Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:00 28.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Финзалия???  
Автор Reinstall (член)
Публикувано24.05.05 23:20



Дадоха ми няколко коренчета от това растение, някой да е чувал нещо за него? Може и да не го пиша правилно, но поне така ми звучеше - финзалия или фензалия...



Тема Re: Финзалия???нови [re: Reinstall]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано26.05.05 12:31



Не ми е познато. Да не би да е физалис (китайски фенер). От него има декоративни многогодишни видове. Има и едногодишни, които се отглеждат за ядене. Плодът представлява сочна ягода с мехунка около нея. Близък родственик на домата. Ако е това, отглеждам и декоративната и съедобната разновидност.



Тема Re: Финзалия???нови [re: И.]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано26.05.05 15:24



Здравей.Взех си физалис от ВСИ -Пловдив,обаче хич не се сетих да попитам дали е декоративен или съедобен (не знаех,че има 2 разновидности ).Има ли белези по които мога да се ориентирам?



Тема Re: Финзалия???нови [re: golden]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано26.05.05 17:19



От многогодишните видове са ми познати Physalis alkekengii (местен вид, разпространен в диво състояние) и Physalis franchetii, които са с ярки оранжевочервени мехунки и оранжево-червени плодчета. За българския вид съм чела, че е отровен, но аз съм хапвала, нищо ми няма. Вторият е по-декоративен, с по-едри мехунки и се продава за сухи букети. Декоративни са есенно време, доста бързо се разрастват и може да се размножават вегетативно. И него съм го хапвала. Съедобния, известен още като мексикански домат, е едногодишен (или поне се отглежда като такъв у нас, защото е незимоустойчив). Може би става дума за различни видове, но кой да ти каже - има например ягодов, ананасов, сливов (с лилаво обагрени ягоди). Те са с различен привкус, иначе са сладко кисели. Растението силно се разклонява, но не дава издънки, за разлика от многогодишните декоративни, които не се разклоняват, а дават много вегетативни издънки. Доколкото ми е известно , всички съедобни имат жълтозелени мехунки, жълтозелени или лилави (при сливовия) и бледооранжеви плодове. Съедобните имат технология на отглеждане на домат. Цъфтят и зреят непрекъснато. Докато многогодишните декоративни видове имат дружно есенно узряване. Още нещо се сещам - декоративните цъфтят в бяло, а съедобния, който отглеждах миналата година беше с жълт цвят. Тази година правя опити с два нови съедобни - ягодов и сливов, но още не са ми цъфтяли. От съедобните има доста едър сорт или вид (до 80 г плод, като малък домат), но по-дребноплодните са по-сладки и ароматни и могат да се използват и за сладко. Ако се ползват за ядене, трябва да се измият добре и да се топнат за кратко в гореща вода, а след това да се охладят. Плодовете са лепкави отвън и може би това дразни стомаха. Ако има интерес, ще пусна рецептите, които съм открила за готвене и консервиране на физалис.



Тема Re: Финзалия???нови [re: И.]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано26.05.05 22:08



Много ти благодаря за изчерпателната информация.Преди години съм имала от декоративния тип-наистина стават много красиви букети.Сега ще видим какъв ще излезе новозакупеният.Преди гледах декоративния в градина,но сега нямам двор.От ВСИ ми казаха,че мога да го гледам и в саксия.Много ми се иска да е от съедобния.
Пусни рецептите ,много ще ми е интересно.Виждала съм да продават физалис в Била-мога да пробвам някоя от твоите идеи.:)



Тема Re: Финзалия???нови [re: И.]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано01.06.05 01:57



Би ли погледнал/а тази снимка .Можеш ли да предположиш от кой вид е?Това е едно коренче,но се е разклонило,защото е подрязано.





Тема Re: Финзалия???нови [re: И.]  
Автор ah ()
Публикувано01.06.05 13:37



Здравей! Аз съм посяла от този който се хапва, но явно доста съм закъсняла, защото растенийцата са по на 4 мм. Имат ли някакъв шанс да пораснат до есента? И ако (не загинат) и останат дребнички, дали ще успея да ги зазимя в стая? Много им обичам плодовете, но съм яла само дребния с жълтите топчета.



Тема Re: Финзалия???нови [re: Reinstall]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано19.06.05 23:15



Здравейте!Моят определено ще е от съедобния,защото цъфна и цветовете са жълти и изглеждат различно от тези на декоративния вид.
От ВСИ ми казаха,че може да се зазими в неотоплявана стая и дори да изсъхне на пролет покарва отново,защото коренът остава жив.
Ето как изглежда цветът;






Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.