Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:15 20.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С И  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано01.11.04 14:00



ВсичкозатяхТУК!


Ariocarpus fissuratus



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Автор Queen_of_wind (волна)
Публикувано01.11.04 18:12



Посоченото "ТУК!" не се отваря.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
АвторMилтoния (Нерегистриран)
Публикувано02.11.04 09:56



Бихте ли ми казали какви видове са тези кактуси:





Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Автор xaджи Дoнчo (Стар ергенин!)
Публикувано02.11.04 11:40



Време ли е вече за нанкане?
Че в тая жега.

Баня, водка, гармонь и лосось



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: xaджи Дoнчo]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано02.11.04 12:43



Vece nikakvo polivane do april, dori i vremeto da e hubavo kato sega te taka ili inace vece ne rastat. A i sled niakolko dni vremeto se razvalia. Taka ce im dai pocivka.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Ariocarpus на 02.11.04 12:44.</EM></FONT></P>

Редактирано от Ariocarpus на 02.11.04 12:45.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Автор xaджи Дoнчo (Стар ергенин!)
Публикувано02.11.04 13:51



10х, и аз тъй мислех. Значи жегата не им е толкова голям проблем.

А с литопсите да имаш представа какво да се прави? Те така и не цъфнаха

Баня, водка, гармонь и лосось



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Queen_of_wind]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано02.11.04 14:02



Няма как да се отваря - той имаше предвид, че в темата може да се говори за Кактуси.

Ако ти и Mилтoния се интересувате от Кактуси гласувайте в клуб "Предложи нов клуб" за "клуб Кактуси"

.
Така ще имаме клуб само за нас. Благодаря.



Тема Хей, кактусите!нови [re: Ariocarpus]  
Автор xaджи Дoнчo (Стар ергенин!)
Публикувано02.11.04 17:07



Да се изръсим на ноемврийската среща да ги избодем всичките, а?

Баня, водка, гармонь и лосось



Тема Re: Хей, кактусите!нови [re: xaджи Дoнчo]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано03.11.04 10:14



Za lithopsite viz saita na edin priatel koito gi otglezda


Ako imash vaprosi mu pishi.
Za kakva noemvriiska sreshta??



Тема Re: Хей, кактусите!нови [re: Ariocarpus]  
Автор xaджи Дoнчo (Стар ергенин!)
Публикувано03.11.04 12:21



10х, полезен е сайта.
Виж ей

тема в клуба за срещата.

Баня, водка, гармонь и лосось


Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Mилтoния]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано03.11.04 18:43



eдин Господ знае!
Първият ми заприлича на Ехинокактус Грузони, формата с белите бодли, но ребрата му би трябвало да са повече .....от тази снимка и този ракурс не мога да съм сигурен. А и....прилича на Трихоцереус Чиленсис /или Ехинопсис чиленсис/.....
А вторият най-вероятно е Бразиликактус /Нотокактус/ Греснери ?!? Ако върхът му расте скосен в посока слънцето, и цъфти с зеленикаво-жълти цветове, значи е той, ако ли не - - наречи го Ребуция, а кой от стотиците видове на този обширен род ще е - това само Майката-Природа би казала със сигурност!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Sony^-]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано03.11.04 18:54



Ще отговоря тук на въпроса ти от другия пост....че там верно се претрупа от писания!
Казваш...на тавана....било прохладно?!....това нали не означава, че става течение и при минусови температури навън ще поемеш риска да простудиш бодлетата?!? Щото те повечето не се впечатляват от температури 3-5 градуса по целзий, а доста видове издържат дори кратковременни измръзвания, но...... само при условие, че са АБСОЛЮТНО засушени! А студеното въздушно течение не зная как ще им се отрази, ако е сериозно, моите никога не ги зимувам в такива условия. Най-добре просто намери някакъв елементарен начин да ги предпазиш от течението...пък било то и с някакъв полиетилен.

А моят "разсадник".............виж, аз съм просто един любител-колекционер...не ги отглеждам с търговски намерения...поне не в обозримо бъдеще. Винаги ще ми е приятно, ако дойдеш във Варна, да се видим и да те поканя у дома/където всичките са прибрани в една пожертвана за целта стая/, за да ги разгледаш. Но за продажба - забрави!....засега само подарявам!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: PAGANEO]  
АвторMилтoния (Нерегистриран)
Публикувано04.11.04 00:11



Здрасти! Ребрата на първия кактус са 15 на брой, а бодлите са жълтеникави и доста остри. Самият кактус не е светъл на цвят (като втория), а е някак си синьозелен или тъмнозелен. Ако имаш ново предположение, пиши. Благодаря!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
АвторXaджи Дoнчo (Нерегистриран)
Публикувано04.11.04 17:49



Абе една Мамилария се излъга да цъфти сега. Какво да я правя, да я приспивам ли, или да я сложа на топло докато прецъфти?



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Xaджи Дoнчo]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано04.11.04 18:10



Ha! Tova e mnogo stranno. Po dobre ne ja polivai. Ili savsem malko otdolu.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Авторxaджи (Нерегистриран)
Публикувано05.11.04 13:01



Ами тя е млада ое и не разбира, явно се е объркала че е пролет. Миналата година боцнах няколко в една саксия. И октомври беше навън на силно слънче, явно се е постоплила доста. Точно тоз горкия кактус хич не съм го гледал, само ако няма много време дъжд съм го поливал. Та сега реши че е пролет.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Mилтoния]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано05.11.04 14:03




Значи е популярният Ехинокактус грузони! Но все пак....ако постнеш едно фото, където е заснет точно отгоре, ще съм по-сигурен.
Иначе.....хубав е, достига бързо сериозни размери, а за десетина години може и да превиши половин метър височина и почти толкова в диаметър. Но за цъвтежа ще почакаш....поне докато стане над 30 см. висок!
А красотата му е не в цветовете, а в онова бяло-жълто нещо, което се образува на върха.....и става все по-голямо и голямо с годините!
Имаш ли други бодилчета?



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: xaджи]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано05.11.04 14:10



само не се притеснявай! да не забравяме, че повече от половината известни кактуси са Южноамерикански! И за тях сега е разгарът на пролетта - тъкмо време за ЦЪФТЕЖ!!!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: PAGANEO]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано05.11.04 15:16



Леле ти сега ме шашна - след малко отивам да ги навестя и ако става течение ще ги преграждам с нещо. Миналата седмица като се качвах и забелязах, че има доста свеж въздух, ама за течение не съм обърнала внимание. Ако увия около саксийките парцали дали няма да предотврати течението? Иначе са абсолютно засушени, не съм ги поливала от края на септември - предполагам, че досега 100 пъти са изсъхнали, а и имаше няколко топли дни през октомври, което май допълнително ги е подсушило.

Аз незнам защо съм останала с впечатлението, че ги гледаш професионално.Жалко, че си чак във Варна иначе бих дошла. Както и да е - може би лятото...



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: PAGANEO]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано05.11.04 16:09



Здравей пак, сега бях на тавана и им преградих с кашони, ако има течение да го спре.
Обаче забелязах, че по Астрофитума са се появили съвсем леки кафяви петънца - това нормално ли е? Отгоре си ги има пъпчиците дето ще цъфти, а тея петна са малко по надолу? И между ребрата има едни неща, същия цвят като кактуса - приличат малко на съвсем малки гъсенички, проблема е, че не са гъсеници, твърди са и не се мърдат и сякаш са здраво закрепени за него. Сега ми идва на ума, че ми приличат на малки астрофитумчета... не че съм виждала, ама така по асоциации. Трябва ли да се тревожа??????????




Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Sony^-]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано05.11.04 17:12



уффффффффффф
това, дето си го видяла - като малки бели "гъсенички", е едно от най-отвратителните и гадни животни, които се въдят по кактусите!!!! има десетки наименования, но е вид "въшка", да не изпадам в етимологически детайли, която, освен дето се храни със сока на растението, но и където пробие дупка то спира да расте, а ако гадините са много - води до гибелта на цялото растение!!! съвсем възможно е и тези кафеви петънца да са следи от "ухапването".
Веднага го свали у дома и внимателно ги изчисти всичките с нещо остро /клечка за зъб/, като прегледаш цялото стебло до самите корени, изчисти и онези "пухчета бели", които всъщност представляват пашкулите с яйца на този акар. Ако трябва и с лупа го огледай - кое са стигмите на астрофитума, и кое акарите и пъшкулите им!!!! щото малките акарчета приличат на неговите бели точки.
И също така незабавно купи някакъв немиришещ инсектицид - не зная там където живееш под какви търговски наименования се продават. Трябва да бъде Системен, а не контактен!!! Напръскай обилно растението и също така обилно полей почвения субстрат - обикновено там в почвата също има коренови акари!!! Забрави в момента за приспиването , сложи го на топло, и го третирай с тоя препарат три пъти през десетина дни!!! Иначе убиваш големите, но от яйцата се развиват нови!
А....да не забравя - огледай внимателно всички останали растения, вкл. и другите китки, които гледаш у вас - много е възможно от някоя от тях да ги е прихванал! и при нужда - също ги третирай с препарата!
Няма се пуашиш! няколко растения лесно се чистят......нищо страшно няма да се случи на бодлетата ти! Успех!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: PAGANEO]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано05.11.04 18:20



То има си хас аз да не хвана от най - гадните въшки на света. Свалих го веднага при мен и го снимах за да го видиш.


Утре ще ходя да търся инсектицид, макар че като ги знам тия идиоти тука, пак ще ме гледат като полезно изкопаемо. Те тука идея си нямат какво продават. Слава богу по другите кактуси засега няма поражения.
Мерси много за помощта.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Sony^-]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано05.11.04 18:45



Сори! дори Фотозуумът, след 15-кратно увеличение, почва да постеризира....не мога да видя добре.....но дори и да греша - една профилактична процедура не би навредила



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Автор STONE_DEAD ()
Публикувано13.11.04 14:48



Ei she iztarvete forumceto!

American favorite son



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
АвторCactusJack (Нерегистриран)
Публикувано18.11.04 13:14



Aztekium ritteri





Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: STONE_DEAD]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано22.11.04 21:24



Що?



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Sony^-]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано24.11.04 09:59



Edva li shte zamine, sazaliavam obace ce moderatora ne napravi otdelna tema, inace shte prodalzim da si govorim za sakasceta i draceni.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: CactusJack]  
Автор CACTUS CENTER (непознат)
Публикувано26.11.04 09:47







Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
АвторCactusJack (Нерегистриран)
Публикувано27.11.04 18:44



Snimkite na rasteniata koito prodavash ne ti se otvariat.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: CactusJack]  
Автор CACTUS CENTER (непознат)
Публикувано28.11.04 20:44



Kogato e pretovarena vrazkata ne iskat da se otvariat. :((((



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: CACTUS CENTER]  
АвторCactusJack (Нерегистриран)
Публикувано08.12.04 15:50



Daaa, naistina se otvarjat snimkite, no iskat golijamo chakane.
Sedum spurium e zimoustoichiv no pri men neshto mu izkapaha listata prez zimata, tova normalno li e? Az imam okolo 5-6 vida oshte zimoustoicivi



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: CactusJack]  
Автор CACTUS CENTER (непознат)
Публикувано23.12.04 21:09



Ako Sedum spurium e na suho miasto, naprimer na terasata togava moge da mu opadat listata. Na prolet shte imam poveche rastenia.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: CACTUS CENTER]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано27.12.04 21:17



I na pri men mu opadvat listata prez zimata makar ce e navan, no strannoto e ce opadaha na tozi koito e vsaksia, a inace posiah na i dvora i ne opada. Spored men ot sedumite nai-studiustoicivi i vecno zeleni sa Sedum album i Sedum griseum (prez zimata na otkrito stana lilav), poslednia me shokira s kakva shemetna skorost kolonizira terena. C. Jack, ako iskash studoustoicivi succulenti i kaktusi, probvai Opuntia humifusa i Yucca flamentosa, niamat nuzda ot nikakvo prikritie sreshto dazd i snjag.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано31.12.04 13:08



Pseudolithos caputiviperae




Pelecyphora asselliformis




Тема Gymnocalycium???нови [re: Ariocarpus]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано06.01.05 13:18



Здравейте,
купих за подарък два Gymnocalycium-а или поне така пишеше на саксийката. Искам да ви питам как се гледат и дали въобще това са Gymnocalycium-и?
Благодаря ви!
Ето и няколко снимки.







Тема Re: Gymnocalycium???нови [re: Sony^-]  
Автор CACTUS CENTER (непознат)
Публикувано06.01.05 23:35



Da tova sa Gymnocalycium-i . Tai kato sa bezhlorofilni i sa na podlojka se gledat na malko po toplo ot drugite Gymnocalycium-i niakade kam 12 gradusa bez da se polivat. Tai kato tova sa holandski rastenia ne izdarjat mnogo mnogo , pochti niamat koren.



Тема Re: Gymnocalycium???нови [re: CACTUS CENTER]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано07.01.05 17:31



Еми то в Германия няма други освен холандски...



Тема Re: Gymnocalycium???нови [re: Sony^-]  
Автор CACTUS CENTER (непознат)
Публикувано07.01.05 19:31



Sorry, neznaeh che si v Germania



Тема Re: Gymnocalycium???нови [re: Sony^-]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано07.01.05 20:20



Честита Нова година!!! здраве и късмет, и парички, за да си купим всичко останало!

присадките са Гимнокалициум михановичи, различни разновидности и цветови форми. Изцяло парникови растения, нуждаещи се от топлина, влага и умерена светлина....и за съжаление често загиващи по направо свръхестествени причини....сред които най-вероятната е, че просто не ги поливаме със същите химии, с които ги напомпват холандците!
Сравнително често се появяват безхлорофилни семеначета, при засяване на що-годе много семенца, собено ако тези семена са получени при кръстосване на близкородствени растения...растат бързо и на перескиопсис, и на хилоцереус като твоите, и на всяка свястна подложка, но........един хубав ден се сгърчват и край! Абе с едно изречение - не съм им фен!



Тема Re: Gymnocalycium???нови [re: PAGANEO]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано07.01.05 21:46



Пфу баси и гадното... Ще кажа на момичето да не се шашка ако изсъхнат, тя не е виновна... Начи целогодишно се поливат и не се приспиват?

Какво е безхлорофилни?



Тема Re: Gymnocalycium???нови [re: CACTUS CENTER]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано07.01.05 21:46



Няма проблем.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Автор Flash_ ()
Публикувано08.01.05 16:35



Имам и аз два кактуса, единия е мамилария, другия не знам. Въобще не ги гледам правилно, тази зима обаче още от октомври спрях да ги поливам. На светло и топло, на перваза на южен прозорец...май не трябва да са там, нали?
Ако може да ми кажете и защо расте по този начин, така ли трябва?

, цяло лято прави тези топчета а основата почти не мърда да расте... Съсипала ли съм го?

Редактирано от Flash_ на 08.01.05 16:36.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано09.01.05 01:03



бихте ли помогнали с името на този кактус?


Благодаря!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Flash_]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано09.01.05 11:44



Здравей,
аз не съм от много разбиращите, ама зимата трябва да е без поливане и на студено. Немога да го видя, щото не се отваря снимката.



Тема Re: Gymnocalycium???нови [re: PAGANEO]  
Автор xaджи Дoнчo (Табиетлия чиляк)
Публикувано10.01.05 13:27



И аз имам един въпрос - нещо Ребуцията на пипане е по-мека, както и лофофората. Да не съм ги простудил, че седят близо до прозорец, който се отваря за проветряване. Или просто така си стават зимата?

Каждый мужчина в душе бармалей.


Тема Re: Gymnocalycium???нови [re: Sony^-]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано10.01.05 16:03



ама не....могат с години да растат..дори да цъфтят и да семеобразуват...приеми, че просто аз не съм им фен и затова се изказвам негативно!
Понеже зимата искат по-топличко - 14-16 градуса, просто няма как да не се полеят изобщо.....може би веднъж на месец - месец и половина...иначе самата подложка ще се огъне, а може и да изсъхне!
А безхлорофилни - ами просто практически нямат хлорофил...тоест това, което преобразува слънчевата светлина в необходимата им за живот енергия...и не фотосинтезират - хранят се и растат изцяло за сметка на кактуса, върху който са присадени и без когото ще загинат, ако той се увреди!
Иначе са интересни....необичайни...но за да си гарантирана, че ще растат добре и много години - желателно е да се пре-пресадят върху постоянна подложка - или цереус, или трихоцереус, или миртилокактус - изобщо здрав и упорит кактус, който остава зелен дълги години, без да одървенее...



Тема Re: Gymnocalycium???нови [re: xaджи Дoнчo]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано10.01.05 16:10



съвсем нормално е, при спиране на поливането, габитусът да се измени...лофофорите в природата през сухия зимен сезон практически се скриват под земята, и пясъкът ги засипва...според мен няма никаква опасност, ако няма други белези за дискомфорт на кактусчетата....или ако не ги държиш на прекалено топло?! А моите на са 14 градуса, заради подложките, и........някои още не са заспали! мразя тия светлозелени връхчета зимата...които отсега още се чудя как ще предпазя от изгаряне при силното пролетно слънце!
та един малък съвет...търси вариант за 10, максимум 12 градуса на зимуването им!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: golden]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано10.01.05 16:16



Echinocereus pectinatus var. ?!?!....ней-вероятно рубриспинус е вариантът, но цялата систематика на тая група ехиноцереуси е толкова объркана и без ясни отличителни белези, че не се наемам да твърдя със сигурност....важното е, че със сигурност е ехиноцереус пектинатус, че е много красив, и че цъфти с огромни розово до пурпурни цветове със зелен плодник
.....уви, цъфти рядко! но и без цвят е един от най-готините бодливци...руснаците на този и на едни други кактуси /вид ехинокактуси/ им казван "радужный кактус"!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: PAGANEO]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано10.01.05 17:45



MERSI!



Тема Re: Gymnocalycium???нови [re: PAGANEO]  
Автор xaджи Дoнчo (Табиетлия чиляк)
Публикувано11.01.05 13:48



Ами на температура около 9 градуса са. Сутрин и вечер, когато съм вкъщи, се затопля до 13-14.
Лофофората още не се е скрила, Пародиата (субтерранеа) също - нали и тя трябва почти да се скрие. Една мамилария все още се опитва да цъфти.

Притеснява ме това, че останалите кактуси са си твърди, а ребуцията някак си доста омекнала.

Каждый мужчина в душе бармалей.


Тема Re: Gymnocalycium???нови [re: xaджи Дoнчo]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано11.01.05 20:31



няма да се скрие....а скрие ли се, значи просто вече я няма!
Там, в аридните зони....пясък и дребни камъчета могат да закрият растението, което в резултат на дългото засушаване просто намалява обема си...и то ако е съвсем плоско като лофофорите или ариокарпусите....нашите в саксийките няма как да се "скрият"!
Пародиите....това, че е Субтеранеа - т.е. подземна, скрита в земята, не означава, че се крие там, а просто, че има голям реповиден корен, несъразмерно голям в сравнение с оная част, която е видима и има бодли.
А за ребуцията....ами ако те притеснява - събуди я, постави я в топла стая, след два-три дни я полей или само напръскай с мека вода....и изобщо не се учудвай, ако след месец реши да цъфти....просто ще трябва после до напролет да я дължиш на топло и слънчево място.
Проблемът на повечето южноамерикански по произход кактуси е, че за тях ТОЧНО СЕГА е време за усилен растеж и цъфтене.....защото там сега лятото е в силата си... а нашата цел - да ги научим да спят сега, и да растат в нашето лято!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: PAGANEO]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано12.01.05 11:06



Cestita Nova Godina na vsicki!!! Radvam se ce rabotite tuk sa se poozivili.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано12.01.05 16:20



Честита и на теб! Ами то кактусите като спят май и хората тук позаспиват.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Sony^-]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано12.01.05 18:22



Ахъм! Зимата ми е време за другото любимо хоби... средновековната нумизматика!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Sony^-]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано12.01.05 18:23



Много Честита да е и за теб! Здраве, късмет и....парички да си купим всичко останало!
И бодливковците да се плодят и множат!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: PAGANEO]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано12.01.05 20:39



BTW, njakoi cuval li e za Lophophora ziglerii??
V novia spisak na Serafimovi ja ima. V mrezarta njama nishto.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано13.01.05 15:56



нали знаеш, приятелю...в наше време "видове и подвидове кактуси" да искаш! Всяка фирма си измисля нови и нови! А тая лофофора зиглери.....имам фотоси от нея....не виждам какво й е различното от фричи....бели цветове с леко розова средна част....обла като малка ябълка....5-7 ребра почти без пух в ареолите....
имам фотоси на 13 /!!!!/ вида лофофори, и все си мисля, че реално са не повече от два, хайде нека са три различаващи се вида! Уилямси, фричи, дифуса и....бих отделил и Журден.
Забравих за лофофора тексана....доколкото реално има такава винаги петребрена!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано16.01.05 22:34



Здравейте,

вчера пак си купих един кактус, ама пак не му разбрах името. Питах гугъл и там имаше снимки и ми прилича на някой вид Ребуция. Ето го и моя кактус, ако е Ребуция, някой знае ли кой вид? И дали да я слагам при другите кактуси да зимува или изисква други грижи?



И още един въпрос, заедно с кактуса си взех и един сукулент. Доколкото видях в Гугъл прилича на Crassula Springtime ама не съм много сигурна. Моля ако някой знае да ми каже. И най - вече въпроса ми е за грижите, къде да го държа, колко поливане, има нещо като пъпка, която ще цъфти, трябва ли нещо специално да правя? Много ви благодаря за всякакво инфо. Ето и снимка на сукулента:





Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Sony^-]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано17.01.05 10:53



Mammillaria elongata, drugoto rastenie mi prilicha povece na niakakva Haworthia. Viz povece vav



Редактирано от Ariocarpus на 17.01.05 13:13.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано17.01.05 13:30



Значи съм била много далече от истината. Благодаря много.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Sony^-]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано17.01.05 17:33



Точно това е...а "разновидностите" му са десетки...и единствено "откривателите" им знаят по какво ги различават...
Преди години, когато беше модно да се "откриват" нови родове кактуси, от Мамилариите "отделиха" трийсетина рода, сред които и твоята нова придобивка, и я нарекоха с "родовото" име Leptocladia elongata.
Добър избор, непретенциозно цвете, цъфтящо богато с бели до жълти цветове...прави живописни "венчета" от цветове около цялото растение.
Суха и хладна зимовка. Пълно слънце лятото. Успех!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: PAGANEO]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано17.01.05 20:16



Мерси много, както винаги изчерпателен.

А за сукулента знаеш ли нещо? Доколкото четох по гугъл, казват, че и той трябва да бъде на студено, но сега вече като има пъпка незнам просто. А гледам, че е и поливан.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Sony^-]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано17.01.05 22:10



Za otglezdaneto na haworthia viz vav haworthia.com ili njakade drugade, ima mnogo info po otglezdaneto im. V obsti linii e shodno s tova na kaktusite prez zimata, no ot vreme na vreme e dobre da se podava malko voda v ciniikata zastoto lesno si gubjat korena. Moite gi daraza pri 12C sas 1 pat v meseca polivane. Poveceto ot lubitelite na tova rastenie imat protivorecia po otnosenie na letnia sezon i polivaneto. Njakoi gi darzat v po-hard uslovia i na priako slance, no ako pitash men po-dobre e da sa na sharena slanceva svetlina.
Ako vse pak iskash da polucish informacia i na BG vish tozi sait



BTW, tarsia da kupja njakoi cereusovi cacti, naprimer-
Neobuxbaumia, Corryocactus, Haageocereus, Loxanthocereus, Weberbauerocereus, Trixanthocereus, Bergerocactus, Buiningia, Castellanosia, Siccobaccatus, Jasminocereus... Ako njakoi razpolaga sas semena/reznici neka mi dade znak




Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
АвторCactusJack (Нерегистриран)
Публикувано27.01.05 01:39



I az tarsia da kupia njakoi cereuscheta. Osobeno Browningia candelaris. Imah semenaceta koito izpukaha poradi glupavi greshki navremeto. Mesa Garden 2 pati mi gi 'prashta' veche, za tova iskam da razbera dali v BG na njakoi ste mu se otkasnat semena ili reznici.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: CactusJack]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано27.01.05 18:19



Дами и пичове....мога да поръчам семена или едногодишни кактуси от Чехия....не излизат скъпо....иначе аз нямам точно такива. Мога да ви наводня с детки от какви ли не капризни китки, но цереусови не съм качвал на подложки /е....почти....с изключение на няколко мноо капризни раритета!/
Иначе...ако някой има връзки със сериозни вносители на бодили от холандия....или направо там - веднага поръчвам, плащам и купувам поне 500 миртилокактуса!!!! съвсем сериозно!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: PAGANEO]  
Автор CACTUS CENTER (непознат)
Публикувано31.01.05 02:04



Ot koi porachvash semena i rastenia ot Chehia? Na kakvi ceni sa? Ot kakvi vidove imash detki? Pishi na





Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано19.02.05 11:25

















Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
АвторCactusJack (Нерегистриран)
Публикувано25.02.05 00:13



Ne znam ot kade poracvate no ne pravete opiti ot swedskata Succseed, te sa Rip off!
Daite svesten iztocnik osven Mesa Garden, tam nesto idva debelo v posledno vreme.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: CactusJack]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано25.02.05 17:41



Яромир Дохналик е един от най-добрите доставчици на семена



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: PAGANEO]  
Авторsve (Нерегистриран)
Публикувано27.02.05 16:10



Вчера си купих семена от кактуси от Бриколаж. Как се засяват? В каква смес, в каква съдинка? И няма ли да направят клуб "КАКТУСИ" най - накрая?



Тема сукулентинови [re: Ariocarpus]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано28.02.05 16:17



Сукулентите в същата почва като кактусите ли ги гледате?Имам Adenium obesum и се чудя в каква почва да го пресадя.



Тема Re: сукулентинови [re: golden]  
АвторCactus Jack (Нерегистриран)
Публикувано01.03.05 07:02



Прочети в интернет. Има достатъчно инфо.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Автор Moffi (мизантроп)
Публикувано01.03.05 12:36



Kolegata e prav, pocvata e analogicna na standartnata kaktusova prast (gradinska pocva+listovka+recen pjasak+torf), moze da se izpolzva i gotovia nemski substrat koito se prodava tuk-tam. Vaznoto e pocvata da e propuskliva, leka i s umereno sadarzanie na torf.
Koga nai-setne moderatora ste napravi kaktusite otdelna tema???



Мразя сакъсчета



Тема Astrophytumнови [re: Ariocarpus]  
АвторCactusJack (Нерегистриран)
Публикувано09.03.05 18:22



Семената се слагат и леко се притискат, не бива да са напълно зарити. Прастта се попарва или се минава през микровълнова. Слага се капак или найлонова торба под лампа, температурата на кълнене трябва да е между 22-30C. Mрез първата 1 и половина се пазят от пряко слънце и се пикират 2-3 пъти.
Из интернет е пълно с инфо.



Тема Re: Astrophytumнови [re: CactusJack]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано15.03.05 10:41



Какви кактуси си взехте от флората?



Тема Re: Astrophytumнови [re: Ariocarpus]  
Автор xaджи Дoнчo (мераклия)
Публикувано16.03.05 18:12



Astrophytum asterias и една Sulcorebitia, ама не мога да разчета второто име, завършва на "-ziana", ама отпред какво има - няколко букви не разчитам, а другите съм ги забравил. Някакви идеи? Зелена е, с жълти сравнително дълги и меки бодли, насочени настрани - може да се пипне с пръсти без убождане.

Ей море, Дончо, мераклия,
на винце и на люта ракия.


Тема Re: Astrophytumнови [re: xaджи Дoнчo]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано16.03.05 23:02



Родът Sulcorebutia вече не съществува, премина към Rebutia. Може би става въпрос за Rebutia krainziana.



Тема Re: Astrophytumнови [re: Ariocarpus]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано17.03.05 20:21



не съществува другия път! аз пък си колекционирам де-що сулкоребуция открия, а ребуциите и айлостерите...не са ми тръпка!



Тема Re: Astrophytumнови [re: PAGANEO]  
АвторCactusJack (Нерегистриран)
Публикувано17.03.05 21:02



Прав е, двата рода наистина ги обединиха в един, мисля по същото време когато пък нотокактусите ги отнесоха към пародиите.



Тема Re: Astrophytumнови [re: Ariocarpus]  
Автор xaджи Дoнчo (мераклия)
Публикувано18.03.05 09:47



Не е krainziana със сигурност.
С много тънки и меки жълто-оранжеви бодли, по около 1 см дълги и насочени настрани.

Ей море, Дончо, мераклия,
на винце и на люта ракия.


Тема Re: Astrophytumнови [re: CactusJack]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано18.03.05 17:11



зная, но както вече съм писал и по-рано - и всички знаят, че системаниката на кактусите ми е тръпка - никога не съм бил съгласен както с безумното нарояване на "нове родове" от епохата на Хаге и сие, така и на днешната мания за обединяване на явно различни растения от различни ареали и с различна специфика под едно родово име и заличаването на поне 1000 -2000 вида от систематиката.
При цялото ми уважение към напредъка на генетичните изследвания в семейство кактуси, сулкоребуциите са нещо твърде различно от всяка една гледна точка от ребуциите...и за справка просто можете да преброите колко ребуции и колко сулкоребуции отглеждате на собствен корен!
Да, родствени са....с общ произход от преди десетина хиляди години, но растейки в различни зони и надморска височина, отдавна са дивергирали в десетки нови видове!
Апропо....така и до ден днешен не зная кой е тоя световнопризнат капацитет, който определя кое растение и кой род имат право са самостоятелно съществуване в ботаническата класификация? Защото фактът е, че "събирането" на родове и приравняването на десетки видове под едно име е дело на няколко американеца, повечето от които кактус извън оранжерия едва ли са виждали! Ако поне веднъж бяха ходили на тримесечна екскурзийка из Андите, за да посъберат "материал" при 70 градусов наклон на скалите, и ако с очите си бяха видели как се променя видът на един кактус в сравнение с друг, който се е изкачил още 500 метра по-нагоре...едва ли щяха да са толкова категорични!



Тема Re: Astrophytumнови [re: PAGANEO]  
АвторSclerocactus (Нерегистриран)
Публикувано19.03.05 09:34



Здравейте.
Интересна тема подхващате. Жалко само че нищо не можем да променим. Явно за тези учени които имат възможност да правят промени в класификацията са важни едни неща, а за нас други. За мен лично ребуциите са по-близко до айлостерите и лобивиите. Повечето сулкоребуции имат реповиден корен. Изискванията им за почвена смес, поливане, температурен режим, влажност на въздуха и още куп неща са строго специфични. С една дума капризни са, докато ребуция можете да подарите на приятел който не е виждал кактус и той почти сигурно е че ще я види цъфнала. Толкова за сулкоребуциите. По-важно за мен е че няма една общоприета класификация. Когато изписваш името на едно растение винаги трябва да посочваш по чия класификация е то. Ако решиш да си купиш нещо най-добре е да го видиш. Иначе ще поръчаш едно, ще получиш нещо съвсем друго. Защото според фирмата на която поръчваш, това което си искал да поръчаш не се казва точно така както си мислиш. С една дума пълна каша.
На края в тази връзка искам да попитам някой който знае Еchinocactus horizonthalonius и Gymnocalycium horizonthalonius едно и също растение ли е , или аз нещо бъркам.
Чао.



Тема Re: Astrophytumнови [re: Sclerocactus]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано19.03.05 11:24



Не, различни растения са.



Тема Re: Astrophytumнови [re: xaджи Дoнчo]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано19.03.05 12:50



да не би да е vasqueziana



Тема Re: Astrophytumнови [re: Ariocarpus]  
АвторSclerocactus (Нерегистриран)
Публикувано19.03.05 15:35



Щом са различни пиши нещо за Gymnocalycium horizonthalonius . В моите книги няма нищо за него. Не мога да намеря и в нета. Нито една фирма, от тия които ми са ми известни , не предлага семена или растения от този вид. За Ehinocactus horizonthalonius информация и снимки колкото щеш.
Предварително благодаря.



Тема Re: Astrophytumнови [re: Ariocarpus]  
Авторcиpoмax (Нерегистриран)
Публикувано19.03.05 20:25



Продавам каталога на Haage-Дайте оферта



Тема Re: Astrophytumнови [re: cиpoмax]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано20.03.05 11:58



Колко го даваш?



Тема Re: Astrophytumнови [re: Ariocarpus]  
Авторcиpoмax (Нерегистриран)
Публикувано20.03.05 16:21



80 евро



Тема Re: Astrophytumнови [re: Sclerocactus]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано21.03.05 18:41



Гимнокалициум хоризонталониум, според не най-последните класификации е всъщност Гимнокалициум спегацини вар. хоризонталониум...предполагам затова не откриваш инфо...мноо красиво бодле е, с дъъълги леко извити почти бели бодли, които в началото са черни! Розов цвят/поне в основата на чашката/...лично аз не виждам сериозна причина за отделянето му като вариант, , камо ли като отделен вид. Единствената разлика от спегацини е, че бодлите/7/ не прилягат плътно към стеблото, а леко стърчат, но....ако това е видово отличие?!?
....освен това има растения спегацини с почти прави бодли, а също така и с къси и силно извити....дори такива, приличащи на дискокактус.....



Тема Lophophora- размножаваненови [re: PAGANEO]  
Авторpatilan42O (Нерегистриран)
Публикувано21.03.05 21:00



Един приятел си гледа Лофофора от 6 години, сега има няколко оформени разклонения, израсли от смия корен, големи около 1 см.
Моля старите кактусари да дадат съвет кога и как да отделим и преместим "клоновете" и в каква почвена смес.

п.с. Търся си екземпляр(и) от Трихоцереус Перувианис или Трихоцереус Пачанои,
дали ще успея да намеря такъв на пролетния базар на цветя"Флора2005",
който ще се състои скоро в Плд?..



Тема Re: Lophophora- размножаваненови [re: patilan42O]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано22.03.05 16:03



Дали ще те разочаровам много, ако ти кажа, че пейотъла в израслите у нас или изобщо не в Мексико Лофофори е около петдесетина пъти по-малко, отколкото при тия, израстнали в собствения им хабитат?!?
и че за да го усетиш.....ще ти трябва поне кило-две от нашенските!!!!



Тема Re: Lophophora- размножаваненови [re: PAGANEO]  
Авторpatilan42O42O (Нерегистриран)
Публикувано22.03.05 18:39



Няма да ме разо4ароваш, шефе, не си мисли 4е съм 4овек, дето не може да 4ака.
В Амстердам( там е най-развита цветарската и кактусарската индустрия) опитах кактуси , расъли извън хабитата си и не мога да се опла4а..

Сериозно те питам, как и кога да разделим едни лофофори, дето растат от един корен?

Освен това ти пратих на е-маила снимки на един голям и един малък катус, можеш ли да предположиш с голяма степен на вероятност от кое семейство и евентуално от кой вид са?
Благодаря Предварително!

Не знам дали си про4ел статията, но тук акцента е върху декоративното и ритуаното зна4ение на кактуса, а не неговото унищожаване за целите на поредното надрусване.

Виждам 4е си стар кактусар, бих се радвал да хвърлиш едно око на статията ми и да изкажеш редакторско/консултантско мнение( по специално кактусите с плоските листовидни тела и 4ервени цветове "опунита" или "опунтиа" се нари4ат, 4е по изто4ниците ми има разминаване)...

Освен това видях, 4е се интересуваш и от монети, съжалявам, 4е нямам старинни, но мога да ти предложа 4аст или цялата си колекция от европейски, азиатски американски и австралийски монети(някои от тях-отдавна вън от обращение) за екземпляр(и) от видовете катуси, изредени в нея, по възможност Трихоцереус перувианис, Трихоцереус пачанои , Лофофора уилиямси,Echinocereus(E.trigolochidatus,Е. viridiflorus, E. merkeriE.fendleri),Cоryphanta palmeri ( Britton & Rose ) и Oпунита cylindrica

гледани така , 4е да са са "в настроение" да се разлконяват вегетативно.





Тема Re: Lophophora- размножаваненови [re: patilan42O42O]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано22.03.05 21:37



виж, аверче, нямам кулинарни интереси към кактусите, въпреки че плодовете на някои били голям деликатес...и без халюциногените в тях!
Лофофорите можеш да разделяш когато вече детките са пуснали собствени корени...или поне са достатъчно големи, за да го направят.
На имейла ти отговорих отдавна....обикновен хибриден Ехинопсис....викат му още Бабешки кактус, щото е невероятно издържлив на всякакво гледане по балконите!
Ония бодили на плоските стебла се наричат ОпунЦия.....както се чете и всяка латинска дума, завършваща на -tia.
Не произлиза от опИнци.

Статията /превода/ прочетох....добър е...за начинаещи любители...
Не се мъчи с лофофори...ужасно бавно растат и наистина в нашите ширини съдържанието на опиати в тях е много под нормалното за ареала им. Я явно това най-*вече те вълнува. Аз лично къбирам кактуси заради необичайната им красота и....с цел опазване на видовото им разнообразие.
Ако искаш нещо бързорастящо - всеки трихоцереус ще ти свърши работа...растат по трийсетина санта на година. От моите не бих се лишил от нито един, защото ги ползвам за подложки за присаждане върху тях на редки и трудни за отглеждане видове. Дали и колко и какви халюциногени съдържат - ми е абсолютно все тая.
Монети на възраст под 700 години също не ме вълнуват.
Хайде със здраве! И умната!



Тема Лофофора- присажданенови [re: PAGANEO]  
Авторпaтилaн42O (Нерегистриран)
Публикувано22.03.05 22:30



"...съдържанието на опиати в тях е много под нормалното за ареала им. Я явно това най-*вече те вълнува. Аз лично къбирам кактуси заради необичайната им красота и....с цел опазване на видовото им разнообразие."

Именно запазването на видовото разнообразие, необи4айната им красота и уникалното им биополе ме интересуват и мен.
Кактусите натрупват "ентеогени", не "опиати", опиати натрупва мака.

ако сега успея да си завъдя лофофора ще я гледам докато един от двама ни( аз или кактуса) не умре от естествена смърт или злополука.
Ако си завъдя сан-педроси, щом растат по 30 санта на година, това ме устройва напълно, 30 санта е дозата за един 4овек.
(предполагам оба4е 4е в първите 5--6 години няма да е достатъ4но голям да го режа)
ритуалната употреба на ентеогени(коноп, кактуси, гъби) съвсем не е ежедневна, и за целите ан "доброто пътуване" се налагат месеци пост, 4е и молитва, не се у4удвай 4е мен може да ме " хваща" от коли4ество, което
не би предизвикало ефект у теб или у някой квартален друсалник..

Трихоцереус ве4е си намерих, но е още "бебе"( 5 ребра, около 8 см висок, 4 см дебел), виждал съм на снимки метода за присаждане на Лофофора върху подложка от Трихоцереус, има ли някакви допълнителни "пинизи"(режим на гледане, влажност светлина) освен това, 4е разрезите следва да се напаснат така, 4е
сърцевината да се препокрива, и дали ще мога сам да се справя с подобна операция, или вероятността един от двата кактуса да умре е мн. голяма??

...или да из4акаме две-три години, докато укрепнат както трихоцереуса, така и лофофората преди да опитаме да ги съединим в едно цяло???

п.п.с. Благодаря за това, 4е мои определи кактуса, апропо, той става ли за подложка? а кой от 4етерите подвида ехинопсис е ?
E. eyriesii
Съдържа: hordenine
E. rhodotrica
съдържа hordenine, tyramine.
E. triumphans -
съдържа неизвестни алкалоиди


E. tubiflora -
съдържа неизвестни алкалоиди



Тема Опуниция/ Ехиноцереуснови [re: пaтилaн42O]  
Авторpatilan42O (Нерегистриран)
Публикувано22.03.05 22:54



вси4ки опуниции ли са с плоски тела?...
O. cylindrica -
съдържа mescaline (0.9%) дали може лесно да се намери??

а Echinocereus triglochdiatus ??


п.с. ако ти покажа един кактус с плоски листа, дали ще можеш да ми го определиш?
а трихоцереуса от кой то4но подвид е?(утре ще ти пратя сн.)
Нормално ли е трихоцереус с такъв размер да струва 3.50??
(хората от цветарския магазин даже не знаеха как им се казват катусите... калпазани направо.. май имаха и мамиларии на същата цена, (с 4ервени цвер4ета и сфери4но-лъ4иста форма) или са били мамилопсис?..

Много мерси предварително!



Тема Ехиноцереус;Миртилокактуснови [re: patilan42O]  
Авторпaтилaн42O (Нерегистриран)
Публикувано22.03.05 23:14



M. geometrizans -
предполагам лесно се гледа, защото става за подложка...
разпространен ли е?

А Ехиноцереус триголочидатум по какво да го позная, 4е то4но на него не мога да намеря сн?
прощавай, 4е те врънкам но ти си единствения компетентен по темата наоколо
Нека Силата Бъде с Теб!!
"...и когато някой върши добро, Тангра вижда..."Омур Таг.



Тема Re: Astrophytumнови [re: cиpoмax]  
Автор Moffi (Мизантроп)
Публикувано23.03.05 00:23



е не е ли много за един сиромах...



Тема Re: Astrophytumнови [re: Moffi]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано23.03.05 09:59



Мисля че е 3 тома, какво е твоето издание?



Тема Re: Ехиноцереус;Миртилокактуснови [re: пaтилaн42O]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано23.03.05 17:10



виж, имам си и други ангажименти, освен да дращя по клубовете!
най-добре си намери някой кактусар от там, където живееш, и го разпитай подробно. въпросите ти са елементарни и всеки с повече от година стаж ще може да ти отговори.
аз, както вече ти обясних, не се вълнувам от химическите "добавки" в кактусите, и за мен е кощунство да ги джвакаш като краставици. все едно да отглеждаш славеи, за да ги колиш и да си правиш деликатеси от мозъчетата им!
а и като си помисля колко хиляди хубави неща в България са или забранени, или контролирани....остава и кактусите някой държавен педал да реши да постави под "надзор" благодарение на твоите писания за алкалоидите в някои от тях и....съвсем ще я втасаме тогава! Има си нет - ровичкай си, търси си и не пиши глупусти!



Тема Re: Ехиноцереус;Миртилокактуснови [re: PAGANEO]  
Автор Moffi (Мизантроп)
Публикувано24.03.05 08:18



Дано да не стане така наистина, в Русия например от 3 месеца насам с постановление е забранено отглеждането на Lophophora.



Тема Re: Ехиноцереус;Миртилокактуснови [re: Moffi]  
АвторSclerocactus (Нерегистриран)
Публикувано24.03.05 09:35



Здравейте.
Не вярвам да се стигне до забрана,макар че от държавен чиновник може да се очаква всичко. Глупаво е да гледаш една лофофора седем, осем години за да я изпушиш за седем,осем минути. В САЩ е забранено отглеждането на лофофора в някой от южните щати защото можеш да си сееш два декара в задния двор,но никой не забранява в Ню Йорк да си отглеждаш лофофора в саксийка.Идея да се дрогираш с кактус може да дойде само в главата на някой здраво напушен индивид/ не исках да употребя някоя обидна дума от уважение към любителите на кактуси които ще прочетат тия няколко реда./ Съгласен съм че на любителите на дрога мястото им не е тук. Вярно е че не можем да им забраним да пишат, но можем да не им обръщаме внимание. Още по-малко да отговаряме на въпросите им, и да им даваме съвети как да отгледат едно растение за да го унищожат след това. Дойде пролетта. Започна новия сезон. Пожелавам на всички колеги успехи в отглеждането и на най-капризните видове. С удоволствие бих прочел че на някой е цъфнала карнегията например./ Не че е капризна но цъфти след навършване поне на 80 години./
Чао.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Автор xaджи Дoнчo (мераклия)
Публикувано28.03.05 14:14



За кактусите и компютрите.
Забавна статия



Ей море, Дончо, мераклия,
на винце и на люта ракия.


Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: xaджи Дoнчo]  
АвторCactusJack (Нерегистриран)
Публикувано28.03.05 20:55



toja ni pravi na glupaci



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: CactusJack]  
Авторcиpoмax (Нерегистриран)
Публикувано30.03.05 21:53



Ни най-малко,що се отнася до справочник от такова ниво(или предпочиташ Бакеберг?)Имам и него и още и ще ги махам.А да те интересуват литопсите?



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: cиpoмax]  
АвторCactusJack (Нерегистриран)
Публикувано30.03.05 23:47



replikata za tva ce njakoi ni pravi na glupaci ne se otnasjashe do tebe pich a do edna debilna statiika tuk.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: cиpoмax]  
АвторNovak (Нерегистриран)
Публикувано31.03.05 11:43



Какво имаш за литопси. Каква друга излишна литература имаш. Направи някаква кратка оферта. Презентация на книгата с две думи. На какъв език е и цена.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: CactusJack]  
Автор xaджи Дoнчo (мераклия)
Публикувано31.03.05 12:32



Според мен много успешно се подиграва на някои суеверия за кактусите и мониторите

Ей море, Дончо, мераклия,
на винце и на люта ракия.


Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: cиpoмax]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано31.03.05 16:31



Да, добра идея!
Напиши ни каква литература имаш за продан. Бакеберг и мен може да ме заинтригува.
Както и някои руски издания.



Тема Арио,нови [re: Ariocarpus]  
Автор blekuta (мекута,пекута)
Публикувано04.04.05 00:58



помня,че беше писал в предната тема как да "събудим" кактусите...
помня и че някъде си запазих тази информация,ама не мога да я намеря.....
Моля те,ако не те мързи много,драсни набързо привикването към светлината.
С какво закриваш кактусите в началото и по колко време ги излагаш на слънце? и разни такива.....
Благодаря ти!



Тема Re: Арио,нови [re: blekuta]  
АвторSclerocactus (Нерегистриран)
Публикувано04.04.05 11:13



Здравейте. Въпроса ви не е към мен, но мисля че мога да съм ви полезен.
Не може да се даде точна рецепта. В смисъл толкава часа на ден покрити с еди какво си. Зависи от кой вид са кактусите. Къде са били миналото лято.По принцип тези които миналото лято са били изложени на пряко слънце свикват по-бързо и лесно. На практика най-лесно е ако кактусите ти са зад стъкло. / В оранжерия, или остъклена тераса/. Тогава напръскваш стъклото от външната страна с варов разтвор. Майсторите го наричат варно мляко. Стъклото става матово бяло. Постепенно дъждовете го измиват и кактусите постепенно се излагат на все по-силно слънце. Това е най-добрия вариянт но за съжалание много често е неприложим от естетична гледна точка. Когато кактусите са на прозореца в къщи можеш да ги предпазиш с марля нагъната на няколко слоя. Може да използваш и друга материя, но трябва да е с възможно най-рехава структура. През няколко дена махаш слой от марлята и кактусите постепенно привикват към по-силно слънце. Пиша през няколко дена , не точно през два или пет защото срока зависи от това какво е било слънцето през тези дни. Ако е било облачно три дена не може след това да свалиш марлята поради разбираеми причини. Общо взето най-добрия съветник е личния опит. За събуждането на кактусите по-голяма роля играе топлината и влагата. По-принцип първите поливания трябва да започнат тогава когато кактуса вече е показал признаци на растеж. Преди това трябва внимателно да се пулверизира . Ако това се прави с топла вода / около 40 - 50 градуса / кактусите по-лесно излизат от зимен покой. Това може да се каже с няколко думи. Ако интереса ти е сериозен ще намериш литература, а и в интернет има доста сайтове по темата. Препоръчвам ти да погледнеш на http://aztekium.narod.ru/main.htm . Там има доста полезни неща не само за начинаещи любители.



Тема Астрофитумнови [re: Ariocarpus]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано04.04.05 18:41



Здравейте,
като започнах да изнасям кактусите лека полека на терасата изтървах без да искам Астрофитума си. И добре, че го изтървах, защото се оказа, че е почти без корен. Възможно е гадинки да го ядат, макар че като му разгледах корена не се виждат такива. По време на приспиването ви се бях оплакала, че го бяха нападнали едни буболечки, но тях много отдавна ги няма вече.

Сега въпроса ми е какво да правя??? Има ли начин да го спася? Да го държа ли далеч от другите кактуси?

Предполагам, че са ми го продали така с буболечките комплект, но досега няма поражения по корените на другите кактуси. Мерси много за всеки съвет.



Тема Re: Астрофитумнови [re: Sony^-]  
АвторSclerocactus (Нерегистриран)
Публикувано05.04.05 10:31



Здравейте.

Проблема ви най-вероятно е предизвикан не от бубулечки ,а от преполиване. Астрофитумите са считани от някои за "проблемни" кактуси точно заради чувствителноста им към излишъка от влага. Освен това те са доста взискателни и по отношение на почвения състав. За разлика от повечето кактуси астрофитумите искат неутрална, дори леко основна почва- рН над 6.5. За целта е добре в почвата да се сложи и ситно натрошен мрамор. Нещо което е вредно за повечето видове. Сега конкретно по вашия въпрос.
Извадете кактуса и го почистете от почвата. Прегледайте кореновата система и изчистете всичко което е изгнило и изсъхнало.Да останат само здравите коренчета. През есента когато кактусите навлизат в период на покой в тяхната коренова система се натрупват вещества коита спират усвояването на влагата . На пролет тези вещества се разграждат постепенно основно под влияние на топлината. За това натопете за няколко минути корените на кактуса в много топла вода/ Почти да е непоносима за ръката, но да не е вряла. / Това помага за събуждането на кактуса и кореновата му система. / След това оставете растението да изсъхне и го пресадете в нова почвена смес. Да е бедна на органични съставки. Сложете повече едър пясък и съвсем малко натрошен на ситно мрамор. Поставете растението на топло място, но да не е огрявано пряко от слънцето. Ако можете да направите някаква мини оранжерия, от стар аквариум или найлонова торбичка , ще е още по-добре. Не поливайте. Веднъж седмично, само ако е топло , пулверизирайте растението с топла вода. След като направите всичко това ви остава да се надявате че кактуса ви ще намери сили да се вкорени наново. Имайте в предвид че астрофитумите са от видовете с крехка коренова система за това трудно пренасят пресаждане, камо ли такава екстрена процедура. Все пак ако растението е по-младо, и процеса на гниене не е много напреднал има някаква надежда да се оправи.



Тема Re: Арио,нови [re: Sclerocactus]  
Автор blekuta (мекута,пекута)
Публикувано05.04.05 15:59



Благодаря за вниманието и изчерпателния отговор!Най-вероятно марлята ще влезе в работа.
Отговорът ти към Сони също ми беше полезен. там ме подсетихте,че имам стар аквариум:))
За съжаление по въпроса с поливането, тази пролет ме изненадаха доста неприятно. Сложих ги да зимуват в единственото що-горе приемливо място-входа на блока....и в края на студовете след абсолютното им засушаване една съседка най-услужливо ги е наполяла обилно :(
Засега не виждам поражения.....
Това е от мен.
Поздрави!



Тема Re: Астрофитумнови [re: Sony^-]  
Автор blekuta (мекута,пекута)
Публикувано05.04.05 16:55



между другото,навремето майка ми като простреше чаршафите и излезеше вятър,редовно се закачаше по някой кактус и тупваше на земята. Случвало се е и Астрофитум да събирам по плочките. Нито един не е загивал от това.
а и аз тогава не знаех,че това са претенциозните Астрофитуми и не го преживявах много трагично



Тема Re: Астрофитумнови [re: Sclerocactus]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано05.04.05 23:35



Здравейте,

благодаря за помощта. Само да направя няколко добавки към постинга си. Значи, кактусите не ги бях поливала от края на есента, когато ги приспах. Възможно е още когато съм го купила да е бил с изгнили корени и така да е прекарал цялата зима. Тук ме предупредиха, че не понася много пресаждане и затова бях решила да не го пипам тази година, но като стана този инцидент... Сега като тръгнах да го събуждам - преди да падне- съм го пулверизирала веднъж. Ще опитам варианта, които ми предлагате, да се надяваме, че ще стане. Кактуса е млад.



Тема Re: Астрофитумнови [re: blekuta]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано06.04.05 20:43



Душици,няма проблем!Щом растението е младо режи смело и на присадка(някъкъв цереус)Пък догодина-двоен прираст!Вашият форум ме заинтригува-преди 20-тина год. бях събрал над 800 растения от около120 бида,но по много причини се отказах.Последно подарих бойнингиите и турбиникарпусите.Забелязах постинг за продажба на литература-май и аз ще махам, но още ми е жал.Но пук сегашното ми хоби си оправдава средствата-възстановки на исторически битки.тръпката и забавлението са невероятни!Пак ще ви навестя и съяетите са безплатни



Тема Re: Астрофитумнови [re: Гaдeн пyxчo]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано07.04.05 16:42



Е да, ама ако намери кой да й го присади върху мощен цереус - след това си поема риска астрофитумът да образува еееей такива /показвам/ бодли, а освен това се стига до неприятния факт цяло лято и есен да се прокъса бодилчето от цъфтене!
А и стигмите му верно ще станат мириади!
А възстановките......ех, що не можех и аз да пия по 7 бири край някое кале!?!?
Ами ми се приспива още на втората!



Тема Re: Астрофитумнови [re: PAGANEO]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано07.04.05 21:48



Край калето бира не съм пил-само водица(щото бях снощен)!Но присадката може и да е на ехинопсис или ако е по- дребен хайвана на перескиопсис.А за бодлите не е вярно-подобен ефект не съм наблюдавал, а и не съм и чел.



Тема Re: Астрофитумнови [re: PAGANEO]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано07.04.05 21:49



Край калето бира не съм пил-само водица(щото бях снощен)!Но присадката може и да е на ехинопсис или ако е по- дребен хайвана на перескиопсис.А за бодлите не е вярно-подобен ефект не съм наблюдавал, а и не съм и чел.От присадката по- лесно-здраве му кажи.



Тема Re: Астрофитумнови [re: Гaдeн пyxчo]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано08.04.05 19:21



Майтап, бе, Пухчо! И мен не ми е хрумвало мириостигма на подложка да качам, но каприкорнитата и сенилисите, вкл. и ония с белите бодли....толкова трън правят върху миртилокактуси, че това лядо хептен стеблото им няма да се вижда от бодляк, а и цветовете им, особено като са 2-3 наведнъж - трудно си намират път и място да се отворят!



Тема Re: Астрофитумнови [re: Гaдeн пyxчo]  
Автор CACTUS CENTER (непознат)
Публикувано10.04.05 10:27



Ako reshish da prodavash literatura pishi na cacti@abv.bg. Nadiavam se da sa na razumna cena.





Тема Re: Астрофитумнови [re: Гaдeн пyxчo]  
Автор CACTUS CENTER (непознат)
Публикувано10.04.05 10:30



Ako reshish da prodavash literatura pishi na cacti@abv.bg. Nadiavam se da sa na razumna cena.
http://cacti2004.narod.ru



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
АвторNovak (Нерегистриран)
Публикувано11.04.05 10:39



Здравейте.

Любители кактусчии много се умълчахте. Някой няма ли да се похвали нещо? Сяхте ли семената? Има ли вече семеначета? Хайде че имам още място на балкона, а на пазара няма нищо интересно.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Novak]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано11.04.05 16:24



имам към двеста вида семена за садене.....ама ме мързи....след миналогодишните 400!.....две трети от поникналите видове още не съм ги качвал на постоянна подложка! И новата оранжерия още не съм............абе що е лято - пред нас е!
Знаех си аз, че две хобита и бизнес под една мишница....ама шъ съ упрайм!



Тема от семена..kak?нови [re: PAGANEO]  
АвторOpunitia (Нерегистриран)
Публикувано11.04.05 19:51



имам към 700 семки от опуниция, (като доматени семки са)
как да ги изрътя, така, 4е да поникнат поне десетина??

п.с. плодовете на опуницията бяха 4ервени, колкото малкия ми пръст,
доста сладки, месести, апропо;) след изяждането на 30 плода се наблюдава лек психоактивен ефект, като от енергийна напитка



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Автор Moffi (Мизантроп)
Публикувано12.04.05 12:40



Пише се Opuntia - Опунция пич, щом почнахме от тук какво да ти обяснявам....



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Moffi]  
Авторoпyнция (Нерегистриран)
Публикувано12.04.05 19:11



еми поръсих ги из саксиите с кактуси, от една шепа семки все нещо се надявам да ми изникне..
след месец и половина -два ще ви пиша за резълтата..

няколкото пар4ета от опунЦия ве4е се вкорениха, тъй 4е семената и да не изникнат не е много важно.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: oпyнция]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано13.04.05 12:26



За покълването при тях трябват 1-2-3 месеца, трябва търпение.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
АвторSclerocactus (Нерегистриран)
Публикувано14.04.05 09:22



Поздрави на всички любители на бодливите разстения.
Кактуси цъфтят на моя балкон повече от двайсет години.Мисля че знам много неща за тях, но далеч не всичко.Четох на скоро че колега успешно използвал в почвения субстрат, за по - капризните видове,мозайка. Тази която се използва в стоителството. Аз лично използвах дълги години зеолит, но в момента той липсва от пазара. Фирмата която го добива/ защото той е минерал който се копае/ го продава в опаковки от един тон. Фирмата която го продаваше на дребно се отказа и сега производителя работи само за износ. Знам че мога да го заменя с перлит, едър пясък, натрошена керамика, но ми е любопитно използвал ли е някой мозайка и какви са резултатите.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Sclerocactus]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано14.04.05 13:59



Повечето кактуси предпочитат почва със слабо кисела реакция,а мозайката е с алкална.Прави си изводи!На времето заради нея си уморих някои ценни растения.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Гaдeн пyxчo]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано15.04.05 00:05



Не е препоръчителна за повърхностен дренаж в това се убедих навремето, а иначе я добавям към субстрата на ариокарпуси, турбиникарпуси, лехтенбергии, етс., до сега не съм регистрирал загуби.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
АвторSclerocactus (Нерегистриран)
Публикувано15.04.05 08:46



Оказа се че имало два вида мозайка. По-разпространената е мраморна. Тя естествено не върши работа за повечето видове, но за астрофитумите,турбиникарпусите и още някои които искат по-алкална среда е добра. Освен нея имало и кварцова мозайка. Тя е неутрална и може да се използва,но по-трудно се намира.



Тема Re:Identificaciaнови [re: Ariocarpus]  
АвторNovak (Нерегистриран)
Публикувано15.04.05 14:23



Ще си поръчвам семена.Спрял съм се на около петдесет вида. Между тях и няколко от рода Echinocactus. Тук възникна проблем. Според единия каталог/ на една английска фирма/ Echinocactus platyacanthus и Echinocactus ingens са две различни имена на едно и също растение. Според чехите обаче са различни. Да поръчвам ли и двете или наистина са едно и също нещо. Помагайте.



Тема Re:Identificaciaнови [re: Novak]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано15.04.05 15:18



Според Haage са различни.



Тема Re:Identificaciaнови [re: Гaдeн пyxчo]  
АвторSclerocactus (Нерегистриран)
Публикувано15.04.05 16:18



По принцип са различни. Така че поръчвай и двата.Наскоро и аз имах проблем с имената на две растения.Не знам каква е причината но галимацията с имената е голяма. То ако поръчаш две пакетчета от един вид пак могат да се окажат различни растения.Във всяка поръчка има и елемент на изненада. Докато не пораснат малко не може да си сигурен какво си си купил. Ако въобще поникнат защото не знаеш от колко години стоят в складовете на фирмата. Но да не те отчайвам.Поръчвай и се надявай на успех.



Тема Re:Identificaciaнови [re: Novak]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано15.04.05 16:25



Кажи откъде ги поръчваш? Може и да имаме впечатления от кълняемостта при този доставчик. А специално ехинокактусите като семена почти никога не са от отгледани в Европа растения, което увеличава шанса да получиш стари и почти негодни. Аз миналата година от две разновидности на хоризонталониума с общо 20 семена изкарах точно 4 семеначета, и , слава Богу, успях да кача 3 на подложка. Ако всичко е наред - до три-четири години ще раздавам от тях.:)))
По мое мнение точно този вид е най-красивият!



Тема Re:Identificaciaнови [re: PAGANEO]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано15.04.05 16:32



Апропо.....не съм убеден доколко се различават ингенсът от платиакантуса, но със сигурност първите десетина години са почти еднакви!
Евентуално в последствие ще има разлика в цвета на бодлите и наличието им върху тазигодишния прираст, но....хаха...абе би трябвало да имам адски голяма оранжерия, за да гледам и двата вида!



Тема Re:Identificaciaнови [re: PAGANEO]  
АвторNovak (Нерегистриран)
Публикувано15.04.05 17:35



Писах на три фирми. Две въобще не ми отговориха , а от третата ми писаха че не работят с България. Сега ще поръчам с помоща на приятел който работи в Англия. Фирмата се казва cactus-heaven и до колкото знам дейноста и е изнесена в Малта но самата фирма е английска. Моят приятел ще поръча семената и после ще ми ги донесе в България.



Тема Как се казват тези кактуси?нови [re: Ariocarpus]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано17.04.05 14:57



Здравейте,

знае ли някой как се казват тези кактуси?



Благодарна съм за всякакви идеи.



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: Sony^-]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано17.04.05 17:08



Днес разчиствах килера и намерих неупотребявани саксийки за кактуси(квадратни).От някаква невлияещасе от слънцето пластмаса бяха.Ако някой от пловдивчани се интересува:
8/8-59 бр.-18ст/бр
5/5-64бр.-10ст/бр



Тема от семена как(ве4е сериозно)нови [re: Ariocarpus]  
АвторTrichocereus (Нерегистриран)
Публикувано17.04.05 18:48



намерих си десетина семена от трихоцереус, знам 4е е нужно търпение,
кажете върху каква смес и под какъв режим мога да ги "измътя"
10Х



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: Гaдeн пyxчo]  
Автор CACTUS CENTER (непознат)
Публикувано18.04.05 11:05



Zdravei,

Az sam ot Pleven i iskam da kupia vsichkite saksii. Moje da mi gi pratish po poshtata s nalojen platej, t.e pri poluchavaneto shte platia v poshtata. Pishi mi po skoro cacti@abv.bg. Ako si saglasen shte ti dam adresa.

S uvajenie Dimitar Velchev.



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: Sony^-]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано18.04.05 18:45



Цереусът в лябо един Бог може да го определи, но косматкото в средата е или Аустроцефалоцереус сенилис, или/но едва ли!/ - Ехиноцереус делаети



Тема Re:Identificaciaнови [re: Novak]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано18.04.05 18:53



Не зная на какви си попадал...а и това с писането рядко върши работа - просто правиш поръчка, плащаш я веднага и - ти ги изпращат.
Кактъс хийвън по лични мои наблюдения предлагат семена на цени, които със сигурност са сред петте най-скъпи в света! Съответно за кълняемост не мога да кажа....вероятно ще си първият, поръчал им от България.
Защо просто не отвориш която и да е търсачка и не потърсиш някоя от хилядите фирми, предлагащи такива? Аз лично съм работил с Монако, Меса гарден, Кьорес и други, и съм бил най-доволен от Меса. А от три години - само с чехи! Верно, че понякога има и стари семена, но поне са в пъти по-евтини като цяло и едно пакетче 20-30 семена средно е 0.40-1.20 лв, без естествено най-новите раритети. От 400 засяти вида миналата пролет покълнаха около 260 и успях да кача на подложки 215 вида. Проблемни ми бяха главно пародии и нотокактуси, гимнокалициуми и други дребносеменни родове, но астрофитумите и ариокарпусите, турбиникарпусите и телокактусите покълнаха почти на 100 %.



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: Sony^-]  
АвторSclerocactus (Нерегистриран)
Публикувано19.04.05 11:14



Растенията ти са още много малки за да може да се определи точно какви са. Това вероятно може да направи и сега някой професионалист, но трябва да е много добър защото за да се определи точния вид трябва да се види и цветът, а понякога даже и семената на растението.Освен това сега може да има пет ребра, а по-късно да станат десет или повече. Сега да има няколко бодилчета, а по -късно да се удвоят. Сега мога само да кажа че това от ляво е най-вероятно ехиноцереус.Какъв точно е важно само за професионалистите и манияците/ това е извинението на незнаещите/. По принцип не е капризно растение. Като порасне още малко ще започне да се пуска издънки. Ако зимата е почивало добре и условията са подходящи сигурно ще цъфне.Цветовете ще са едри и красиви.
Рошавият кактус определено е много добро растение.Също е много млад за да може човек да е категоричен. Когато са малки ехиноцереус виридифлорус имат подобна бяла " брада" , само че на този е доста пораснала и най-вероятно е ехиноцереус делаети/ поне така изглежда сега/. Ако " брадата" се сгъсти и покрие плътно цялото стебло тогава категорично кактусът е цефалоцереус сенилис. Който и от двата да е няма да съжалявате. Много са ефектни, но и капризни. Искат много слънце и топлина. Поливане много рядко. Почва много въздухо и водо пропусклива,без хумус.Най-добре натрошена керамика,едър пякък и малко градинска,глинеста почва./ не чернозем/. Добре е ако можете от време на време сутрин и вечер да го пулверизирате с топла вода. Трябва да е дестилирана защото от чешмяната ще му се слепят власинките. Ако не можете да намерите такава можете да сложите край него съд с вряща вода за да има изпарения. Това обаче са "глезотии" които можете да правите ако имате излишно време. Аз съм забелязал едно нещо. Колкото повече му трепериш на един кактус толкова той не върви. Така че оставете го на най-слънчевото място което имате и от време на време го поливайте. Определено обаче сега иска пресаждане със пълна подмяна на почвата. Толкова за него. Какво стана с астрофитума. Рано е още да се вкоренил напълно, но дано да е по-добре.



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: Sclerocactus]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано19.04.05 14:01



Благодаря за подробните отговори.

Първо за Астрофитума - сложила съм го на терасата и оня ден гледах, че са започнали да му се оголемяват пъпките, от които ще цъфти. Може пък скоро да ме зарадва с някой цвят. За корените ме е страх да го вдигам и да гледам да не би да го повредя още повече. Сега май само чакане остава.

Иначе са малките кактусчета предполагам, че така е трудно да се определят. Кофтито е, че тук като ги продават няма имена на саксийките и немога въобще да разбера как да се грижа за тях. Иначе още преди няколко седмици ги пресадих в специална кактусова пръст - тук я продават готова смесена. Пише, че била много луксозна, а и цената и е доста луксозна. Астрофитума и на него му сложих от нея, на пакета и пише, че била с активатор за вкореняване, може пък да подейства. Рошавия кактус ме кефи максимално, всъщност аз само заради него си взех тези кактуси, щото те се продаваха само по 3 в комплект.

Мерси ви много още веднъж за съветите.

А да и още нещо се сетих да питам. Сега тук (в Германия) през деня е около 13 градуса, а през нощта е към 7-8 градуса, проблем ли е ако кактусите стоят на терасата или трябва да ги прибирам в стаята?



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: Sony^-]  
АвторSclerocactus (Нерегистриран)
Публикувано19.04.05 17:04



На ръба на допустимите температури сте. Да не вземе някоя вечер да ви изненада понижение с още няколко градуса и да стане беля. Там от където идва рошавия/ ще го наричам така за по-лесно/ големите разлики между дневната и нощната температура са нормални. Затова нощното захлаждане е полезно за него. Но това през лятото. Сега температурите не трябва да падат под пет градуса и то за кратко. Аз лично още не съм изнесъл моите кактуси на открито въпреки че при нас е доста по-топло. Искам да ви кажа и две дума за почвата. По принцип в Европа е практика да се улесни клиента и продават всичко готово. Това което сте купили сигурно е подходящо за най-масовите и непретенциозни кактуси, но универсална почвена смес няма. За съжаление вашият красавец не е нито от най-разпространените нито от некапризните видове. За да се уверите подходяща ли е пръста за него можете да направите един експеримент. Сега още е малко рано ,но когато времето се стопли добре го полейте по-обилно. Почвата му трябва да изсъхне за два, три дена. Ако остане влажна по продължително време значи не става за него защото той е от видовете за които остатъчната влага в почвата е гибелна. Полива се обилно, но много рядко. Растението за кратко време поема нужната му влага и след това продължително време няма нужда от такава. Остатъчната влага води до загниване на корените. За съжаление няма точна рецепта колко е това рядко. Преценката идва с опита . Ако ограничите повече влагата растението няма да е добре но ще е живо ,докато преполиването ще го унищожи. За да ви успокоя ще ви кажа че има далеч по-капризни видове. Ако се гледа на собствен корен ацтекиум ритери се полива няколко пъти годишно и едно ненавременно поливане почти сигурно го убива. За това почти всички любители го гледат на присадка. Ами това е за сега. Ако имате други въпроси питайте смело. По мое лично мнение в този форум участват няколко човека които са много на ти с материата и могат да ви бъдат полезни.



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: Sony^-]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано19.04.05 17:30



първо да те стресна: това, че астрофитумът напъпва да цъфти, в никакъв случай не е гаранция, че е вкоренен!!! И съвсем без корени, ако отдолу няма гнилостни процеси - може да си цъфти 2-3 години подред.
Разбирам, че не искаш да го вадиш от субстрата и не е нужно. Просто понякога леко го докосвай с пръсти и според съпротивата му ще разбереш има ли вече корени или да! ...ама наистина леко!
А косматкото.....хъммм....малко вероятно е да е ехиноцереус делаети..поне сред холандските производства никога не съм виждал такъв в продажба.
Най-вероятно е Андийският старец, както вече ти писах - Цефалоцереус сенилис, т.е. сенилен...старчески...имали са предвид бялата му коса!:))))
Колегата склерокактус правилно ти е казал, че е трудно за отглеждане бодилче, но малко е преувеличил трудността. Щом аз, дето де що трън има - го качвам на присадка, гледам вече 7 години два такива на собствен корен - значи е сравнително лесно. Няма нужда от парни бани, нито от опръсквания....това са адетите на руските колекционери, отглеждащи кактуси "на подоконнике"!Просто му дай максимум слънце, свеж въздух /единият ми изобщо не е виждал оранжерия - гледам го на открит южен балкон.....нощната влага ще му е достатъчна за поне месец без поливане /все пак аз живея на морето - не зная как е при теб?!/
И което е важно - редки, но обилни поливания с хладка вода, тотално пречистена от карбонати и всякакъв варовик!!!!!
Нормално расте с около десетина сантиметра на година. За съжаление старите бели коси бавно, но сигурно посивяват, а как да ги замаскираш ме е срам да кажа тук!



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: PAGANEO]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано19.04.05 18:07



Хехе, така значи старец бил.

Отговора е и към двама ви. При нас е така, че от 5 дена почти не спира да вали, дори и в момента, лятото е по принцип влажно или поне миналото беше така. Температури над 35 градуса са рядкост. Ще му намеря слънчево място и го зарязвам там, както се казва.

Колкото до нощните температури и мен малко това ме притеснява. Незнам ако ги прибирам вкъши май ще е по - лошо, щото в стаята е към 20-22 градуса. Дано да не падат повече температурите.

Мерси за компетентните съвети. Отивам да бутна Астрофитума дали ще има разлика.



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: Sclerocactus]  
Автор Moffi (Мизантроп)
Публикувано19.04.05 22:36



колега регистрирай се, дира не хапе

Редактирано от Moffi на 19.04.05 22:37.



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: PAGANEO]  
АвторSclerocactus (Нерегистриран)
Публикувано20.04.05 10:27



До преди няколко години и аз смятах пулверизирането и топлата влажна среда рано на пролет за излишни глезотии. Това ми струваше доста растения. Причината е в това че гледам всичко на собствен корен. Не че имам нещо против присадките,но искам при мен всичко да е най-естествено. По закона на Мърфи обаче всички видове с капризна коренова система напролет трудно излизат от зимен покой. Чакаш,чакаш и на края не издържиш. Решиш че вече е топло. Полееш веднъж, дваж и кажеш сбогом на бодилчето.Сега започвам през април с пулверизиране с гореща / Да гореща/ вода. Не вряла, но толкова топла че да не можеш да си държиш ръката потопена в нея.За няколко дена просто пред очите ти растението се променя.В началото на май ги изнасям на открито.Когато вече проличи че се събуждат първата поливка правя отново с топла вода/ Вече не гореща/.Резултата е много добър. Разбира се освен поливането много е важен и почвения субстрат. Трябва да е максимално проницаем, за да може да изсъхне бързо. Нямам самочувствието на експерт. Колекцията ми,ако може въобще да се нарече колекция, е доста малка и бедна но за сега съм доволен . Що е време за напред наше е. Ако сменя жилището си може чувствително да увелича и тръните в него.



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: Sclerocactus]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано20.04.05 11:02



Аз все още не съм ги събудил, априлското време ми е играло доста номера и изгубих доста растения през годините именно в този период, сега много леко напръсках ариокарпусите които трябва да се събуждат малко по-рано тъй като периода им на ръстеж е от април до юни и в късното лято/есен. И аз гледам всичко на собствен корен с изключение на няколко ацтекиума. Ако си от София можем да се видим да побъбрим за бодлите



Тема Re:Identificaciaнови [re: PAGANEO]  
АвторMelissa (Нерегистриран)
Публикувано20.04.05 12:19



Mоля те дай някакав интернет адрес за поръчка онлайн



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: Ariocarpus]  
АвторSclerocactus (Нерегистриран)
Публикувано20.04.05 15:56



За съжаление не съм от София. Всъщност не съжалявам но така се казва. Осем години учих в София и много от най-добрите ми приятели са там, но аз не можах да свикна.Иначе с удоволствие бих побъбрил на тая тема. Тя ми е любима.



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: Sclerocactus]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано25.04.05 17:33



прав си, друже! Не оспорвам - дори горещо препоръчвам пролетните бани с топла вода, когато става дума за събуждане на бодлите. Дори още по-добре е, ако растението е изкарано от субстрата и се остави няколко минути в доста топла водица! Ама мен отсега ме хваща съклет като си представя само колко курса със щайги ще направя след седмица, докато изкарам кактусите, а камо ли да ги къпя всичките!!!!
Но в случая не ставаше дума за пролетно освежаване на сенилиса, а за руската идея да се пои ежедневно с пара, да се гледа под стъклен похлупак и тем подобни щуротии. А то, животинчето, си е просто един високоандийски цереус, и реално иска да расте два пъти по един месец в годината и толкова! Повече не му трябва!



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: PAGANEO]  
АвторSclerocactus (Нерегистриран)
Публикувано25.04.05 18:49



Явно преди много години когато Господ е създал кактусите е имал в предвид и твоя проблем с щайгите за това е направил така че не всички видове искат къпане за събуждане. Честно казано като ти чета бележките и изпитвам една не много благородна завист. Не дразни нас с "балконските колекции". Аз моите кактуси ги изнасям на балкона за по-малко от час. Повечето вече са се събудили. Остава да вдигна от сън рошльовците и всички дето името им завършва на карпус. Е ако някой друг се е успал ще му измия и на него очите и толкова. Ще чакаме вече живот и здраве да цъфнат и да ни радват. Между другото да използвам случая да те попитам. Оня ден един приятел ми подари едно кактусче. Бил по работа в Поморие и на връщане ми го донесе. Купил го от магазин. Явно е холандско. Взел го защото го харесал. Най вероятно е Espostoa , но не мога да го определя какъв точно вид. Под белия пух прозират втори слой от по-къси бодлички. Многобройни светло жълто зеленикави. Толкова са многобройни че от далеч растението изглежда жълто зелено. Иначе си има централно бодилче.По-дългичко и червеникаво кафяво. Растението е голямо колкото палец. Може би като порасне белият пух ще стане преобладаващ и ще скрие малките бодли,но сега е много интересно на цвят. Сещаш ли се какво може да е?



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: Sclerocactus]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано26.04.05 17:16



:))) знаеш, друже, че еспостоите, дори като пораснат - трудно се различават. А да чакаш цвят...хмммм....
Поразгледах си базата от фотоси.......абе най-вероятно си е ланата! холандците главно нея въдят. Възможно е да е евентуално Нана, или пък латикорнуа, вар. атровиолацеа/това се отнася до цвета, иначе растението е нежно жълтозелено/. Има и други възможности, но почти не ми се вярва да е от тях, защото това са нови еспостои, които дори в нета трудно ще откриеш:
париакотенсис, суперба или вилигера.
А защо не допуснеш вероятността да е триксантоцереус?!? И тези разкошни кактуси ги обявиха за еспостои! Например блосфелдиорум?!?! Холандците имат производства и на този вид, и на сенилиса!



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: PAGANEO]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано26.04.05 17:41



Най вероятно е Е. ланата, имам такава и то холандска. Лесно растение е но трябва да зимува на светло и малко по-топло, навремето ми заминаха 2 само за 1 седмица на тъмно през зимата.



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: PAGANEO]  
Авторsclerocactus (Нерегистриран)
Публикувано27.04.05 09:14



Благодаря за мненията.
Паганео. Не си ме разбрал. Писах че растението е интересно на цвят, а не че ще чакам да цъфне че да го определя какво е.Както и да е. Важното е да е живо и здраво.За грижите които иска е достатъчно да знам че най-вероятно е от рода Еспостоа. Между кактусите на моя балкон има поне още десетина които не съм определил точно, но това не им пречи да се чувстват добре.
Преди няколко дена разглеждах стари странички от клуба и попаднах на две снимки на корифанти които ти си качил. Това твои растения ли са или си взел снимките от нета? Какъв точно вид са? Не съм ги виждал на живо. Много ме впечатлиха.



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: sclerocactus]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано29.04.05 17:02



Спомням си ги! Не, за съжаление не са мои, а снети от нета... наистина бяха впечатяващи новооткрити видове, които досега не съм срещал по прайслистите на семепроизводителите. А и да ти кажа честно - не съм и разглеждал от месеци, защото няма кой да засее моите останали 200 вида! Ужасно пипкава работа е и....нещо не мога да се самомотивирам!
:))) направи снимки на твоите....ще се опитаме с Ариокарпус да помогнем в идентификацията...това поне го правя винаги с удоволствие.



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: PAGANEO]  
АвторSclerocactus (Нерегистриран)
Публикувано04.05.05 09:49



Простете невежеството ми, но как да кача тук снимки от цифров фотоапарат?



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: Sclerocactus]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано05.05.05 16:33



и аз до преди много малко време не знаех....но после открих www.bgphoto.net - слагаш ги първо там/безплатно е засега/, и когато вече си имат url- адрес някъде из нета - кликваш долу в менюто на тая страница/клубната/ върху юерела - после без интервал преписваш точния и пълен адрес на фотоса, после пак юерел - и готово! Само преди окончателното вкарване в клуба е добре да ползваш опцията "Искам предварителен преглед на мнението", за да си убеден, че правилно си изпълнил процедурата и фотосът наистина е видим вече, и тогава натискаш "продължи" .



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: PAGANEO]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано10.05.05 15:10



Снимки можеш да качиш и тук





Тема за пясъканови [re: Ariocarpus]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано12.05.05 03:07



Извинете за глупавия въпрос,но може ли така наречения "черен пясък" (стрити мидени черупки) да се използва в почвените смески вместо обикновен?
Трябва да местя едни кактуси.Под ръка имам от въпросния черен пясък и обикновен строителен.Какво ще ме посъветвате да използвам?
Да ви питам нещо за обеззаразяването на почвата-ползвал ли е някой химикали за тази цел?Препоръчаха ми някакво съединение "метил.............." (не го запомних).
П.С.Събудихте ли вече кактусите?



Тема Re: за пясъканови [re: golden]  
Автор scleri (непознат )
Публикувано12.05.05 13:19



Здравейте.
Мидените черупки са изградени основно от калций. Наличието на калций прави почвата алкална. 99,9 % от кактусите имат нужда от неутрална или леко киселинна почва. Извода е ясен.Най -добре ползвайте по - едър речен пясък. Можете да ползвате и натрошена до подходящ размер/ колкото леща, ама от българската / керамика . Добра работа върши и перлита. Колкото до химическата обработка на почвата смятам че е излишна ако става дума за местене на кактуси, а не за сеидба на семена. Достатъчно е да не ползвате стара почва . Препарата за който говорите най-вероятно е метилтопсин, но той вече е доста стар.Има по съвременни и по-добри препарати.Трябва просто да поискате от агроаптеката някакъв системен фунгицид и хората ще ви предложат няколко.
Успех.



Тема Re: за пясъканови [re: golden]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано12.05.05 20:15



Отговорът на Склерокактус е повече от пълен и правилен!
А за събуждането.....:))))
Пелецифора псеудопектината /прокъса се да цъфти!/
Мамилария микрохелия
Пародия хризаканцион
Ехиноцереус дависи
....това ми е цъфнало за седемте дни, откак са в разширената оранжерия! А дали са се събудили.....ще разбера, когато след десетина дни установя при кои почервеняването е временно, и кои са "поизгорели"!
Колега Склерокактус....от година имам за пръв път удоволствието да -отглеждам склерокактуси....всичките върху перескиопсис и....ужас, ама те растат невероятно бързо, и вече само върховете им мога да пресадя върху постоянна подложка, щото се източиха като цингулив хамеоцереус! А мислех, че са бааааааавни и намусени бодливковци!
Апропо....явно имат нужда от абсолютно сух въздух, щото дори на подложка при два се появиха гадни гъбни петна отстрани!!!!!



Тема Re: за пясъканови [re: PAGANEO]  
Автор xaджи Дoнчo (мераклия)
Публикувано13.05.05 11:16



Преполях един кактус, и сега в студеното време седи мокър и не ми харесва почвата - хванал е от тези дребните червените паячета. Дайте идеи как да изсуша почвата и да махна гадините оттам?



Тема Re: за пясъканови [re: xaджи Дoнчo]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано13.05.05 11:46



Прибери го докато отмине влажното време. А за паячетата купи някой инсектицид от агроаптеките като В-58 или Нуреле Д, ако има плесени фунгицид Промокар там ще ти кажат как да дозираш работния разтвор. Също не ги употребявай в затворени помещения.



Тема Re: за пясъка и Paganeoнови [re: PAGANEO]  
Автор scleri (непознат )
Публикувано16.05.05 09:44



Здрасти Паганео.

Това им е лошото на подложките. Променят естествения вид на кактуса. По скоро на някой от видовете. Един приятел има няколко турбиникарпуса на подложка. Вярно лесно се гледат. Само че са три пъти по-големи от нормалното и целите в детки. Ако имах излишно място бих гледал така някои видове с капризни семеначета. Вместо да сея семена ще вкоренявам поотраснали детки. Точно поради липса на място обаче в колекцията ми за съжаление няма склерокактуси / Избрах този псевдоним защото реших че щом съм прехвърлил четирдесетте ще съм най-стария кактусист в интернет./ Нямам и пирокактуси, и хоридокактуси, въпреки че ги харесвам, и са предизвикателство за всеки който реши да ги отглежда на собствен корен. След няколко години когато и в моите бележки се появи думата оранжерия се надявам да се появят и много нови видове. /Нови за моята колекция, а не в общия смисъл на думата./ На твое място бих опитал да запазя естествения вид на растението като огранича силата на подложката.По беден почвен субстрат в по-малка саксийка и по-рядко поливане. Не съм сигурен дали това ще помогне, но нищо не пречи да се пробва. Защо не опиташ и така наречената скрита подложка. Тя е толкова малка че на практика не се вижда и не може да храни присаденото растение. На пръв поглед изглежда че на растението са пресадени само чужди корени. Виждал съм такива растения в чешки колекции. Подложката е прикрита с по едър пясък и дребен чакъл. Ако не ти кажат не можеш да разбереш че това растение е на подложка. Но ти сигурно ги знаеш тия неща. Няма смисъл да ти откривам топлата вода. Ще чакаме по нататък да ни кажеш как се развиват твоите питомци.
Успех.



Тема Re: за пясъка и Paganeoнови [re: scleri]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано16.05.05 18:39




По темата "на подложка - собствен корен" надълго и нашироко сме спорили тук с другия голям фен на собственокореновото отглеждане - ариокарпис! :))))
...както може да се предполага - всеки остана на собствени позиции! А аз, след като двайсетина години отглеждах и уморявах естествено най-редките и ценни кактуси на собствен корен, в резултат на което колекцията ми се напълни с огромни нотокактуси и тем подобни ежедневности, в крайна сметка стигнах до извода, че всяко растенияце трябва да мине през три подложки:
1.върху перескиопсис - предимства - почти всеки кактус-семеначе може да бъде хванат на него дори и да е на две-три седмици от покълването, лесно се присажда и с мъничко опит всеки може да го прави, и трето - след 6 месеца изглежда вече като две-три--годишно кактусче и дори ювенилните бодли почват да се заместват от големите. Недостатъци: източват се, и то главно зимните месеци, когато е невъзможно да спреш поливането на перескиопсиса, а осветлението /при все 12-е лампи в люпилника ми/ е недостатъчно!!! Това с особена сила важи за мексиканските кактуси, а южноамериканските някак си успяват да запазят истинската си форма.
2. Силна млада подложка / юсберти, бонпланди, дори мартини, или пък млад цереус, ехинопсис, дори голям и силен хилоцереус. Предимства - за две-макс. три години вече имаш оформено и цъфтящо растение, понякога и с детки. Може вече да се премине към истинско зимуване и 6 месечен покой.
Изгубването на "истинската форма" е не резултат от присаждането, а от НЕПРАВИЛНОТО отглеждане след това!!! Ако се спазват две-три елементарни условия - кактусът на подложка придобива съвсем "истински" вид и ако подложката е скрита трудно ще познаеш, че изобщо я има.
а/ бедна, добре минерализирана почва, без НИКАКВИ торове.
б/ обилна, но СМЕКЧЕНА светлина - през два полиетилена или през варосано стъкло. Прякото слънце, особено през май, когато още не са свикнали, и през август, когато повечето са стагнирали, може да свари както малък кактус, така и 10 -годишно растение.
в/ голям температурен диапазон през денонощието - от - 30-35-42 градуса през деня, до 10-12 през нощта. Това, съчетано с изобилие от свеж въздух, прави чудеса. мога да ти покажа едногодишен Ацтекиум върху миртилокактус, с диаметър близо 5 см. и височина 5-6 МИЛИМЕТРА! :))))
3. Постоянна подложка - всеки голям цереус независимо от вида му и дори от рода, може да изпълнява тая функция. Идеята е НЕ той да храни чрез фотосинтеза присадката, а да се ползват предимно здравата му коренова система с нейната непретенциозност, както и способността му да "одървеснява", в резултат на което дори вече огромна присадка стои стабилно върху него, а и........може да се "потопи" в субстрата и да стане "невидим" за неопитните очи!
Но каквото и да пиша.....най-добре ще е да ги видиш сам....и да си набереш колкото искаш от стотиците "детки", израсли върху пънчетата от първата присадка на перескиопсис.



Тема Re: за пясъка и Paganeoнови [re: PAGANEO]  
Автор scleri (непознат )
Публикувано17.05.05 10:53



Здравей Паганео.

Има теми по които е безмислено да се спори. Тази е една от тях. Ако пресаждането беше толкова вредно никой нямаше да го прави.Ако пък е незаменимо щяха да го практикуват всички. Най-добре е всеки да прецени за себе си предимствата и недостатъците на двата основни метода на отглеждане на бодливковците. Знам че освен добър кактусист ти си и запален нумизмат. Аз също имам още няколко болести и най-голямата от тях е Пирин. На връх Тодорка можеш да се качиш след двудневен преход, но можеш да стигнеш и за половин час с лифта. Въпреки че по образование съм специалист точно по кабинковите лифтове и ски влекове аз лично предпочитам първия начин. Същото се отнася и за кактусите. За съжаление и аз съм уморил много редки и ценни растения. И сега продължавам да губя, макар и по-рядко, по някой и друг кактус. Тръпката обаче да видиш цъфнал кактус за който знаеш че е трудно дори да оцелее на собствен корен е голяма. Не знам. Така разсъждавам може би защото мястото ми е много ограничено. Имам сравнително малко растения и мога да им отделя достатъчно внимание. Ако имах половин декара оранжерия навярно и аз бих качил повечето видове на подложки. Ако трябва да съм искрен предпочитам оранжерия с кактуси на подложки отколкото стотина "трудни "видове, на собствен корен ,но за сега такива са ми възможностите. Макар че "трудни" е относително понятие. Просто трябва добре да се познават нуждите на всяко растение. Преди десетина години гостувах на леля Радка от с. Велика. Тогава не се здържах и я попитах защо в нейния каталог цените на растенията зависят от големината , а не от вида на растението. Една солисия или епителанта струва точно колкото мамилария със същия размер. Тя ми отговори че за нея няма трудни и редки видове. Познаваш ли еднакво добре условията които изискват две растения , еднакво лесно можеш да се грижиш за тях. Следователно и цената им е еднаква. Аз лично не споделям напълно това виждане, но не се наемам да споря с нея. В интерес на истината и в нейната колекция има доста видове които са качени на подложки. Явно за тях това е най-добрия начин на отгеждане, което потвърждава мнението ми че и двата метода имат място под слънцето.

Р.р. Спри да ме изкушаваш с тия детки. Това е все едно да показваш кокал на гладно куче. Нямам и сантиметър празно място. Жената търпи,търпи и ще вземе да ме изхвърли барабар с всичките ми тръни/ както ги нарича тя./ Всъщност като се замисля май на един от прозорците може да се сложи още нещо, но трябва да е наистина интересно за да си струва риска . /Това в рамките на шегата./ За сега толкова. Успех.



Тема Re: за пясъка и Paganeoнови [re: scleri]  
АвторNovak (Нерегистриран)
Публикувано17.05.05 15:38



В дискусията която започвате често споменавате понятието трудни кактуси.Позволете да помоля за малко повече информация. Миналото лято се върнах от почивка с три кактуса. В момента имам вече двайсетина. Всички обаче ме съветват. Внимавай. Не се захващай с трудни кактуси. Кои кактуси са трудни и какво им е толкова трудното? При положение че моите кактуси са на южната тераса и тя не е много голяма какви видове ще ме посъветвате да си купя. Такива че хем да не са трудни, хем и да са по- ефектни. Попрочетох нещо за семената и явно още ми е рано да сея. От къде мога да си купя по-интересни готови кактуси? Предварително благодаря.



Тема Re: за пясъка и Paganeoнови [re: Novak]  
Автор xaджи Дoнчo (мераклия)
Публикувано18.05.05 14:20



Ако си в София - изчакваш изложението Флора, там, като влезеш във фоайето, леко вдясно до ескалатора. Отиваш при човека и си избираш, малко е дръпнат по отношение на лаиците, явно му е жал да си дава кактусите на случайно хора, но като го заговориш обяснява.

Лятото може да минеш през Балчик - на входа на градината на двореца седи една жена, имат интересни видове.

в село Велика не съм ходил, мисля това лято да ги посетя.

Я обнимаю батарею.
Хочу тепла, хочу тепла.
Хочу чтоб эта батарея,
Меня как баба обняла.


Тема Re: за пясъка и Paganeoнови [re: Novak]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано18.05.05 16:02



Може би ще е най-добре да си купиш някоя руска или английска книжка за кактуси. Там първо ще опознаеш основните родове от семейството на кактусите, ще прочетеш всеобщоизвестни начини за отглеждането им и.....ще разбереш кои са най-красиви и ефектни от твоя гледна точка. А после измежду тях ще си избереш най-устойчивите на отглеждане у нас бодилчета, позволяващи минимум знания и опит и отплащащи се с обичен цъфтеж и бърз растеж.
И все пак - ето ти едно кратко предложение:
1.Ариокарпус
2.Астрофитум
3.Айлостера и ребуция
4.Бразиликактус
5.Хамецереус и всякакви полягащи цереуси
6.Корифанта
7.Ехиноцереус
8.Ферокактус
9.Гимнокалициум
10.Хаматокактус
11.Нотокактус
12.Пародия
13.Вигинзия
14.Мамиларии, засега предимно "зелени"
и още доста други, които изискват поне минимум знания, грижи и спазване на 3-4 условия, за да растат и цъфтят за твоя радост.
Успех!



Тема Re: за пясъка и Paganeoнови [re: PAGANEO]  
Автор scleri (непознат )
Публикувано19.05.05 09:52



Здравейте.

Темата за "трудните" кактуси е интересна но и твърде обширна за да може тук да се обхване изцяло. Аз лично бих ги разделил на три основни групи.
Първо - Кактуси трудни за размножаване. - Тук попадат /с известно приближение/ почти половината от видовете.Разбира се за различните видове тази трудност е различна. Хубавото е че проблема може да се прескочи като колекцията поне в началото се попълва с отгледани растения. С течение на времето човек натрупва опит и видовете които за него влизат в тая група започват да намаляват. Няма нищо страшно в сеенето на семена. Всеки е започнал ненаучен и постепенно е трупал опит. Все пак за да не е разочарованието пълно е добре да се започне с някои лобивии, ребуции, цереуси или ехиноцереуси. Техните семеначета са сравнително устойчиви на болести и растат бързо.
Във втората група можем да включим видове които в началото се гледат лесно но колкото "остаряват" толкова стават по-капризни. Добър пример за такива видове са мелокактусите и ферокактусите. Младите растения се гледат сравнително лесно . Започнат ли обаче ребрата на мелокактусът да се разделят на две в горната част на растението значи той започва да се подготвя за образуването на цефалий/ навлиза в " пубертета"/ и започва да капризничи, а образува ли цефалий става направо нетърпим. Сравнително малки промени на околната среда могат да го унищожат. Хубавото е че докато стане това човек има време да натрупа опит. Разбира се няма да се мине без загубата на някое и друго растение.
В третата група влизат действително трудните за отглеждане кактуси. Като правило те живеят в най-екстремалните условия в природата, но за съжаление това не ги прави най-устойчиви ,а на против. Такива са ацтекиумите, склерокактусите, стромбокактусите и още много други видове. При тях едно,две непремерени поливания са достатъчни за да ги унищожат . Ортегокактус макдугалии обаче е още по капризен . Него можеш да умориш не само с много поливане но и с недостатъчно такова. Корените му не понасят продължително засушаване и почти не са способни на регенерация. Хубавото на кактусите от тази група е това че за много малко от тях може да се каже че са ефектни. Повечето се отглеждат от много добри кактусисти само с колекционна стойност.Те просто нямат място в малка колекция на балкона.
Какво точно да включва такава колекция е въпрос на личен избор. Колегата Паганео ти е изброил родове които са подходящи за теб. В тях има много ефектни видове. За съжаление намирането и закупуване им у нас все още е проблем. Явнво няма търсене щом няма предлагане на пазара. Иначе от добри любители могат да се купят хубави растения на софийската и бургаската флора.Сем. Серафимови също имат много добри неща,а на всичко отгоре са и много любезни особенно с начинаещи кактусисти. Аз лично мога да заявя че половината от моята колекция е или от техни семена или от техни растения.
На края мога само да ти пожелая успех и не се отчайвай от загубите на някое и друго растение. Те просто са неизбежни. И най-важното . Всеки може да ти даде съвет, но най-много се научава от книгите, интернет и собствения опит. Трябва само желание. Нищо не е толкова трудно колкото изглежда в началото.



Тема Re: за пясъка и Paganeoнови [re: scleri]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано19.05.05 17:55




като каза за трудните за отглеждане мелокактуси - веднага се сетих за хазяйката на къщата, където ми е оранжерията! Та тя, покрай двата отониса и ленингхаузито, има и един петнайсетина годишен мелокактус - вероятно нери, но не мога да кажа с точност. С огромен плосък цефалий, червени бодли на върха и червени цветове.....и всяка година плодоноси около 300 чушлета!!! От май до края на октомври е на пряко слънце навън, полива го или тя, като я прихване, или дъждът.....и.......абе расте и цъфти, та се прокъсва бодилчето!
Та....толкова за трудните кактуси! :))))))



Тема Re: за пясъка и "трудните" кактусинови [re: PAGANEO]  
Автор scleri (запознат)
Публикувано20.05.05 11:03



Чувал съм че цветята обичали човек да се грижи за тях.Да им приказва и други такива. Не знам до колко е вярно, но за кактусите важи с пълна сила точно обратното. Първият турбиникарпус попадна в колекцията ми преди двайсетина години. Тогава не знаех нито че се казва турбиникарпус, нито че е " труден" за отглеждане. Две години бодилчето не ми създаде никакви проблеми и се скъса да цъфти. После един приятел ми "отвори" очите за това колко е капризен. Аз го взех на специален отчет и в резултат на всичките ми грижи само след няколко месеца го загубих. Та това според мен обяснява и прекрасното състояние на мелокактуса за който споменаваш. Почнеш ли да му трепериш много. Преди да го полееш да проверяваш прогнозата за времето за седмица на пред, да му приготвяш специални почвени смеси и да следиш температурния режим пиши го" бегал". Ще го загубиш. Обяснението е просто. При каквито и условия да поставиш едно растение/ стига да не са крайно неподходящи/ то е принудено да се адаптира, / Не може да се премести само/ и ако не променяш често тия условия ,къде по добре къде по зле, то се развива . Честата смяна на условията на живот не му дават въжможност да свикне и то загива. Това не означава че трябва да се стига до другата крайност- никакво внимание и грижи,но аз лично сам си налагам да не прекалявам с грижите и за сега, слава богу, всичко е на ред .
А че все пак мелокактуса влиза в групата на капризните и трудни кактуси говори факта че в любителските колекции мелокактусите без цефалий са много повече от тия които са доживяли да го образуват.

Редактирано от scleri на 20.05.05 11:05.



Тема Re: за пясъка и "трудните" кактусинови [re: scleri]  
АвторNovak (Нерегистриран)
Публикувано20.05.05 14:54



Честно казано не очаквах такава отзивчивост. Благодаря ви.
Преди месец и нещо си купих от антикварната книжарница една книжка на руски.Авторът се казва Борисенко. Дадена е информация за доста видове кактуси. Научих много, но някои неща са дадени в много неопределен вид. За поливането например се използват определения като рядко, често, регулярно. Колко е това често и колко регулярното?За един кактус пише полива се обилно, за друг оскъдно. Какво количество вода е това оскъдно? Знам че ще кажете : - Ще научиш от практиката, но не искам докато науча да уморя един куп растения. Това е. Още веднъж благодаря.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Sony^-]  
Автор didkec (миличка)
Публикувано21.05.05 09:17



Кажете ми как да гледам Strophytum enile v.aureum



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Sony^-]  
Автор CACTUS CENTER (непознат)
Публикувано21.05.05 09:35



Za predpochitane e da zapochnesh s rastenia proizvedeni v Balgaria.

tuk moje da porachash rastenia , e izbora ne e goliam no niama opasnost ot "umirane". Ima i drugi kaktusisti koito prodavat rastenia pisano e veche kade sa. E ti si znaesh nai dobre.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: CACTUS CENTER]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано21.05.05 10:50



Ама не съм в България как да си купя растения от БГ???



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Sony^-]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано21.05.05 15:40



След още еднодневно търсене по всевъзможни сайтове се спрях на този вариант:

Echinocereus cinerascens v. septentrionalis *
Echinofossulocactus erectocentrus
Mammillaria laui f. dasyacantha
Rebutia krainziana - жълт цвят

Реших, че вместо само мамиларии и ферокактуси мога и с нещо по - различно да опитам. Добър ли е избора, който съм направила?



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: CACTUS CENTER]  
Автор didkec (миличка)
Публикувано23.05.05 10:29



Вие незнаете ли нещо за кактуса, който тарся съвет?Или не обръщате внимание на нови в този клуб?



Тема Re: за Дидкеснови [re: didkec]  
Автор scleri (запознат)
Публикувано23.05.05 14:46



Здравейте didкes.

Не се сърдете. Понякога може да мине малко време преди някой да ви отговори. Кактуса за който питате е много красиво растение. Малко сте му объркали името. Казва се Astrophytum senile v. aureum. Принадлежи към род Astriphytum. Това са кактуси като цяло не от най-трудните за отглеждане. Имат няколко основни изисквания. Много слънце.Проветриво място,но не на течение. И най-важното много внимателно поливане. Преди да го полеете почвата му трябва да е изсъхнала напълно/ не само на повърхноста/. Това означава поливане поне три- пет дена след като е изсъхнала повърхноста на почвата, или веднъж на десетина дена. Ако времето е хладно или прогнозата е за хладно време по-добре не поливайте.Кактусът ви ще понесе и месец без вода, но няколко поливки повече ще го уморят. При този род кактуси влажна почва и хладно време са смърт за кореновата му система, а тя много трудно се възстановява. Друго което трябва да направите ако сега сте го купили от магазина е да го пресадите внимателно в малко по-голяма саксия. Ако кактусът е купен от магазин най-вероятно е внос от Холандия. Там ги гледат в чист торф и ги поливат с хранителни раствори. За това внимателно почистете корените от торфа и засадете растението в смес която вие ще си приготвите. Почвата трябва да е максимално водо и въздухо пропусклива. Освен това за разлика от повечето кактуси този предпочита почва с алкален характер. За целта ще ви трябва широколистна листовка/ почва от горния слой на горската повърхност/, едър пясък, перлит, натрошена керамика/ не от гледжосана ваза, а от керемиди или тухли/ и малко натрошен мрамор за да стане почвата по-алкална. Ако не ви се занимава просто си купете от магазина готова почва за цветя и я смесете със същото количество едър пясък/ Не морски, а от някой стоеж/ и малко натрошен мрамор или ситна мозайка. Звучи малко сложно за човек който не се е занимавал но всъщност не е никак трудно. След като засеете растението няколко дена не го поливайте. За това време ще зарастнат раните по корените които неминуемо ще се получат при пресаждането. След това полейте с по-топла вода. Изберете място на кактуса така че да е на слънце максимално продължително време и не го местете от там. Не обичат честата смяна на околната среда. Първите няколко дена можете леко да го засенчите с парче найлон или марля за да не изгори от слънцето. Кактусът ви не става много голям. В природата може да достигне до около трийсет,четирсет сантиметра височина,но при наши условия става около двайсет сантиметра висок и около десет,петнайсет широк. Цъфти продължително с големи жълти цветове. Самото растение също е много ефектно с дългите си преплетени бодли. За сега толкова. Ако нещо не съм много ясен питайте пак. В този форум има няколко човека които са доста на ти с кактусите. Всеки от тях с удоволствие ще ви помогне.



Тема Re: за Дидкеснови [re: scleri]  
Автор didkec (миличка)
Публикувано23.05.05 15:10



Благогаря много за съветите,наистина има какво да се научи.И едно голямо ИЗВИНЯВАМ СЕ,че реагирах по този начин,но помислих,че никой не желае да ми даде съвет.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Sony^-]  
Автор scleri (запознат)
Публикувано23.05.05 15:42



Здравейте Sony^-

Наистина е трудно да се купува кактус по каталог. Много често това което получиш не прилича много на това което си видял на снимката. Причината е в това че когато се прави каталога се снимат елитни представители на вида. Растения които биха спечелили изложба, а не тези които са за продажба. Това не означава непременно че ви лъжат. Обикновенно малкото растение което купувате не прилича много на това което сте видяли в каталога, но при правилно гледане след време когато порасне става точно такова. Колкото до снимките които сте качили мамилария хахнияна е по скоро долното растение. Когато се гледа добре и на слънчево място хахнияната образува много интересно " гнездо" от дълги власинкоподобни бодли завъртяни на една страна. Мога да ви кажа че моята хахнияна е дори по-добре оформена от тази която сте качили. Аз лично бих ви посъветвал да си харесате и някоя пародия. Те са сравнително непретенциозни растения. Не заемат много място.Рано започват да цъфтят и цъфтят обилно и продължително. Ако обичате кактуси с по-дълги бодли бих ви препоръчал пародия максима или пародия супрема / пиша имената им на кирилица защото нещо ми се скапа компютъра и не мога да превключа клавиатурата/. Вие имате цефалоцереус сенилис,но аз бих ви препоръчал и ореоцереус тролии. Както му личи по името целия е брадясъл и рошав като трол. За мен е дори по-ефектен от цефалоцереуса. Ехинофосулокактусите са ефектни и не капризни растения. От тях бих ви препоръчал албатус/ името му говори че бодлите му са бели. бели са и власинките в ареолите му така че целия кактус е една бяла топка. Освен това гладиатус / мощни бодли/. Ако имате място можете да добавите и айлостери/ мускула и хелиоса са много атрактивни/, лобивии/ например ферокс - името говори за мощни диви бодли/ и рубуции. Тези трите рода са некапризни,заемат малко място а цъфтят обилно и красиво. Сега се сещам и за телокактус биколор с неговите няколко разновидности. Много красиво растение и не много капризно. Буинингия бревицилиндрика вар. лонгиспина е малко по-едро растение/ високо до около петдесет сантиметра/ но много ефектно и некапризно.Буинингия ауреа също. Ферокактусите също са много ефектни особенно латиспинус, емоури, ректиспинус,грацилис. / На мен ферокактусите са ми слабост така че ако можех бих си взел всичките, но в България това е трудно или даже невъзможно на тоя етап./ Мога да изброявам още дълго но вие ще си вземете това което ви хареса. За съжаление някои ще се окажат по-капризни и няма да можете да ги опазите. Това не бива да ви плаши. Човек се учи най-добре от своите грешки и следващия път когато си ги купите отново ще им се радвате дълго. Това че живеете в Германия ви дава голямо предимство. Имате възможност да избирате растения от големи и сериозни фирми, и да пазарувате по интернет/ Аз даже малко ви завиждам само за това. Иначе си харесвам живота в България./ Ако искате погледнете и този адрес .

Фирмата е френска,но сайта е направен много добре и можете да добиете представа за растението което продлагат за продажба.
Ами това е за сега. Избирайте. После се похвалете, а ние ще се радваме заедно с вас.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: scleri]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано23.05.05 18:49



Здравейте,

много ви благодаря за отговора. По независещи от мен причини трябваше да поръчам кактусите до вчера, но при следващата поръчка ще имам предвид страхотните растения, които ми препоръчахте!!! Много си падам по рошави кактуси и затова този Ореоцереус троли ми взе акъла, жалко наистина. Надявам се скоро пак да имам възможност да си поръчам нещичко, тогава със сигурност бих взела и Лобивиа Ферокс, Пародия Максима и Буинингия ауреа.
Ферокактусите и на мен са ми едни от любимите, за съжаление заемат доста място и за човек с 50 кв. жилище са малко обемни!

Този път поръчах:

1. Echinocereus, triglochidiatus v. mojavensis - като растение, което издържа до - 20градуса и, което се надявам да презимувам успешно на балкона...

2. Echinofossulocactus, erectocentrus

3. Mammillaria, laui f. dasyacantha

4. Rebutia, krainziana - цъфтяща в жълто...

Другото, което поръчах са семена от Lophophora, williamsii, ей така на майтап реших да опитам. Досега не съм сяла семена за кактуси и ми беше интересно какво ще излезе...
Благодаря ви още веднъж за подробния отговор, по - натам задължително ще си закупя изброените от вас растения, защото наистина са страхотни.



Тема Re: за Дидкеснови [re: scleri]  
Автор lorik ()
Публикувано24.05.05 15:25



Здравейте, онзи ден се сдобих с резница от опунциа, въпроса ми е как да я засадя!Предварително ви благодаря!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Sony^-]  
Автор scleri (запознат)
Публикувано25.05.05 13:45



Здравейте Sony^- .

Радвам се че са ви харесали бодливковците които ви препоръчах. Честно казано аз малко залитам към по трънливите за това ви посочих такива. Има много други видове които са интересни и без да притежават такива представителни бодли. Тези които сте си поръчали също са хубави. Аз лично не бих оставил през зимата кактус на балкона пък дори да се води студоустойчив. В неотоплено помещение да, но на вън не бих посмял. Не знам. Може би не съм прав. Нямам опит в това отношение. Да разчитаме че някой друг от колегите ще изрази мнение по въпроса.
Не искам да ви убивам ентусиазма, но не се здържах и ще ви пиша няколко реда и за семената. По мое мнение Lophophora williamsii не е най подходящия вид за първи опит. Семеначетата му са чувствителни и растат бавно така че вероятноста да ги загубите е голяма. Ако ви е интересно и искате да опитате пробвайте с някой вид от Echinocereus, Lobivia , или Rebutia. Техните семеначета са сравнително лесни за отглеждане. Първо обаче си намерете някоя книжка и ще разберете как трябва да ги сеете , и какво да правите за да не ги загубите след това.
Това е. Успех и внимавайте да не се разболеете от нашата болест "Кактусмания". На света има само около 2800 вида кактуси и това че жилището ви е малко няма да ви спре да не опитате да ги съберете всичките.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: scleri]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано26.05.05 10:41



Хехе то май за Кактусоманията натам е тръгнало. Книжка имам вкъщи и като пристигнат се надявам да се справя. Мислех си да си поръчам и някакви други семена, но някак неможах да се ориентирам. Ако си поръчам други семена при каква температура да съхранявам тези?
Относно кактуса навън, понеже гледах, че тук навън си презимуват зимните кактуси, затова и аз реших, че е подходящо... Дано някой, който има такива да пише.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Sony^-]  
Автор scleri (запознат)
Публикувано26.05.05 14:35



Здравейте.

Общото правило е че семената се държат на хладно,сухо и тъмно. Само че срока на съхранение е много различен. Има видове които могат да съхранят кълняемоста си и десет години, но има и такива / като Айлостера и Астрофитум / които губят кълняемоста си за година. По принцип колкото са по пресни семената толкова е по-голяма вероятноста да излезе нещо. Така че няма смисъл да ги съхранявате. Ако ще сеете, сейте всичко което имате. Друг е въпроса че оптималното време за сеидба вече малко поотмина. Ако сега поръчате семената и ги засеете примерно в средата на юни семеначетата които получите няма да са достатъчно пораснали и укрепнали за да презимуват в покой. Ще се наложи да ги гледате на топло и с изкуствено осветление. Този метод си има някои предимства и любители които разполагат с нужните условия предпочитат да сеят през януари. Тогава до есента малките растения вече са пораснали, укрепнали са чувствително и презимуват първата си зима без проблеми.
Колкото до това какви видове да си поръчате моят съвет е поръчвайте смело всичко което ви хареса. В пакетче има около двайсетина семенца.Мястото което искат първоначално е много малко, а вие така или иначе ще трябва да създадете един кът със специален микроклимат. Напълнете тоя кът с всичко което си харесате. При това положение даже при липсата на опит все нещо ще оцелее, и няма да се разочаровате. Дори може да се окажете изненадана от успеха. Не знам. Може би си казва думата и късмета на начинаещия, но при моята първата сеидба резултатите бяха много по-добри от някои следващи. Не на последно място освен на книжките вие можете да разчитате и на нашата помощ, а когато ние започвахме нямаше интернет.
Това е. Успех.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: scleri]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано27.05.05 01:01



Все пак като начало е добре да се започне със някой от 'по-лесните' (въпреки че това разбира се е субективно) или бързо растящи видове (имам в предвид повечето които не са с реповиден корен) чиито семеначета понасят повече грешки в култивирането, освен това далеч не всички могат да презимуват успешно първата си зима на възраст под година и малко повече. Аз например отглеждам семеначета на ариокарпуси, обрегонии, копиапои, енцефалокарпуси и др. на изкуствена светлина (на 5-6 см над тях) плътно под стъклен похлупак на 20-22С (така се отървах и от 'белите' плесени) с много рядко увлажняване (в тези условия конденза върши останалото) особено през зимата. Проветрявам ги всеки ден, зимата по-рядко. От април до септеври на 2 седмици добавям и течен тор но в по-слаба концентрация от показаната на етикета. Не ги пикирам до 2-рата година тъй като не е добре (при тях) да се безпокоят фините им корени освен това те обикновено до 3-тата работят главно над изграждането на реповидния си корен (за това избирам и по-дълбоки съдове). Честите пикировки водят до стрес и загуби (при мен) освен това неестествено ускоряват растежа им- зеленеят неестествено, издължават се и доста често след такъв бурен растеж умират преждевремено. Звучи противоречиво на аз лично стигнах до извода че честите пикировки (ала добрата стара руска школа) с цел ускоряване на растежа при тези видове не играе положителна роля.
След 3-тата година ги третирам като останалите и постепено ги адаптирам
към слънчева светлина (предиобедна). Зимуват на 10-14С. Човек трябва да се въоръжи с повече търпение но за 5 години получавам едно добре развито растение на собствен корен. Това е в общи линии личния ми субективен опит в отглеждането на някой от по-капризните видове. При мен работи.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Автор scleri (запознат)
Публикувано27.05.05 13:24



Здравейте.

Това за което пише Ariocarpus е " висшия пилотаж" при размножаването на кактуси. То си е голяма работа само да гледаш Ariocarpus на собствен корен, камо ли да го размножаваш от семена и то без да го присаждаш на подложки. За наша радост много са малко видовете които искат такъв "майсторлък" . Един начинаещ любител може да опита със семена от ехиноцереус, ериоцереус, цереус, ехинокактус, ферокактус, и на първо място лобивия , ребуция и някои от по - "обикновенните" мамиларии. Сяти в началото на март без изкуствено осветление / разбира се разположени на подходящо място с добро естествено осветление/ и без кой знае какви грижи до есента семеначетата ще са достатъчно големи / според вида от половин сантиметър до два, три сантиметра / за да презимуват без проблем. Разбира се при малко по щадящи условия от тези за останалите кактуси. При тези видове пикирането наистина е полезно и за този период аз правя едно, две, а за някои видове дори и трето пикиране преди зазимяването. То между другото и в това е удоволствието. Да човъркаш по цял ден и да виждаш че днес семеначетата не са това което са били вчера. След година две когато човек збърка няколко пъти и понатрупа опит може да опита и с по-трудни видове, а който стигне до ариокарпуси, ацтекиуми, склерокактуси , педиокактуси и други такива "капризни" видове можем спокойно да наречем " мастер". Пожелавам го това на всеки.

Въпрос към Ariocarpus - Ако не е тайна какви осветителни тела използваш за да не ти се " източат" семеначетата, и с каква мощност. При мен винаги "дръпват" малко на горе и за това гледам да сея възможно най-късно.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: scleri]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано27.05.05 16:39



Ако наистина ти се сее и ти се "чопли" .....знаеш ли, че имам към 200 вида семена ....непипани още....че предните 260 ми дойдоха в повечко и още не мога да ги присадя......все хубави нещица, но основното са подбрани ехиноцереуси. Общо около 30 рода колекционни растения!!!! Ако ти се занимава - да ти ги пратя да ги посееш?!?! А после ще ми дадеш по 2-3-4 семеначета!?!?!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: scleri]  
Автор CACTUS CENTER (непознат)
Публикувано28.05.05 10:38



Mейду Маммиллариа хаахниана и хаагеана има голиама разлика. А снимките на растенииата които предлагам са реалните.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: PAGANEO]  
Автор scleri (запознат)
Публикувано28.05.05 12:18



Здравей PAGANEO


От две,три години нищо не съм сял. Както ти писах нямам вече свободно място. Купувам си от време на време по нещо което истински ме изкуши. Изкушавам се и да опитам пак със сеитба но не мога да сея двеста вида. Просто нямам къде. С удоволствие бих взел 50 - 60 вида да опитам отново тръпката. Не гарантирам обаче за резултата, за това бих ти предложил да ти платя семената. Ако излезнат повече с удоволствие ще ти пратя по няколко семеначета. Ако имаш списък с видовете с които разполагаш изпрати ми го по пощата. Аз ще ти кажа какво бих взел.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: CACTUS CENTER]  
АвторNovak (Нерегистриран)
Публикувано30.05.05 10:50



Пак съм аз с един въпрос .
По книгите пише че почвата за кактуси трябва да е с неутрален или леко кисел характер. За целта се използва торф. Тъй като никъде не мога да си купя торф се питам дали не може вместо него да се използва борова листовка. Почвата да не е само от нея, а тя да се добави вместо торф. Нали и тя има кисел характер и за това в боровите гори не расте друго освен боровинки.
Моля дайте компетентно мнение.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: scleri]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано30.05.05 18:19




Приятелю, не искам нито пари, нито гаранции! Просто...нямам време за тях, ония в оранжерията ми отнемат и последното свободно време и дори не успявам да ги поливам.....изобщо не мисля да ги садя скоро и се опасявам, че , понеже съм ги получил миналата година март, ще загубят кълняемост!!!
Идеята ми е следната - сееш - каквото изобщо покълне - две семеначета от вид за мен, а ако излязат повечко - може и 3 или 4, останалите са твои!
Дийл?
а списък ще ти пратя, тия дни.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано01.06.05 01:54



Здравейте!
Ударете едно рамо и помогнете с името на този кактус-сигурно е някаква мамилария,но все пак чакам какво ще кажете вие :)





Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: golden]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано01.06.05 20:47



Мамилария пролифера....т.е. обрастваща.
Вероятно вариант хаитиенсис...ако не греша :)))
Сложи я на слънце, поливай я понякога поне и...тя ще си расте и цъфти безпроблемно. Ех, що не бяха и другите три хиляди вида като нея?!?!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Novak]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано01.06.05 20:59



хъмммм...на хиляди места продават торф....въпросът не е да го намериш и купиш, а да е подходящият.....аз лично не ползвам!
А субстратът верно трябва да е неутрален или дори леко кисел, но не бих ти препоръчал борова листовка. Най-добре елхова или смърчова, и то добре отлежала - поне 1-2 зими, а не пресните иглички.
А и скромният ми опит говори, че кактусите растат във всякаква почва, стига да е "здрава", т.е. да не гъмжи от плесени, гъби, буболечки и нематоди, да е силно водопропусклива / да не става на кал за дни наред/, да пропуска въздух до корените и.....желателно да е добре минерализирана!!! Ама не с азотни торове, а предимно с микроелементи....нещо като витамини за растенията :)))
Щото реално погледнато в техния хабитат повечето кактуси всъщност не растат в почва, а в ситно натрошен субстрат предимно от вулканични наноси, които бъка от половината елементи от Менделеевата таблица!
Хахаха..аз лично преди години съм засаждал кактуси и в чиста прегоряла животинска тор!!!! без пръст, пясък, листовки и всякви такива "глезотии"!!! Половината верно изпукаха, ама останалата половина направо пощуряха да растат! Направо избухнаха! Обаче....с тия много подбрани и редки видове, с които съм се захванал - не смея така да екпериментирам!
Успех, друже!



Тема Паганео,Склери,Арио.....нови [re: PAGANEO]  
Автор blekuta (мекута,пекута)
Публикувано01.06.05 21:43



Кефите ме бе,хора!!!!!!!




Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Автор didkec (миличка)
Публикувано01.06.05 22:41



Това са моите малки бодливци,ако им знаите имената моля казвайте,аз знам само astrofhytum.
http://pg.photos.yahoo.com/ph/dianaboncheva/album?.dir=6e12&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/dianaboncheva/my_photos



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: PAGANEO]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано01.06.05 23:22



Мерси!
Знам,че не си падате много-много по "обикновените" кактуси ,но да попитам още нещо:тази година Коледният кактус ми цъфтя вече 2 пъти и в момента пуска пъпки за 3 път.Не че се опласквам,но все пак да имате представа защо се получи така?



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: didkec]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано02.06.05 12:07



Привет!
Та за албумчето...първият с цветовете е някакъв гимнокалициум, но с тоя фокус и резолюция не се наемам да кажа какъв. Вторият е хибриден ехинопсис....нуждае се от още слънце, а и явно е бил на прекалено топло през зимата, та се е поизточил неправилно.
Астрофитумът вероятно е сенилис, вариант аурея /жълти бодли/ форма нудис /оголен, т.е. без белите стигми, типични за астрофитумите/ - една красива, обилно цъфтяща и непретенциозна форма.
Следващият е Ехинопсис субденудата....т.е. почти оголен! :))) заради почти никаквите бодли е наречен така...цъфти с огромни бели цветове...вечер само.
А този с тънкото стебло е един от любимците ми :)))! Рипсалис пилокарпа......ужасно нежно изглежда...и цъфти с малки "бисерни" цветчета...почти прозрачни и много ефирни! Страхотен е в цвят!
Успех!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: golden]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано02.06.05 12:10



Падаме си, ако са красиви и оригинални!
А за третия цъфтеж........аз си зная, че на тема цветя си магьосница.....и дори кактусите са ти подвластни!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: PAGANEO]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано02.06.05 17:19



Мерси!ЛОшото е,че не знам какво по-различно съм направила,че да го повторя догодина..ТИ каква бугенвилея имаше?Цъфти ли?(сори,че питам тук)



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано02.06.05 17:21



Пак съм аз! Сигурно вече ви писна, ама...наистина съм ви много благодарна за помощта.

Пак имам нещо за разпознаване и няколко въпросчета. (
Така първо снимките:









Предполага се, че е някакъв Нотокактус, но дали?
Иначе като му гледам почвата крещи за пресаждане, но сега така като е напъпил да цъфти дали няма да му разкажа играта??? В каква почва трябва да се пресади?

Вторият ми проблем е: Вчера като поразмествах кактусите, заради новите попълнения, забелязах, че от Ехинопсиса е паднало едно мини кактусче, не по - голямо от 1 см. Въпроса е мога ли да го вкореня някак си, защото още няма корени. Моля ви за съвет.

И третия ми проблем:

Какво е това нещо:





Благодаря на всички, които ми отговорят.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: PAGANEO]  
Автор didkec (миличка)
Публикувано02.06.05 20:43



Благодаря ти за помоща!Съжалявам за качеството на снимките.Имам още едно въпросче с каква тор да ги торя?



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Sony^-]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано02.06.05 21:56



ЗДР!Според мен вторият е така наречения "Великденски кактус".Да видим какво ще кажат майсторите.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: golden]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано03.06.05 14:55



розова! обаче вече две години не е цъфтяла!!!! За сметка на което от субстрата изби едни нови издънки, които миналата и тая година станаха дълги по 2-2.5 метра!!!! и никакъв цвят! Абе не им разбирам много на тия китки, дето образуват листа!!!
Преди месец безмилостно я окълцах и ще продсължавам да я режа, докато се научи да разклонява и да цъфти, а не да се изживява като субтропически храст с 5 метра дълги клони! Нямам място за такъв!!!
А за магията....пазиш я в тайна, явно! Или....само на ушо ще я споделиш?!?



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Sony^-]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано03.06.05 15:03



Поздравления! Вече се ориентираш!! Наистина е Нотокактус....или mamullosus, или submamullosus. Разликата е предимно в броя на ребрата - субмамулозусът има повече от 13 и е по-едър, но на тая възраст не може да се каже колко ще бъдат, защото може да образува нови. Ако и цветът /блестящо светложълт и при двата "вида"/ е голям /над 3 см. диаметър/ вероятно е вторият.
Лесен и изключително подходящ кактус за колекционери с малко опит! Само не го дави от поливане / поне субстрата да позасъхва/ и след две-три години можеш да го имаш в размер на детска топка за игра, а след 6-7 - става като футбулна топка!
Моят три години го засаждах директно в почвата на вилата ми и растеше като луд!!! Преди да го откраднат!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: PAGANEO]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано03.06.05 15:08



Мерси много за отговора.

А за вкореняването на малкото Ехинопсисче можеш ли да ми кажеш нещо?



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: golden]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано03.06.05 15:09



Мерси голдън. Аз също предполагах, че е нещо от сорта на листните кактуси или както там им казват.

Редактирано от Sony^- на 03.06.05 15:12.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: didkec]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано03.06.05 15:10



Лично аз на практика почти с никакъв не ги торя. Евентуално понякога им слагам комбиниран с повечко микроелементи и минимум азот. Но ако са още в холандския си торф е задължително да се торят, защото в него хранителните вещества съставляват 0.00%! Мисля, че тогава ще е добре да им слагаш периодично Кристалон - едни квадратни пластмасови шишенца по магазините за холандски китки.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Sony^-]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано03.06.05 15:14



Само това, че ако не го засееш дори, а просто го забравиш върху пръстта на някоя саксия - и само ще се вкорени! Тия един Господ знае кога хибридизирали се ехинопсиси, оцелели няколко века из европейските оранжерии, се въдят и сами като троскот!:))) което от друга страна е и хубаво, защото винаги така имам подложки за временни присадки, ако се наложи да спасявам някое загнило ценно бодле!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: PAGANEO]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано03.06.05 15:16



Супер, а трябва ли сега да го поливам или да чакам една седмица, както когато пресаждам кактуси? Аз между другото си харесвам троскота!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: PAGANEO]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано04.06.05 00:32



Това ми звучи познато.Имам една холандска розова,която също рсате само на клони,а не цъфти,добре че българските компенсират.
Ще помогнеш ли за разпознаването на още един кактус,тъкмо съм го шракнала както е цъфнал........
Ето линковете




П.С.Магия няма,просто много ги обичам (знам,че звучи банално).Като успея да накарам да цъфне някое цвете ми се напълва сърцето.В момента влизам с голям кеф в трапезарията,защото азалиите са нацъфтели и ми грабват веднага окото.............Това си е зависимост,няма сапсение.............
Като обсъждате различни интересни и по-редки кактуси ги намирам по имената в нета и им се любувам-невероятни са!Успех!



Тема Астрофитуминови [re: Ariocarpus]  
Автор blekuta (мекута,пекута)
Публикувано04.06.05 16:31



Над 10-годишни- не цъфтят и се издължават.
отвежда ме на мисълта за грешно зимуване.
бяха на хладно,светло място,никакво поливане
що така?

пп:някой от майсторите да вземе да пусне нова тема,че тая много тежка вече...



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: PAGANEO]  
Автор didkec (миличка)
Публикувано05.06.05 09:42



Здравей,на единия ми кактус цветовете прецъфтяха,да ги отстраня ли или да не ги пипам?



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: didkec]  
Автор scleri (запознат)
Публикувано06.06.05 09:18



Ако още не са изсъхнали не ги махайте. Може заедно с тях да откъснете и парченце от растението. Когато изсъхнат се отделят много лесно. Много често даже сами падат. Ако обаче кактуса е от вид на който цветовете се самоопрашват, или пък са цъфтяли два кактуса от един и същи вид и цветовете им са се опрашили, изсъхналия цвят не може да се отдели лесно. Това означава че под него започва образуването на плод. Когато той узрее ще се отдели заедно с изсъхналия цвят и вие ще имате вече семена които да засеете.



Тема Re: Астрофитуминови [re: blekuta]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано07.06.05 09:27



Астрофитумите поначало се издължават с годините.



Тема Re: Астрофитуминови [re: Ariocarpus]  
Автор blekuta (мекута,пекута)
Публикувано07.06.05 19:56



Благодаря ти,че ми отговори...вече се бях отчаяла
А кога и как започват да цъфтят? Примерно Астрофитум Каприкорн?
или не ти се говори....



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: scleri]  
Автор didkec (миличка)
Публикувано07.06.05 20:05



Благодаря,че ми отговори.Оставих ги да си паднат сами.



Тема Re: Астрофитуминови [re: blekuta]  
Автор scleri (запознат)
Публикувано08.06.05 10:43



Здравейте.

Астрофитумите са много красиви растения, а като цъфнат стават два пъти по красиви. По принцип цъфтят обилно и сравнително лесно. За да ви зарадват и вас ще се опитам с няколко думи да ви предам моя опит в отглеждането им.
Както колегата ви е писал нормално е да се издължат с времето. В началото растат във формата на сфера, но когато достигнат нужния диаметър започват да растат във височина. Най-големи стават орнатумите. Моят орнатум е на близо двайсет години и при диаметър около двайсет и пет сантиметра е висок поне петдесет. Ако съм жив да го видя трябва да стане метър. Астрофитум сениле стават около трийсет сантиметра високи при диаметър около петнайсет сантиметра. Каприкорне достига двайсет, двайсет и пет сантиметра височина. Така че нормално е да се издържават с времето. Единственно астрофитум астериас не расте на височина / ако се гледа правилно разбира се / . Общо взето всички астрофитуми имат еднакви изисквания към условията при които живеят, пак с изключение на астериас. За да ви цъфти астрофитума наистина е нужно да е зимувал на хладно и сухо, но тава не е достатъчно. Трябва да е засаден в подходяща почва /астрофитумите са от видовете които са капризни на тема почва/ За разлика от повечето видове кактуси които растат в неутрална или леко кисела почва астрофитумите искат почва с алкален характер. Това можете да постигнете като прибавите в почвения субстрат малко ситно натрошен мрамор или мраморна мозайка. Освен това почвата трябва да е максимално въздухо и водо пропусклива. Когато я намокрите обилно не трябва да става на кал. Когато поливате върху нея не трябва да се задържа вода, а веднага да попива.Това ще постигнете като прибавите в почвата повече едър пякък, перлит, натрошена керамика / негледжосана, тоест да не е някоя натрошена декоративна стомна или ваза, а керемида, тухла или от тия обикновенни / не лъскави / гърнета които се продават на пазара. Саксията трябва да е с добър дренаж за да може излишната вода да изтича бързо.
След като засеете растението в подходящата почва трябва да му намерите подходящото място, а то за астрофитумите трябва да е възможно най-слънчево. Те са от видовете които се чувстват добре на топло и слънчево място. / Пак с изключение на астериас който иска топло но защитено от преки слънчеви лъчи разположение /.
Когато настаните растението на подходящото място не го въртете не го местете. Те не понасят честата смяна на околната среда.
Поливайте само когато почвата е изсъхнала напълно./ Изсъхнала не само на повърхноста а изцяло. В зависимост от размера на саксията и температурата това става приблизително от три четири дена до седмица след като е изсъхнал повърхностния слой на почвата /.Ако времето е хладно и влажно даже и да е изсъхнала почвата не поливайте. Комбинацията от влажна и студена почва е убийствена за кореновата система на астрофитумите.На всичко отгоре тя почти не е способна на регенерациия и когато изгние обикновенно растението си отива. Именно заради проблеми с поливането преди години астрофитумите са се считали за вид труден за отглеждане. Това далеч не е така ако се спазва това просто правило. По добре да остане неполят отколкото да е преполят.
Общо взето това е. Няма нищо сложно. Колкото по-малко грижи за растението / местене, въртене, поливане, / толкова по -добре ще се чувства то, а добре ли е задължително ще цъфне. За наша радост астрофитумите не са скъперници когато става въпрос за цъфтене.
Сега се сещам още една дребна подробност. Астрофитумите не обичат и честото пресаждане.Пак заради капризната коренова система. Когато са малки все пак могат да се пресаждат сравнително по безпроблемно, но когато порастнат и започнат да цъфтят е добре да се пресаждат в по-голяма саксия след като минат поне пет години при това много вниматено. Аз правя един малък трик. Слагам на дъното на новата саксия дренаж и малко почва. След това слагам вътре старата саксия и запълвам около нея с почва. Леко утъпквам и вадя старата саксия. Получава се дупка с формата и размера на старата саксия. След това много внимателно изваждам растението от старата саксия и го слагам с новата. Не почиствам корените от старата почва , а го слагам с нея. То си пасва идеално с дупката. Не утъпквам повече, а леко стръсквам саксията. Оставям на сянка и след три,четири дена поливам обилно. / Времето трябва да е топло. Това е.
Дано тия редове / мислех да са няколко, но се получиха доста / да са ви полезни. Възможно е да ги знаете тия неща и да съм ви досадил , но ще се радвам ако съм ви помогнал с нещо.
Успех.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: golden]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано08.06.05 13:16



Поредният хибриден ехинопсис! Не ми се сърди, но не ги харесвам....просто не са ми тръпка, за разлика от чистите видово ехинопсиси, които е ужасно трудно да се намерят дори като семена, а и отглеждането им никак не е елементарно. Всеки един хибриден ехинопсис с удоволствие бих го ползвал като подложка за присаждане на истински такъв!:))))



Тема Re: Астрофитуминови [re: scleri]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано08.06.05 13:25



Всичко, което си написал, е Истината свише! за Астрофитумите!!! Ще добавя само, че всичките те, без Орнатум, могат да започнат цъфтеж при големина около 5-6 сантиметра в диаметър, а астериас и по-малко. А накои хибридни растения цъфтят още на втората година. :))



Тема Re: Астрофитуминови [re: scleri]  
Автор blekuta (мекута,пекута)
Публикувано08.06.05 15:40



За пореден път нямам думи!
Огромно благодаря за търпението и безкористното желание да помогнете на нас- лаиците!

така,като гледам,единствено мрамор не съм осигурила.
освен керемида,им слагам и малко дървени въглища-да не би те да правят почвата кисела?
....хайде,ще видим другото лято дали ще ги накарам да цъфнат, въоръжена с вашите напътствия:))

Моите Астрофитуми са орнатум,каприкорн и ето

, когото Паганео преди време след дълго чудене () позна:))

пп:трикът с пресаждането си е чиста работа-веднага влиза в употреба :)))

Редактирано от blekuta на 08.06.05 15:42.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: PAGANEO]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано08.06.05 16:32



Ти пък,чак да ти се сърдя.Питам да знам как се казва.
Я кажи нещо изпитано срещу акари,че трябва да пръскам стотина саксии и не ми се занимава да мъкна и да се окаже че няма резултат.



Тема Re: Астрофитуминови [re: blekuta]  
Автор scleri (запознат)
Публикувано08.06.05 17:01



Здравейте.

Радвам се че съм успял да помогна с нещо.
Дървените въглища се слагат защото имат леки фунгицидни свойства и възпрепятстват развитието на вредни гъбички, плесени и разните му там видове гниене. Така че са полезни , а и не правят почвата по кисела. Специално при астрофитумите няма нужда , но при някой по-капризни видове със смес от стрити дървени въглища и едър пясък може да се обгради кореновата шийка на растението. Това я защитава от загниване. Не напълно разбира се но помага.
Този метод за пресаждане за който ви писах не е мое изобретение. По принцип може да се използва но е за препоръчване само за по-стари растения и то за видове с капризна коренова система като астрофитуми, мелокактуси, и доста други. Иначе ако растението е по-младо е за препоръчване внимателно да се отстрани старата почва от корените. Те леко да се скъсят като се изрежат повредените при ваденето участъци до място което е здраво и след това кактуса да се засади в напълно подновена почвена смес. Тогава расте по- добре.



Тема Re: Астрофитуминови [re: blekuta]  
Автор EДEЛBAЙC (мъж)
Публикувано08.06.05 17:03



Моят Астрофитум каприкорн зацъфтя още от малък и е невероятно красив- сега на 4 години!



Тема Re: Астрофитуминови [re: EДEЛBAЙC]  
Автор moffi ()
Публикувано09.06.05 11:40



Интересува ме вашият опит с Discocactus на собствен корен. Дадоха ми няколко но на присадки, дали да не се опитам да укореня един?



Тема Re: Астрофитуминови [re: blekuta]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано09.06.05 13:24



Упсссссссссс..те тоя няма как да му се чудя повече от четвърт секунда! :)))) ама май иам некъв спомен, че тогава изобщо не изглеждаше така, а беше изнемощял, орътял и...с едни тънки и извити ребра...като ония на Веско от Добрич, дето ги беше държал две години без вода!! горките бухенвалдчета!!!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: golden]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано09.06.05 13:27



Би - 58 , ако са навън, щото смърди гадноооооооо! Обаче е изключително ефективен. И..да не забравиш да ги третираш поне още два пъти през две седмици, щото върху яйцата им не действа.
Или Биокил, обаче е скъпичък...но още не съм го пробвал продължително време! Но за дадения момент определено върхи чудесна работа.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: PAGANEO]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано09.06.05 14:35



Мерси!Мислех,че Биокила е само за листни въшки.................



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: golden]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано09.06.05 15:47



кили де що био види...ако е мърдащо!



Тема Re: Астрофитуминови [re: PAGANEO]  
Автор blekuta (мекута,пекута)
Публикувано09.06.05 16:35



ц-ц--ц-ц,помни тоя Паганео,ей!
че и името му такова-неверник

я,марш в новата тема



Тема Re: Астрофитуминови [re: EДEЛBAЙC]  
Автор blekuta (мекута,пекута)
Публикувано09.06.05 16:37



Радвам се и за него, и за вас:)))
Ще ми кажете ли при какви условия зимува и колко го излагате на пряко слънце през лятото. А торите ли?
Благодаря и поздрави!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: PAGANEO]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано09.06.05 17:29







Тема Re: Астрофитуми / за moffi /нови [re: moffi]  
Автор scleri (запознат)
Публикувано10.06.05 09:53



Според мен ще сбъркаш ако се опиташ да ги вкорениш. Не ми е приятно да го кажа защото съм привърженик на отглеждането на собствен корен, но с дискокактуса не успях.Релецифори, солисии, турбиникарпуси и други гледам на собствен корен, но дискокактуса ме можах. Бях си купил няколко семеначета. Гледах ги близо две години без да порастнат чувствително и след това ги загубих. Това разбира се не значи че ти не можеш да опиташ. Ако имаш успех ще се радвам да споделиш опита си с нас. Това е един от видовете за които трябва да призная че Паганео е прав. Присадката решава всички проблеми, и най-важното е че не променя естествения вид на растението за разлика от присадката на видове като турбиникарпуса например. За мое оправдание / за дето подкрепям присадките/ ще кажа че и на леля Радка Серафимова от с. Велика дискокактусите са на присадка, а тя е кактусист с голямо "К" за мен.
Успех.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано10.06.05 11:25



Дискокактусите не са толкова трудни на корен противно на разпространеното мнение, отглеждат се като всички други "аристократи". Ето и още малко инфо тук

Редактирано от Ariocarpus на 10.06.05 11:27.



Тема Re: Астрофитуминови [re: scleri]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано10.06.05 15:23



Страхотно си го написал! Поздравления!

Сега и аз знам ако Астрофитума ми оцелее какво да го правя!



Тема Re: Астрофитуми / за moffi /нови [re: scleri]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано10.06.05 16:13



:)))) Приятелю, не зная колко опит имаш с присадките, но оставам с впечатлението, че за "прераслите и несъразмерни присадки" говориш с повече предубеждение, отколкото с информация!
Не искам да те засегна...но и не съм съгласен с мнението ти по въпроса!
Да, растат прекомерно и пролиферират семеначетата, качени на перескиопсис или млад хилоцереус! И за 6 месеца достигат големината на тригодишен кактус!!! Неизбежно е! Перескиопсисът е като трева....ако му създадеш условия - би расъл по два метра годишно!!!До тук си прав! Обаче.....
Когато след това вече голямото растенийце се присади върху постоянна подложка - някакъв здрав и мощен цереус - положението коренно се променя!
Повярвай ми - в повечето случаи присаденото там бодле расте ПО-БАВНО от събратята си на собствен корен!!! Имампоне десетина двойки - единият на корен, а другият на подложка, и повечето от тях са по-големи на собствен корен! За сметка на това , обаче, тия на подложка образуват по-големи, по-хубави и по яркоцветни бодли, нямат никакви наранявания около шийката, и цъфтят много по-обилно!
А колкото за "правилната " им форма...:)) ..вече го писах.....спазването на минимум задължителни условия на културата на отглеждане е достатъчно, за да имат присадките вида на "истинските коренособствени" кактуси!
И най-главното предимство...ами просто на подложка живеят и растат и цъфтят и.......а не като някои други!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Автор moffi ()
Публикувано11.06.05 10:31



Mersi za infoto. Vece ukorenjavam 2 puk da vidim kakvo ste stane. Spomena ce izpolzvash hormon za vkorenjavane, ima li efect? Discocatusite sa D. hartmanii i D. patulifolius.



Тема Re: Астрофитуми / за moffi /нови [re: PAGANEO]  
Автор scleri (запознат)
Публикувано11.06.05 16:44



Вярно е че нямам опит с присадките просто защото не ги харесвам. Съгласен съм че имат място при отглеждането на "трудни" видове. Навярно и аз бих ги използвал ако имах достатъчно място и колекцията ми можеше да включи всичко което искам. За съжаление мястото ми е ограничено и за това просто нямам видове които не могат да се гледат на собствен корен ,и задължително трябва да са на присадка. За моя радост те не са твърде много . Имам някои кактуси които влизат в категорията на "трудните" но ги гледам на собствен корен като използвам чист минерален субстрат / смес от перлит и натрошен със същата едрина зеолит./ През периода на вегетация ги подхранвам с течни торове съдържащи основно микроелементи, а веднъж месечно им " давам" и разтвор от един холандски прахообразен тор за цветя. Търговското му име е "кристалон". Само че трябва да е за цъфтящи растения , а не за разтящи. Този за цъфтящи има малко по-малко азот за сметка на калия и фосфора, но по трудно се намира. По цветарските магазини предлагат един " Кристалон" специал който съдържа по равно азот, калий и фосфор. Има и доста микроелементи. Аз лично съм доволен. Субстрата е чист от страна на органична материя и няма гниене, гъби, плесени и други такива неща които съпътстват органиката. Освен това е максимално водо и въздухо проницаем. Исъхва няколко дена след поливането. Разбира се не е панацея, а и аз още се уча. Допускам грешки и не всичко е така както ми се иска но е добро предизвикателство . Ако резултатите се подобрят възможно е да прехвърля всички растения на този субстрат. Лошото е че и зеолит взе трудно да се намира, но може да се замени с нещо друго, с натрошена керамика например.
Колкото до това дали присадките променят външия вид на растението. Убеден съм че е така за някои видове. Виждал съм дискокактуси и ехиноцереуси на присадка. Въпреки това с нормални форма и големина. В същата колекция обаче турбиникарпусите бяха колкото праскова / вярно не от най-големите/ и целите в детки. Моите са колкото едра слива и нямат нито една детка. Същото е и с някой мамиларии от едроцветните.Солисията на присадка също обраства с детки, а на собствен корен няма. Общо взето това е моето мнение. Тъй като нямам личен опит не се наемам да споря. Възможно е този резултат наистина да е от грешка в отглеждането но все пак става дума за една и съща колекция и растенията са отглеждани при едни и същи условия. Единият вид е нормален, а другият" гигант".
Въпреки всичко всеки е свободен да използа този метод на отглеждане който най му допада.В присадките няма нищо лошо стига да не са в моята колекция. Всъщност излъгах. И аз имам два безхлорофилни михановичи на присадка, но те на собствен корен наистина не могат.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Автор moffi ()
Публикувано12.06.05 13:55



Странно но на patulifolius няма нито една снимка в нет. А ето и другия

Discocactus hartmanni v. patulifolius HU190


Habitat photo of Discocactus patulifolius field number HU190
West of the Rio Iguatemi along the Rio Ibar&#233;, Mato Grosso, Brazil, among shrubs in loamy sand at an altitude of 300 m.


Редактирано от moffi на 12.06.05 13:56.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: moffi]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано16.06.05 10:47



Дискокактуси имах 3 но ги подарих като правех един от поредните опити за освобождаване на място. Не са трудни растения но нещо не съм им много голям фен. Имаш ли разни детки за чеинч?
Ей такива неща ми дай на мен



<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Ariocarpus на 16.06.05 10:49.</EM></FONT></P>

Редактирано от Ariocarpus на 16.06.05 10:50.



Тема pomagaiteнови [re: Ariocarpus]  
Авторianaika (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 00:29



stra6no mnogo haresvam bodlivkovcite. imam niakolko (okolo 20) i gi kolekcioniram ot minalata esen. problemyt mi e, 4e ne znam kak to4no da gi gledam - nito prast, nito polivane, nito zazimiavane. polivam gi prez 2-3-4dni i rastat dobre, no za smetka na tova ne sa cavteli o6te. mislia 4e imam kaktys mimalaria i po to4no 2 vida, no za sajalenie ne znaeh 4e ima mnogo vidove i sam gi zasadila v edna saksiika - problem li e. to i da e ve4e sa se izme6ali. drygia, koito mislia 4e znam kak se kazva e echinopsis ( po sam go 4uvala kato topka, ili svekarvina glava). imam i edin cereus peruvianus ( skalist) i chamaecereus ( zmii4eta).
zasadila sam pove4eto v obiknovena gradinska prast, niakoi sa i s pqsak, a imam i 3-4 deto sa v prast za podhranvane. aaaaa, da. imam i edin - mnogo e sladak s beli nebodlivi bodli e kato vse edno e narasen sas sniag i znaia 4e cavti bial. ne znam kak se kazva. oba4e ne raste - posaden e v piasak s prast., pove4eto e prast, nikak ne se razviva - pritesniava me. v ob6ti linii tova e.
aaaaaa, da. az ne sam si zazimiavala kaktusite - ne znaeh 4e triabva. lo6o li e. 6te im pre4i li na rasteja, vapreki 4e te i zimata rastiaha, makar i bavno.
PREDVARITELNO BLAGODARIA
OPA.....pak se setih. imam mnogo snimki na kaktysi i peizaji ot kaktusova botani4eska gradina vav franciq ako vi interesuvat samo mi kajete kade moga da vi gi ka4a. po po6tata niama da stane, 6toto sa 11Mb a peizajite 3.7Mb. ne si spomniam kolko e limita. 4ao i uspeh s bodilite



Тема kaktusнови [re: Ariocarpus]  
Авторbodlivka (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 01:31



mislia 4e kaktosa s koito imam problem e mamilaria gracilis ( s beli bodli kato snqg, mnogo e nejen, a bodlite my ne bodat) ne iska da raste ama izob6to. zasaden e v obiknovena prast i pqsak kato prasta e pove4e. drygite kaktusi zasadeni v takava prast ( s pqsak) rastat dobre, vapreki 4e ne sa zazimiavani. ne znaeh 4e triabva. mnogo si gi obi4am i ako imate nervi mi pi6ete na e-mail: mari_ians@abv.bg ili tuk vav foruma. nqma problem kade 6te e.

predvaritelno BLAGODARIQ na vsi4ki



Тема Re: kaktusнови [re: bodlivka]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано17.06.05 11:30



Scientific Name:Mammillaria gracilis Salm-Dyck
Synonym:Mammillaria fragilis
Native name:Thimble Cactus

Origin:Hidalgo, Queretaro, Mexico. Altitude 1.200 - 1.850 m.
Minimum Avg. Temperature:50°F (10°C)
Sun Exposure:Light shade
Growth Habits:Clumping globular cactus, heads are up to 4 inches tall (10 cm), 2 inches wide (5 cm)
Watering Needs:Regular water in summer



За разлика от повечето бели мамиларии грацилис е изключително лесно за отглеждане растение което подобно но ехинопсисите привиква лесно към всякакви почви и условия. Лесно цъфти но само след сух зимен покой 3-14С.
Нямам представа какво се е случило с твоята но най-добре е да е пресади в нов субстрат- пръст, листовка, торф + едрозърнест речен пясък. Но няма проблеми тя лесно привиква към грешки. Важно е обаче да обърнеш внимание на кореновата система, да не би нещо да се е загнездило там. Ако има го отстрани, измий корените с топла вода, изчакай да изсъхнат и засъди детките отново. 1 седмица не я поливай и я пази от пряко слънце след това постепено се привиква и се полива до септември когато е пресъхнала.
Ето и статия на руски за това растение-




Тема Re: kaktusнови [re: Ariocarpus]  
Авторbodlivka (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 12:01



mnogo blagodaria za saveta, 6te napravaia tova dnes. nadiavam se da i nqma ni6to. sigorno pri4inata e, 4e ne sam ia zazimqvala.
imam o6te edin vapros. esenta si kypih edin kaktus - visok s formata na stalb,s mnogo ostri bodli imeto ne mu go znam, presadih go v pqsak i malko ot negovata si prast - mislia 4e e torf. problema e 4e nikak ne se zabelqzva da razste i kato go zagledah e pouizgnil otdolo, a korenite mu ne znam kak sa - sigorno taka sam go kupila. moje li da se spasi po nqkakav na4in. mnogo mi haresva, niamam tehni4eska vazmojnost da go snimam, no ako 6te pomogne 6te mu prebroia rebrata
PREDVARITELNO BLAGODARIA



Тема Re: kaktusнови [re: bodlivka]  
Авторbodlivka (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 12:05



pak az.
vijdam 4e vsi4ki tuk obojavate kaktusite, sa6to kato men. iskam da kaja 4e imam dosta snimki na kaktusi ot edna botani4eska gradina vav franciq i edin razsadnik ako ne se laja - bg. ako znaete niakoe sait4e deto moga da gi ka4a i da gi razgledate - s udovolstvie 6te go napravia.



Тема Re: kaktusнови [re: bodlivka]  
Автор blekuta (мекута,пекута)
Публикувано17.06.05 15:45



Здравей и добре дошла!
добър сайт за снимки е bgphoto.net
хайде,качвай ги и давай да гледаме (ама по-добре в новата тема,че тая едва се отваря вече)



Тема Re: kaktusнови [re: bodlivka]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано17.06.05 15:48



www.bgphoto.net



Тема Re: Астрофитуми / за moffi /нови [re: scleri]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано17.06.05 16:24



Типично по кактусарски всеки си има собствено мнение!!!
Чета те от месеци....и си мисля, че си голям фен на Никонов....с всичките му възгледи, разбирания и принципи! С всичките му рецепти и методи! И най-вече с неприемането на присадката като техника за отглеждане на кактуси!!!
Да ти призная..години наред и за мен той беше настолна книга...заедно с Борисенко и библията на Хаге! Велик кактусист е този сибиряк, отгледал стотици редки кактуси близо до полярния кръг.....обаче.....има едно ОГРОМНО НО!!!
В момента той не колекционира кактуси! Колекцията му е сведена до остатъци от някогашната красота! Били започнали да му поомръзват...нямал място....нямал време.....и още ред оправдания....а аз и ти знаем, че бивши кактусисти НЯМА!!! Любов за цял живот е!
На грозните фотографии от книгата му половината кактуси са на скрити подложки, а някои - на видими! И ти чудесно знаеш защо е така, въпреки многословните му твърдения, че не понасял подложките и че кактусите " не били истински" върху тях!
Не, друже....той просто в един момент се е отчаял да му измират най-редките и екзотични кактуси, писнало му е да ги отглежда от семеначе до тригодишни и после да ги губи, без да има удоволствието да им се порадва в истинската им големина, красота и цвят! И..за да не престъпи прословутия принцип за "кактуса на собствен корен"...просто си е изоставил колекцията да измре!!!
Да, има видове и родове, които и при най-строги мерки, когато са на постоянна подложка - порастват повече от нормалното за аридните си ареали.
Друг е въпросът, дали, ако ги вземеш от пустинята Айдахо и ги пресадиш на собствен корен някъде в по-влажен климат, те пак няма да порастнат повече от пустинните. Аз мисля, че растението има генетично заложени данни, които, при осигуряване на по-меки условия - просто си казват думата и то достига истинския си размер и красота. Същото става и на подложка. Растението е същото....но върху нея показва цялата си красота....и ЖИВЕЕ!!!!
Предната ми колекция включваше над 600 вида кактуси, 99% от тях на собствен корен!!! Имаше какво да се види като големи , стари растения, но раритетите просто изчезваха от нея....за месец, година или две. След десетина години събиране, грижи, харчене на пари и ужасно много време - се оказа, че отглеждам предимно гимнокарициуми, нотокактуси, астрофитуми и мамиларии...+ някои изключения.....и почти нищо, с което да се гордея! И да си кажа - ето, аз имам нещо много рядко и трудно за отглеждане...то е голямо, цъфти, прави плодове и семена....и мога по някакъв начин да съдействам за опазването на вида....защото и в природата е рядък, и като такъв - е подложен на тотално изгребване по комерсиални причини......и разнасян по целия свят до хилядите "колекционери", които на собствения му корен , но в друг хабитат, ще го унищожат за максимум две години!
наистина има видове, които на подложка "прерастват"....някои турбиникарпуси и гимнокактуси, навахоа, пилокантус.....и други....но моите 7-8 присадени турбиникарпуса нямат детки, на година изглеждат като 5-годишни и.....цъфтят до премала от май до октомври. :))) също като блосфелдията, която има към 50 детки, но нито една не е по-голяма от 7-8 милиметра...и в момента има към 200 напъпили цвята
Виж, не те убеждавам в моята позиция! Да бази Бог! Пиша целия тоя ферман точно тук, за да могат другите кактусисти да видят и двете гледни точки...и да изберат собствения си път, неповлияни едностранчиви мнения на авторитетите!:))))
А семената...другата седмица са при теб! Успех!



Тема Re: kaktusнови [re: PAGANEO]  
Автор moffi ()
Публикувано17.06.05 16:30



Лично аз предпочитам тази тема, не участвам много активно но хората тук са компетентни а и се е натрупала доста полезна информация. Така като гледам другата тема се оформи за лаици. В дира има тема която има 3000 мнения и въпреки това все още се отваря без проблем.



Тема Re: kaktusнови [re: moffi]  
Автор blekuta (мекута,пекута)
Публикувано17.06.05 17:48



а такааа
ок,друже.

пп:знаех си,че не аз трябваше да пускам нова тема,а Арио)))

Редактирано от blekuta на 17.06.05 17:50.



Тема Re: kaktusнови [re: blekuta]  
Авторbodlivka (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 20:37



zdraveite otnovo. v momenta ka4vam snimkite. no stava bavno sa6toto neta mi e slab, a i plius tova ne sa malko. samo triabva da mi kajete link li triabva da dam, ili napravo da vlezete s akaunta mi. ne me barka da vi dam ime i parola za6toto samo snimki na kaktysi 6te ima tam.
kakto predpo4itate taka 6te postapia.
haide 4ao za sega i mnogo blagodaria za barzite otgocori, koito polu4avam



Тема Re: kaktusнови [re: bodlivka]  
Авторbodlivka (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 20:51



направо ви давам име и парола: bodlivka 0000

nadiavam se da vi haresat, dalgo vreme sam gi sabirala
i ako moje drasnete po edin red dali vi haresvat ili ne



Тема Re: kaktusнови [re: blekuta]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано17.06.05 23:31



Стига интриги, този форум винаги ми е бил място за отдих, няма значение кой къде пише всеки може да си поства различни теми за кактуси, тук поне няма привилегировани. В това че има 2 теми за кактуси е даже по-добре. Нека се вдига шум. Надявам се обаче модераторите от дира да отреагират най-сетне и да ни отворят отделен клуб.



Тема Re: kaktusнови [re: Ariocarpus]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано18.06.05 09:51



И аз много се надявам най - после някой да ни обърне внимание.

Колкото до темите, това с отварянето на нова тема се правеше за да можем да намираме по - лесно информацията, която ни интересува или? А не защото еди си къде пишели по - знаещи или можещи???

Много по-лесно е да се намери сред 300 мнения, а сред 3000 едва ли можеш да прочетеш и намериш нещо, което те интересува.



Тема Re: kaktusнови [re: Sony^-]  
Автор moffi ()
Публикувано18.06.05 10:41



Точно обратното а и след като искаш всичко да ти е толкова лесно по-добре не се занивай с кактуси.



Тема Re: kaktusнови [re: moffi]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано18.06.05 13:34



Това пък какво общо имаше??? Ти тук да се заяждаш ли дойде??? И като е точно обратното всичко тука се пише за да неможе после нищо да научим и намерим така ли???

Не те знам ни какъв си ни що си не ме и засяга, но нищо не съм ти направила за да ми държиш такъв тон! Като не искаш да помагаш не помагай, ама недей да забравяш откъде си тръгнал!



Тема Re: kaktus + + +нови [re: Sony^-]  
Авторbodlivka (Нерегистриран)
Публикувано18.06.05 21:11



ve4e obogatih kolekciqta na kaktysi s peizaji ot botani4eska gradina za kaktysi, dosta sa interesni. ima i 2-3 snimki ot tazi v bal4ik, no ne sa koi znae kakvo.
(ime)bodlivka (parola) 0000
nadiavam se da vi haresat



Тема Re: kaktusнови [re: Sony^-]  
Автор moffi ()
Публикувано19.06.05 10:45



И като е точно обратното всичко тука се пише за да неможе после нищо да научим и намерим така ли???
Отиваш в гугъл и каквото не ти е ясно го намираш. Ако пък си дезориентирана с информацията тук отиваш в някой немски форум.



Тема Re: kaktusнови [re: moffi]  
Авторianaika_ (Нерегистриран)
Публикувано19.06.05 11:43



iskam da vi kaja kakva magariq napravih.
imah edin kaktus, ne mu znam imeto i be6e visok 20 - 23 sm, s formata na stalb. be6e mnogo zle, v smisal be6e izgnil otdololo deto i ne dava6e priznaci na jivot ot kakto sam go kypila
ta.........kakvo napravih az: otrqzah izgniloto sas vse korenite, to niama6e kak da ostava korenite i sam go ostavila na 6erena sqnka i kato go gledam baia se se svil i moje bi 6te pusne novi koren4eta
nepravilno li sam postapila???
ako kaktusa mi ojivee posle kato go zasadq v kakva po4va, kak da go polivam, kato e nov i s nestabilna korenova sistema na kakvo mesto 6te e nai dobre da go darja



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Автор didkec (миличка)
Публикувано19.06.05 12:30



Помогнете!Днес видях, че по единия ми кактус има кафеви петна около 5мм. и по малки,от какво ли са и какво да правя?Благодаря предварително



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Автор didkec (миличка)
Публикувано19.06.05 12:31



Посетите семенца на кактуси ми поникнаха,големи са колкото леща,кажете ми кога да ги пикирам и как става пикирането.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: didkec]  
АвторCactus Jack (Нерегистриран)
Публикувано20.06.05 11:34



Znaesh li imeto na kaktusa? Ponjakoga tezi petna sa normalni i sa svurzani sus stareeneto na rastenieto moze da sa izgarjania ot slunceto no vse pak ne znam dai povece detaili.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: didkec]  
Автор scleri (запознат)
Публикувано20.06.05 12:03



Здравей didkec .

Пропуснал съм съобщението ти че семенцата са поникнали и приличат на двувърхи коренчена на зъб. / Не се бях сетил за такова определение. / Рано им е още за пикиране. Ти си ги сяла преди по-малко от месец. В началото след като покълнат семенцата са като точици. После стават колкото леща и се разделят на две. / Тези две листенца си имаха име, но не помня как се наричаха./ След това между тези листенца ще се покаже кактусчето. Една малка зелена топчица . Според вида на кактуса ще се образуват по- малки или по-големи бодлички . Това ще стане месец, месец и половина след засаждането. Според вида на кактуса тогава може да се пикира за пръв път. / Казвам според вида защото за видове които растат по-бавно, или за видове с реповиден корен първото пикиране може да не е след месец , а след година и повече . Общо взето не трябва да се бърза с пикирането, освен ако семеначетата не са много на гъсто и си пречат или субстрата е силно засегнат от водорасли, мъхове и други лошотии. Ако състоянието на субстрата е добро, и семеначетата не са много на гъсто вместо да се пикират може да се подхранят на място с някакъв течен тор за цветя. Това се налага ако са сяти в чист минерален субстрат, беден на хранителни вещеста и минерали и то поне половин година след засаждането на семената.
Ако все пак искаш , или се налага, да ги пикираш трябва да си подготвиш почвена смес подходяща за съответния вид кактус, да я направиш малко по- въздухо и водопропусклива като добавиш повече пясък и перлит. Да я пресееш със сито така че да не е много едра., и да я насипеш в подходящ съд / Някаква кутийка с дълбочина три, пет сантиметра и достатъчно широка за да можеш да сееш семеначетата на около сантиметър и половина, два едно от друго. Подравняваш почвата и леко я притискаш отгоре. След това с нещо подходящо, примерно молив правиш малка дупка в почвата. Изваждаш внимателно с помоща на пинцета семеначето от субстрата. Почистваш с клечица полепналия по него и по корените субстрат. Ако семеначето е от вид който образува по-мощна коренова система леко подрязваш корените така че да са дълги колкото е високо семеначето. Поставяш внимателно в дупката така че да е малко по-дълбоко отколкото е било в първоначалния субстрат / но наистина малко/ и леко притискаш отстрани почвата към корените. Това е. Не е сложно, но отнема време защото трябва да се прави внимателно.
Успех.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Cactus Jack]  
Автор scleri (запознат)
Публикувано20.06.05 12:10



Здравейте.

Ако там където има кафяви петна кактуса не е омекнал няма страшно. Както казва колегата такива петна се получават когато кактуса остарее и долната му част започне да се одървенява / не знам дали има такава дума в българския език / Такива петна се получават и при видове които не обичат много влага, /астрофитуми, ферокактуси/ когато се поливат отгоре, мокри се самото растение . По принцип растението не загива от това, но губи външен вид. Това може да се избегне ако кактуса се полива отдолу. / Като се потопи саксията за известно време в подходящ съд с вода./



Тема Re: К А К Т У С И и предложението за нова тема.нови [re: scleri]  
Автор scleri (запознат)
Публикувано20.06.05 12:24



Здравейте.

Наистина е малко досадно това че няма отделен клуб за любителите на кактуси. Пишем в една тема която стана малко дълга и тромава.
Предлагам ако искате да опитаме да направим цветарския клуб, клуб за кактуси. Забелязвам че там просто си пишеш по въпроса който те интересува и ако той интересува още някой се получава поредица от няколко съобщения. Успоредно с това се поставят други теми. Същото можем да правим и ние като просто пред темата слагаме думата КАКТУСИ като парола. Когато отворя цветарския клуб и видя примерно въпрос свързан с почва, или болести, или пресаждане, или каквото и да е, и пред него стои думата КАКТУСИ, значи това е моят клуб. Ще се получи клуб вътре в другия клуб. По съответната тема, ако е интересна за повече хора може да се получи поредица от няколко съобщения, а успоредно с нея някой да отвори друга тема свързана с кактусите и която го вълнува в момента.
Помислете и ако искате да опитаме.



Тема Re: К А К Т У С И и предложението за нова тема.нови [re: scleri]  
АвторCactus Jack (Нерегистриран)
Публикувано20.06.05 21:57



Suglasen sum no tazi tema naistina sudurza dosta ot vuprosite na pitastite, po-skoro naistina trjabva da se otgovarja vece s linkove na vsicki tezi ednotipni vuprosi s koito zaedno s Ariocarpus otgovarjahme obstoino kato razvaleni ploci v edin drug forum predi godini Ili puk da kopirame po-vaznite otgovori tuk i da gi prenesem v nova tema. Ne znam precenete.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: scleri]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано21.06.05 13:00



Аз по принцип си поливам кактусите отдолу, винаги с топла вода на някой дори я преварявам, понякога добавям няколко капки лимонена киселина или малко стрит торф, играчка е но няма как



Тема Re: К А К Т У С И и предложението за нова тема.нови [re: Cactus Jack]  
Автор blekuta (мекута,пекута)
Публикувано21.06.05 14:23



и аз съм си мислила за това.
Информацията в темите досега да се събере и раздели по тематика(болести,семена,пикиране и т.н.) с посочени автор и дата.
Иначе наистина трудът на много от вас след време отива на вятъра,губят се ценни съвети и подробности.
Аз имам събрани такива данни,но не знам дали са от всички теми,а и съм ги събирала от моя гледна точка.

Само че всичко това ще влезе в работа,ако е в закована тема,т.е. в клуб кактуси,а такъв клуб все още нямаааа



Тема загиващ хубав кактуснови [re: Ariocarpus]  
Авторнepaзбиpaщa (Нерегистриран)
Публикувано22.06.05 14:23



Моля ви кажете ми какво да правя с кактусчето ми, имам го от много дълго време не растеше особено, но си беше живо. Напоследък започва да клюмва така, много изсъхнало ми се вижда, но и не смея да го поливам много (на седмица веднъж). Котката ми го бута няколко пъти и съм му сменяла почвата, но незнам дали е подходяща. Сега като го поливам и водата много странно се задържа на повърхността, не ми изглежда нормално така, но не разбирам аз особено... Надявам се някой да ми отговори, че не искам да ми загине кактусчето.. благодаря предварително...



Тема загиващ хубав кактуснови [re: Ariocarpus]  
Авторнepaзбиpщa (Нерегистриран)
Публикувано22.06.05 14:28



Моля ви кажете ми какво да правя с кактусчето ми, имам го от много дълго време не растеше особено, но си беше живо. Напоследък започва да клюмва така, много изсъхнало ми се вижда, но и не смея да го поливам много (на седмица веднъж). Котката ми го бута няколко пъти и съм му сменяла почвата, но незнам дали е подходяща. Сега като го поливам и водата много странно се задържа на повърхността, не ми изглежда нормално така, но не разбирам аз особено... Надявам се някой да ми отговори, че не искам да ми загине кактусчето.. благодаря предварително... Ето снимка на сегашното му състояние:





Тема Re: загиващ хубав кактуснови [re: нepaзбиpщa]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано22.06.05 15:12



абе не знам що,ама целият ти постинг (два!) ми изглеждат голям бъзик...
ако не е така,сори!

щом си го пресаждала,значи си забелязала състоянието на корените -
загнили?изсъхнали?

пп:на нова почва е нормално да се задържа вода



Тема Re: загиващ хубав кактуснови [re: xм]  
Авторнepaзбиpaщaтa (Нерегистриран)
Публикувано22.06.05 16:19



не изобщо не е бъзик.. незнам защо с такова впечатление си останал... щом е така незнам как мога да убедя че си е сериозно. Извинявам се че съм пуснала два пъти поста, не беше нарочно.. моя е грешката.
За кактуса.. пресаждането беше преди доста време но до колкото си спомням не беше съвсем напълно изгнило всичко имаше си и малко нормални корени (доста време - началото на тази година-края на зимата някъде..) А за водата и аз така предполагах че е нормално, но тя все още като го полея така се задържа, затова и предположих че може да не е хубава тя и от това да е...



Тема Re: загиващ хубав кактуснови [re: нepaзбиpaщaтa]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано22.06.05 17:03



значи загнили корени...
а ти прочете ли цялата тема??
по-горе scleri прекрасно е обяснил какво се прави със загнили корени.
можеш да му имаш доверие



Тема Re: загиващ хубав кактуснови [re: xм]  
Авторнepa.. (Нерегистриран)
Публикувано22.06.05 18:46



съжалявам не съм прочела темата.. разгледах я, но аз не съм редовна тук рядко взлизам и няма как цялата тема да я прочета наведнъж.. не защото не ми е интересна, а повече защото се зарежда много бавно всяко едно мнение, а разглеждайки по другия начин не се разбира особено кой е въпроса и отговора... не се оправдавам... благодаря за отговора ще се поровя по-обстойно.



Тема Re: загиващ хубав кактуснови [re: нepa..]  
АвторCactus Jack (Нерегистриран)
Публикувано22.06.05 19:08



Tova rastenie (verojatno Cereus peruvianus var. monstrosus) e zaminalo verojatno ot prepolivane. Verojatno neposredstveno sled presazdaneto si go poljala a trjabva da se izcaka 1-2 sedmici i togava da se polee otdolu. Ako se presazda prez zimata puk ne se poliva do proletta.
Edva li ste ocelee nai-dobre ako nestata produlzat taka odrezi s ostur noz do zdrava tukan i se opitai da gi vkorenish vuv pjasuk primesen s durveni vuglista. Poliva se sled 1 sedmica otdolu ili leko se napruskva. Njakoi polzvat razni stimulanti specialno za ukorenjavane. Prez tozi period e dobre da ne e na prjako slunce no da e na svetlo. Susto e hubavo da e na vuzduh.



Тема Re: загиващ хубав кактуснови [re: Cactus Jack]  
Авторнepa.. (Нерегистриран)
Публикувано22.06.05 21:36



Благодаря много за отговора. Извадих го от саксийката му и видях че няма никакви живи коренчета, отрязах изгнилите, отрязах някои от горните му разклонения и заедно с цялото растение(с орязани коренчета) ги сложих в пясък примесен с дървени въглища, пясъка беше сух и не съм поливала нищо. Надявам се нищо да не съм объркала и той да пусне коренчета. И все пак ако не се съживи може ли да ме насочите от къде мога да си купя същия кактус, защото до сега не съм го виждала като че ли никъде, но и не съм виждала места където да се рподават много кактуси, забелязвам в цветарските магазини рядко да продават кактуси и ако продават изборът е малък.



Тема Re: загиващ хубав кактуснови [re: нepa..]  
Автор scleri (запознат)
Публикувано24.06.05 09:33



Здравейте.

Сърце не ми даваше да ви пиша че за това растение вече много трудно може да се направи нещо. За съжаление колегата е прав.Трябва да се реже.
Цереус перувианус е един от лесните за отглеждане видове. Способен е да оцелява въпреки грешките които допуска собственика му. Вашият си е отишъл най-вероятно от много грижи. Това е етап през който минава всеки любител. Купуваш си, или ти подаряват едно кактусче. Ти му се радваш. Всеки ден го гледаш, въртиш, поливаш и то вместо да расте вземе че умре. За ваше успокоение ще ви кажа че тази грешка допускат и по-опитни любители. Разбира се с" по-трудни" кактуси. Преди години след дълги молби от моя страна един от големите кактусисти в България ми даде един ферокактус крисакантус. Не мога да ви опиша колко бях щастлив. Само че кактуса упорито отказваше да расте. Взе да линее. Уплаших се че ще го загубя. Честно казано малко ми умръзна да му треперя и го зарязах в единия край на балкона. След месец като го погледнах не можах да го позная. Не само че беше живнал, но и беше порастнал чувствително. От тогава със силата на волята си налагам колкото може по-малко да пипам и да доизкусурявам разни неща по кактусите ми.
Малко се отплеснах в спомените си. / Нещо характерно за един склери/.
Сега за вашето растение. Вие пишете че сте отрязали няколко здрави връхчета. Има една подробност която може би знаете , но за всеки случай аз ще ви я кажа. Когато сте отрязали растението сте видяли че вътре има едно пръстенче. Това са сокопроводящите тъкани. Точно там трябва да се образуват новите корени за да е силно и здраво новото растение. Кактуса обаче не знае това и образува корени в най - ниската си точка. Това обикновенно е външния му ръб защото когато засъхне растението вътрешноста му се свива и прибира на горе. За да може сокопроводящите тъкани да останат най-ниско трябва като отрежете кактуса да го подострите като молив, но така че пръстенчето което се вижда да остане цяло и да е почти на ръба на най-ниската част от растението. Това подостряне трябва да е около сантиметър и половина до три сантиметра. В зависимост от това колко е голям отрязания кактус. След като го подострите трябва да го оставите няколко дена на сянка за да засъхне отреза. След това вече по познатия начин го поставяте в песъчлива почва. Слагате го на топло и сенчесто място и се надявате да пусне здрави и силни корени. Можете да му помогнете ако след като го срежете наръсите отреза със препарат стимулиращ коренообразуването. Продават се по цветарските магазини, но при вашия кактус не се налага. Той е от видовете които лесно образуват корени.
Сега на втория ви въпрос. Наистина в България по цветарските магазини няма голямо предлагане на кактуси. По-скоро даже въобще няма защото това което се продава е много далеч от истинската бодлива красота. Ако харесвате този вид растения и имате място къде да ги гледате можете да си купите наистина хубави неща от цветните изложения които периодично се организират в различни градове. Най-големите са в София и Бургас. Флори има и във Варна и Пловдив. Не знам вие от къде сте. Там обикновенно любители изнасят и продават от своите растения. Хубав кактус можете да си купите и в Балчик пред ботаническата градина / Преди години там продаваше една възрастна жена. Не знам дали и тази година ще е там./ Ако ходите на море на юг от Бургас можете да отскочите и до село Велика. Намира се между Китен и Царево. Там живеят сем. Серафимови. Възрастни хора , много любезни и гостоприемни. Професионалисти с много добра колекция. Ще видите прекрасни растения. Ще ви обяснят много неща по отглеждането им, и ще можeте да си купите нещо наистина хубаво.
Ако имате възможност можете да си купите и по интернет наистина хубави растения от известни европейски фирми, но цените също са европейски. Можете да погледнете тук

и да видите за какво става дума.

<P ID=&quot;edit&quot;><FONT class=&quot;small&quot;><EM>Редактирано от scleri на 24.06.05 09:49.</EM></FONT></P>

Редактирано от scleri на 24.06.05 09:56.



Тема Re: загиващ хубав кактуснови [re: scleri]  
Автор CACTUS CENTER (непознат)
Публикувано25.06.05 08:15



Chestno kazano hodil sam na flora v Sofia , Burgas i Varna , i tozi vit ne se prodava tam , prosto zashtoto mai e mnogo razprostranen v BG. Ako ne uspeesh da go spasish prodava se takav vid na

na prilichna cena. Ostavi v momenta rastenieto suho pone 2 sedmici i to na polu sianka, a i samiia vid me si pada mnogo po silnoto slance.



Тема Re: загиващ хубав кактуснови [re: CACTUS CENTER]  
Автор didkec (миличка)
Публикувано25.06.05 09:27



Разгледах твоята колекция и много ми харесаха кактусите,може ли по подробно да ми кажеш, как става пренасянето на кактуса, защото искам да си поръчам няки видове?Живея в Бургас.Дали ще престигнат в добро състояние?И плаща ли се нещо друго освен цената на кактусите? И могат ли да се видят преди да ги изпратиш как изглеждат?Извиняваи за многото въпроси



Тема Re: загиващ хубав кактуснови [re: scleri]  
Авторнepa... (Нерегистриран)
Публикувано26.06.05 01:41



Много ви благодаря за изчерпателния отговор. Аз естествено не знаех това за подострянето и оставянето да позасъхне и направо така ги засадих... А колкото до престараването то май не само при отглеждането на кактусите си важи ами и по принцип... А в Балчик тази година успях да отида и естествено се загледах по кактусите които продаваха на една сергийка пред входа на градината, но така и не успях да си взема, за което сега малко се ядосвам, но вече ще следя по-сериозно флорите в София и Пловдив (където мога да ходя). А този моя загиващ няма така да го оставя да загине или по-точно ще взема да го оставя наистина и дано вземе да се оправи той :).



Тема Re: загиващ хубав кактуснови [re: нepa...]  
АвторCactus Jack (Нерегистриран)
Публикувано27.06.05 10:39



Ako njakoi prodava / razmenja rastenia molja da drasne edno spisuce.



Тема Re: загиващ хубав кактуснови [re: didkec]  
Автор CACTUS CENTER (непознат)
Публикувано30.06.05 09:42



Rasteniata se prashtat po poshtata, opakovat se dobre i pristigat v dobro sastoianie. Rasteniata i oranjeriata se namirat blizo do grad Pleven , tochnite koordinati gi ima na saita

Zaplashtat se samo rasteniiata.



Тема Re: загиващ хубав кактуснови [re: Cactus Jack]  
Автор CACTUS CENTER (непознат)
Публикувано30.06.05 10:20



prodavam i zameniam rastenia pogledni tuk





Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
АвторCactus Jack (Нерегистриран)
Публикувано01.07.05 11:44



Njama nisto zad tozi link. 404 - the page is not found!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Cactus Jack]  
Автор CACTUS CENTER (непознат)
Публикувано01.07.05 18:31



Greshkata e moia





Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
АвторCactus Jack (Нерегистриран)
Публикувано10.07.05 14:25



Pozdravlenia! No poveceto rastenia gi imam. Tam beshe dobavil ce imash olo 500 vida kaktusi i succulenti, moze bi ste pibavish oste predlozenia?




Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: CACTUS CENTER]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано11.07.05 13:44



Явно нещо се е бъгнало сайтчето! "моята колекция" не се отваря изобщо!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: PAGANEO]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано21.07.05 16:33



Абе дами и пичове, що никой не пише нищо тук?!???? Да не сте отпрашили в друг клуб?!?!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: PAGANEO]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано21.07.05 17:15



И аз се чудя защо никой не пише!

Я да питам пак за един кактус как се казва. Подозирам, че е някоя Еуфорбия, ама и професионалистите да си кажат мнението!





Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Sony^-]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано21.07.05 22:21



Това според мен е Euphorbia trigona но малко напомня и до една близка разновидност E. pseudocactus.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано21.07.05 22:26



Аха. Благодаря много. Изисква ли някакви по - специални грижи или се гледа като кактусите?



Тема vapros4eнови [re: Cactus Jack]  
Автор bodlivka (непознат )
Публикувано22.07.05 10:39



наскоро се сдобих с mammillaria bocasana i notocactus ottonis. за нотокактуса зная, че ее добър за начинаещи и не изисква особени грижи, обаче някой мойе ли да ми каже за мамиларията как се гледа и лесен вид ли е



Тема Re: vapros4eнови [re: bodlivka]  
Автор CACTUS CENTER (непознат)
Публикувано23.07.05 16:39



PO princip Mammillariata e lesen za otglejdane vid. Osnovnoto pri ne ia e zimata niakkvo polivane i temperatura mejdu 8-12 gradusa. pri sashtite uslovia i Notocactus ottonis.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Sony^-]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано28.07.05 12:55



Зимата трябва да е на по-топло 14-16С полива се 1 път в месеца много леко.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано30.07.05 15:06



Благодаря много за отговора.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано11.08.05 20:05



Начи...при желание...отивате на
http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=3450&AlbumId=19053
и кликате на малките фотоси....и като станат по-големи....те това са моите бодилчета....или поне голяма част от тях. Снимките са ужасни и конкретен кактус едва ли ще видите, но дигито ми па нема батерия и ги нащраках с античен Канон!
Повечето /без дватрийсетина/..са на една или две годинки...бебенца още, но бодат вече! И цъфтят!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: PAGANEO]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано11.08.05 20:11



отврат! нищо се не види! е, поне опитах!
по-убави - после! или с лично посещение!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: PAGANEO]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано13.08.05 13:03



Види се



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: PAGANEO]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано14.08.05 15:44



ОООО супер са! Чакаме още по - добри снимки.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Sony^-]  
Автор CACTUS CENTER (непознат)
Публикувано16.08.05 11:39



Novi snimki





Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: CACTUS CENTER]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано16.08.05 12:26



Нещо за моите семеначета?!?
Пратих ти писмо преди десетина дни, но нямам отговор.
Ако си ми писал - може и да се е затрило, щото цялата ми пощенска кутия изчезна от раз....затова искам да те помоля да ме държиш в течение на посева!



Тема Re: Gymnocalycium???нови [re: PAGANEO]  
АвторEndere (Нерегистриран)
Публикувано20.05.07 19:47



Може ли да ми кажете името на някой стабилен кактус, който лесно мога да намеря във всеки цветарски магазин и който е подходящ да го използвам като подложка на Gymnocalycium. Само моля да напишете името и на латински





Тема Re: Gymnocalycium???нови [re: Endere]  
Автор PAGANEO (непознат )
Публикувано21.05.07 20:08



Няма такъв да отговаря на двете условия.
По принцип гимнокалициумите растат много добре на собствен корен и почти никой от тях не се нуждае от подложка. Освен, разбира се, безхлорофилните!
Най-доброто за тях би бил Trichocereus pachanoi , но отдавна не съм виждал да се продава в цветарските магазини.
Ако не сте правил присадка досега, и няма кой да ви покаже - не хабете и двата кактуса - няма да се получи!



Тема Re: Gymnocalycium???нови [re: PAGANEO]  
Автор Amorphous (Obersturmfuhrer)
Публикувано21.05.07 20:16



И Austrocilindropuntia ще свърши работа, но Паганео е прав, трябва да се направи от някой с опит.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: PAGANEO]  
АвторHeли (Нерегистриран)
Публикувано24.05.07 18:43



Ariocarpus прочела съм всички мнения много преди да се осмеля да напиша нещо и аз. Много дълго се учих от опита ви. Благодаря на всички за споделените знания





Тема Re: Gymnocalycium???нови [re: Amorphous]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано24.05.07 21:30



В София има pachanoi в някой цветарски магазини, бих ти дал и аз, но наистина няма смисъл да се качва бодилчето, на корен си расте стабилно дори и при груби грешки понякога.



Тема Re: Астрофитуми / за moffi /нови [re: scleri]  
Автор funy77 (антифашист)
Публикувано06.01.21 20:14



а пък това е новата ми страница в профила.



[suggestopedia movie / сугестопедия филм:

подпис:




Тема К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Ariocarpus]  
Автор siropino (антифашист)
Публикувано20.01.21 11:03



подпис:
Повторяю – повтарям и обяснявам:
Фен съм на Сър Доналд Тръмп, по убеждения съм привърженик на Републиканската партия на САЩ USA - повтарям и обяснявам:
Фен съм на Сър Доналд Тръмп, по убеждения съм привърженик на Републиканската партия на USA, което не означава, че всички демократи са гадове, нито означава, че всички републиканци са saints.
затова не ме смущава червеният цвят.
Adam died at Gotta
Germany so icon *red*got mi e* is not color.
I prefer
black and white.
*гот ми е*
The same key is for still alive people at Wikipedia - SS have plan for them sign
they have brown color*orange* but there it is only one tool orange
apropos
Sponsor of Formula 1...

And this principle is at Internet at all
10x for confirming my words, stay away!

*b*u make me blue now I only make things clear profi is stolen nickname of unregistered me - efir

krechetalo77 or krechi77
_____________

*
Letter is for you
I am free
*гот ми е*
Да, имах нерегистриран никнейм псевдоним профайлър на шега, защото ми хареса навремето сериала без да съм чела тъпите ви анализи.
Сега след вашите изпълнения вече не харесвам нито Никита, нито пък Хрушчов, нито неговата прословута “оттепель” и имам друго отношение към Сталин.
А вие петата колона непрекъснато хулите един гениален военачалник.
Не окултна пионка като Хитлер.
Послесловие и подпис:




убеден републиканец съм и най-вече не съм предател.
мразя лъжата и предателството.
Фишек.
всичко е лично.




четете темата и попивайте колко навити има да ви оправят.
аз съм само един преводач на крадена и разпродавана от вас класифицирана информация и държавни тайни на доста повече от 7 държави.
сигнал за ядрен тероризъм е подаден от мен на Интерпол още през 2012 година и вие все си въобразявате, че безпаметно паса трева.
Забавлявам се с тъпотата на доста слабоумни псевдомасони.
Минали сте покрай масоните...
Точка.
Танцувайте си вашата пан-е-в-ритм-я, не ми пречите.


Тъпунгерите от Фейсбук са си тъпунгери.

Сволочите те. Пшли все в баню! Просто далеч от мен, писна ми да въртя същата плоча. Размечтали ми се те глобално да станат суперагенти... Така се ставна то с черни очила и с походка на Нео. Спретнаха ми идиотите такъв живот, че дори прототипът на агент 007 би се гръмнал. Чш, алоу... Агентите ги разпознавам от километри. Убийците също. Стига сте тормозили криминалните. Те ме харесват. Те са по-свестни от вак с вашите тъпи морални ценности.
У лево!

Имате си работа с профайлър, за какъвто мечтае всяко разузнаване. Работил цял живот за оцеляването си, личното.
Като преводач фрийлансър. Сори нещастници.
Сега ще имам правото да пиша в блога си каквото пожелая.
Никой не ми е подарил тази свобода.
Марш от пътя ми, говедари прозди. Сатанисти и сектанти, фашаги.

клуб рецепти е баш за терористични и прочее каши.
за оооо... и т.н.


Тема Re: как се прави Панкейк? [re: ooooooo]

Автор titanik77 (*)

Публикувано 22.12.14 11:37







Тема Re: как се прави Панкейк? [re: ooooooo]

Автор titanik77 (*)

Публикувано 22.12.14 11:38



много грешиш, направо нагло

сега за вас ох и АХъ.






Това отворено писмо го пазехте като доказателство за лудост може би?
Албания сокаците видях как ваят с нож конете и плюскат конско месо с кров.
Това ви е за Косово инфо.
Да понаучите за съседите си колко са мили.

Red border video is nothing.
Бързичко изтрихте написах видеата.
МАСЛИНКИ БЪРЗО ИЛИ ХАПОВЕ.. not for me.
Allah is very angry.
Той ме опази да не полудея когато гледах Червената линия - филма за Сирия.
Споделям много лично преживяване.

Видеотеката ИДИЛи4на.


Честито!
[rl] https://www.facebook.com/photo/?fbid=258483529034895&set=pob.100046197481808[/url]




подпис:
Повторяю – повтарям и обяснявам:
Фен съм на Сър Доналд Тръмп, по убеждения съм привърженик на Републиканската партия на САЩ USA - повтарям и обяснявам:
Фен съм на Сър Доналд Тръмп, по убеждения съм привърженик на Републиканската партия на USA, което не означава, че всички демократи са гадове, нито означава, че всички републиканци са saints.
затова не ме смущава червеният цвят.
Adam died at Gotta
Germany so icon *red*got mi e* is not color.
I prefer
black and white.
*гот ми е*
The same key is for still alive people at Wikipedia - SS have plan for them sign
they have brown color*orange* but there it is only one tool orange
apropos
Sponsor of Formula 1...

And this principle is at Internet at all
10x for confirming my words, stay away!

*b*u make me blue now I only make things clear profi is stolen nickname of unregistered me - efir

krechetalo77 or krechi77
_____________

*
Letter is for you
I am free
*гот ми е*
Да, имах нерегистриран никнейм псевдоним профайлър на шега, защото ми хареса навремето сериала без да съм чела тъпите ви анализи.
Сега след вашите изпълнения вече не харесвам нито Никита, нито пък Хрушчов, нито неговата прословута “оттепель” и имам друго отношение към Сталин.
А вие петата колона непрекъснато хулите един гениален военачалник.
Не окултна пионка като Хитлер.
Послесловие и подпис:




убеден републиканец съм и най-вече не съм предател.
мразя лъжата и предателството.
Фишек.
всичко е лично.




четете темата и попивайте колко навити има да ви оправят.
аз съм само един преводач на крадена и разпродавана от вас класифицирана информация и държавни тайни на доста повече от 7 държави.
сигнал за ядрен тероризъм е подаден от мен на Интерпол още през 2012 година и вие все си въобразявате, че безпаметно паса трева.
Забавлявам се с тъпотата на доста слабоумни псевдомасони.
Минали сте покрай масоните...
Точка.
Танцувайте си вашата пан-е-в-ритм-я, не ми пречите.


Тъпунгерите от Фейсбук са си тъпунгери.
Сволочите те. Пшли все в баню! Просто далеч от мен, писна ми да въртя същата плоча. Размечтали ми се те глобално да станат суперагенти... Така се ставна то с черни очила и с походка на Нео. Спретнаха ми идиотите такъв живот, че дори прототипът на агент 007 би се гръмнал. Чш, алоу... Агентите ги разпознавам от километри. Убийците също. Стига сте тормозили криминалните. Те ме харесват. Те са по-свестни от вак с вашите тъпи морални ценности.
У лево!
Имате си работа с профайлър, за какъвто мечтае всяко разузнаване. Работил цял живот за оцеляването си, личното.
Като преводач фрийлансър. Сори нещастници.
Сега ще имам правото да пиша в блога си каквото пожелая.
Никой не ми е подарил тази свобода.
Марш от пътя ми, говедари прозди. Сатанисти и сектанти, фашаги.

клуб рецепти е баш за терористични и прочее каши.
за оооо... и т.н.


Тема Re: как се прави Панкейк? [re: ooooooo]

Автор titanik77 (*)

Публикувано 22.12.14 11:37







Тема Re: как се прави Панкейк? [re: ooooooo]

Автор titanik77 (*)

Публикувано 22.12.14 11:38



много грешиш, направо нагло

сега за вас ох и АХъ.






Това отворено писмо го пазехте като доказателство за лудост може би?
Албания сокаците видях как ваят с нож конете и плюскат конско месо с кров.
Това ви е за Косово инфо.
Да понаучите за съседите си колко са мили.

Red border video is nothing.
Бързичко изтрихте ведеата.

Видеотеката идилична.
Честито!
[rl] https://www.facebook.com/photo/?fbid=258483529034895&set=pob.100046197481808[/url]




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.