Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:11 03.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Лаишки въпрос - какво е това цвете?нови  
Автор Mamma (изперкала)
Публикувано01.09.03 10:24



Здравейте!
Много си обичам цветенцата, ама съм голям лаик в това отношение - даже не знам как се казват доста от тях.
Ще ми помогнете ли?
Вчера майка ми ми подари едно цвете, което аз отдавна харесвах, не знам нито как се казва, нито как се гледа.
При майка ми е започнало да загива (наложи се да го премести преди време и доста от листенцата му пожълтяха и окапаха, а и не е цъфтяло вече повече от година) и ми е мъчно - цветето е на повече от 10 години.
Баба ми го нарича восъче.

Ето как изглеждат листата му.



Ще ми дадете ли съвет как да го освежа?
Предварително ви благодаря!



Тема Прилича на тованови [re: Mamma]  
Авторushco (Нерегистриран)
Публикувано01.09.03 11:30







Тема Re: Лаишки въпрос - какво е това цвете?нови [re: Mamma]  
Автор dvemm (новак)
Публикувано01.09.03 12:31



Въпростното цвете цъфти в много красиви цветове, сякаш изпуска капка восък и за това го наричат Восъче, казва се Хоя (Hoya) това е латинското му име. Не е от капризните цветя и лесно се размножава от резници.
Повече:
http://www.corbina.ru/~galkao/asclep/Hoya.htm

Редактирано от dvemm на 01.09.03 12:33.



Тема Re: Лаишки въпрос - какво е това цвете?нови [re: dvemm]  
Автор Mamma (изперкала)
Публикувано01.09.03 13:09



Абсолютно! Да, това е! Благодаря ти! Много се надявам да успея да го посъживя това цветенце.



Тема Re: Лаишки въпрос - какво е това цвете?нови [re: Mamma]  
Автор rebekka (optimistic)
Публикувано01.09.03 14:48



...da , hoya e ....
i az ya obozavam...moyta raste kato luda....imam dva razxlichni vida v edna saksiya....i raste na lsita , no nikoga ne ezuftyral ..veche vtora godina ya imam....


predpolagam , che trybvahse sega da ya natorya...)tuk e ranna prolet...) ....ama ima tolkova grizi , che vse zabravym...


dano tazi godina zufne...moze bi sledvashtite dva meseza....





Ot kakvo se mudriyt sramuva, ot tova se ludiyt naduva.

Тема kakvo ste kazesh za tova?нови [re: rebekka]  
Автор rebekka (optimistic)
Публикувано01.09.03 14:56



....eh ako i moite mozeha da zufnat taka ...tazi godina....

mechtaya si

Ot kakvo se mudriyt sramuva, ot tova se ludiyt naduva.

Тема Re: kakvo ste kazesh za tova?нови [re: rebekka]  
Автор Mamma (изперкала)
Публикувано01.09.03 15:06



Тази, която взех вчера, цъфтеше така докато беше в стария апартамент на майка ми - беше невероятно красива. Опасваше цялата кухня - страшно дълги разклонения имаше.
Сега са останали само 3 и то най-дългото е около 1.5 и не е цъфтяла повече от година... а листенцата й жълтеят и капят



Тема na tvoe mystoнови [re: Mamma]  
Автор rebekka (optimistic)
Публикувано01.09.03 15:43



bih go slozila navun, na terasa..., na slunze...za izvestno vreme...
hoya obicha dosta svetlina....

ako listata sa nabruchkani ...moze da e ostavyno dulgo nepolivano ...a ako ima kafyvi petna...e prepolivano..( moeto e taka...ne moda da se sdurza da ne go poleya s drugite zvetya)
hoya ..ima mesesti lista i zadurza dosta voda...taka che ne e neobhodimo da se poliva mnogo chesto....

no svetlinata e mnogo vazna za zufteza....
susto i zelogdishnite grizi , [polivane i torene...( tor za indoor plants) ..az izpolzvam trive...( ti proveri kakvo ima pri reb na pazara...)

Ot kakvo se mudriyt sramuva, ot tova se ludiyt naduva.


Тема Re: kakvo ste kazesh za tova?нови [re: Mamma]  
Автор jane11 (чисто нов)
Публикувано01.09.03 20:30



Според мен това е Stephanotis, без претеции, че разбирам много. Имам такова от около 2 месеца и в Интернет е пълно с инфо за него - просто напиши името му в Google.
Основното, което научих е, че се нуждае от средно силна светлина, умерена влажност /между 40 и 80 процента/, трябва да му се осигури саксия с добър дренаж, за да бъде почвата му влажна, но не подгизнала и да се тори веднъж месечно с разтвор за цветя. Много е важно да пулверизираш листата редовно!
Моето цвете в момента е на южен балкон, без пряко слънце и вече цъфти втори път /да е живо и здраво/..... Още не съм го пресаждала от торфа, та незнам какво ще стане след това...
Успех с твоя Стефчо!


Редактирано от jane11 на 01.09.03 20:32.



Тема Re: kakvo ste kazesh za tova? [re: jane11]  
Автор Mamma (изперкала)
Публикувано01.09.03 20:46



Благодаря ти за отговора, но вече съм сигурна - не е Stephanotis. И ushco даде такова предположение и ми даде линк да го погледна (за което много благодаря), но не е... приличат си, защото са от едно семейство - подробно прегледах енциклопедията. На Stephanotis-а са малко по-различни цветовете, а аз моето цвете съм го виждала цъфнало - Hoya е със сигурност.
Ето го:



А ето и цветовете:


Благодаря ви на всички!
Утре ще снимам и другото ми растение на което не му знам името. Разгледах руския сайт с енциклопедията, уж прерових всички семейства, ама не го видях.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.