Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:36 04.07.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: юканови [re: golden]  
Автор Divnamey (минаващ)
Публикувано12.05.05 08:34



Благодаря ти за изчерпателния отговор. Мисля да опитам първо с драцената, но ако нещо не се получи има ли опаност от този прорез растението да загине? И още един въпрос /лаишки/ - тази овощарска замазка готова ли се продава или представлява някаква смеска, която "всеки" може да си направи?
И още веднъж много благодаря за ценната информация.
Винаги съм се чудела как ги правят юките и драцените така на 2-3 нива. Ще пробвам сега и моите да ги направя така. Дано успея



Тема Re: юканови [re: Divnamey]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано12.05.05 11:46



Вероятността да умре е малка.Единственото важно нещо е да не се прекалява с овлажняването на пръстта-ако по стените на торбичката има малки капчици-не пипай :).Въпросната замазка се продава готова в кутийки в агоаптеките, представлява комбинация от пчелен восък и др.съставки,които не помня.Ако нямаш може да намажеш мястото с восък от разтопена свещ.Това се прави с цел "запечатване" на "раната",която може да стане изходно място за развитие на "инфекции".



Тема Re: юканови [re: Divnamey]  
АвторБETA (Нерегистриран)
Публикувано16.05.05 22:12



Съжалявам, че малко късно ти отговарям, но нямам време всеки ден за това развлечение. Юката, както и драцената срезвам с голям кухненски нож. Много важно е да се знае, че това се прави само на пролет и на есен.Аз лично го правя на пролет, когато цветята се събуждат. Не смея да ги режа наесен, когато са пред заспиване. Първоначално ми бяха казали, че отрязаната част се слага във вода, с малко лактофол/течен тор/ за да си пусне коренчета. И за пръв път така направих, но след около две седмици стеблото загни и нямах друг избор, веднага го сложих в пръст. След няколко дни живна и така се захвана, а от стария корен избиха две издънки, коит осега вече са много големи.После същите тези издънки можеш да срежеш и веднага в пръст. Сигурна съм, че няма да имаш проблем. Аз лично от време на време късам най-долните листа, макар и да не са за махане, за да може да се вижда стеблото. Не ги харесвам обрасли от саксията. Когато стеблото вече се оголи около 50-60 см, го срязвам, на горната отрязна част махам няколко листа, за да сложа стеблото в пръст, а от старото ми излизат 2 или три разклонения. Така правя и с драцената. Имам много голяма, около 150 см висока, с три заклонения. На нея също почиствам най-добните листа, за да се виждат стеблата. Един ден отрязох едното разклонение, като пънчето остана около 30 см. От него излязоха две разклонения, а отрязания връх веднага засадих до стария корен. Така се аранжира много красиво, някак на пластове е, от много малки, до много колеми. Все още не е късно да срежеш юката или драцената си. Аз направих това на една юка преди месец и от стария корен ми излязоха две разклонения, едното е вече 5 см, а другото 2 см. Обикновено отрязания връх го засаждам до стария корен, наоколо 20-25 см. Това разбира се може да се направи само ако сакцията ти е голяма. Много е красиво, защото всички са на различна височина. УСпех!!!!!!!!!



Тема Re: юканови [re: БETA]  
АвторDidi (Нерегистриран)
Публикувано24.05.05 11:24



Имам проблем с моята юка, която гледам от 6 месеца. Подариха ми я доста голяма (около 70см). Веднага я пресадих в по-голяма саксия. Цяла зима си беше добре, но от 2-3 седмици започнаха да съхнат най-вътрешните листа - нямам идея защо. Не прекалявам с поливането -1 на седмица и повече. Случвало се е с минерална вода да я поливам - това пречи ли? В южна стая е, блозо до прозорец. Единствено което се сетих, че я държах близо до телевозора, но едва ли е от това. Сега я преместих на 2м от него, пак до прозореца. От горните мнения разбрах да не я изкарвам на балкона.
Имате ли идеи какво да я правя та да не ми изсъхне. Много скъп подарък ми е и не искам да загине.



Тема Re: юканови [re: Didi]  
Автор Satori (Zen_Buddhist)
Публикувано24.05.05 11:33



Е, не я поливай с минерална вода.

Navigare necesse est, vivere non est necessare


Тема Re: юканови [re: Didi]  
Авторcвeтлa (Нерегистриран)
Публикувано24.05.05 12:21



Щом е в южна стая и до прозореца да не би да я огрява директно слънцето?Не обичат пряко слънце.



Тема Re: юканови [re: cвeтлa]  
Автор Satori (Zen_Buddhist)
Публикувано24.05.05 14:50



Мойте двете са на южен прозорец и ги грее много, но са ОК (ти видя ли една друга тема за юките преди 1-2 седмици? там писах под ник "Китка," преди да се регистрирам). Но може по принцип да не обичат пряко слънце.

Navigare necesse est, vivere non est necessare


Тема Re: юканови [re: cвeтлa]  
АвторDidi (Нерегистриран)
Публикувано24.05.05 19:35



Ок - значи я премествам в другия край на стаята. Няма повече да я поливам с минерална вода. Просто винаги имам под ръка такава в стаята, но няма вече.



Тема Re: юканови [re: cвeтлa]  
Автор greeneyed (walker)
Публикувано24.05.05 21:28



Твоята юка иска пресаждане в по-голям съд , достатъчно висок за изискванията на растението и може би друга почва. Всъщност това се отнася за всяко растение , което изглежда, че не нараства достатъчно. Спокойно си го изнеси през лятото на терасата, ще му е по-добре.



Тема Re: юканови [re: greeneyed]  
Авторcвeтлa (Нерегистриран)
Публикувано24.05.05 21:56



Цветето е пресадено в достатъчно голяма саксия.Освен нещо почвата да не му харесва.Има ли някакви изисквания за нея.
На слънце не смея.Като си спомня как му пожълтяха листата при единствения ми опит.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.