кисела почвата според мен. Не слагай оборска тор, за да не сееш бурени. Едва ли ще имаш възможност да обеззаразяваш ...

Щастието е състояние на духа.........


Тема Аз съм пакнови [re: NikiD]  
Автор Джoн Kpaйтън (the same:-))
Публикувано09.03.07 10:50



с тоя ник.
Лозе беше, но на собствен корен, почвата е с над 65% пясъчна фракция, това поне е сигурно-инак лошите филоксерки нямаше да допуснат това


Сравнително плодородна е инак, отпочиналав единия ъгъл има някакви доста гадни троскоти, но съм ги подложил на последователен геноцид и в момента даянят, макар и упорито с последни сили от някакви последни парченца корени.
Та ще нахвърля малко суперфосфат, но не мисля, че преди да поникнат и формират някаква зелена маса има смисъл да хвърлям азотен тор- април го предвиждам сух, но всеки валеж от 10-15 л/кв м ще го отмие по живо по здраво.
Добре, значи: без оборска тор, само малко суперфосфат и калий. За калия смятам да ползвам един от чувалите дървесна пепел, които съм приготвил за лозята.
Даже, бога ми, ще си направя тоя кеф да наторя с нея само половината парцелче за да видя дали ще има ефект/разлика
А, да, и при внасянето на семената смятам да напръскам яко с някакъв зловещ инсектицид- нямам никакво намерение да храня всякакви гадинки:-))

Не всеки, който е с брада, е твой баща.

Редактирано от Джoн Kpaйтън на 09.03.07 10:51.



Тема Re: Аз съм пакнови [re: Джoн Kpaйтън]  
АвторNikiD (Нерегистриран)
Публикувано09.03.07 11:53



Не си хвърляй парите и труда за инсектицид - няма какво толкова да ти наяде тревата. За толкова години практика само веднъж съм имал проблем със щурци, които ми преядоха слънчогледите... Обикновенно птичките кълват семена, които не са покрити добре. Щом е песъчлива почвата, по-добре с азот да подхранваш начесто и по малко...



Тема Re: Аз съм пакнови [re: Джoн Kpaйтън]  
АвторCпeц (Нерегистриран)
Публикувано10.03.07 21:22



Нещо съм се отворил на писане тази вечер...
Значи... моят съвет е: английски ливади се правят в Англия. В България на село се правят български ливади. В предвид на това, че в България падат понякога под 400 мм валежи годишно, няма постоянни мъгли и ти се върти водомера когато поливаш е силно желателно да си направиш българска ливада, а не английска. Ако се вгледаш внимателно в пейзажа, ще откриеш, че и в България има ливади, сл. може да се направи и българска такава.

Когато отидеш и си купиш трева за стадион, тя съдържа 60% семе от троскот който ти в момента се бориш да унищожиш. Вярно, онова е някакъв измислен сорт, който уж е по-зелен. Може да е по-зелен в Англия, но не и тук.

Недей да пръскаш с никакъв инсектицид, защото резултатът ще бъде 10 : 0 за вредните инсекти. И пагубен за полезните инсекти и птиците. Така ще се наложи да храниш освен гадни гадинки още и производители и търговци на агрохимия.

След като си подготвил почвата за хвърляне на семето, просто иди и събери трина от някоя копа сено в ливадите и я разхвърляй върху почвата и поливай.
Може също така за всеки случай да хвърлиш и малко семена от най-обикновен райграс.

След като тревата поникне, коси и поливай. Ако косиш веднъж седмично или по-често, спокойно можеш да оставяш тревата несъбрана, но да не е на фъндъци. Така тя попада в почвата и изгнива, повишава почвеното плодородие и ти спестява стотинките за торове.

Каквито и широколистни бурени да изникнат, поддържай ги ниски чрез косене. Толерирай освен тревата още и тревните заместители, такива като детелина, парички, прунела, живовляк, мента, пък защо не и глухарче. Ментата издава чуден аромат, когато минеш с косачката през нея. В сенките засади здравец и винка. От време на време те също могат да се косят.



Тема Re: 2 питанки:нови [re: Kиpo]  
Авторtzveta (Нерегистриран)
Публикувано11.03.07 09:21



Podarjavam lukovichki ot kokiche 028551345



Тема Re: 2 питанки:нови [re: tzveta]  
Автор KиpoАдминистратор ( homo pro se)
Публикувано12.03.07 10:28



Като ти гледам телефона сме и комшии с теб, ама ако ти звънна, жена ми ще ме бие:-)))





Тема Re: Аз съм пакнови [re: Cпeц]  
Автор Джoн Kpaйтън (the same:-))
Публикувано12.03.07 10:42



С КАРАТЕ или Вазтак вс е пак ще понапръскам за да не ми отмъкнат пролетно мравките половината семенца


Относно другото, звучи ми като част от лекция, която професор- любимец на студентите от Лесотехническия вмъква за да повиши интереса. Що се касае до моя случай- и успява!:-)
Все пак тая работа с трината ми се вижда недостатъчно сигурна.
Не знам може би ще пробвам с една ивица по периметъра на двора, който сега ограждам с разни екзотични сортове лози.
А английска ливада, естествено, не ща да правя, аз съм съвсем наясно с климата и ралоиките в количествата валежи...
Както и да е, мястото е изорано и след седмица или две започвам процедурите, ще ги подкрепя със снимков материал.
А за протокола: горната една трета от мястото/ не оная с троскота/ беше обрасла като истинска плантация с марихуана. Бога ми, и цигарите отказах в шести клас още, не съм я садил, но тя се самовъзпроизвежда упорито вече повече от 10 г, незнайно откъде се появи. Явно условията и понасяха. Сега, преди да изора, бяха наболи бебенцата и вече, горките, разказах им играта!
Но много грозно и запуснато стои двора с тия стърчащи, първо зелени, а после- сухи стъбла в дъното.
Както и да е, благодаря за съвета, ще бробвам една ивица с трината, съвсем сериозно, имам един комшия подръка.

Не всеки, който е с брада, е твой баща.

Тема Re: Аз съм пакнови [re: Джoн Kpaйтън]  
АвторCтeфaн (Нерегистриран)
Публикувано13.03.07 21:15



Още ли има хора които делят насекомите на полезни и вредни? Освен мравките кои още насекоми са "вредни"? А "полезните" насекоми няма ли да загинат от вазтака и каратето?

Наистина с трината малко се поизхвърлих, просто защото вече никой не коси трева за сено и наистина няма от къде да се вземе. Значи освен райграса, можеш да си купиш и семена на власатка. Или комбинация между двете. Троскота и пирея си го имаш. Остава ти само поливане и косене.

Ливадата е вид екосистема. Т.е. единен жив организъм, в който растения и животни живеят в хармония. Колкото по-лоша е създадената от теб екосистема, толкова по-неустойчива ще е тя, т.е. ще имаш проблеми с един или друг "вредител", с един или друг плевел. И съответно такава ливада няма да може да съществува без постоянната ти грижа за нея. Ако си решил да си посветиш живота на пръскане на глухарчета и мравки, и постоянно подсяване на райграс - действай тогава.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.