Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:20 28.09.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема проблем със златни рибки...нови  
Автор BoeHeH (непознат )
Публикувано12.02.09 01:30



Здравейте,
от коледа на сам си имаме златни рибки, като подарък от дядо коледа :(.... две ги уморихме, но децата им дадоха имена и сега се старая да не плачат и разстройват и за това съм им купил нови без да се усетят... проблемите ми са два: 1. за нула време размътват водата в аквариума... аквариума съм го стартирал по всички препоръки, които съм намерил в нета... една седмица работи без рибите вътре, като съм му сипвал и нитрифициращи бактерии на Сера и тор за растенията пак на Сера и т.н. и т.н. въобще взех всички мерки за да им осигуря свястна среда за живот... скоро ме посъветваха да сменя грунда, че този не ставал за растения - много бил едър :(... и това ще направя тези дни... дано водата им се избистри, че така си е жива мъка да ги гледам... ако правилно съм се справил с руския език, то за всичката мътилка е виновен вътрешния ми филтър, който за съжаление е китайски :(... според "братушките" този модел филтър просто като с чук размазва мърсотията, но определено не я филтрира :(... ще му правя подобрения, както са описали и дано успея да осигуря бистра вода на рибетата... но не това ми е мъката :(
2. рибетата почнаха да ми се струват болнички... главите им видимо се зачервиха и на места по тялото им люспите им са като отлепени... станаха много блестящи и мога да ги преброя една по една... включително и хрилете на едната станаха такива - много блестящи... просто съм притеснен да не са болни нещо... моля който има някаква идея това дали е болест и ако е, какво е лечението им, да помогне, че да не умрат... Блум и Флора ако умрат пак, ще травмират много дъщерите ми и имам нужда от спешен съвет... дори и да ми кажете къде мога да намеря свестен ветиринарен доктор, който да ми помогне пак ще съм благодарен... честно казано, не вярвах, че друга животинка ще оцелее в ръцете им, та за това се спрях на рибките, но явно съм бъркал сериозно :(... иначе рибетата са си много жизнени и пъргави... ядат си нормално, а и няколкото неонки който съжителстват с тях са си съвсем във форма... просто нямам идея дали не ме лови параноята и не се притеснявам излишно... понеже четох, че габаритите на аквариума имат значение, то той е около 25 литра и има доста растения (егерия, явайски мъх, паричка и няколко други, които нямам идея как се казват :() като пусна лампата видимо оделят мехурчета, а и аз освен вътрешния филтър съм сложил и едиа помпичка за въздух с доста голям дебит... не вярвам да не им стига кислород, единствено мътилката им е голяма, но ако трябва ще ги преместя в друг аквариум (имам на разположение точно същия като техния) и ще почна всичко от начало... ми това е което се сещам да ви опиша... ако някой има опит със златните рибета да помогне, ще съм му благодарен :)...



Тема Re: проблем със златни рибки...нови [re: BoeHeH]  
Автор vas81 (непознат )
Публикувано13.02.09 12:34



Здравейте, от доста време се занимавам рибки и бих могъл да ви дам няколко савета. Като за начало мога да ви успокоя до някаде за зл. рибки според мен не са болни някои от тях стават с лъскави люспи, другия фактор които ме навежда на тази мисъл е факта че нионките са живи и здрави, тъй като неона е доста чувствителна рибка и много бързо прехваща болести.Ще ви дам и няколко съвета за грунда, хубаво е да бъде по едър, а само растенията да се засадят с по ситен но не и пясък, тъй като мръсотията минава между каманите и едрата риба неможе да я вдигне и да размъти водата.Потопяемите филтри са добри без значение какво производство са, но е хубаво гъбичката която е вътре да е по фина, също ака намалете дебита на кислорода които пускате от допълнителния компресор тъй като той допълнителна завърта водата в аквариума и вдига мрасотията.При смна на водата е хубаво да слагате по една капка на литър метеленово синьо за профилактика или контра ихтио по една капка на десет литра.
Надявам се да ви помогна.



Тема Re: проблем със златни рибки... [re: vas81]  
Автор BoeHeH (непознат )
Публикувано13.02.09 19:23



благодаря за съветите... намалих дебита на помпичката за въздух и малко модифицирах филтъра... положението се подобри видимо

... вчера ходих до Гниляне и съм си купил кварцов пясък за грунд (3 и 6мм) и днес или утре ще ги преместя в друг аквариум за да оправя този... единствено исках да те питам за профилактиката, която ми препоръчваш с метеленово синьо или контра ихтио... метиленово синьо съм купил отдавна, но не посмях да го използвам в този аквариум, където са сега, понеже четох, че "разрушава нитратния цикъл", а аз нали за да изградя въпросния азотен цикъл държах аквариума включен почти 10 дни без да съм пуснал рибките в него... няма ли да избия нитрифициращите бактерии ако го използвам ... ако правилно съм разчел идеята за азтония цикъл, то тя е нитрифициращите бактерии да преработят отделения от гниещата храна и изпражненията на рибките Амоняк и да го превърнат в по-малко отровните за рибките Нитрати, които пък да бъдат преработени от растенията в аквариума... та в този ред на мисли, не зная коя точно брънка в тази верига ще разруша, за това не посмях да го използвам въпреки, че го имам закупено ...



Тема Гледай ги колкото може по-опростено....нови [re: BoeHeH]  
Автор AЛEK (член)
Публикувано14.03.09 09:23



Преди години имах аквариум 500л. в който отглеждах около 40 златни рибки. Нямах нито една повтаряща се като вид.....(златните рибки общо са около 200 вида)..... За 7 години нито една рибка не ми умря.... това са най-издръжливите риби.....температурата в аквариума е падала до 15 градуса и се е покачвала до 29 градуса.... всички риби си бяха живи и здрави.... не съм ползвал никакви торове за растения и никакви химии... дъното ми беше от едри гладки камъни....имах си хубави растения....аквариума ми беше до прозореца и бях пробил дупка във водосточната тръба на блока.....като смянях водата, само засмуквах с маркуча и го вкарвах във водосточната тръба.... с маркуча обирах всички лайна и други мизерии от дъното....когато нивото на водата паднеше под средата, спирах източването и премествах маркуча на чешмата.....допълвах директно с хладка чешмяна вода .... през цялото време на смяна на водата рибите си стояха в аквариума..... Сменях водата по този начин веднъж месечно и аквариумът ми изглеждаше кристално чист....рабира се, имах си филтър-помпа.... предното стъкло го почиствах с грапавата страна на гъба за миене на съдове (разбира се, чисто нова гъба, за да няма по нея препарат).....
Накрая подарих аквариума на моя племенник, който веднага изслуша всички съвети от зоомагазини, изчете всички форуми за акваристика.... започнаха се едни добавки във водата, едни простотии, и т.н....рибите измряха една по една....



Тема Re: Гледай ги колкото може по-опростено....нови [re: AЛEK]  
Автор koзaтa (блееща)
Публикувано15.03.09 20:20



Интересно мислех че златната рибка е само един единсвен вид. но явно съм се бъркала!



Тема Re: проблем със златни рибки...нови [re: BoeHeH]  
Автор koзaтa (блееща)
Публикувано15.03.09 20:21



аз бих купила едно чувелче гупи за 10 лв. и с това бих започнала.



Тема Много разновидности са...нови [re: koзaтa]  
Автор AЛEK (член)
Публикувано16.03.09 11:26



Името на златните рибки е Carassius auratus. Първите писмени данни за разделно отглеждане на златни рибки датират от 12-ти век, по време на династията Сонг в Китай. Два века по-късно, подобно на много други изобретения, плуващите украшения са пренесени в Япония. Познати са около 300 разновидности, различаващи се по форма и големина на плавниците, цветова гама, форма на тялото и различни израстъци по главата,....и т.н...
Златните рибки са изключително лакоми и поради това трябва да ги храните само 1 път на ден. Храната трябва да се дозира така, че да успеят да я изядат за 2 минути....ако остане след 2 минути, значи сте дали повече храна отколкото е необходимо.... Това всъщност не е проблем за самите рибки, но се цапа водата.....Аквариумът се избира, като се спазва приблизително следната пропорция: на една риба са нужни около 10 л вода, т.е. в 50 литров аквариум е препоръчително да се гледат най-много 5-7 златни рибки... Аз имах 500 литров аквариум в който отглеждах 40 огромни златни рибки, 4 огромни скаларии и 2-3 сомчета.....





Тема Видове и породинови [re: koзaтa]  
Автор Zeus ((faber))
Публикувано16.03.09 20:10



Моля правете разлика между видове и породи. Златната рибка наистина е само 1 вид. Carassius auratus, както вече са посочили по-горе. От там вече всичко останало са породи, или което е същото - раси.



Тема ОКнови [re: Zeus]  
Автор AЛEK (член)
Публикувано17.03.09 06:54



Добре де, съгласен съм - породи, раси, разновидности.... важното е да се разбира основната идея...:)))
Между другото, когато гледах рибки, един приятел беше уловил в Дунава няколко риби - карас, шаран, и др... Взех караса, защото беше най-дребната рибка и го пуснах при принцесите (нали са от един вид)....живя си съвсем нормално с тях около 1 месец... един ден имах гости и купих от магазина няколко караса за пържене....и заедно с тях изпържих и този от аквариума......
За времето в което живееше в аквариума ми направи впечатление, че е адски мръсна риба... току-що сменена вода я цапаше за нула време...





Тема Re: Гледай ги колкото може по-опростено....нови [re: AЛEK]  
Автор vv_victory (непознат )
Публикувано25.10.09 15:39



напълно съм съгласен с теб !!!




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.