Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:05 18.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: пак за Астрофитум-а [re: blekuta]  
Автор PAGANEO ()
Публикувано22.04.04 14:40



Ами защото от това, което видях на фотоса - не съм убеден....дори и нудалните форми на мириостигма все пак имат по някоя и друга стигмичка...издължената форма не е критерий - те стигат над метър височина при 15-25 см диаметър.
По-скоро ми направи впечатление тая особена завитост на ребрата, както и това, че са прекалено ТЪНКИ, което е характерно за някои подобни на вид еуфорбии.... стандартният мириостигма е с пет ребра - а на този не мога да преценя....има и с четири, дори с три ребра, но нормално са пет.
Предложих да боднеж зелената част на растението, защото евентуалната поява на млечнобял сок от там е сигурен признак, че е от семейство Еуфорбии.
Колкото до "налепа" в основата....мисля, че е нещо нормално...и кактусите , и еуфорбиите са многогодишни растения и е нормално прирастът от предни години рано или късно да "одървеснее"...друг е въпросът, че одървесняването започва откъм корена и върви по ръба на растението, а при твоето е по оста по-високо, отколкото по ръба, но не виждам нищо фатално в това.
Апропо - ако височината е повече от 15 см., нормално е ако беше кактус - вече да е цъфтял, а ако е еуфорбия - точно този вид, за който се сещам, може да започне да цъфти при височина минимум 0.5 метра!
Поздрави!



Тема Re: пак за Астрофитум-а [re: PAGANEO]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано22.04.04 21:20



Ne sam vizdal nikoga takav. Nai-veroiatno e naistina Euphorbia. Izdalzavaneto i zelenia cviat mogat da se polucat i ot lipsa na svetlina, no se samniavam. Ot kade go imas? Vze li go s imeto ili po-kasno go utocni? Lubppiten sam da vodia i drugite.



Тема отговарям... [re: Ariocarpus]  
Автор blekuta (мекута,пекута)
Публикувано27.04.04 23:16



Здравейте Paganeo и Ariocarpus!
Събрах смелост и го боцнах тоя мистериозен Астрофитум!
Никакъв сок,никакво мляко,никакъв каучук..)))

Иначе:към 5см е висок,5 ребра, не е цъфтял,имам го някъде от 1992-3г. Или съм си го купила лично от един чичко (дядо),който стоеше пред входа на Ботаническата в Балчик или съм поръчала да ми го вземат от него.По онова време той беше най-достъпният доставчик на бодилчета.Та най-вероятно съм го имала с името му....,ама беше преди доста време и не помня..може после аз да съм го кръстила.....

За съжаление не мога да ви покажа останалите,защото не са при мен.Останаха при родителите ми (на ...стотин км оттук),защото там има добри условия за зимуване. Което ме подсеща: да,не съм ги държала на тъмно и затова не знам къде греша ,че се издължават така. Нали ви казвам-и Каприкорн са издължени и с такъв налеп.

Тук определено търпя критика,щото си мисля,че не ги гледам по начина,който заслужават. Не растат добре (ей го тоя спорния-5см за 12год!), цъфтят ми само опунциите и пародиите,дето всяка баба ги има и сега и тоя налеп...

Ти нищичко не каза за налепа......



Тема Re: отговарям... [re: blekuta]  
Автор PAGANEO ()
Публикувано03.05.04 17:34



Тогава неам айдия! ...това на снимката си е баш еуфорбия...за 30 години кактусарство такъв точно астрофитум мириостигма не съм виждал!
а ако беше такъв...за 10-12 години трябваше да е поне 30 санта висок и поне 20 в диаметър...и отдавна да е цъфтял с неголеми жълти цветове!
виж, ако не си колекционер на кактуси - не е важно какво е - важното е ти да си го харесваш!



Тема ай-ай [re: PAGANEO]  
Автор blekuta (мекута,пекута)
Публикувано03.05.04 22:59



тъкмо се бях отчаяла,че ни вест,ни кост от теб и Ariocarpus....
Мерси все пак за отговора,въпреки "неам айдия"!

Навремето смело си се водех самичка "колекционер на кактуси",но от няколко години още по-смело ги оставих в ръцете на наш'те...
От една страна бих се разочаровала,че не е Астрофитум(едни от любимите ми кактуси,наред с Ехинофосулокактусите!!!),от друга аз си го харесвам такъв...

притеснението ми беше за налепа.....,но казвате да не се тревожа...??

в скоро време ще ви пусна по-обстойни снимки,щом ви е заинтересувал толкова



Тема Re: ай-ай [re: blekuta]  
Автор PAGANEO ()
Публикувано04.05.04 15:15




Дай адрес и ще ти пратя /подаря/ няколко различни астрофитума!
ама от ония, дето и растат, и дори цъфтят!



Тема Re: пак за Астрофитум-а [re: Ariocarpus]  
Автор PAGANEO ()
Публикувано04.05.04 15:21



Привет! Взех си на бургаската флора от РангоПък някакъв много странен Ариокарпус! Ретузус, форма Б !!! Мамилите са тънки, 3-4 см. дълги, тънки в основата и широки в средата....имаш ли идея що за добитък става от него , когато порастне, и има ли си научно име тая разновидност , или... е поредната комерсиална "модификация"?!
....и покрай другите раритети - и една Мам. тлалоки/или пък тлалоци?!?/! първата, която виждам на живо!/между нас казано - нищо особено на външен вид!/
Ех, защо няма и нумизматичен такъв клуб....не бих се удържал да покажа някои ултрарядкости и там!



Тема Ariocarpus B form [re: PAGANEO]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано05.05.04 19:57



Veroiatno govoris za tozi varietet

Mozes da proveris za povece informacia tuk mnogo dobar site specialno za ariocarpus. Az kupih ot Pakov Ariocarpus kotschoubeyanus var. macdowelli, togava mi kaza ce drugi ariocarpusi tazi godina niama da vadi. Vzeh i niakolko Astropytum asterias Gonazales. Ako slucaino resis da prodades ili razmenis niakoi ot ariocarpusite mi kazi.

Vcera se varnah ot Varna (pozdravlenia grada nikoga ne e izglezdal taka stegnat).

Za kakvi riadkosti govoris pri monetite? Vav Varna znam ce se sabirat opredeleni hora do makedonskia dom.



Тема Re: Ariocarpus B form [re: Ariocarpus]  
Автор PAGANEO ()
Публикувано06.05.04 14:24



Не зная дали става дума за този вариетет! Растението е още малко и в момента поразително прилича на "агавоидес"... но с дълги/4 см/ и много странни мамили - тънки в основата и края, и дебели в средата, като на всичкото отгоре са съвсем "рехави" - в смисъл - на голямо разстояние една от друга! Ще му направя снимка и ще ти го пратя по мейла.
А колкото до ариокарпусите на Пъков...преди мен глухонемия беше купил петнайсетина от Рангел, но не видях точно какви.
В началото на юни ще има за пръв път Флора и във Варна! Заповядайте!

А монетите........страстен колекционер съм на средновековни... Византия, България и изобщо европейския югоизток! И имам уникални нещица... неописани в научната литература, и такива, за които дори аз нямам сериозна идея чие издание са! Но....освен някъде в нета /който не ми е силната страна/....май няма къде да се публикуват тия монети и да станат обществено достояние!



Тема Re: Ariocarpus B form [re: PAGANEO]  
Автор Ariocarpus ()
Публикувано06.05.04 19:58



Снимката я взех от сайта за ариокарпусите и там е описана като В-тип. Мисля че Пъков го е поръчал от Меса Гардън защото другаде не съм го мяркал.
На каква възраст е и на колко продължителна пряка слънчева светлина го държиш? И как са поливките?
Явно Пъков има големи запаси защото на мен ми каза че повече ариокарпуси тази година няма да вади. Не знам какво му е ноу-хауто но определено семеначетата му растът скорострелно.
На всяка цена ще гледам да дойда за флората на 2 Юни, знаеш ли къде ще се провежда?
От A.Agavoides вече нямам нито един всички ритнаха камбаната за едно лято и търся да купя по-възрастни екземпляри. Ако знаеш някой от кактусарите във Варна да продава ми кажи.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.