Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:48 24.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Лайнарче?нови  
Автор Satori (Zen_Buddhist)
Публикувано05.08.05 11:52



Извинявам се, но не зная друго по-прилично име на този сукулент.

Това едва ли е нещо, достойно за хвалба, но успявам да уморя вече второ растение от този вид... Второто тръгна супер, дори нацъфтя като лудо. Но изглежда го преполях и загни.

Въпросът ми е: мога ли да извадя живите главички от иначе изгнилото растение, и да ги поставя във вода, докато пуснат корени? Въпреки че са с плитки корени, съмнявам се, че ще мога да ги извадя направо с корени.

Благодаря ви.

Navigare necesse est, vivere non est necessare


Тема Re: Лайнарче?нови [re: Satori]  
Автор CъH (дрямка)
Публикувано05.08.05 12:37



аз пък за пръв път чувам за такова цвете...
как изглежда? и защо са го кръстили така?



Тема Re: Лайнарче?нови [re: Satori]  
Автор Jennifer... (Оптимстка)
Публикувано05.08.05 15:17



За първи път чувам, че сукулент се поставя във вода.
Чела съм, а и съм изпробвала, макар да не си падам по сукулентните, че трябва дори да престоят един ден преди засяването, без да се топят в нищо.
След това - в по-песъчлива почва.



Тема Re: Лайнарче?нови [re: Jennifer...]  
Автор Satori (Zen_Buddhist)
Публикувано05.08.05 15:42



Расте на розетки (ако така се казва формата изобщо). Вирее като самораслек, някой път има лилави оттенъци. Мойто имаше като го взех, но после стана чисто зелено.

И не съм казала, че се поставя във вода. Питам дали така се прави.

Navigare necesse est, vivere non est necessare


Тема Това да не е семпервивум?нови [re: Satori]  
АвторStefan (Нерегистриран)
Публикувано05.08.05 16:16



Сетих се, че семпервивумите ги садят върху кравешко лайно. От там може би идва и това име, което чувам и аз за пръв път. Става дума за т.нар. скална роза, или конски зъб, или дебелец, а на латински - Sempervivum. Латинското име означава "вечноживеещ". "Лайнарче" сигурно е последната народна версия на името му. Това име не бива да се употребява, защото не дава никаква типична характеристика на растението.
Семпервивума може да живее вечно, ако са спазени екологичните му изисквания, а именно - пълно слънчево осветление, плитка, камениста, суха и дренирана недоразвита почва (кравешкото лайно не е подобно на нищо от изброените). Размножава се чрез делене или чрез дъщерните розетки, които някои видове пускат в изобилие. Не се вкоренява във вода, а само загнива.



Тема Re: Лайнарче?нови [re: Satori]  
АвторCтeфaн (Нерегистриран)
Публикувано05.08.05 16:20



А между другото, при семпервивумите, розетката, която е цъфтяла - загива. Животът на растението се продължава от дъщерните розетки. Наистина не го преполивай, дръж го на открито, на пълно слънчево осветление, дори и през зимата. Студа не може да го умори.



Тема Re: Лайнарче?нови [re: Cтeфaн]  
Автор Satori (Zen_Buddhist)
Публикувано05.08.05 18:27



Вярно е, студът не може, ама аз мога да го уморя!

Стефане, както винаги благодаря за полезната инфо. Значи за да го разсадя трябва да изровя дъщерна розетка с коренче, и да я засадя, така ли?
Искам да разкарам старата саксия, защото не е красива гредка с умрелите розетки, че и понамирисва.

Нормално ли е новите розетки да са издължени и висящи, а не компактни? Държа ги на северен балкон. Явно им е недостатъчна светлината.

Семпревивумите са ми много любими.

Оше веднъж благодаря.

Navigare necesse est, vivere non est necessare


Тема Re: Лайнарче?нови [re: Satori]  
Автор Гинec (Ж)
Публикувано05.08.05 18:31



Стефан е прав. Това е Семпервивум, но и аз за пръв път чувам, че му се казва Лайнарче. Аз имам на терасата от него вече повече от 20 години. Живее си в много плитка пръстена съдина. Дори и през лятото, го поливам много рядко. През зимата го покрива сняг, но не мръзне. Отдели някои незагнили розетки и ги засей в песъчлива почва. Успех!
[url]www.lapegia.com/immagini/sempervivum-'spherette'.jpg[/url]
Това е снимката. Нещо не успях да я пусна директно

Редактирано от Гинec на 05.08.05 21:41.



Тема Re: Лайнарче?нови [re: Гинec]  
Автор Vesperi (непосветен)
Публикувано05.08.05 21:20



ммм красота ... у наше село му викат Дебелец

... това, че всички мислят еднакво, не е гаранция, че мислят правилно ...



Редактирано от Vesperi на 05.08.05 21:56.



Тема Re: Лайнарче?нови [re: Vesperi]  
Автор Гинec (Ж)
Публикувано05.08.05 21:39



Да. Точно дебелец му се вика. Страхотна билка против възпаления на ушите. Изстисква се сок, напоява се памуче и се напъхва дълбоко в ухото. Много бързо и ефикасно лекарство.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.