Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:23 21.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | (покажи всички)
Тема Астрофитумнови [re: Ariocarpus]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано04.04.05 18:41



Здравейте,
като започнах да изнасям кактусите лека полека на терасата изтървах без да искам Астрофитума си. И добре, че го изтървах, защото се оказа, че е почти без корен. Възможно е гадинки да го ядат, макар че като му разгледах корена не се виждат такива. По време на приспиването ви се бях оплакала, че го бяха нападнали едни буболечки, но тях много отдавна ги няма вече.

Сега въпроса ми е какво да правя??? Има ли начин да го спася? Да го държа ли далеч от другите кактуси?

Предполагам, че са ми го продали така с буболечките комплект, но досега няма поражения по корените на другите кактуси. Мерси много за всеки съвет.



Тема Re: Астрофитумнови [re: Sony^-]  
АвторSclerocactus (Нерегистриран)
Публикувано05.04.05 10:31



Здравейте.

Проблема ви най-вероятно е предизвикан не от бубулечки ,а от преполиване. Астрофитумите са считани от някои за "проблемни" кактуси точно заради чувствителноста им към излишъка от влага. Освен това те са доста взискателни и по отношение на почвения състав. За разлика от повечето кактуси астрофитумите искат неутрална, дори леко основна почва- рН над 6.5. За целта е добре в почвата да се сложи и ситно натрошен мрамор. Нещо което е вредно за повечето видове. Сега конкретно по вашия въпрос.
Извадете кактуса и го почистете от почвата. Прегледайте кореновата система и изчистете всичко което е изгнило и изсъхнало.Да останат само здравите коренчета. През есента когато кактусите навлизат в период на покой в тяхната коренова система се натрупват вещества коита спират усвояването на влагата . На пролет тези вещества се разграждат постепенно основно под влияние на топлината. За това натопете за няколко минути корените на кактуса в много топла вода/ Почти да е непоносима за ръката, но да не е вряла. / Това помага за събуждането на кактуса и кореновата му система. / След това оставете растението да изсъхне и го пресадете в нова почвена смес. Да е бедна на органични съставки. Сложете повече едър пясък и съвсем малко натрошен на ситно мрамор. Поставете растението на топло място, но да не е огрявано пряко от слънцето. Ако можете да направите някаква мини оранжерия, от стар аквариум или найлонова торбичка , ще е още по-добре. Не поливайте. Веднъж седмично, само ако е топло , пулверизирайте растението с топла вода. След като направите всичко това ви остава да се надявате че кактуса ви ще намери сили да се вкорени наново. Имайте в предвид че астрофитумите са от видовете с крехка коренова система за това трудно пренасят пресаждане, камо ли такава екстрена процедура. Все пак ако растението е по-младо, и процеса на гниене не е много напреднал има някаква надежда да се оправи.



Тема Re: Арио,нови [re: Sclerocactus]  
Автор blekuta (мекута,пекута)
Публикувано05.04.05 15:59



Благодаря за вниманието и изчерпателния отговор!Най-вероятно марлята ще влезе в работа.
Отговорът ти към Сони също ми беше полезен. там ме подсетихте,че имам стар аквариум:))
За съжаление по въпроса с поливането, тази пролет ме изненадаха доста неприятно. Сложих ги да зимуват в единственото що-горе приемливо място-входа на блока....и в края на студовете след абсолютното им засушаване една съседка най-услужливо ги е наполяла обилно :(
Засега не виждам поражения.....
Това е от мен.
Поздрави!



Тема Re: Астрофитумнови [re: Sony^-]  
Автор blekuta (мекута,пекута)
Публикувано05.04.05 16:55



между другото,навремето майка ми като простреше чаршафите и излезеше вятър,редовно се закачаше по някой кактус и тупваше на земята. Случвало се е и Астрофитум да събирам по плочките. Нито един не е загивал от това.
а и аз тогава не знаех,че това са претенциозните Астрофитуми и не го преживявах много трагично



Тема Re: Астрофитумнови [re: Sclerocactus]  
Автор Sony^- (познат)
Публикувано05.04.05 23:35



Здравейте,

благодаря за помощта. Само да направя няколко добавки към постинга си. Значи, кактусите не ги бях поливала от края на есента, когато ги приспах. Възможно е още когато съм го купила да е бил с изгнили корени и така да е прекарал цялата зима. Тук ме предупредиха, че не понася много пресаждане и затова бях решила да не го пипам тази година, но като стана този инцидент... Сега като тръгнах да го събуждам - преди да падне- съм го пулверизирала веднъж. Ще опитам варианта, които ми предлагате, да се надяваме, че ще стане. Кактуса е млад.



Тема Re: Астрофитумнови [re: blekuta]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано06.04.05 20:43



Душици,няма проблем!Щом растението е младо режи смело и на присадка(някъкъв цереус)Пък догодина-двоен прираст!Вашият форум ме заинтригува-преди 20-тина год. бях събрал над 800 растения от около120 бида,но по много причини се отказах.Последно подарих бойнингиите и турбиникарпусите.Забелязах постинг за продажба на литература-май и аз ще махам, но още ми е жал.Но пук сегашното ми хоби си оправдава средствата-възстановки на исторически битки.тръпката и забавлението са невероятни!Пак ще ви навестя и съяетите са безплатни



Тема Re: Астрофитумнови [re: Гaдeн пyxчo]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано07.04.05 16:42



Е да, ама ако намери кой да й го присади върху мощен цереус - след това си поема риска астрофитумът да образува еееей такива /показвам/ бодли, а освен това се стига до неприятния факт цяло лято и есен да се прокъса бодилчето от цъфтене!
А и стигмите му верно ще станат мириади!
А възстановките......ех, що не можех и аз да пия по 7 бири край някое кале!?!?
Ами ми се приспива още на втората!



Тема Re: Астрофитумнови [re: PAGANEO]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано07.04.05 21:48



Край калето бира не съм пил-само водица(щото бях снощен)!Но присадката може и да е на ехинопсис или ако е по- дребен хайвана на перескиопсис.А за бодлите не е вярно-подобен ефект не съм наблюдавал, а и не съм и чел.



Тема Re: Астрофитумнови [re: PAGANEO]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано07.04.05 21:49



Край калето бира не съм пил-само водица(щото бях снощен)!Но присадката може и да е на ехинопсис или ако е по- дребен хайвана на перескиопсис.А за бодлите не е вярно-подобен ефект не съм наблюдавал, а и не съм и чел.От присадката по- лесно-здраве му кажи.



Тема Re: Астрофитумнови [re: Гaдeн пyxчo]  
Автор PAGANEO (неверник)
Публикувано08.04.05 19:21



Майтап, бе, Пухчо! И мен не ми е хрумвало мириостигма на подложка да качам, но каприкорнитата и сенилисите, вкл. и ония с белите бодли....толкова трън правят върху миртилокактуси, че това лядо хептен стеблото им няма да се вижда от бодляк, а и цветовете им, особено като са 2-3 наведнъж - трудно си намират път и място да се отворят!




Страници по тази тема: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.