Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:03 08.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема мога ли да гледам водни лилили?нови  
АвторHaтaшa (Нерегистриран)
Публикувано01.03.06 13:52



Здравейте обръщам се към вас с молба за помощ, ако някой е изпадал в такава ситуация. Може ли да ми кажете от къде да взема документ за това че ще отглеждам искуствено размножение водни лилии Nymphaea alba.
Направихме си едно чудесно басейнче в двора на къщата, и се чудя дали да не засядя лилии - ще е чудесно. Обаче както знаем те са защитен вид и да ги отглеждаш ти трябва разрешително. Ако някой знае моля да ми каже процедурата!
Благодаря предварително!



Тема Re: мога ли да гледам водни лилили?нови [re: Haтaшa]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано01.03.06 14:27



Защо не си купиш водна лилия. Има най-различни сортове, вкл. и бели. Иначе местната бяла водна лилия се нуждае от по-дълбок и незамръзващ през зимата водоем. И наистина е защитена и рядка. И наистина не е редно в такъв случай да си я набавяш от природата. Затова пък тези които се продават са пригодени и за по-плитки води - 50-80 см и с успех може да се отглеждат в малки водоеми, като зимата коренището заедно със саксията трябва да се прибере на тъмно и прохладно място, но не и под нулата, за да не замръзва.



Тема Re: мога ли да гледам водни лилили?нови [re: И.]  
АвторHaтaшa (Нерегистриран)
Публикувано01.03.06 14:52



Здравей, но в България според законите, продажбата на Nymphaea alba е забранена от


Кой ще ми продаде нещо ей така!?



Тема Re: мога ли да гледам водни лилили?нови [re: Haтaшa]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано01.03.06 15:34



Ами аз нямах предвид Nymphea alba, а култивари на други видове - розови бели, жълти, които се внасят и продават у нас. Наближава софийската флора (8.03.т.г.), а на нея винаги фирма М&М Трейдинг продава внесени от Холандия коренища. Трябва да си имаш едно наум относно цвета, защото холандците ги опаковат както им падне и цветовете и сортовете не съответстват на указаните на опаковката. А българската водна лилия е възможно, но малко вероятно да се намери в Ботаническата градина на Околовръстното. Там я имат, но дали я размножават не знам. Тя се размножава с делене и със семена. Така няма да се терзаеш за биологичното разнообразие на нашата флора.



Тема Re: мога ли да гледам водни лилили?нови [re: И.]  
АвторHaтaшa (Нерегистриран)
Публикувано01.03.06 16:23



За съжаление, тези всичките са вариатети и хибриди на този род и ме е страх да ги гледам така. Дали и тази година на Флора 2006 ще има такива продажби не знам - с удоволствие ще проверя, но е абсолютно незаконно, продажбата им без разрешение и сертификати.
Всъщност какво пише в закона:
Естесвената форма, не може да се "бере" и продава.
при искуствено отгледани форми обаче, продажбата е разрешена, но само със сертификат. ОК аз ще си купя, да кажем че ще ми дадат сертификат, но после аз трябва да имам други сертификати за изкуственото отглеждане на защитен вид, придобит чрез закупуване на култивирана форма.

Ето за това питам. В закона не еобяснено точно от къде се издават...

Иначе ме е страх да не ми види някой природозащитник езерцето и да не ми прати някой полицай да ме глобява, че глобите са до 5000 лв, и индивида се връща в естесвения му ареал .Поне така пише в закона де...
Освен това не е хубаво да се отглеждат за кеф защитени растения и животни, особенно ако в естесвените им ареали са намалели значително...



Тема Re: мога ли да гледам водни лилили?нови [re: Haтaшa]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано01.03.06 20:27



Преувеличаваш рисковете. Първо, разрешение да береш защитено растение никой няма да ти даде. Държавата не е обмислила този вариант. Затова всеки бере без да пита. На свой риск. Второ, фирмата която ти споменах, че внася водни лилии, е внесла и тази година. Аз също се интересувах и понеже редовно си купувам от тях, главно семена, проверих това вчера. Трето, това , което продава тази фирма няма нищо общо със защитената наша лилия. Те са наистина от този род, но са чуждоземни видове. Защитен е само видът Nymphaea alba (не и родът), и то само в България. Впрочем у нас не се срещат други представители на този род, освен споменатата бяла водна лилия. В България е защитена и орхидеята "венерино пантофче", но в Англия тя е най-банално растение. Това, което се продава на Флората са други видове и култивари на видове, които не се срещат в България. Т.е. те не са нито под защита, нито под възбрана да се отглеждат. Няма опасност да бъдеш подведена под отговорност. Второ, грижа за сертификата има фирмата вносител, тя не може да внесе без разрешение живи растения или семена без сертификат. Просто тази стока не може да бъде освободена от митницата без този документ. В случая отговорността за наличието на документ не е твоя. Нито пък ще ти е необходимо копие от него, няма кой да ти го поиска. И ежедневно в България и по целия свят се продават милиони растения, от всички точки на планетата, без някакви последствия за купувачите.



Тема Re: мога ли да гледам водни лилили?нови [re: И.]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано01.03.06 20:44



Впрочем, познавам лично идеолога на този закон за защита на биологичното разнообразие и откровено мисля, че не е добре с главата. И че този закон поощрява бракониерството на защитени растения. За да не го поощрява, би трябвало онези умници от Ботаническата градина да направят някакви опити да отглеждат някой поддаващи се на култивиране защитени видове и да ги предлагат на колекционери. Или самите те да се нагърбят да предлагат материал за размножение на редки български видове, за да не се снабдяват хората незаконно. И да издават въпросните сертификати Ама не може, за тази цел трябва да се работи и да си изцапат ръчичките. Къде по-лесно е да се правят на най-умните и великите, да си пишат глупавите закони и да събират глоби. И само да плачат, че не им стигат парите за отопление през зимата и да се явяват по изложбите само с кактуси, на които не благоволяват дори да изпишат имената.



Тема Re: мога ли да гледам водни лилили?нови [re: И.]  
АвторHaтaшa (Нерегистриран)
Публикувано01.03.06 21:06



виж а с този постинг се опитваш да ме направиш престъпница, защото ми обясняваш кое растение къде не е защитено...
Ако нямаш мнение по-основния ми въпрос: от къде да си взема сертификат повече не ме карай, да отглеждам водни лилии без сертификат.
Фирмата може да си има за внос, това което си написал може и да е така, ама мене не ме интересува! Аз нямам сертификат за отглеждане на защитен вид... и питам от къде да го взема!!!!!

А по втория постинг, аз познавам много от тези които са приели какви ли не глупави закони, и кво от това? Че то всички ги познават тва са тея в Народното събрание... дай сега че са олигофрени да не спазваме законите. за това ли се опитваш да пишеш!????



Тема Re: мога ли да гледам водни лилили?нови [re: Haтaшa]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано01.03.06 21:25



Аз ти обясних ясно, че въпросните водни лилии не са тези, които са защитени, в България. Те не се срещат естествено в България. България може да си защитава местните видовете от посегателство и търговия, но не и тези в Амазония например. Че водните лилии на Флората са произведени специално с цел износ зад граница от държавата Холандия, и не е твоя грижа да се тревожиш за холандците, ама ти си знаеш твоето. При това си единствената, която ще отиде на Флората и ще иска сертификат за всяко пакетче вносни семена. Ами, след като не можеш да ме разбереш, проблемът си е наистина твой. Търси си въпросните сертификати и можеш да споделиш с нас какво си постигнала. А идеолозите на закона не са в народното събрание, те са в научните институти и точно те са сътворили тая тъпотия, гласувана впоследствие и станала закон.



Тема Re: мога ли да гледам водни лилили?нови [re: И.]  
АвторHaтaшa (Нерегистриран)
Публикувано02.03.06 08:51



За съжаление водните лилии са хибриди на този вид и попадат под закона...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.