Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:38 14.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Цветарство и градинарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Балконски цветянови  
Автор Aлekcaндpa (непознат)
Публикувано26.02.03 12:16



Наближава пролет и се чудя какви цветенца да избера за терасата. Южна е и е доста топличко там.
Преместихме се в този апартамент през септември и тогава сложих едно съндъче със сакъзчета (тези влечащите мушката, май пеларгониум им беше името), но явно слънчето е доста силно, та им беше опърлило листенцата и не беше много красива гледката
Та се чудя сега какви цветя ще са подходящи за там, трябва да са топлолюбиви и да обичат пряко слънце. Може даже да си насадя някакви градински в сандъчета, че терасата без цветя е някак ......., аме не ми харесва така гола.

Моля ви, дайте идеи и споделете вашия опит



Тема Моя опитнови [re: Aлekcaндpa]  
Автор Flash_ (чака пролетта)
Публикувано26.02.03 12:50



е много скромен. Ама да си кажа. Значи, след неуспешен опит преди 3-4 години да си отгледам астри на балкона/порасна буйна растителност и ното едно не цъфна:-(/ чак миналото лято реших пак да пробвам. На южна тераса. Купих 2 пакетчета семенца - на латинки и на кълдъръмче. Станаха чудна красота докато юли месец не ги оставих без поливане 2 седмици. Кълдъръмчето оцеля защото беше на място където малкото дъжд който е имало го е поливало. То цъфтя дооо...края на октомври! Латинките обаче бяха на перваза на прозореца - няма дъжд - няма латинки!Изгоряха. А бяха с огромни цветове. Тази година ще си купя още съндъчета и поставки...че няма направени такива и ще пробвам и с други цветя.Имам предвид едни...ама не им знам имената! Иначе от миналогодишните успях да си събера семена и няма да купувам сега. Ааа от морската градина си събрах и малко семенца от петунии...едни такива със страхотни цветове, дано се "хванат"! Иначе мушкати и подобни никога не съм гледала....
Ама още е рано за тази дейност!



Тема Re: Балконски цветянови [re: Aлekcaндpa]  
Автор Nadin ()
Публикувано26.02.03 12:59



Сакъзчетата обичат шарена сянка, но виж мушкатото издържа на слънце. Мажеш да си сложиш петунии, те издържат на слънце стига да ги поливаш редовно, има и каскадни, които изглеждат много добре във висящи кошници, а също има и едни по-едри, които са много красиви. Аз миналото лято си бях засадила в съндъчета детелинки и анемоне от луковици и те нямаха проблеми със слънцето.
Ето тук

има интересни статии за цветята и техните изисквания.



Тема Re: Балконски цветянови [re: Nadin]  
Автор Aлekcaндpa (непознат)
Публикувано26.02.03 16:03



И аз много ги харесвам тези каскадните петунии, ама като знам колко са им чувствителни листенцата се чудя дали и тях няма да ги опърли слънцето. Май ще трябва да експериментирам това лято с различни цветя, а пък за другото вече ще знам какво цвете ще издържи на жегата.
Идеята на Flesh_ за каладръмчетата е много добра, те със сигурност ще са ОК.
Абе то е раничко още, ама аз искам на време да се подготвя да си спретна една цъфтяща градинка на тераската



Тема Re: Балконски цветянови [re: Aлekcaндpa]  
Автор Nadin ()
Публикувано26.02.03 17:39



А не е много рано, специално петуниите ако си купиш семена, се сеят от март май до колкото си спомням. Не се притеснявай за слънцето - моите петунии миналото лято им понасяше много добре, бяха от тези обикновените и от по-големите и цъфтяха непрекъснато.



Тема Re: Балконски цветянови [re: Nadin]  
АвторEli (Нерегистриран)
Публикувано27.02.03 16:13



По-рано гледах мушката на югозападен балкон т.е. адски пек, в големи саксии, обилно поливане сутрин и вечер, торене на 10 дена. Бяха много хубави. От 3 години отглеждам петунии на югозападен прозорец (така ми върви). Режимът е същия, вода и торене. Едроцветните хибридни петунии са красиви, но като духне вятър накъсва цветовете и те стават дрипави и грозни. Освен това по-дребноцветните цъфтят по-обилно и даже и да не са каскадни, пак образуват хубаво облаче. Допълнително качество е че вечер миришат много хубаво.
Пробвах да си сея семена, но семената които се продават не са качествени и или не поникват, или от тях израстват нещастни растения. От семената, които съм си събрала от моите петунии, на следващата година израстват също изродени растения. Не се запазват качествата на родителите. Затова най-добре е човек да си купи готов разсад, за да знае какво отглежда. Хубаво е да има 20-ина см между растенията, защото се разрастват доста. Това е моят опит с петуниите. Дано ви е от полза.



Тема Re: Балконски цветянови [re: Eli]  
Автор Nadin ()
Публикувано27.02.03 16:23



Верно е това за едрите - и аз го забелязах, защото при нас духа доста често и малко се по накъсаха, ама пък бързо пуснаха нови пъпки. А за семената аз си ги купих и двата вида от Метро и поникнаха много красиви, важното е да не се покриват семената, а да се ръсят от горе. Сега съм събрала от миналогодишните и ще видя какво ще стане, а някой ми каза, че големите и каскадните не пониквали на втората година от събраните семена, а можели да се размножат от резници, но не съм го пробвала и не знам до колко е вярно. Аз моите така обилно ги бях насяла в едно съндъче,че после 3 пъти ги разреждах



Тема Re: Балконски цветянови [re: Aлekcaндpa]  
Автор saksia (непознат )
Публикувано27.02.03 19:44



Защо не пробваш с копривки. Те обичат сльнце. пьк и са много лесни за
гледане. Имат и друго предимство, многогодишни са.



Тема Re: Балконски цветянови [re: Aлekcaндpa]  
АвторNataly (Нерегистриран)
Публикувано02.03.03 14:29



От едно старо списание намерих статия за балконските цветя. Ето и част от нея : Антиринум, кученце (antirrhinum) багра: бяла, жълта, розова, червена, оранжева и техните нюанси Приложение: за градини, алпинеуми, балкони и висящи саксии. Засаждат се в лехи, съндъчета или висящи саксии самостоятелно или в композиции. Цъфтеж:юни-октомври Почва: добре дренирана, песъчлива, богата, с примеси от глина или борова кора за влагозадържане Торене:всяка седмица с комплексен тор Светлина: обилна, пряко слънце Поливане: обилно през горещите дни Биденс (Bidens ferufolia)Цвета му е жълт, използва се за ярко осветени балкони и градини. Цъфти от ранна пролет да късна есен. Нужна му е висока дневна температура и обилна пряка слънчева светлина. Поливането трябва да е обилно, особено през горещите летни дни. Лобелиа (Lobelia erinus) Цвета й е син в различни нюанси и бял. Цъфти от май до октомври , при добро торене и обилна светлина. При торенето трябва да се внимава с младите растения, които са чувствителни към повече азот. Не трябва да се оставя да изсъхне между поливанията.



Тема Re: Балконски цветянови [re: Nataly]  
Автор Girla (rusokoska)
Публикувано05.03.03 13:32



Аз си купих семенца на флокс от Метро и вчера ги засадих заедно с петунии и калдаръмчета. Прочитох в едно списание как се прави и следвах "техниката". Дано стане нещо. Стискайте палци.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.