Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:12 17.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Цикас! Хора, помагайтенови  
Автор Бoнитa (непознат)
Публикувано15.03.04 12:57



Добри хора, помагайте, моля

Как ги гледате тия цикаси, така че да не умират. Имах един, листата на който баааавно, но славно започнаха да пожълтяват, докато един ден не изсъхнаха съвсем. Според една цветарка цветето не е изсъхнало, а било измръзнало ?!?
След това се сдобих с втори цикас, много красив екземпляр. Обаче от една седмица гледам, че няколко иглички пак са започнали да избледняват и ме е страх пак да не пожълтее цялото. Вече не знам какво да го правя това цвете, а толкова много си го харесвам.
Моля ви, дайте идеи. Вие как се грижите за вашите цикаси. Предварително благодаря на отзовалите се...





Тема Re: Цикас! Хора, помагайтенови [re: Бoнитa]  
Авторлoлa (Нерегистриран)
Публикувано09.02.05 21:52



аз също имах цикас.беше с две листа-мънички.за една година му порасна само още едно.след което изсъхна-цялото.изкарах го от саксията и видях че корените му са изгнили но от самата грудка излиза няква жълта пъпка-отдолу пи корерните.натопих грудката във вода.сега чакам[ .



Тема Re: Цикас! Хора, помагайтенови [re: Бoнитa]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано10.02.05 10:32



моята информация е от приятелка,която го има от няколко години.гледа го на светло,но не на директно слънце,в отоплявана стая,даже климатикът го духа,основното е че го полива рядко,когато почвата хубаво изсъхне в дълбочина.при нея 1 път в годината пуска 1 етаж с нови листа.тези дни ще я видя и ще я питам пак.ако има нещо,което съм изпуснала ще пиша пак



Тема Re: Цикас! Хора, помагайтенови [re: Бoнитa]  
АвторMapия (Нерегистриран)
Публикувано10.02.05 12:05



Имам цикас от 7-8 години. За съжаление когато го взех му се случи същото, постепенно (за повече от година) му пожълтяха и изсъхнаха листата. Мисля, че беше от недостатъчна светлина (северна стая). Тогава не бях чувала за специални торове (особено с желязо), може и това да е било причина. Хубавата новина е, че цикаса ми нямаше намерение да умре, а само ставаше от грозен по-грозен.Пускаше си по 1-2 нови листа всяка година, но бяха доста изродени - дълги близо метър и с редки игли. Прочетох, че е от липса на светлина. При това растение шишарката е жива дори да загуби всичките си листа и аз преди 2 години изрязах всички, оставих саксията на балкона на шарена сянка (но с повечко слънце) и първото лято избиха две нови съвършени листа, а това лято 3 (но на третото не му стигнаха силите да се развие, май на растението му дойде множко). Сега е настанен близо до прозореца в южна стая, поливам го веднъж седмично, но с малко вода. Има няколко иглички на различни листа, които по различно време тази зима пожълтяха, но не знам защо, пък и не смея да го торя сега. Но пожълтяването не е както преди разпространяващо се по цялото листо докато умре. Виж при теб дали жълтеенето обхваща постепенно цялото листо и пробвай - топло, много светло и може би тор с желязо. Надявам се друг да знае повече.



Тема Re: Цикас! Хора, помагайтенови [re: Бoнитa]  
Автор its me (Silmaril)
Публикувано10.02.05 13:44



В книжките пише само, че е много труден за отглеждане, почти няма съвети за него.

Смело го занеси на топло и светло, полей го с тор/да не го удавиш!!!/ и чакай!

Успех!

Колкото- толкова.


Тема Re: Цикас! Хора, помагайтенови [re: Бoнитa]  
АвторBibi (Нерегистриран)
Публикувано15.02.05 14:13



Виж тук:



и тук:




Тема Re: Цикас! Хора, помагайтенови [re: golden]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано15.02.05 15:47



не им разбирам на тия пущини , ама го отглеждам точно както твоята дружка и - ....расте си! Всяко лято пуска по 4 нови листа, които са невероятно красиви преди да изправят "листчетата".....а тези от преди 3 години изсъхват. Силна, но по възможност разсеяна светлина лятото, много светло зимуване при стайна температура / и моят го духа климатик нонстоп!/, рядко до почти никакво поливане зимата - аз лично му давам да си пийне водица почти всеки месец! Торове?!?...не ползвам, щото от година е в голяма саксия и мисля, че още не му трябват. Расте си там в ЮАР в засушливи райони и целият номер е да свикне на нашите сезони, които са точно обратни на юарските!



Тема Re: Цикас! Хора, помагайте [re: Бoнитa]  
Автор Gnus (=^._.^=)
Публикувано18.02.05 16:14



Да, цикасът се гледа трудно и лесно се предава. А и се развива много бавно и ако го изпуснем да му окапят листата, после може и години да се възстановява и да си гледаме само една "буца". В еволюцията стои на границата между папратите и палмите.
Много е чувствителен на преполиване и обикновено от това се скапва (не винаги умира). Така, че "измръзването" може да е преовлажняване. Не вярвам да си го държала на температури под 10 градуса за няколко дни, за да измръзне.
За да намалиш риска от преовлажняване, може да смениш почвата с примесена с дребни камъчета (но не пясък). Много пъти съм го писал това, но пръстта, с която ги внасят и продават, съдържа торф, който държи влажно и развива гнилостни бактерии. Цикасът е едно от растенията, особено чувствителни към влагата и с лесно гниещи корени.
Може да смениш пръстта с неторфосъдържаща. Нищо, че е зима! Вкъщи сигурно е топло. Цикасът е едно от малкото растения, за които бих препоръчал пресаждане без да се чака пролетта. Е, и след това трябва да е на светло, което през този сезон трудно се постига.
Нашият в работата също беше тръгнал да умира, но като забранихме на чистачките да го поливат (което те правят с ПРЕКАЛЕНО усърдие - на една друга палма в саксията беше поникнала гъба 7-8 см!), изрязахме пожълтелите листа и го преместихме до прозореца, се свести и през януари си пусна ново листо. Сега има 4, а като го взехме бяха 13!
Успех и не се отчайвай, ако върви бавно. 2-4 листа на година е добро постижение. Послушай хората за оскъдното поливане!




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.