Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:23 18.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Бегониянови  
Автор Фeйщицa (ДаНеТиЕнаПътя)
Публикувано16.02.07 11:50



Привет. :) Започвам с уговорката, че съм пълен профан що се отнася до цветята. :)
Подарих на майка ми

. Казаха ми само, че е бегония. Поразрових се малко из нета и стигнах до извода, че е грудкова бегония. Но никак не съм сигурна. Бихте ли ми казали правилно ли съм се ориентирала и как се гледа туй нещо? :)

We are such stuff as dreams are made on and our little lives are rounded with a sleep...

Тема Re: Бегониянови [re: Фeйщицa]  
АвторГocт (Нерегистриран)
Публикувано16.02.07 12:20



Ако виждам правилно, това не е грудкова бегония, а Бегония Елатиор.



Тема Re: Бегониянови [re: Гocт]  
Автор Фeйщицa (ДаНеТиЕнаПътя)
Публикувано16.02.07 13:14



Прав/а си.

е моята бегония. Благодаря. :)

We are such stuff as dreams are made on and our little lives are rounded with a sleep...

Тема Re: Бегония [re: Фeйщицa]  
Автор len4 ()
Публикувано18.02.07 13:43



Аз мисля .че е бегония кавалер и дама /грудкова е/ . Изключително красиво цвете. За съжаление при мен в апартамента не и понася.Не можах да разбера защо.Но всяка година като покара си я изкарвам на шарена сянка в градината на вилата и там полудява. Диаметъра на цвета и стигна до 50 см.





Тема Re: Бегониянови [re: Фeйщицa]  
Автор 3aeka (пухкав)
Публикувано18.02.07 23:55



Преди много време показвах моите бегонии, с които си кича напролет прозорците. Бегонията ти не е стайна а градинска. Грудкова е . Имам сандъчета /побират се по три дълги на прозорец/, в тях слагам по три грудки и цъфтят като луди до към края на октомври средата на ноември. После ги отрязвам до земята/ няколко дни преди това спирам да ги поливам/, прибирам ги в апартамента и като земята исъхне подреждам сандъчетата едно върху друго, свалям ги в мазето и ги покривам с нещо отгоре. Към края на март , началото на април ги изнасям, започвам отвреме на време да ги поливам и май месец ги слагам на решетките на прозорците. Не е претенциозно цвете. Когато стеблото стане по високо от 20-30 сантиметра, е хубаво да забодеш стълбичка за цветя и с панделка да завържеш стеблото за нея. Забравих да ти кажа, че веднъж насадена, бегонията не е необходимо да я вадиш от саксията.Ако я садиш в градина, грудката се изважда, за да не замръзне през зимата, а и да не потъне на дълбоко в земята.Вади се от саксията на пролет когато искаш да отделиш новите грудки които са се образували от майката. Дано съм ти помогнала поне малко. Успех.Цветето ти е невероятно красиво.



Тема Re: Бегониянови [re: 3aeka]  
АвторГocт (Нерегистриран)
Публикувано20.02.07 18:06



Аз също гледам грудкови бегонии - и каскадни и от едроцветните туберози. Всички тях наричат кавалер и дама.
Но за тази съм убедена, че е точно Елатиор - на втората снимка се вижда съвсем ясно. Тя не е грудкова! Още повече, именно тя цъфти при къс ден.
Туберозите сега се събуждат и още не съм ги виждала по магазините.



Тема Re: Бегониянови [re: Гocт]  
Автор 3aeka (пухкав)
Публикувано21.02.07 00:56



Не ми се сърди , но за първи път чувам, за градинска бегония която не е грудкова. Още повече, че съм я имала.



Тема Re: Бегониянови [re: 3aeka]  
АвторГocт (Нерегистриран)
Публикувано21.02.07 09:57



Аз имам такава бегония и в момента, само дето е бананова и сега едва започва да образува пъпките . Освен, че не е грудкова, не е и градинска. Не обича силното директно слънце. Размножава се с резник през лятото. Старото растение често умира още първата година, затова Елатиора обикновено се причислява към едногодишните. Тук пише нещичко по въпроса:
http://www.inkaflower.com/forum/viewtopic.php?t=758
Ето и снимка на разни елатиори:
http://www.porvoonkukkatalo.fi/img_kukat/kukkivat/38a.jpg

Градинската бегония е многогодишна и също не е грудкова. Ако през зимата саксийката се прибере на топло и светло, тя ще цъфти целогодишно. (http://rozali.com/zadoma/index.php?l=2&p=71)
А тези, които ти Зайче наричаш "градински" са туберози или кавалер и дама. Цъфтят през лятото, а есен заспиват. Пролет грудката се събужда. (http://begonia.hit.bg/begonia_orange.html)

Видовете бегонии са много и е лесно човек да се обърка


Нещо не можах да дам инфото като линкове.



Тема Re: Бегониянови [re: Гocт]  
Автор 3aeka (пухкав)
Публикувано21.02.07 10:42



Ок. Съгласих се.



Тема Re: Бегониянови [re: 3aeka]  
Автор Фeйщицa (ДаНеТиЕнаПътя)
Публикувано22.02.07 14:54



Благодаря много за информацията. :) Но аз четох, че грудковата бегония не цъфти през зимата. А моята сега цъфти. Възможно ли е все пак да е грудкова?

We are such stuff as dreams are made on and our little lives are rounded with a sleep...



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.