Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:53 21.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: << 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | (покажи всички)
Тема от семена как(ве4е сериозно)нови [re: Ariocarpus]  
АвторTrichocereus (Нерегистриран)
Публикувано17.04.05 18:48



намерих си десетина семена от трихоцереус, знам 4е е нужно търпение,
кажете върху каква смес и под какъв режим мога да ги "измътя"
10Х



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: Гaдeн пyxчo]  
Автор CACTUS CENTER (непознат)
Публикувано18.04.05 11:05



Zdravei,

Az sam ot Pleven i iskam da kupia vsichkite saksii. Moje da mi gi pratish po poshtata s nalojen platej, t.e pri poluchavaneto shte platia v poshtata. Pishi mi po skoro cacti@abv.bg. Ako si saglasen shte ti dam adresa.

S uvajenie Dimitar Velchev.



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: Sony^-]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано18.04.05 18:45



Цереусът в лябо един Бог може да го определи, но косматкото в средата е или Аустроцефалоцереус сенилис, или/но едва ли!/ - Ехиноцереус делаети



Тема Re:Identificaciaнови [re: Novak]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано18.04.05 18:53



Не зная на какви си попадал...а и това с писането рядко върши работа - просто правиш поръчка, плащаш я веднага и - ти ги изпращат.
Кактъс хийвън по лични мои наблюдения предлагат семена на цени, които със сигурност са сред петте най-скъпи в света! Съответно за кълняемост не мога да кажа....вероятно ще си първият, поръчал им от България.
Защо просто не отвориш която и да е търсачка и не потърсиш някоя от хилядите фирми, предлагащи такива? Аз лично съм работил с Монако, Меса гарден, Кьорес и други, и съм бил най-доволен от Меса. А от три години - само с чехи! Верно, че понякога има и стари семена, но поне са в пъти по-евтини като цяло и едно пакетче 20-30 семена средно е 0.40-1.20 лв, без естествено най-новите раритети. От 400 засяти вида миналата пролет покълнаха около 260 и успях да кача на подложки 215 вида. Проблемни ми бяха главно пародии и нотокактуси, гимнокалициуми и други дребносеменни родове, но астрофитумите и ариокарпусите, турбиникарпусите и телокактусите покълнаха почти на 100 %.



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: Sony^-]  
АвторSclerocactus (Нерегистриран)
Публикувано19.04.05 11:14



Растенията ти са още много малки за да може да се определи точно какви са. Това вероятно може да направи и сега някой професионалист, но трябва да е много добър защото за да се определи точния вид трябва да се види и цветът, а понякога даже и семената на растението.Освен това сега може да има пет ребра, а по-късно да станат десет или повече. Сега да има няколко бодилчета, а по -късно да се удвоят. Сега мога само да кажа че това от ляво е най-вероятно ехиноцереус.Какъв точно е важно само за професионалистите и манияците/ това е извинението на незнаещите/. По принцип не е капризно растение. Като порасне още малко ще започне да се пуска издънки. Ако зимата е почивало добре и условията са подходящи сигурно ще цъфне.Цветовете ще са едри и красиви.
Рошавият кактус определено е много добро растение.Също е много млад за да може човек да е категоричен. Когато са малки ехиноцереус виридифлорус имат подобна бяла " брада" , само че на този е доста пораснала и най-вероятно е ехиноцереус делаети/ поне така изглежда сега/. Ако " брадата" се сгъсти и покрие плътно цялото стебло тогава категорично кактусът е цефалоцереус сенилис. Който и от двата да е няма да съжалявате. Много са ефектни, но и капризни. Искат много слънце и топлина. Поливане много рядко. Почва много въздухо и водо пропусклива,без хумус.Най-добре натрошена керамика,едър пякък и малко градинска,глинеста почва./ не чернозем/. Добре е ако можете от време на време сутрин и вечер да го пулверизирате с топла вода. Трябва да е дестилирана защото от чешмяната ще му се слепят власинките. Ако не можете да намерите такава можете да сложите край него съд с вряща вода за да има изпарения. Това обаче са "глезотии" които можете да правите ако имате излишно време. Аз съм забелязал едно нещо. Колкото повече му трепериш на един кактус толкова той не върви. Така че оставете го на най-слънчевото място което имате и от време на време го поливайте. Определено обаче сега иска пресаждане със пълна подмяна на почвата. Толкова за него. Какво стана с астрофитума. Рано е още да се вкоренил напълно, но дано да е по-добре.



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: Sclerocactus]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано19.04.05 14:01



Благодаря за подробните отговори.

Първо за Астрофитума - сложила съм го на терасата и оня ден гледах, че са започнали да му се оголемяват пъпките, от които ще цъфти. Може пък скоро да ме зарадва с някой цвят. За корените ме е страх да го вдигам и да гледам да не би да го повредя още повече. Сега май само чакане остава.

Иначе са малките кактусчета предполагам, че така е трудно да се определят. Кофтито е, че тук като ги продават няма имена на саксийките и немога въобще да разбера как да се грижа за тях. Иначе още преди няколко седмици ги пресадих в специална кактусова пръст - тук я продават готова смесена. Пише, че била много луксозна, а и цената и е доста луксозна. Астрофитума и на него му сложих от нея, на пакета и пише, че била с активатор за вкореняване, може пък да подейства. Рошавия кактус ме кефи максимално, всъщност аз само заради него си взех тези кактуси, щото те се продаваха само по 3 в комплект.

Мерси ви много още веднъж за съветите.

А да и още нещо се сетих да питам. Сега тук (в Германия) през деня е около 13 градуса, а през нощта е към 7-8 градуса, проблем ли е ако кактусите стоят на терасата или трябва да ги прибирам в стаята?



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: Sony^-]  
АвторSclerocactus (Нерегистриран)
Публикувано19.04.05 17:04



На ръба на допустимите температури сте. Да не вземе някоя вечер да ви изненада понижение с още няколко градуса и да стане беля. Там от където идва рошавия/ ще го наричам така за по-лесно/ големите разлики между дневната и нощната температура са нормални. Затова нощното захлаждане е полезно за него. Но това през лятото. Сега температурите не трябва да падат под пет градуса и то за кратко. Аз лично още не съм изнесъл моите кактуси на открито въпреки че при нас е доста по-топло. Искам да ви кажа и две дума за почвата. По принцип в Европа е практика да се улесни клиента и продават всичко готово. Това което сте купили сигурно е подходящо за най-масовите и непретенциозни кактуси, но универсална почвена смес няма. За съжаление вашият красавец не е нито от най-разпространените нито от некапризните видове. За да се уверите подходяща ли е пръста за него можете да направите един експеримент. Сега още е малко рано ,но когато времето се стопли добре го полейте по-обилно. Почвата му трябва да изсъхне за два, три дена. Ако остане влажна по продължително време значи не става за него защото той е от видовете за които остатъчната влага в почвата е гибелна. Полива се обилно, но много рядко. Растението за кратко време поема нужната му влага и след това продължително време няма нужда от такава. Остатъчната влага води до загниване на корените. За съжаление няма точна рецепта колко е това рядко. Преценката идва с опита . Ако ограничите повече влагата растението няма да е добре но ще е живо ,докато преполиването ще го унищожи. За да ви успокоя ще ви кажа че има далеч по-капризни видове. Ако се гледа на собствен корен ацтекиум ритери се полива няколко пъти годишно и едно ненавременно поливане почти сигурно го убива. За това почти всички любители го гледат на присадка. Ами това е за сега. Ако имате други въпроси питайте смело. По мое лично мнение в този форум участват няколко човека които са много на ти с материата и могат да ви бъдат полезни.



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: Sony^-]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано19.04.05 17:30



първо да те стресна: това, че астрофитумът напъпва да цъфти, в никакъв случай не е гаранция, че е вкоренен!!! И съвсем без корени, ако отдолу няма гнилостни процеси - може да си цъфти 2-3 години подред.
Разбирам, че не искаш да го вадиш от субстрата и не е нужно. Просто понякога леко го докосвай с пръсти и според съпротивата му ще разбереш има ли вече корени или да! ...ама наистина леко!
А косматкото.....хъммм....малко вероятно е да е ехиноцереус делаети..поне сред холандските производства никога не съм виждал такъв в продажба.
Най-вероятно е Андийският старец, както вече ти писах - Цефалоцереус сенилис, т.е. сенилен...старчески...имали са предвид бялата му коса!:))))
Колегата склерокактус правилно ти е казал, че е трудно за отглеждане бодилче, но малко е преувеличил трудността. Щом аз, дето де що трън има - го качвам на присадка, гледам вече 7 години два такива на собствен корен - значи е сравнително лесно. Няма нужда от парни бани, нито от опръсквания....това са адетите на руските колекционери, отглеждащи кактуси "на подоконнике"!Просто му дай максимум слънце, свеж въздух /единият ми изобщо не е виждал оранжерия - гледам го на открит южен балкон.....нощната влага ще му е достатъчна за поне месец без поливане /все пак аз живея на морето - не зная как е при теб?!/
И което е важно - редки, но обилни поливания с хладка вода, тотално пречистена от карбонати и всякакъв варовик!!!!!
Нормално расте с около десетина сантиметра на година. За съжаление старите бели коси бавно, но сигурно посивяват, а как да ги замаскираш ме е срам да кажа тук!



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: PAGANEO]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано19.04.05 18:07



Хехе, така значи старец бил.

Отговора е и към двама ви. При нас е така, че от 5 дена почти не спира да вали, дори и в момента, лятото е по принцип влажно или поне миналото беше така. Температури над 35 градуса са рядкост. Ще му намеря слънчево място и го зарязвам там, както се казва.

Колкото до нощните температури и мен малко това ме притеснява. Незнам ако ги прибирам вкъши май ще е по - лошо, щото в стаята е към 20-22 градуса. Дано да не падат повече температурите.

Мерси за компетентните съвети. Отивам да бутна Астрофитума дали ще има разлика.



Тема Re: Как се казват тези кактуси?нови [re: Sclerocactus]  
Автор Moffi (Мизантроп)
Публикувано19.04.05 22:36



колега регистрирай се, дира не хапе

Редактирано от Moffi на 19.04.05 22:37.




Страници по тази тема: << 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.