Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:54 02.07.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема юканови  
Авторcвeтлa (Нерегистриран)
Публикувано05.05.05 23:34



Имам юка от 3 години.За цялото това време не е пораснала много.Иначе си изглежда добре. Бавно ли расте или нещо бъркам?



Тема Re: юканови [re: cвeтлa]  
Автор bimba (викината мама)
Публикувано06.05.05 09:28



Аз имам две едната нараства по-бързо другата бавно,съдя за това,че като ги купих бяха с еднаква големина сега тази със зелените листа е по-голяма от тази с зелено-жълтите-изивнете,че не им знам точните имена,поставени са при еднакви условия и аз незнам защо така,освен това на тази жълто-зелената не и избиха други разклонения седи си само с едно и аз така като теб се надявам да се развие,някой ако има опит с тия растения да каже



Тема Re: юканови [re: bimba]  
Авторcвeтлa (Нерегистриран)
Публикувано06.05.05 10:06



Моята е със зелени листа и също няма разклонения.



Тема Re: юканови [re: cвeтлa]  
АвторKитka (Нерегистриран)
Публикувано06.05.05 11:17



Честит Гергьовден!

Видях юки и реших да се включа. Имам 3.

1. Едната е на южен прозорец, веднъж беше пресаждана само, полива се рядко - може би 1 седмично, зимата по-рядко. Тя расте като луда. Не избива разклонения, но е станала огромна. Отбелязвам обаче, че расте на листа, т.е. повече на ширина отколкото на височина. По принцип стъблото и не е голямо, има 3 или 4 разклонения, и стъблото не е дръпнало значително. Никога не е торена. Пръскане - изключително рядко.

2. Същите условия, като по-горната. С голямо стъбло. Едно разклонение, но доста дълго стъбло спрямо листата. Тя расте видимо по-бавно (вероятно така ми се струва, заради това че стъблото й расте повече от короната). Пак никога не е торена. Пръскане - изключително рядко. 1 пресаждане досега.

За 1. и 2. ги имам от 6-7 години. В сантиметри не мога да определя растежа, но са толкова големи сега, че се местят трудно, на височина са почти колкото мене (около 1,64 см.), особено дългостеблената, и заемат адски много място. Като се сдобих с тях, можеха спокойно да се носят с две ръце от жена. № 1. сигурно не е надвишавала 50-60 см.


3. Другата е в другото жилище. Стои на сянка (в дъното на светла западна стая), поливането също е като горните. Може би малко по-редовно. Пръскане редовно. Миналата година торях 1 път месечно през пролетта и лятото (сега вече не торя растенията). Не е пресаждана, расте добре, но значително по-бавно от другата. Имаше опити да си избие сама разклонения, но изсъхнаха. Пуска да речем по 4-5 листа на година нови, но не съм сигурна. Като № 1., стъблото й е само около 10 см, т.е. поне 6-7 пъти по-късо от конуса, дето са листата. То видимо не расте.

Всички са с равно зелени листа, без шарки, бе най-стандартните юки (уви, и аз не зная имена).

Това е само инфо, както виждате. Не са съвети и изводи. Дано да е полезно.



Тема Re: юканови [re: Kитka]  
АвторKитka (Нерегистриран)
Публикувано06.05.05 11:20



Дали стана ясно, че № 3. расте най-бавно?

Сори



Тема Re: юканови [re: Kитka]  
Авторcвeтлa (Нерегистриран)
Публикувано06.05.05 11:30



Моята е до източен прозорец.Миналото лято я изкарах на терасата,но листата започнаха да и пожълтяват и бързичко си я прибрах вътре.На височина е около 30 см. като 1/3 е стъбло и 2/3 листа.Пресаждана е веднъж и е торена редовно лятото.Поливам в седмицата веднъж.
Дали не е джудже юка?



Тема Re: юканови [re: cвeтлa]  
Автор bimba (викината мама)
Публикувано06.05.05 14:16



А-а-а и аз направих неуспешен опит да ги изкарам на терасата,при положение,че температурите не са още високи,на първия ден и ликтата се поожариха от слънцето,прибрах си ги веднага.но пак си зависи от терасата ,на майка ми лятото юки-те и виреят много добре,но терасата е схлупена и сенчеста



Тема Re: юканови [re: cвeтлa]  
АвторБETA (Нерегистриран)
Публикувано09.05.05 20:52



Юката е доста издръжливо цвете. Имам от 6 години и за това време ги размножих на 9. Разклонения пуска само, когато се отреже. Обикновено пуска по две разклонения и още няколко, които не се развиват, а си остават като целени пъпки. Случвало се е да прекаля с поливането, случвало се е да ги забравя по 20 дни. Не се сърдят. Обичат да ги пръскаш с вода. Като се сетя ги слагам в душкабината и обилно с душа ги обливам с хладка вода. Когато се сетя ги поливам с малко лактофол. И растат като луди. Стеблата се режат есен и пролет. Отрязаната част слагам веднага в почва и няма никакъв проблем.На стеблото, което е останало излизат пъпки, от които само две и рядко три се развиват.



Тема Re: юканови [re: БETA]  
Автор Divnamey (минаващ)
Публикувано10.05.05 08:25



Може ли малко повечко информация как точно ги режеш? Аз имам юка от близо 3 години и расте само на листа. Стеблото вече не се вижда, толкова огромна е короната от листа. Но това с рязането ме заинтригува. Имам и драцена, от този вид, който много прилича на юката. Това рязане важи ли и за нея?



Тема Re: юканови [re: Divnamey]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано11.05.05 23:25



Здравей!Реших да споделя как ги режа аз,въпреки че въпросът ти не е към мен.
На няколко пъти съм рязала драцени и юки ,като отрязаната част слагах в пясък или във вода,но никога не успях да ги вкореня.Последният път реших да пробвам един начин,за който бях чела някъде.
Решаваш на какво ниво ще отрежеш юката/дрецената.Прерязваш стеблото до половината му дебелина.Взимаш торбичка и я връзваш под разреза,насипваш пръст,като внимателно вкарваш малко от пръстта в направения разрез, връзваш отгоре другия край на торбичката.Отгоре торбичката не е вързана плътно към стеблото,а има малък отвор,през който може да сипваш по малко вода.След около месец,месец и половина от разреза вече излизат корени.Тогава срязваш точно под корените.Отряваното място се намазва с овощарска замазка или с разтопен восък.Полученият вкоренен резник може да посадиш в същата саксия.
Звучи сложно,но на практика е лесно и няма риск да ти загине отрязаното връхче.Единственото условие е като правиш разреза една част от стеблото да остане цяла,за да може да се храни по нея връхчето ,докато от прореза се образуват нови корени.
Успех!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.