Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:31 22.09.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: << 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | (покажи всички)
Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: CACTUS CENTER]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано21.05.05 10:50



Ама не съм в България как да си купя растения от БГ???



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Sony^-]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано21.05.05 15:40



След още еднодневно търсене по всевъзможни сайтове се спрях на този вариант:

Echinocereus cinerascens v. septentrionalis *
Echinofossulocactus erectocentrus
Mammillaria laui f. dasyacantha
Rebutia krainziana - жълт цвят

Реших, че вместо само мамиларии и ферокактуси мога и с нещо по - различно да опитам. Добър ли е избора, който съм направила?



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: CACTUS CENTER]  
Автор didkec (миличка)
Публикувано23.05.05 10:29



Вие незнаете ли нещо за кактуса, който тарся съвет?Или не обръщате внимание на нови в този клуб?



Тема Re: за Дидкеснови [re: didkec]  
Автор scleri (запознат)
Публикувано23.05.05 14:46



Здравейте didкes.

Не се сърдете. Понякога може да мине малко време преди някой да ви отговори. Кактуса за който питате е много красиво растение. Малко сте му объркали името. Казва се Astrophytum senile v. aureum. Принадлежи към род Astriphytum. Това са кактуси като цяло не от най-трудните за отглеждане. Имат няколко основни изисквания. Много слънце.Проветриво място,но не на течение. И най-важното много внимателно поливане. Преди да го полеете почвата му трябва да е изсъхнала напълно/ не само на повърхноста/. Това означава поливане поне три- пет дена след като е изсъхнала повърхноста на почвата, или веднъж на десетина дена. Ако времето е хладно или прогнозата е за хладно време по-добре не поливайте.Кактусът ви ще понесе и месец без вода, но няколко поливки повече ще го уморят. При този род кактуси влажна почва и хладно време са смърт за кореновата му система, а тя много трудно се възстановява. Друго което трябва да направите ако сега сте го купили от магазина е да го пресадите внимателно в малко по-голяма саксия. Ако кактусът е купен от магазин най-вероятно е внос от Холандия. Там ги гледат в чист торф и ги поливат с хранителни раствори. За това внимателно почистете корените от торфа и засадете растението в смес която вие ще си приготвите. Почвата трябва да е максимално водо и въздухо пропусклива. Освен това за разлика от повечето кактуси този предпочита почва с алкален характер. За целта ще ви трябва широколистна листовка/ почва от горния слой на горската повърхност/, едър пясък, перлит, натрошена керамика/ не от гледжосана ваза, а от керемиди или тухли/ и малко натрошен мрамор за да стане почвата по-алкална. Ако не ви се занимава просто си купете от магазина готова почва за цветя и я смесете със същото количество едър пясък/ Не морски, а от някой стоеж/ и малко натрошен мрамор или ситна мозайка. Звучи малко сложно за човек който не се е занимавал но всъщност не е никак трудно. След като засеете растението няколко дена не го поливайте. За това време ще зарастнат раните по корените които неминуемо ще се получат при пресаждането. След това полейте с по-топла вода. Изберете място на кактуса така че да е на слънце максимално продължително време и не го местете от там. Не обичат честата смяна на околната среда. Първите няколко дена можете леко да го засенчите с парче найлон или марля за да не изгори от слънцето. Кактусът ви не става много голям. В природата може да достигне до около трийсет,четирсет сантиметра височина,но при наши условия става около двайсет сантиметра висок и около десет,петнайсет широк. Цъфти продължително с големи жълти цветове. Самото растение също е много ефектно с дългите си преплетени бодли. За сега толкова. Ако нещо не съм много ясен питайте пак. В този форум има няколко човека които са доста на ти с кактусите. Всеки от тях с удоволствие ще ви помогне.



Тема Re: за Дидкеснови [re: scleri]  
Автор didkec (миличка)
Публикувано23.05.05 15:10



Благогаря много за съветите,наистина има какво да се научи.И едно голямо ИЗВИНЯВАМ СЕ,че реагирах по този начин,но помислих,че никой не желае да ми даде съвет.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Sony^-]  
Автор scleri (запознат)
Публикувано23.05.05 15:42



Здравейте Sony^-

Наистина е трудно да се купува кактус по каталог. Много често това което получиш не прилича много на това което си видял на снимката. Причината е в това че когато се прави каталога се снимат елитни представители на вида. Растения които биха спечелили изложба, а не тези които са за продажба. Това не означава непременно че ви лъжат. Обикновенно малкото растение което купувате не прилича много на това което сте видяли в каталога, но при правилно гледане след време когато порасне става точно такова. Колкото до снимките които сте качили мамилария хахнияна е по скоро долното растение. Когато се гледа добре и на слънчево място хахнияната образува много интересно " гнездо" от дълги власинкоподобни бодли завъртяни на една страна. Мога да ви кажа че моята хахнияна е дори по-добре оформена от тази която сте качили. Аз лично бих ви посъветвал да си харесате и някоя пародия. Те са сравнително непретенциозни растения. Не заемат много място.Рано започват да цъфтят и цъфтят обилно и продължително. Ако обичате кактуси с по-дълги бодли бих ви препоръчал пародия максима или пародия супрема / пиша имената им на кирилица защото нещо ми се скапа компютъра и не мога да превключа клавиатурата/. Вие имате цефалоцереус сенилис,но аз бих ви препоръчал и ореоцереус тролии. Както му личи по името целия е брадясъл и рошав като трол. За мен е дори по-ефектен от цефалоцереуса. Ехинофосулокактусите са ефектни и не капризни растения. От тях бих ви препоръчал албатус/ името му говори че бодлите му са бели. бели са и власинките в ареолите му така че целия кактус е една бяла топка. Освен това гладиатус / мощни бодли/. Ако имате място можете да добавите и айлостери/ мускула и хелиоса са много атрактивни/, лобивии/ например ферокс - името говори за мощни диви бодли/ и рубуции. Тези трите рода са некапризни,заемат малко място а цъфтят обилно и красиво. Сега се сещам и за телокактус биколор с неговите няколко разновидности. Много красиво растение и не много капризно. Буинингия бревицилиндрика вар. лонгиспина е малко по-едро растение/ високо до около петдесет сантиметра/ но много ефектно и некапризно.Буинингия ауреа също. Ферокактусите също са много ефектни особенно латиспинус, емоури, ректиспинус,грацилис. / На мен ферокактусите са ми слабост така че ако можех бих си взел всичките, но в България това е трудно или даже невъзможно на тоя етап./ Мога да изброявам още дълго но вие ще си вземете това което ви хареса. За съжаление някои ще се окажат по-капризни и няма да можете да ги опазите. Това не бива да ви плаши. Човек се учи най-добре от своите грешки и следващия път когато си ги купите отново ще им се радвате дълго. Това че живеете в Германия ви дава голямо предимство. Имате възможност да избирате растения от големи и сериозни фирми, и да пазарувате по интернет/ Аз даже малко ви завиждам само за това. Иначе си харесвам живота в България./ Ако искате погледнете и този адрес .

Фирмата е френска,но сайта е направен много добре и можете да добиете представа за растението което продлагат за продажба.
Ами това е за сега. Избирайте. После се похвалете, а ние ще се радваме заедно с вас.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: scleri]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано23.05.05 18:49



Здравейте,

много ви благодаря за отговора. По независещи от мен причини трябваше да поръчам кактусите до вчера, но при следващата поръчка ще имам предвид страхотните растения, които ми препоръчахте!!! Много си падам по рошави кактуси и затова този Ореоцереус троли ми взе акъла, жалко наистина. Надявам се скоро пак да имам възможност да си поръчам нещичко, тогава със сигурност бих взела и Лобивиа Ферокс, Пародия Максима и Буинингия ауреа.
Ферокактусите и на мен са ми едни от любимите, за съжаление заемат доста място и за човек с 50 кв. жилище са малко обемни!

Този път поръчах:

1. Echinocereus, triglochidiatus v. mojavensis - като растение, което издържа до - 20градуса и, което се надявам да презимувам успешно на балкона...

2. Echinofossulocactus, erectocentrus

3. Mammillaria, laui f. dasyacantha

4. Rebutia, krainziana - цъфтяща в жълто...

Другото, което поръчах са семена от Lophophora, williamsii, ей така на майтап реших да опитам. Досега не съм сяла семена за кактуси и ми беше интересно какво ще излезе...
Благодаря ви още веднъж за подробния отговор, по - натам задължително ще си закупя изброените от вас растения, защото наистина са страхотни.



Тема Re: за Дидкеснови [re: scleri]  
Автор lorik ()
Публикувано24.05.05 15:25



Здравейте, онзи ден се сдобих с резница от опунциа, въпроса ми е как да я засадя!Предварително ви благодаря!



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С Инови [re: Sony^-]  
Автор scleri (запознат)
Публикувано25.05.05 13:45



Здравейте Sony^- .

Радвам се че са ви харесали бодливковците които ви препоръчах. Честно казано аз малко залитам към по трънливите за това ви посочих такива. Има много други видове които са интересни и без да притежават такива представителни бодли. Тези които сте си поръчали също са хубави. Аз лично не бих оставил през зимата кактус на балкона пък дори да се води студоустойчив. В неотоплено помещение да, но на вън не бих посмял. Не знам. Може би не съм прав. Нямам опит в това отношение. Да разчитаме че някой друг от колегите ще изрази мнение по въпроса.
Не искам да ви убивам ентусиазма, но не се здържах и ще ви пиша няколко реда и за семената. По мое мнение Lophophora williamsii не е най подходящия вид за първи опит. Семеначетата му са чувствителни и растат бавно така че вероятноста да ги загубите е голяма. Ако ви е интересно и искате да опитате пробвайте с някой вид от Echinocereus, Lobivia , или Rebutia. Техните семеначета са сравнително лесни за отглеждане. Първо обаче си намерете някоя книжка и ще разберете как трябва да ги сеете , и какво да правите за да не ги загубите след това.
Това е. Успех и внимавайте да не се разболеете от нашата болест "Кактусмания". На света има само около 2800 вида кактуси и това че жилището ви е малко няма да ви спре да не опитате да ги съберете всичките.



Тема Re: К А К Т У С И КАКТУСИ К А К Т У С И [re: scleri]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано26.05.05 10:41



Хехе то май за Кактусоманията натам е тръгнало. Книжка имам вкъщи и като пристигнат се надявам да се справя. Мислех си да си поръчам и някакви други семена, но някак неможах да се ориентирам. Ако си поръчам други семена при каква температура да съхранявам тези?
Относно кактуса навън, понеже гледах, че тук навън си презимуват зимните кактуси, затова и аз реших, че е подходящо... Дано някой, който има такива да пише.




Страници по тази тема: << 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.