Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:45 21.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Astrophytumнови [re: CactusJack]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано18.03.05 17:11



зная, но както вече съм писал и по-рано - и всички знаят, че системаниката на кактусите ми е тръпка - никога не съм бил съгласен както с безумното нарояване на "нове родове" от епохата на Хаге и сие, така и на днешната мания за обединяване на явно различни растения от различни ареали и с различна специфика под едно родово име и заличаването на поне 1000 -2000 вида от систематиката.
При цялото ми уважение към напредъка на генетичните изследвания в семейство кактуси, сулкоребуциите са нещо твърде различно от всяка една гледна точка от ребуциите...и за справка просто можете да преброите колко ребуции и колко сулкоребуции отглеждате на собствен корен!
Да, родствени са....с общ произход от преди десетина хиляди години, но растейки в различни зони и надморска височина, отдавна са дивергирали в десетки нови видове!
Апропо....така и до ден днешен не зная кой е тоя световнопризнат капацитет, който определя кое растение и кой род имат право са самостоятелно съществуване в ботаническата класификация? Защото фактът е, че "събирането" на родове и приравняването на десетки видове под едно име е дело на няколко американеца, повечето от които кактус извън оранжерия едва ли са виждали! Ако поне веднъж бяха ходили на тримесечна екскурзийка из Андите, за да посъберат "материал" при 70 градусов наклон на скалите, и ако с очите си бяха видели как се променя видът на един кактус в сравнение с друг, който се е изкачил още 500 метра по-нагоре...едва ли щяха да са толкова категорични!



Тема Re: Astrophytumнови [re: PAGANEO]  
АвторSclerocactus (Нерегистриран)
Публикувано19.03.05 09:34



Здравейте.
Интересна тема подхващате. Жалко само че нищо не можем да променим. Явно за тези учени които имат възможност да правят промени в класификацията са важни едни неща, а за нас други. За мен лично ребуциите са по-близко до айлостерите и лобивиите. Повечето сулкоребуции имат реповиден корен. Изискванията им за почвена смес, поливане, температурен режим, влажност на въздуха и още куп неща са строго специфични. С една дума капризни са, докато ребуция можете да подарите на приятел който не е виждал кактус и той почти сигурно е че ще я види цъфнала. Толкова за сулкоребуциите. По-важно за мен е че няма една общоприета класификация. Когато изписваш името на едно растение винаги трябва да посочваш по чия класификация е то. Ако решиш да си купиш нещо най-добре е да го видиш. Иначе ще поръчаш едно, ще получиш нещо съвсем друго. Защото според фирмата на която поръчваш, това което си искал да поръчаш не се казва точно така както си мислиш. С една дума пълна каша.
На края в тази връзка искам да попитам някой който знае Еchinocactus horizonthalonius и Gymnocalycium horizonthalonius едно и също растение ли е , или аз нещо бъркам.
Чао.



Тема Re: Astrophytumнови [re: Sclerocactus]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано19.03.05 11:24



Не, различни растения са.



Тема Re: Astrophytumнови [re: xaджи Дoнчo]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано19.03.05 12:50



да не би да е vasqueziana



Тема Re: Astrophytumнови [re: Ariocarpus]  
АвторSclerocactus (Нерегистриран)
Публикувано19.03.05 15:35



Щом са различни пиши нещо за Gymnocalycium horizonthalonius . В моите книги няма нищо за него. Не мога да намеря и в нета. Нито една фирма, от тия които ми са ми известни , не предлага семена или растения от този вид. За Ehinocactus horizonthalonius информация и снимки колкото щеш.
Предварително благодаря.



Тема Re: Astrophytumнови [re: Ariocarpus]  
Авторcиpoмax (Нерегистриран)
Публикувано19.03.05 20:25



Продавам каталога на Haage-Дайте оферта



Тема Re: Astrophytumнови [re: cиpoмax]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано20.03.05 11:58



Колко го даваш?



Тема Re: Astrophytumнови [re: Ariocarpus]  
Авторcиpoмax (Нерегистриран)
Публикувано20.03.05 16:21



80 евро



Тема Re: Astrophytumнови [re: Sclerocactus]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано21.03.05 18:41



Гимнокалициум хоризонталониум, според не най-последните класификации е всъщност Гимнокалициум спегацини вар. хоризонталониум...предполагам затова не откриваш инфо...мноо красиво бодле е, с дъъълги леко извити почти бели бодли, които в началото са черни! Розов цвят/поне в основата на чашката/...лично аз не виждам сериозна причина за отделянето му като вариант, , камо ли като отделен вид. Единствената разлика от спегацини е, че бодлите/7/ не прилягат плътно към стеблото, а леко стърчат, но....ако това е видово отличие?!?
....освен това има растения спегацини с почти прави бодли, а също така и с къси и силно извити....дори такива, приличащи на дискокактус.....



Тема Lophophora- размножаваненови [re: PAGANEO]  
Авторpatilan42O (Нерегистриран)
Публикувано21.03.05 21:00



Един приятел си гледа Лофофора от 6 години, сега има няколко оформени разклонения, израсли от смия корен, големи около 1 см.
Моля старите кактусари да дадат съвет кога и как да отделим и преместим "клоновете" и в каква почвена смес.

п.с. Търся си екземпляр(и) от Трихоцереус Перувианис или Трихоцереус Пачанои,
дали ще успея да намеря такъв на пролетния базар на цветя"Флора2005",
който ще се състои скоро в Плд?..




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.