Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:11 28.09.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема тази моя юка е цветарска загадка, казватнови  
Авторбeзпoмoщнo (Нерегистриран)
Публикувано19.04.06 13:56



Значи, декември ми подариха висота юка, с три разклонения, много красива, присади мия цветарката у дома лично, с нова пръст, саксия и всьо.
Да, ама не- нещо не стана както трябва.Препоръките на цветарката бяха- не прекалено светло, ето тук където си решила е супер за нея, поливаш чак като се засуши хубаво, бършиш листата от прах. Речено-сторено! Не потръгна, стоеше някак оперена, листата тъмно зелени нагоре възправени, а новите излизат някак светло зелени и рахитични.Но не това бе най-страшното, а в основата на листата и леко плъзвайки нагоре се появиха едни петна, големи, не просто точици, като ръжда, пипам го- не изглежда там изсъхнало.И тези петна към светлината, а откъм стената където й е по-тъмно свежа, тъмно зелена и красива.Казвам си, явно не е проблем светлината, защото от затъмнената част си изглежда по-добре.После четох из нета, противоречиви неща- кой на сянка, кой на южна тераса, кой на слънце, но едно бе ясно. Юката обича по-хладното, а аз съм я държала на климатик, гдето температурата е доста над 15 градуса.
Обходих магазини и цветарници, обяснявам, нося снимка- ми, не знаем, поливате я много, не я поливате, тъмон й е, светло й е, студено й е, горещо й е.
Като онзи виц за болния, лекарят заключава- трябва да спрете цигарите- че аз не пуша- тогава спрете алкохола- че аз и не пия- Е, какво тогава обичате?, нерви се докторът- Ами, пържени картофи.-Тогава трябва да спрете пържените картофи!
Че и с моята юка така, просто кизват обичайните неща, но за това кафявото по основата на листата идея си нямат.А то плъзва някак нагоре по листото, от външната му страна и се уголемява.Според мен твърдо е решила да умре.Като цяло изглежда свежа, сега я изнесох на южната тераса, но като се засили слънцето ще я дръпна в неогрят ъгъл.Жал ми е някак за нея, младите й листенца много светло зелени и прекалено дълги, клюфнали, а не възправени нагоре и тъмно зелени, твърди.А и да, някои от новите листа се свиват на фунайка навън. Не зная вече!
Който ме е изчел до края, жив и здрав да е за търпаниетоА който реши да сподели с мен и опит, дваж по -здрав да бъде!

Почетох малко из форума ви, но не видях за юката нещо свързано, с онова което ме вълнува.Благодаря ви предварително за евентуално споделени впечатления!



Тема Re: тази моя юка е цветарска загадка, казватнови [re: бeзпoмoщнo]  
Автор Чepнokoca ()
Публикувано19.04.06 14:18



Прилича на някакво гъбно заболяване! Отрежи един болен лист и го покажи в агроаптеката, по-добре в няколко, че понякога си противоречат и се чудят. Не вярвам да е от светлината, къде толкова слънце през зимата, че да умори юка. За младите листа ми звучи като че ли има нужда от торене, а и желязо - като липсва стават бледи. Свиването на тръбичка на новите листа- почти винаги говори за прекалено засушаване или студ.
Стискам палци, как така ще реши да мре !



Тема Re: тази моя юка е цветарска загадка, казватнови [re: бeзпoмoщнo]  
Автор Гинec (G.G.)
Публикувано19.04.06 20:02



Юката е неизтребимо растение що се отнася до светлина, топлина, вода или вятър/климатик.

Явно е хванала вирус или гъбички. Пък и преместването от магазина у вас, може да я е стресирало.

Да почакаме да се изкажат професионалистите.



Тема Re: тази моя юка е цветарска загадка, казватнови [re: Чepнokoca]  
Авторбeзпoмoщнo (Нерегистриран)
Публикувано20.04.06 00:27



Съвсем си права, не бях се сетила за агроаптеките, ще опитам още утре. А междувременно ще я полея, въпреки че в дълбочина ми се струва влажна съвсем. Ама, че работа- няма да е от студ, сигурно е от страх да не я преполея. Чудяа се на терасата, слънцето сега дали няма да я достресира.
И за завършек- мисълта, че мога да умория и неуморимо цвете, много ме подтиска!
И благодаря ти



Тема Re: тази моя юка е цветарска загадка, казватнови [re: Гинec]  
Авторбeзпoмoщнo (Нерегистриран)
Публикувано20.04.06 00:33



Неизтребима, казваш.....оляля, няма такова цвете, което да не мога да затрия.Най- неприятното е че понякога дори целувам листата им, грижа се за тях с трепет и желание, харесвам красивите неща, но сякаш ги задушавам..хах, ако се питаш дали съпругът ми е жив, жив е все още, ама често се шегува, че с това моето био-поле и крава мога да поваля:) Сега сериозно- възможно е да се е стресирала, въпреки че си мисля, че те се стресират още дорде ги карат в онези големи хладинлни камиони от холандия, дания и къде ли още не. А после ние се чувстваме виновни, че не е потръгнало или се е изгубило.
Благодаря и на теб



Тема Re: тази моя юка е цветарска загадка, казват [re: бeзпoмoщнo]  
Автор Гинec (G.G.)
Публикувано20.04.06 20:25



Стресират се и още как.
Внимавай с поливането. Юката произхожда от средна америка.
Сканирах от любимата ми книга:

Редактирано от Гинec на 20.04.06 20:40.



Тема Re: тази моя юка е цветарска загадка, казватнови [re: бeзпoмoщнo]  
АвторЮka (Нерегистриран)
Публикувано20.04.06 20:55



Каква й е почвата?



Тема Re: тази моя юка е цветарска загадка, казватнови [re: Гинec]  
Авторбeзпoмoщнo (Нерегистриран)
Публикувано21.04.06 00:00



Покорно и от сърце благодаря



Тема Re: тази моя юка е цветарска загадка, казватнови [re: Юka]  
Авторбeзпoмoщнo (Нерегистриран)
Публикувано21.04.06 00:06



Не зная точно какъв е състава на пръстта, но е от тези олекотените някак, което ме насочва, че е някакъв тип торфна смес, защото не тежи много саксията, а е досат голяма.Изтича бързо водата от нея, и има вътре едни бели топченца.

Днес я погледнах много внимателно, не съм сигурна как й се отразява южната тераса, така или иначе листата й стоят някак клюмнали, а не оперени.Но от друга страна не мога да реша, уж не обичала вода, а листата и се подвиват, новите, навън като на фунийка.

Каквото Господ покаже, аз ще направя каквото мога, надявам се.



Тема Пресади янови [re: бeзпoмoщнo]  
АвторЮka (Нерегистриран)
Публикувано21.04.06 09:36



Пресади я в Торопочвена смес. Не купувай торфопочвена. Тая "цветарка" дето ти я е пресадила, явно е от самонабедените специалисти.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.