Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:18 28.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема помощ! моето растение lithops е болно!нови  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано19.01.04 12:57



здравейте,
не знам дали някой от вас е запознат с тези особени растения родом от Южна Африка. дано, защото си купих едно такова от чужбина (Италия) от една изложба-базар на местната ботаническа градина и си го донесох тук, където не знам дали някой се занимава с подобни екзотични създания. казаха ми, че се гледало почти по същия начин като кактус. не сме го пресаждали, в "оригиналната" почва си е (казаха, че няма нужда да бързаме с пресаждане преди да е станало чувствително по-голямо), поливаме го рядко като кактус и се стремим да го излагаме на колкото може повече слънчева светлина, доколкото е възможно в зимна България. пренасял съм го в самолет опаковано като за световно и нищо му нямаше, а вкъщи, където би трябвало средата да е по-благоприятна за него, преди месец едното му "пипало" се спихна и се превърна на каша, а днес видях, че и другото е започнало да посърва и да се спаружва.
някакви съвети може ли да дадете, или поне да ме насочите към някакъв център, градина, институт, сайт или нещо друго, къдто разбират от екзотични растения?

Work like you don't need the money, dance like nobody's watching


Тема Re: помощ! моето растение lithops е болно! [re: the_bomb]  
Автор kremince (гадже)
Публикувано19.01.04 13:37



здравей,

дано това да е растението, което имаш предвид. под даденото име намерих следния екземпляр:

[image][/image]

успех

ако руския ти е ок тук ще намериш богата информация:






Тема да!нови [re: kremince]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано19.01.04 15:10



точно това е, макар мойто още да не е цъфтяло (купих го през септември).

много благодаря за информацията, ще имам предвид написаното на сайтовете и ще се опитаме да го спасим

стискай палци!

Work like you don't need the money, dance like nobody's watching


Тема Re: да!нови [re: the_bomb]  
АвторPAGANEO (Нерегистриран)
Публикувано19.01.04 16:28



Съжалявам, ако ще те разочаровам, но..литопс със загнили и двата листа - на практика няма спасяване!
Но....има и нещо хубаво! Във всеки що-годе сносен цветарски магазин се продават холандски литопси на цена 2-4 лева за саксийка, а в нея може да има и до 3-4 различни вида! Така че - не съжалявай за първия!
Иначе - наистина лесно се отглеждат, ако не ги поливаш по-често от веднъж седмично...дори лятото...и желателно с мека вода!
Успех!



Тема Re: да!нови [re: PAGANEO]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано19.01.04 23:02



загнили са му два листа, по точно един и половина, защото вторият още не е отишъл, само е почнал). но има още два. надявам се тях да мога да спася.

а това, което казваш за цветарските магазини, е хубава новина! предполагам, не във всички го има. ако си от София, кажи къде си виждал/а, моля те. може да си купя още няколко независимо дали ще успея да спася това или не.

Work like you don't need the money, dance like nobody's watching


Тема Re: да!нови [re: the_bomb]  
АвторПoли (Нерегистриран)
Публикувано20.01.04 00:56



Тук беше един руснак-специалист по сукулентни и аз тогава го питах за "живите камъчета"-така им казват на литопсите...Питах го,защото въпреки всичките препоръки,които спазвах стриктно в България ми загиваха 3 подред "камъчета",а дъщеря ми иска ново...Жал ми е да погубвам растението и реших,че нещо не правя както трябва...
Та той тогава ми каза,че задължително трябва да знам вида литопс,защото грижите коренно се различавали при различните видове...Още не съм взела да проуча литопсите,но ако все пак се реша пак на подобна покупка,ще го направя предварително.



Тема Re: да!нови [re: the_bomb]  
Автор PAGANEO (непознат )
Публикувано20.01.04 15:00



Не, не съм от ваше село, но...предполагам в доста цветарски магазини има, щом във Варна си ги тупувам дори от бараки за цветя! А като направиш колекцийка от десетина различни вида , по възможност в един общ плитък съд - тогава ще усетиш истинската им екзотична красота.



Тема Re: да!нови [re: Пoли]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано24.01.04 10:40



а къде могат да се намерят подобни инструкции, засягащи отделните видове литопс?
съмнявам се някой сайт или ръководство по цветарство да влизат в такива детайли, пък и продавачите на цветето могат да не знаят към коя точно разновидност спада то - доколкото разбирам, критериите за определяне са сложни...

Work like you don't need the money, dance like nobody's watching


Тема Re: да!нови [re: PAGANEO]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано24.01.04 10:41



о да, непременно ще го направя!

Work like you don't need the money, dance like nobody's watching


Тема Re: да!нови [re: the_bomb]  
АвторSomeone (Нерегистриран)
Публикувано25.01.04 02:26



Ne moga da razbera kakav e problema, sled kato sedis pred monitor. Dostatacno e da hvarlis edin pogled prez google i ste vidis mnozestvo saitove specializirani samo za lithops. Eto niakoi:

www.lithop.supanet.com
www.lithops.de/
www.lithops.info/
www.lithops.tk/
www.geocities.com/RainForest/Canopy/6378/index2.html
www.mesembs.com/lithops/
www.lithops.net/lithop7.htm
bss.sfsu.edu/geog/bholzman/courses/ fall99projects/lithops.htm
cactuspro.com/arides/article0002.html
www.succulents.co.za/Growing_Mesembs/ lithops/lithops.html
www.coopext.colostate.edu/TRA/PLANTS/ demogardens/Lithops.html
www.hyperdictionary.com/dictionary/lithops
www.lithops.info/en/gallery/pictures.htm
www.teessidecacti.org/BCSS/CULTIVAT/lithcult.htm
www.plantzafrica.com/plantklm/lithopoptica.htm
helios.bto.ed.ac.uk/bto/desertecology/lithops.htm




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.