Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:08 06.10.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Бромелиевинови  
Автор golden (24 карата)
Публикувано02.04.05 01:54



Бромелиевите не са ми в кръвната група и не се бях интересувала много от тях.
Покрай орхидеите попаднах на сайтове,които са за епифитни растения и се оказа,че голяма част от бромелиевите са епифити . Пише че тиландсията, гусманията и др трябва да се гледат в субстрат за орхидеи.
Имам тиландсия ,която при закупуването беше в обикновена пръст.Като цяло бромелиевите ,които съм виждала по магазините са в пръст.
Наистина в почти всички сайтове пише,че трябва да е в субстрат за орхидеи и тъкмо реших да я местя прочетох на 2-3 места,че тиландсията иска кисело рН на почвата -съвсем се обърках.Ще съм благодарна на всякакви идеи /предложения/споделен опит.
П.С.Някакви идеи за билбергията,която е от същото семейство?



Тема Re: Бромелиевинови [re: golden]  
Автор green_eyed (walker)
Публикувано02.04.05 12:43



Здравей. в руските сайтове пише, че билбергията е за начинаещи, непретенциозна е , почвата - мъх, листовка, торф и пясък. След прецъфтяването издънката се отстранява, на нейно място израства ново растение.
След като се бях зарекла да не се занимавам с цветя, които изискват много грижи, тъй като не са за нашия климат , сега реших да се опитам с една орхидея. Не съм я купила още, бих те помолила да споделиш опит. Цъфтят ли твоите орхидеи ?



Тема Re: Бромелиевинови [re: green_eyed]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано03.04.05 03:24



Здравей!Имам орхидеи от 1 месец,така че опитът ми е малък.Karmen_ има доста повече опит.
2 от орхидеите цъфтят в момента,а третата прецъфтя.
Имам Ludisia discolor i Bletilla striata -това са земни орхидеи,които се гледат в пръст.Даже при подходящ климат могат да се гледат в градината.Земните орхидеи са по-лесни за гледане от епифитните.За Лудизиата казват,че се гледа като бегония.
От епифитните орхидеи имам Онцидиум.С него допуснах една грешка.ПОнеже цъфтеше в момента на покупката не ми се искаше да го пипам и не му прегледах корените.За жалост в магазините поливат цветята наред без да се съобразяват кое какви нужди има.Затова много често корените на епифитните орхидеи са в отвратително състояние.Сега онцидиума е изкаран от саксията и всички корени са махнати .Оставих го за наблюдение няколко дни.Ако псевдобулбусите са здрави ще го сложа в нов субстрат.
Гледам ги на максимално светло,но без директно слънце,поливам на 14 дни (горе-долу) като слагам съвсем малко течен тор във водата.Опитвам се да поддържам въздушна влага над 50 % (трудна работа).Според мен ще оживеят въпросът е дали ще цъфнат пак.
Това,което ми харесва при Лудизиата е,че листата са й много красиви и след като прецъфти пак ще е ефектна.
Ако искаш виж тези снимки.





Тема Re: Бромелиевинови [re: golden]  
Автор greeneyed (непознат )
Публикувано03.04.05 14:27



Здравей, за съжаление опасенията ми относно грижите за орхидеята не са били преувеличени. Да кажем, че с почвата и съдчето се справя.Ти за епифитната оставила ли си отвори за корените? Кошница ли е или от пластмаса?
Идва ред на осигуряване на достатъчно много светлина? Дали не трябва да се доосветява с някакви лампи? Има едно място ,от което да взема инфо по този въпрос. Ако те интересува, ще ти го изпратя.
Смятам да купя фаленопсис, но като ида в оранжерията, не зная какво ще има. Във всеки случай, нама да съм валат.



Тема Re: Бромелиевинови [re: greeneyed]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано04.04.05 19:40



Епифитната е в прозрачна саксия с големи отвори на дъното.Допълнително направих отвори отстрани по цялата саксия.Кошниците са добра идея ,но нямам къде да я закача.
ЗА допълнителното осветление-зависи от вида орхидея.Има видове като пофеопедилума и цимбидиума,които не са по силната осветеност,даже напротив.Моите са на много светло място,а и като видове мисля ,че нямат нужда.Въпреки,че в момента нямам нужда ще ми е интересно да прочета информацията ,за която споменаваш.
За фаленопсисите-определено пиши на Karmen_ ,тя има 2 и бях останала с впечатление,че не е много доволна.
Аз лично бих ти препоръчала цимбидиум за начало.Тук не намерих,иначе бих си взела.Казаха ми,че в оранжерията до тази на Плантава има добър избор на орхидеи и субстрат за тях.



Тема Re: Бромелиевинови [re: golden]  
Автор greeneyed (непознат )
Публикувано04.04.05 21:19



За да заложи цветонос, цимбидиумът искал достатъчно голяма температурна разлика през деня и нощта в края на лятото /август/ . Условие , което ми се вижда много трудно изпълнимо за жилище в град в южна България. Предлагат да се изнесе през лятото под дърво в градина??? Да му се създадат условия , максимално близки до естествените. Ще бъда много разочарована, ако не цъфти А иначе е много красив!
Материалът за доосветяването ще го споделя тези дни.



Тема Re: Бромелиевинови [re: greeneyed]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано04.04.05 22:50



Това наистина е така.Ако си взема мисля да го изнасям на терасата.Ние сме с климатици,така че вечер ще го прибирам на хладно.
Трудна работа е наистина.Определено ме е страх,че няма да успея да ги накарам да цъфнат пак,но нали знаеш"който го е страх от мечки,да не ходи в гората"
Ludisia наистина е лесна за гледане,но няма "класическия" вид на орхидея.Ако все пак ти хареса ,то мога да ти я препоръчам горещо.Listata j sa naistina krasiwi.
Да пишеш после какво си купила.



Тема Re: Бромелиевинови [re: golden]  
Автор greeneyed (непознат )
Публикувано07.04.05 19:35



Здравей, бях обещала да ти пиша за необходимостта от доосветяване. Това е един специализиран материал за отглеждане на орхидеи, с теория , сметки , в общи линии за професионалисти. Като обобщение , докладвам:
- орхидеите искат много светлина. Въпросът е колко много ?
За отглеждане при домашни условия е необходимо над поставка на прозореца с размери 0,3х0.6 м , на която са орхидеите, да се монтира осветител с 2 луминесцентни лампи 18W.
Как ти се вижда? Осъществимо ли е? Не случайно на запад богаташите имат оранжерии, в които осигуряват каквото си трябва. Още се чудя да купувам ли?



Тема Re: Бромелиеви [re: greeneyed]  
Автор lilimoia (новак)
Публикувано07.04.05 20:11



Здравейте,харесва ми че сте подхванали темата "ОРХИДЕЙ",защото рядко се говори за тяхЗначи Ludicia-та наистина е супер лесна за гледане(не че другите са трудни)имам 6 орхидей всички,ама абсолютно всички сама си вкорених с бабешкия метод"бурканче с вода"на 1-2м от южен прозорец!Никаква тор и прочее глупости,поливам когато позасъхне,пръскам сутрин и вечер,когато е светло им е светло,когато е тъмно им е тъмно...наистина се развиват супер и ви се чудя защо си усложнявате живота и най-вече портофейла?И 1 съвет-минете през бот.градина и си "напазарувайте"каквото искате,пък и отгледано от бебе цвете е по-добро от холандските "мутанти"



Тема Re: Бромелиевинови [re: greeneyed]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано08.04.05 01:17



Виждала ли си орхидариумите в руските сайтове?Това определено е решение на проблема,но в моя случай е неприложимо.
Да си призная честно ще пробвам една година без доодсветяване ,пък после ще видим....пиши ако има нещо ново при теб.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.