Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:33 01.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Ако имате проблеми с кактуситенови  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано03.03.04 21:16



Ако имате проблем с отглеждането на кактуси се обърнете към мен.
stonedead@rock.com



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано03.03.04 21:49



ЗДР!Беше писал,че ториш кактусите с Лактофол-с кой вариант,за цъфтящи или за листнодекоративни?



Тема Re: Ако имате проблеми с кактуситенови [re: Ariocarpus]  
Автор xaджи Дoнчo (баш майстор)
Публикувано04.03.04 11:07



Здравей.
Време ли им е вече да се събуждат? Как процедираш - поливане през 2 седмици примерно и на по-топло място?
2 от моите се наложи да ги пресадя и бяха увлажнени саксиите.
Слънцето сега не е много силно, могат ли да са изложени цял ден, през стъкло?

"Only a life lived for others is a life worth living!"


Тема Течен тор, температури, поливане [re: xaджи Дoнчo]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано04.03.04 19:39



Използвай течния тор "Лактофол" които е специално за кактуси. Има го на много места, или пък при всички случай на флора изложението. Тори се между Май и Септември 1 път на 2 седмици. 1 капачка на 1-1,5 л. вода, не както пише на опаковката. Не е хубаво да се прехранват защото пускат много детки и не цъфтят.

......

Не! Рано е за събуждане. Най-рано през Април, но всичко зависи от температурите. Все още е зима. Аз не ги поливам съвсем между средата на Октомри и Април но пак зависи. Ако е над 20 градуса може да се напръскат отстрани. Не се поливат рязко след зимен покой, а се въвеждат постепенно. Иначе могат и да се сцепят. По принцип аз ги поливам 1 път седмично от Май до Септември, но това зависи от много неща. Всеки сам си изгражда система, често пъти това жертва няколко растения, но така са нещата. Пресаждат се във сух субстрат и не се поливат след това поне седмица. След това отдолу и т.н. Могат да бъдат изложени пред стъкло, но ако са стоели през зимата не на слънчево място е добре да се покрият с марля първите 2 седмици и след това посепенно се приучават. Чесно казано могат да получат изгаряния за един дн ако не са приучени. Ако не са в отоплено помещение могот да са на силно слънце без поливане, но пак трячва да са приучени. Важно е температурите да не надхвърлят 15 градуса през ноща. През деня могат и да са чувствително по-високи и това е нормално особено вече през Март. Иначе най-добрите зимни температури са в пределите на 5-14 градуса. Някой видове обичат полусянка и даже сянка. Но повечето трябва да са на пряко слънце и въздух през лятото. Със съществени разлики през деня и ноща. Не увлажнявай саксиите никога когато пресаждаш кактус.



Тема Re: Течен тор, температури, поливане [re: Ariocarpus]  
Автор xaджи Дoнчo (баш майстор)
Публикувано05.03.04 13:44



Май няма да ми оцелеят кактусите
Пресадих ги, но камъните, които сложих отгоре върху почвата бяха мокри.
Сега съм ги сложил на топло, за да изсъхнат, да ги върна ли пак на по-хладно, или да продължат да са на топло място?

"Only a life lived for others is a life worth living!"


Тема Re: Течен тор, температури, поливане [re: xaджи Дoнчo]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано05.03.04 14:29



Мисля че стана ясно. В сухо съдържание могат да стоят до температури 3-5 градуса. Ако са мокри се държат седмица докато изсъхнат след което се връщат обратно. Ако продължат да стоят на топло а са сухи то трябва да се поливат 1 път на 10-на дни, но не е желателно. Едва ли ще умрат от мокрия дренаж, по-скоро ако не е стерилизиран субстрата или дренажа. Това става след като се мине през фурна или микровълнова за половин час. След това престоява 2-3 дни и се ползва.



Тема Re: Течен тор, температури, поливане [re: xaджи Дoнчo]  
Автор PAGANEO ()
Публикувано05.03.04 14:46



.....не са чак такива капризи, каквито ги описва Ариокарпус! а и тези, които вероятно имате наред с другите китки, точно затова са попаднали у вас, защото са много по-издържливи и непретенциозни от стотиците други тясноколекционни видове! лично аз практикувам зимна температура 14 градуса , но то е, защото в моята колекция повечето кактуси са присадени върху топлолюбиви подложки. и голяма част от кактусите ми вече напъпиха....което изисква слънчево огряване, иначе рискувам да не се насладя на цъфтежа им.
Що се отнася до кактусите на собствен корен - спокойно можете да ги преместите в по-топло помещение - 20-25 градуса през деня, да започнете леко да ги опръсквате с топла и мека /неваровита/вода....и да ги излагате на слънце /естествено - зад прозореца/, а най-добре на източен или западен, но не южен, защото там времето на огряването им е най-дълго и наистина има риск от изгаряне. и ако видите симптоми на изгаряне /червеникав или друг оттенък / - да ги превестите на място без директно слънце.
Водата! обикновено водопроводната е много твърда за всеки кактус. Тотално си реших проблема с една кана "Брита", чийто филтър така обира варовика, че вече смело поливам с тая вода дори тримилиметрови семеначета, които варовикът на нормалната ни водопроводна вода би убил за късо време. Скъпички са филтрите, но.....има ли скъпо за едно истинско хоби?!?
Колкото до камъните върху почвения субстрат - категорично съм против! затрудняват нормалната аерация на почвата, завъждат плесени и мухъл под тях, и не позволяват да се види във всеки един момент какво всъщност е състоянието на субстрата, и дали има нужда от поливане или подсушаване. А повечето кактуси могат добре да се развиват в малки съдове, и за кратко време да пораснат толкова големи , че да не се налага да търсиш естетически ефект от това с какво си насипал субстрата. а има и такива, които могат да станат 10 сантиметра в диаметър и да цъфтят като луди в 5 сантиметрова саксийка. достатъчно е почвата да е чиста и здрава, водата, с която се полива, да е мека, ....е....и малко торене с течни торове!




Тема Re: Ако имате проблеми с кактусите [re: Ariocarpus]  
Автор PAGANEO ()
Публикувано05.03.04 15:00



Имам голям проблем с кактусите!!! С много от тях! защото.....нямам ето този:

...нито този

....а също и този....


....и изобщо....



Тема дренаж+поливане [re: PAGANEO]  
АвторAlex (Нерегистриран)
Публикувано05.03.04 16:29



Разбира се че трябва да има повърхностен дренаж, причините за това са толкова много че..., пък ми е тъпо да влизам в кактусистки спорове. Колкото до пренасяния в топли помещения и опръсквания по това време е безсмислица. Поливане най-рано през меките дни на Април. Но и това зависи защото миналата година през средата на Април валя сняг.



Тема Re: Течен тор, температури, поливане [re: PAGANEO]  
Автор golden (24 карата)
Публикувано06.03.04 19:19



С Риск да ме помислите за лида ще попитам какво мислите за поливането с минерална вода?Нямам кана Брита и се чудех кой вариант е по-добър:водопроводна вода или минерална?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.