Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:12 27.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Правите ли сами разсад?нови  
Автор Пинkи ()
Публикувано21.02.04 10:42



Има ли някой с опит в разсада?

Решила съм тази година да си правя сама разсад за балконските цветя. Изчетох сума ти неща, но май само се обърках - някои казват, че семената се покриват с пръст и оставят на тъмно да прорастат, други казват, че само се притискат към пръстта и се покриват със стъклен капак, като се оставят на светло???. Още - по-добре е семената да се засаждат направо в съндъчетата, няма нужда от разсад!

Споделете вашия опит, още повече, че сега е времето за такива дейности!
Аз се интересувам най-вече от петунии, но ще ми е интересно да прочета и за други цветя.
Благодаря!



Тема Re: Правите ли сами разсад?нови [re: Пинkи]  
Автор Kitten (tiny little)
Публикувано22.02.04 21:06



Привет! Тази година ще правя за първи път Ще си правя разсад за декоративни коктейлни доматчета и едногодишни ягоди (сеят се от семена и не дават ластуни), както и днес си купих семена за красива циклама и ще ги сея веднага щом някой ми преведе етикета и разбера кога точно
Питах майка ми - отколешен спец в разсада за домати - и тя ми каза, че се правят с кибритена клечка малки дупчици из пръстта и се слагат семенцата. След това леко закриваш дупчиците с пръст, поливаш полека (да не изровиш семената), слагаш на светло и топло и покриваш със стъкло. Полива се много много рядко, за да не загнията семенцата - чак когато почвата изсъхне. Когато поникнат малко, можеш да махнеш стъклото. Като пораснат колкото пръст (да можеш да ги хващаш отделно) ги разделяш
За петунии специално майка ми ги сее директно в саксията навън като стане топло... средна успеваемост на поникване има при този подход... разсада си е по - сериозно нещо според мен - и все пак зависи за какво
Желая ти успех



Тема Re: Правите ли сами разсад?нови [re: Пинkи]  
Автор nelumbo (...цветарката)
Публикувано23.02.04 12:39



Различните семена имат различни претенции за засяване, наистина е много объркващо...
Струва си да опиташ сама разсадите за петунии: Започваш на слънчево място в стаята. наръсваш в сандъчето, отгоре поръсваш и със ситна пръст, пресята през сито например, и покриваш. като покълнат много, си оставяш най-здравите, (а изскубваш най-дребните и ги подаряваш на някоя баба - съседка, която от своя страна ще ти подари нещо ценно и рядко, те винаги имат такива цветя
:-))
не се покриват с пръст семена от босилек например, както и калдъръмчетата, които само се притъпкват леко - препоръчвам ти това цветенце, ако имаш някой прекалено слънчев балкон.
Другите летни, които съм сяла, са миризливо секирче (Латирус, декоративен грах) и латинки - най-успешното едногодишно за мен, но не знам дали ще са ти интересни.
Успех!



Тема Re:Ягодитенови [re: Kitten]  
Автор pipilota (:))
Публикувано23.02.04 14:25



Здравей Kitten,
Каква е техниката при засаждане на едногодишните ягоди?
И аз си купих семенца, но на опаковката не пише кога се посяват. Намерих малко инфо в един руски сайт, но не ми стана ясно моите ягоди като руските ли са.
Ако имаш почеве информация-давай насам.



Тема Re:Ягодите [re: pipilota]  
Автор Kitten (tiny little)
Публикувано23.02.04 22:19



Привет!
Моите семена са сорт Alexandria. За сеенето пише, че ако ги сееш навън, се сеят през май, а ако са в парникови условия (или в стая ;-) може от февруари до май вкл. Като пораснат след около два месеца ги пикираш и садиш на разстояние между 30 и 50 см едно от друго коренче. Според моето упътване, което съвпада в прочетеното в една книга, до 4-5 месеца след посяване дават плодове . Само не забравяй накрая да си оставиш някоя и друга узряла ягодка за семе
За саденето, моя леля отглеждаше на перваза на северен прозорец лятото 2 стръка такива ягоди в кофички от кис. мляко и се скъсаха да плододават



Тема Re: Правите ли сами разсад?нови [re: Пинkи]  
Автор axa ()
Публикувано24.02.04 15:58



И аз ще се включа в голамото разсаждане тази година!

Взела съм си едни семена"balcon fleuri"- в които има много видове растения и не се знае точно какво ще поникне!Петунии, латинки, мушкато и още поне 100 вида.Изненадата ще е пълна!

смятам да ги бъцна директно в сандъчета през април и ще чакам какво ще се получи...

А си взех и едни семена от Годеция/нещо като азалия храст за градина/С нея ще експериментирам на вилата!ще се опитам да посадя и на балкона, но....

Единственото нещо, което съм сяла на семена беше еухарис и изобщо не вярвах да стане, но онзи ден ..взе че поникна!трябваше му повече от месец.



Тема Семена за едногодишни ягодинови [re: pipilota]  
АвторDelphinium (Нерегистриран)
Публикувано24.02.04 17:03



А откъде си купихте семената за тези ягоди? Има ли ги някъде по София?
Колкото до разсада за цветя, зависи до голяма степен от големината на семената. Петуниите изобщо не ги покривам с пръст, а колкото са по-големи семената, толкова по-дълбоко ги садя. Засега това е доста успешно.



Тема Re: Семена за едногодишни ягодинови [re: Delphinium]  
Автор Kitten (tiny little)
Публикувано24.02.04 20:06



Моите ги взех от станалата вече пословична оранжерия на 4ти км - просто ми е много близо и най - често там ходя
Едно пакетче семена (не съм го отваряла още да знам колко има вътре) струва 1,50лв... всъщност всичките им семена там бяха по толкова...



Тема Re:Ягодитенови [re: Kitten]  
Автор pipilota (:))
Публикувано25.02.04 19:13



Благодаря за съветите!
Семенцата ги купих лятото от Холандия, в последствие видях, че са на

. До тук добре, но се оказа, че не пише латинските наименования и упътването е на италиански. Така че незная кой сорт са ми ягодките, дали са влечащи или каскадни.
Голям зор видях докато разгадая, че Alpestris miscuglio е незабравка. Сега се мъча да намеря инфо за нещо което прилича на зеле, но май е цвете...



Тема Re:Ягодитенови [re: pipilota]  
Автор Kitten (tiny little)
Публикувано25.02.04 21:32



Дай насам името и упътването на италиански, все ще намерим някой да го преведе




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.