Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:25 14.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Молба за съвет за тревна площнови  
Автор Xaнa. (време е)
Публикувано28.06.06 07:43



Здравейте! Моля ви да ме посъветвате от вашия практически опит какво трябва да направя за да оформя една тревна площ?
Има много сайтове и указания, чела съм доста от тях, но те са ...някак си много сложни и като че ли за професионалисти.
Дали няма начин някой който е правил подобно нещо сам да ми каже простичко какво точно да направя?

Мястото е в селски двор, около стотина квадрата. 1/3 от него е на слънце, останалото е под дървета. Сянката не е съвсем плътна, шарена е. Искам тревата да може е устойчива на стъпкване. Не знам каква трябва да е смеската. Нито пък как ще засея равномерно толкова място на ръка. Няма ли да се получат празни места?
Благодаря ви предварително





Тема Re: Молба за съвет за тревна площнови [re: Xaнa.]  
Авторrauz (Нерегистриран)
Публикувано28.06.06 11:01



Не е толкова трудно, колкото изглежда. Аз свърших тази работа миналата пролет. Значи, първо трябва да изчистиш много хубаво мястото от камъни (това е много важно за тревичката) След това трябва да се разкопае земята поне на около 15 см. дълбочина.Аз си купих от магазин за цветя обикновен райграс , на плика пише тревна смеска и струва 3.50 лв. 0.500 кг.. На вече разкопаната земя трябва да нахвърляш семенцата. Мен ако питаш по-добре да нахвърляш повечко , въпреки че тревата се запълва сама като порасне. Та като приключиш със хвърлянето на семената трябва да нахвърляш отгоре малко пръст за да се покрияти след това трябва да минеш отгоре с валяк или нещо друго - тежко за да се забият семенцата хубаво и дълбоко в земята. След това се полива обилно и след 10 дни вече ще имаш хубава полянка.
Успех





Тема Re: Молба за съвет за тревна площнови [re: rauz]  
АвторXaнa (Нерегистриран)
Публикувано28.06.06 16:21



Благодаря ти, наистина не звучи много сложно.
А колко дебел трябва да е пласта пръст който ще покрие семената?
И как ще стане без да ги тъпча, не знам, нали ще вървя върху тях за да разхвърлям пръст.





Тема Re: Молба за съвет за тревна площнови [re: Xaнa]  
Авторrauz (Нерегистриран)
Публикувано29.06.06 09:06



Не трябва да е мн.голям. Поне в моя случай беше малко. Въпроса е семенцата да се забият здраво в земята. Действай смело. Ако не се получи идеална полянка от първия път - ще се получи от втория





Тема Re: Молба за съвет за тревна площ [re: Xaнa.]  
Автордядo димитъp (Нерегистриран)
Публикувано06.07.06 15:11



ето какво направих аз на малко по-голяма площ:
първо се изорава мястото (или се обръща с права лопата), колкото по-дълбоко толкова по-добре, после се фрезова или прекопава с цел почвата да стане максимално рохкава и ситна,изчиства се от камъни и корени с гребло, заравнява се - желателно е по конец. след това равномерно сеем закупената от бриколаж, например, тревна смеска за СПОРТНИ ТЕРЕНИ, въпреки, че другите вършат работа. разходната норма, която пише на кутията се удвоява за такава малка площ, за да е по-плътна тревата още в началото.покрива се с около 0,5 см пръст, аз използвах сито за пясък и стана супер. ако има валяк се валира, ако няма - не е фатално. полива се обилно и често в началото. за 10 дни ливада няма да има, но ще видиш първите показали се тревички.
успех



Тема Re: Молба за съвет за тревна площнови [re: дядo димитъp]  
АвторXaнa (Нерегистриран)
Публикувано06.07.06 23:26



Много ти благодаря.. А мога ли да го направя това през септември, или вече ще е късно?





Тема Re: Молба за съвет за тревна площнови [re: Xaнa]  
АвторGOGO (Нерегистриран)
Публикувано09.07.06 20:04



Прочетох всичко което са ти написали колегите техните съвети са добри и правилни. Има само една малка подробност която се пропуска и тя е че полянката се нуждае от много грижи.Първо след обработката на почвата е необходимо да се внесе тор 10-15 дни преди засяването на тревата амониева селитра и калиев сулфат -количеството тор ще ти кажат в аграрната аптека от която ще го купиш то се определя от площа на терена за засяване,през това време се полива 2-3 пъти.Ако се появят плевели се третират с раундъп два три дни преди засяването на тревата не е нужно да ги почистваш те сами ще засъхнат.Друго много важно условие е какъв е терена сух или влажен , ще се полива ли често или не.От това което си писала те съветвам да си купиш трева за сенчест терен който се засява под дърветата и за слънчев терен естествено за местата огряти от слънце.Защо се прави така-защото ако на сянката засееш трева за слънчев терен тя ще расте по бързо от другата и никога няма да се образува плътен килим.Първото косене става когато младата трева достигне 12-14см. коси си се на височина 6см. задължително с ел. или моторна косачка.Засяването не ти препоръчвам до го правиш по късно от средата на август месец защото само така ще има време да се захване добре до началото на зимата.Има още много условия за отглеждането на трева но най-важното е да се коси често и никога да не се оставя да израства повече от 10см.



Тема Re: Молба за съвет за тревна площнови [re: GOGO]  
Автор midday (непознат)
Публикувано09.07.06 22:44



Благодаря задочно и аз за отговора ти! Почти всичко както си писал съм спазвала, с изключение на третирането с раундъп преди засяването на тревата. Но си го "изядох" де. Като изникна тревицата и след второто или третото косене /не си спомням точно/, че като наникнаха едни широколистни нещаааа. Бягах тогава да разпитвам по аграрни аптеки и в магазина за градинска техника, дето купихме косачката, как да спасявам. Та така де.
Определено си е ангажимент отглеждането на тревния килим. Но не съм си мислила, че с удоволствие сутрин рано преди работа ще си пия кафето в градината и ще поливам тревата





Тема Re: Молба за съвет за тревна площнови [re: GOGO]  
Автор lench@abv.bg (феникс)
Публикувано10.07.06 06:47



И ние си направихме полянка без да обработим предварително с раундъп или нещо друго. Полянката е налице , всичко беше точно , само дето постепенно взе да заприличва на горска полянка заради тези плевели .Та не разбрах има ли начин след като райграса вече е налице да се третират с нещо за да изчезнат или поне да им се ограничи разпространението?



Тема Re: Молба за съвет за тревна площнови [re: lench@abv.bg]  
Авторgogo (Нерегистриран)
Публикувано11.07.06 08:56



както обича да казва един мой приятел няма начин да няма чалъм ще напиша само два за този проблем.първия е с препарат срещу широколистни плевели който може до се намери в агр.аптеки но трябва да се уточни че ще се третира и върху трева.ако не се лъжа в метро бр.колаж и практикер се продава също такъв.второ трябва да се установи защо се появяват тези плевели.една от предпоставките е че самата трева е много рядка или се коси когато е вече много висока.по правило самата трева не позволява да се развиват други плевели ако е гъста ниско подържана и добре наторена.успех




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.