Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:50 16.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: << 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | (покажи всички)
Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: PAGANEO]  
АвторSclerocactus (Нерегистриран)
Публикувано20.04.05 10:27



До преди няколко години и аз смятах пулверизирането и топлата влажна среда рано на пролет за излишни глезотии. Това ми струваше доста растения. Причината е в това че гледам всичко на собствен корен. Не че имам нещо против присадките,но искам при мен всичко да е най-естествено. По закона на Мърфи обаче всички видове с капризна коренова система напролет трудно излизат от зимен покой. Чакаш,чакаш и на края не издържиш. Решиш че вече е топло. Полееш веднъж, дваж и кажеш сбогом на бодилчето.Сега започвам през април с пулверизиране с гореща / Да гореща/ вода. Не вряла, но толкова топла че да не можеш да си държиш ръката потопена в нея.За няколко дена просто пред очите ти растението се променя.В началото на май ги изнасям на открито.Когато вече проличи че се събуждат първата поливка правя отново с топла вода/ Вече не гореща/.Резултата е много добър. Разбира се освен поливането много е важен и почвения субстрат. Трябва да е максимално проницаем, за да може да изсъхне бързо. Нямам самочувствието на експерт. Колекцията ми,ако може въобще да се нарече колекция, е доста малка и бедна но за сега съм доволен . Що е време за напред наше е. Ако сменя жилището си може чувствително да увелича и тръните в него.



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: Sclerocactus]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано20.04.05 11:02



Аз все още не съм ги събудил, априлското време ми е играло доста номера и изгубих доста растения през годините именно в този период, сега много леко напръсках ариокарпусите които трябва да се събуждат малко по-рано тъй като периода им на ръстеж е от април до юни и в късното лято/есен. И аз гледам всичко на собствен корен с изключение на няколко ацтекиума. Ако си от София можем да се видим да побъбрим за бодлите



Тема Re:Identificaciaнови [re: PAGANEO]  
АвторMelissa (Нерегистриран)
Публикувано20.04.05 12:19



Mоля те дай някакав интернет адрес за поръчка онлайн



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: Ariocarpus]  
АвторSclerocactus (Нерегистриран)
Публикувано20.04.05 15:56



За съжаление не съм от София. Всъщност не съжалявам но така се казва. Осем години учих в София и много от най-добрите ми приятели са там, но аз не можах да свикна.Иначе с удоволствие бих побъбрил на тая тема. Тя ми е любима.



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: Sclerocactus]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано25.04.05 17:33



прав си, друже! Не оспорвам - дори горещо препоръчвам пролетните бани с топла вода, когато става дума за събуждане на бодлите. Дори още по-добре е, ако растението е изкарано от субстрата и се остави няколко минути в доста топла водица! Ама мен отсега ме хваща съклет като си представя само колко курса със щайги ще направя след седмица, докато изкарам кактусите, а камо ли да ги къпя всичките!!!!
Но в случая не ставаше дума за пролетно освежаване на сенилиса, а за руската идея да се пои ежедневно с пара, да се гледа под стъклен похлупак и тем подобни щуротии. А то, животинчето, си е просто един високоандийски цереус, и реално иска да расте два пъти по един месец в годината и толкова! Повече не му трябва!



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: PAGANEO]  
АвторSclerocactus (Нерегистриран)
Публикувано25.04.05 18:49



Явно преди много години когато Господ е създал кактусите е имал в предвид и твоя проблем с щайгите за това е направил така че не всички видове искат къпане за събуждане. Честно казано като ти чета бележките и изпитвам една не много благородна завист. Не дразни нас с "балконските колекции". Аз моите кактуси ги изнасям на балкона за по-малко от час. Повечето вече са се събудили. Остава да вдигна от сън рошльовците и всички дето името им завършва на карпус. Е ако някой друг се е успал ще му измия и на него очите и толкова. Ще чакаме вече живот и здраве да цъфнат и да ни радват. Между другото да използвам случая да те попитам. Оня ден един приятел ми подари едно кактусче. Бил по работа в Поморие и на връщане ми го донесе. Купил го от магазин. Явно е холандско. Взел го защото го харесал. Най вероятно е Espostoa , но не мога да го определя какъв точно вид. Под белия пух прозират втори слой от по-къси бодлички. Многобройни светло жълто зеленикави. Толкова са многобройни че от далеч растението изглежда жълто зелено. Иначе си има централно бодилче.По-дългичко и червеникаво кафяво. Растението е голямо колкото палец. Може би като порасне белият пух ще стане преобладаващ и ще скрие малките бодли,но сега е много интересно на цвят. Сещаш ли се какво може да е?



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: Sclerocactus]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано26.04.05 17:16



:))) знаеш, друже, че еспостоите, дори като пораснат - трудно се различават. А да чакаш цвят...хмммм....
Поразгледах си базата от фотоси.......абе най-вероятно си е ланата! холандците главно нея въдят. Възможно е да е евентуално Нана, или пък латикорнуа, вар. атровиолацеа/това се отнася до цвета, иначе растението е нежно жълтозелено/. Има и други възможности, но почти не ми се вярва да е от тях, защото това са нови еспостои, които дори в нета трудно ще откриеш:
париакотенсис, суперба или вилигера.
А защо не допуснеш вероятността да е триксантоцереус?!? И тези разкошни кактуси ги обявиха за еспостои! Например блосфелдиорум?!?! Холандците имат производства и на този вид, и на сенилиса!



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: PAGANEO]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано26.04.05 17:41



Най вероятно е Е. ланата, имам такава и то холандска. Лесно растение е но трябва да зимува на светло и малко по-топло, навремето ми заминаха 2 само за 1 седмица на тъмно през зимата.



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: PAGANEO]  
Авторsclerocactus (Нерегистриран)
Публикувано27.04.05 09:14



Благодаря за мненията.
Паганео. Не си ме разбрал. Писах че растението е интересно на цвят, а не че ще чакам да цъфне че да го определя какво е.Както и да е. Важното е да е живо и здраво.За грижите които иска е достатъчно да знам че най-вероятно е от рода Еспостоа. Между кактусите на моя балкон има поне още десетина които не съм определил точно, но това не им пречи да се чувстват добре.
Преди няколко дена разглеждах стари странички от клуба и попаднах на две снимки на корифанти които ти си качил. Това твои растения ли са или си взел снимките от нета? Какъв точно вид са? Не съм ги виждал на живо. Много ме впечатлиха.



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: sclerocactus]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано29.04.05 17:02



Спомням си ги! Не, за съжаление не са мои, а снети от нета... наистина бяха впечатяващи новооткрити видове, които досега не съм срещал по прайслистите на семепроизводителите. А и да ти кажа честно - не съм и разглеждал от месеци, защото няма кой да засее моите останали 200 вида! Ужасно пипкава работа е и....нещо не мога да се самомотивирам!
:))) направи снимки на твоите....ще се опитаме с Ариокарпус да помогнем в идентификацията...това поне го правя винаги с удоволствие.




Страници по тази тема: << 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.