Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:35 03.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Saintpaulia (Африканска виолета)нови  
Автор FLORlST ()
Публикувано07.11.05 22:12





Прадполагам по4ти всеки любител на цветя има поне едно от това прекрасно растение. Не е много капризна и при добри грижи ще ви се отблагодарява с много цвят. Ето малко описание за на4ина на отглеждане.

Растението произхожда от Южна Африка, и с това ви обръщам внимание на какъв климат трябва да го държите. Няма нищо общо с европейската виолета, по скоро са братов4еди с Глоксинията. Необходимо е топлина(18-28 градуса) и въздушна влага(нямам в пред вид пръскане), разбира се субстрата да е винаги влажен, и никога в излишък. Листата никога не се мокрят, т.е. поливането само от долна страна на саксията. Особенно е опасно поливане от горе когато е горещо-полу4ават се кафеви петна върху листата. Растат добре в кухня, или баня, където има постоянна влага. Добре е да имат влажна подложка от мокър пясък,или камъ4ета за да се овлажнява винаги около тях въздухът. Не оби4ат газове, дим, нито те4ение. Взискателни са също към светлината. Никога не ги слагайте на директна, по скоро оби4ат слабата, разсеяна светлина. Разбира се ако е много малко, няма да цъфтят добре. Предполагам критерий е северният прозорец на домът ви. В луксове(мярката за светлина) е около 10.000-12.000 lux, за тези които имат с какво да я измерят.
Размножаването става по всяко време на годината 4рез листен резник. На снимката ще забележите как се поставят листата.

След около 2 месеца се появяват издънките, и малко по късно се отделят от листото. Каласифицирват се по размер, и засаждат наново в субстрат, където прекарват около 2 месеца.

Когато са достатъ4но израснали се засаждат окон4ателно в саксия с размер 10-12 sm. На ново след около месец-два растеж се появяват първите цветове. Добре е да се премахнат за да продължи развитието на розетата с листа. Когато сме полу4или добра листна форма, тогава се оставят и цветовете. Това се прави с цел вси4ки хранителни вещества да бъдат ориентирани в образуването на добра листна маса. При такава се гарантира един силен цъфтежен период.
До този момент торенето е с баланс 20-5-15, и сега е необходимо, преди цъфтежa баланс от 15-15-15. По време на цъфтежа отново се променя в полза на калия 15-5-30. Този последният гарантира издържливост на цветовете по време на цъфтеж. Разбира се не споменавам торенето с калций, но то е без спиране в целият цикъл от порядъка на 15, също така и микроелементи. съм обяснил какво озна4ават споменатите номера на торът. Дозата е 1г на 1 литър вода.
По време на растеж, особенно при стари индивиди, се полу4ава разделяне на розетата, и се полу4ават 2 или пове4е върха. Това разваля много формата, и е добре да се разделят с цел постигане винаги на един връх на вегетация.
Болестите най ве4е са по корените, особенно след всяка манипулация по разсаждане. Страда 4есто от прекалено поливане, особенно при нали4ието на високи температури. Такива са Pythium, Phytophthora. По листата от те4ения се появява и Puscinia(мана), и при 4есто мокрене Botrytis(сиво гниене).
От неприятелите насекоми се атакува от трипс, акар, гъсеници, и въшки. Особенно опасен е белият микроскопи4ен акар(връхните листа са деформирани). По време на цъфтеж трипса може да деформира цветовете преди да са отворили.
Общият период от резник-листо, до зряло растение е около 9 месеца при средна температура около 25 градуса C.



Тема Re: Saintpaulia (Африканска виолета)нови [re: FLORlST]  
Автор greeneyed (walker)
Публикувано07.11.05 22:56



Бих добавила, че това цветенце е много подходящо за нашите климатични условия, цъфти по 11 месеца в годината, не боледува и не умира ,както споделят мъката си любителите на цветя във форума .
Не съм съгласна само с 10 000-12 000 lx. Предполагам , че и в операционната под прожекторите не е толкова светло.



Тема Re: Saintpaulia (Африканска виолета)нови [re: FLORlST]  
Автор Peйчъл ()
Публикувано07.11.05 23:47



Ето я моята:



Цъфна през май и в момента представлява това и все още пуска пъпки...

Гледам я на много светла северна остъклена тераса от май до края на октомври - без пряко слънце, а през зимата я внасям вътре, където не е нито много топло, нито много светло, но нямам друго място! Миналата година пусна издънка и а разсадих, това е "майката" - "бебето" едва сега направи пъпки и ще цъфти. Гледам го при малко по.различни условия - в офиса.

Някъде бях чела, че ако искате да цъфти обилно, трябва да заровите в пръстта и едно противозачатъчно хапче!
Не съм го пробвала !!!!!



Тема Re: Saintpaulia (Африканска виолета)нови [re: greeneyed]  
Автор FLORlST ()
Публикувано07.11.05 23:54



Вярвай ми, над 20.000 lux листата загубват интензивно зеленият си цвят, и стават свeтли. При 30.000 те ве4е са жълтеникави и сa подгънати, и при 40.000 могат да изгорят, да не говорим за 120.000-150.000 lux директно под слънцето. Друго е положението при Gloxinia, където 20.000-25.000 lux е добрата светлина. Айде от мен да мине за Saintpaulia е добре и 10.000-15.000 lux, но не пове4е. Освен това светлината на операционна маса е от друг тип. Примерно като референция:
обикновена крушка от 100W на разтояние 1m дава едва 100 lux, луминисцентна с fluor(20W) около 120 lux, тези с живак, или натрий (500W от разтояние 3м) дават едно1.600 lux. Та с колко крушки се осветяват операционните маси, и каква гама светлина излъ4ват ? Питам от любопитство. Истината е 4е никога не съм бил осветяван от такава за да знам, ...и опазил ме е Господ!



Тема Re: Saintpaulia (Африканска виолета)нови [re: Peйчъл]  
Автор FLORlST ()
Публикувано08.11.05 00:01



Виолетката ти е доста хубава. Явно полагаш грижи. Само не знаех този номер с хап4етата антибебе, и ще го пробвам. Апропо, скъпи ла са тия ап4ета, и дали си струва да прилагам тази хватка. То 4овек се у4и цял живот разбира се!
Поздрав!



Тема Хе хе....нови [re: FLORlST]  
Автор Peйчъл ()
Публикувано08.11.05 07:50



Абе не ги знам тия апчета.... Не ги потреблявам!

Ама къде 7 - 15 лева трябва да са според вида!

Лошото е, че те са по 28 в опаковка и не можеш да вземеш само 1 хапче! .....

Другия вариянт е некоя булка да се стиска за един ден и да ти подари едно хапче!

И третия вариант е да завъдиш 28 виолетки!

Редактирано от Peйчъл на 08.11.05 07:52.



Тема Re: Saintpaulia (Африканска виолета)нови [re: FLORlST]  
Автор vanila_varna ()
Публикувано08.11.05 10:27



Хапчетата, които ползвам за моите са 2 лв. за блистер, мисля че са 10 в него. Едни ситнички, като витамин С, но сини, на блистера има схема за приемане (едва ли важи и за теменужките ). Просто поисках в аптеката от най-ефтините и ми предложиха за подобна цел тези и едни с около левче по-скъпи, така че мисля че си струва, още повече, че се слагат на няколко месеца, според големината на цветето. Имат добър ефект и върху други цъфтящи.



Тема Re: нови [re: Peйчъл]  
Автор Lychezara ()
Публикувано08.11.05 10:30



"Постинор" са по-малко хапчета, защото са за след полов акт.
Сигурно има и друг начин да цъфти повече .

Моята е същата, но наситено лилава . Не знаех, че могат да се размножават по всяко време и то направо в пръстта. Ще го пробвам .

Забелязала съм, че има Сентполии по-мощни и едри листа (много по-лесно се гледат) и такива с по-нежни и малки листа ......
Моята в момента е от първия вид.



Проблемите са дар, който ти позволява да се опазиш от глупавите хора около теб.

Редактирано от Lychezara на 08.11.05 10:43.



Тема Re: Saintpaulia (Африканска виолета)нови [re: vanila_varna]  
Автор Чepнokoca ()
Публикувано08.11.05 13:48



Много ме заинтригува тази идея с хапчетата, може ли да кажеш цяло хапче ли се слага в саксията, на каква големина саксия (моите с теменужките са малки, може би трябва да слагам половин хапче) и на какъв период се слагат, тоест как да се ориентирам, че е време за ново. А цветенцата стават ли зависими от тях? После престават ли да цъфтят без хапче?
Благодаря.



Тема Re: Saintpaulia (Африканска виолета)нови [re: FLORlST]  
Автор ravik (непознат)
Публикувано08.11.05 14:49



Попадна ми един сайт с много хубави теменужки:


А към Florist: в един сайт гледах снимки на ярко червени теменужки - имаш ли идея дали в България някъде мога да намеря такива? И въобще дали в България има по-интересни разцветки - виждала съм единствено различни отенъци в розово-лилавата гама, но рядко шарени или по-интересни?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.