Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:00 02.06.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Тема съвместимост на рибите  
Авторнeпoзнaтa (Нерегистриран)
Публикувано03.02.05 21:45



Отскоро съм акваристка и изчетох няколко книги за рибките,но никъде не се споменава,кои видове са съвместими помежду си за отглеждане в аквариум и кои враждуват помежду си.По тази причина населих аквариума с неонки,хелери,барбус-тетразона,гупи и серпи и сомче,но ми се струва,че някой видове не са много щастливи заедно.Някой може ли да ми каже нещо по въпроса или да ми препоръча откъде дапрочета.Ще съм много благодарна.



Тема Re: съвместимост на рибитенови [re: нeпoзнaтa]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано03.02.05 23:34



твоята комбинация е добра и за момента май не трябва да имаш проблеми
не се съчетават:
агресивни с мирни
бавно подвижни с бързо подвижни риби
и т н....

виж сайта в подписа ми има и още Ники ще ти каже

пазбираш характера и повдението на рибите си и на бъдещите които искаш да взмеш и готово
ако не си пасват не ги взимаш
но чети повече за най-различни видове риби и тяхното поведение териториално и т н.....

бълбук



Тема Re: съвместимост на рибитенови [re: нeпoзнaтa]  
Автор NikyМодератор (AquariaBG)
Публикувано04.02.05 17:03



Браво. Един човек който първо е прочел, пък после пита.

Значи в твоята комбинация може да имаш проблеми единствено с барбусите.
По принцип барбусите са гадове, някои даже вадят очите на другите рибки (не винаги разбира се).

Първо гледаш условията на отглеждане, после характера.
Има МНОГО изключения. Например имах лабео дето тормозеше всички наред.
В момента имам две от същия вид - нямам никакъв проблем. Хора (риби) разни .

Не казваш и колко е голям аквариума. Малък аквариум с много риби си е предпоставка за проблеми.



Тема Re: съвместимост на рибитенови [re: Niky]  
Авторнeпoзнaтa (Нерегистриран)
Публикувано04.02.05 20:57



Аквариума ми е 40литра.В него съм сложила 4 серпи,1 барбус-тетразона,1 барбус-титея,2 хелера,2 неона и 2 гупи и 2 малки сомчета.Много ли са ми рибите?Имам и продължение на проблема-някой който не мога да засека се опитва да гризне опашките на другите риби.Засега пострадаха гупите-мъжката слабо,а женската съм я отделила.Преди време около 2месеца бях установила,че едното сомче е гризнато по опашката,след това нищо и допреди няколко дни пострадаха гупите.Някакви предположения по въпроса?
Благодаря за съветите.



Тема Re: съвместимост на рибитенови [re: нeпoзнaтa]  
Автор discus (минаващ)
Публикувано04.02.05 23:56



барбусите гризкат опашките,а 40 литра за сега са добре за тези рибки но ако мислиш да слагаш още няма да е добра идея



Тема Re: съвместимост на рибитенови [re: нeпoзнaтa]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано05.02.05 01:56



барбуса



Тема Re: съвместимост на рибитенови [re: zoomaniak]  
Авторнeпoзнaтa (Нерегистриран)
Публикувано05.02.05 19:51



Благодаря за съветите,но имам проблем с нахапаната женска гупа.Преди 3 дни почерня й опашката и неможеше да я движи.Отделих я от другите и взех да и слагам мастилено синьо.Тогава ме посъветваха да я изхвърля за да не мъчи, но на мене ми беше жал. Сега живна малко и за първи път взе да се храни, но опашката й е все още тъмна. Има ли шанс да я спася и с какво друго да я лекувам. Ще се радвам много ако споделите опита от спасяване на някоя риба.



Тема Re: съвместимост на рибитенови [re: нeпoзнaтa]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано05.02.05 21:12



принципно риба се лекува отделно от другите
щото ако е с другите има многоооо големи рискове за тях и расетнията

щом яде добре
ако даде фира ще си вземеш нужните бележки и ще си по внимателна
свиквай със загубата ана риби докато стане от тебе акваристка
развивай мисленето си



Тема Re: съвместимост на рибитенови [re: zoomaniak]  
АвторHEПO3HATA (Нерегистриран)
Публикувано06.02.05 00:33



Какво значи да съм по-внимателна?Рибите си бяха добре 2 месеца и изведнъж някой нападна гупите.Сега 3 дни ги гледам внимателно и всички си плуват кротко,никой не показва агресия дори и към мъжката гупа.Как да позная кой е агресора?А за болната гупа упорито и слагам мастилено синьо,но незнам дали това е достатъчно.Няма ли някъде информация за лекарствата ,които се използват при рибите?Благодаря за съветите.



Тема Re: съвместимост на рибитенови [re: HEПO3HATA]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано06.02.05 08:23



спри с това лекарство
смени малко от водата с престояла
намери в зоомагазина едно друго трипафлавин на прах или на течност
капни докато цвета на водата не се промени и веднага спираш
ако не намериш трипафлавин отиваш в аптеката и търсиш друго
тетрациклин
то също става то е на капсули - разтваряш касулата и изсипваш една капсула във водата и тва е
но където лекуваш рибата колко литра аквариум ти е
ако е прекалено малак сложи половинаат прах който се съдържа в капсулата на лекарството
и опитай се да се научиш да отглеждаш правилно рибите си а не да ги лекуваш правилно



Тема Re: съвместимост на рибитенови [re: zoomaniak]  
Авторнeпoзнaтa (Нерегистриран)
Публикувано06.02.05 19:28



Благодаря за съветите,възнамерявам да ги изпълня. Рибата продължава да похапва,но още и е тъмна опашката. А как да гледам правилно рибките,като има противоречива информация за това.На едно място ми казват,че трябвало да им свети цяла нощ ,а на друго,че и те спели на тъмно.Кое е вярно?По колко пъти да ги храня на ден? Все ми се струват гладни и като ме видят си искат храна.За барбуса -пише в една книга,че трябвало всеки ден да му сменям част от водата,вярно ли е?Много ли питамИскам да се науча.Благодаря за вниманието.



Тема Re: съвместимост на рибитенови [re: нeпoзнaтa]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано06.02.05 19:59



съвети да искаш от нас - това е най-лесното
тъмната опашка не ти е проблем рибата да е жива и здрава :)
ще задаваш точни въпроси и ще ти се отговаря така ще гледаш
ще четеш и ще обсъждаш четеното
ще практикуваш и ще говориш след това кое акк става и защо така требе да стане
задай си въпроса рибата как живее в природата там слънцето не свети 24 часа :)
следователно си отговаряш така:
осветлението на аквариума ми трябва да свети от 7-9 сутринта до 22-23-00 вечерта може и по рано и тва е :)
рибата принципно не спи :) като нас хората
не си затварят очите щото май немат клепачи :)
просто си почиват нощно време един вид

млади риби ненавършили 1 година се хранят 2-3 пъти с разнообразна суха и жива храна а след 1вата година можеш и 1 път на ден тва е :)

не се лъж по това че щом се приближиш към тях и те идват в ъгъла споко малко си падат мошенници и за това те бъзикат :))
щом си ги нахарнила нема проблеми нека си идват в ъгъла да не ти пука :)

това дето си чела не е вярно
не моежеш за всяка риба поединично да променяш аквмариумните условия сещаш ли се
ако така ставаше всеки ден щеше да си нон стоп пред него
има общи условия за почти всички риби ако са подбрани добре като видове и претенции

така че това не е вярно

не не питаш много даже е малко :)))

реди ги въпросите така:
1
2
3 :)

важно е да искаш да се научиш ей тва да се чува
поздрави

бълбук

-.-




Тема Re: съвместимост на рибитенови [re: zoomaniak]  
Авторнeпoзнaтa (Нерегистриран)
Публикувано06.02.05 22:30



Страхотно ти благодаря за съветите.Ако не си се уморил да отговаряш,ще продължа:1.Вярно ли е ,че гупите били нетрайни рибки,т.е.че не били издръжливи и лесно умирали?Това ми го каза приятел,а аз май засега ги харесвам най-много.2 А също ,че не се разбирали с барбуса-тетразона,като вид.
3Какви растения харесват най-много ?4По принцип всички ли са миролюбиви като вид или има и сред тях агресивни?5Колко най-дълго живеят.Благодаря!



Тема Re: съвместимост на рибитенови [re: нeпoзнaтa]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано06.02.05 22:49



1 нема такъв термин нетрайни риби :)
2 нема риби които лесно да умират
3 няма и риби които да се водят неиздръжливи :)

на твоят приятел му сипи сол в аквариума ахахахаха за наказание :)))

виж за барбуса е възможно да не се разбират но това ще решът твоите очи виждаш ли го да парви магарии на гупите ти връщай го в реката. тоест в зоомагазина и за него вземи некви гупи :))

съвместимостта между рибите зависи от много фактори - достаааа фактори и т н :) така че нема закономерност в това твърдение

гупите харесват всякакви растения :)
гупите са миролюбиви риби всички видове - гонят се само мъжките помежду си но заради гаджетата около тях тоест женските :) да има повече женски и 2-3 мъжки

макар че лично аз харесвам само мъжките които са по големите красавци бих те посъветвал да гледаш само мъжки тоест да си ги колекционираш по цветове и форма и вид и т н

живеят около 1,5-3години в зависимост от куп фактори :)

давай още въпроси




Тема Re: съвместимост на рибитенови [re: нeпoзнaтa]  
Автор NikyМодератор (AquariaBG)
Публикувано07.02.05 10:08



Много ми е интересно, къде го чете това. В някоя книга от началото на миналия век?!!

В тия книги, дето ги чете, не пишеше ли, че барбусите са стадни риби?!!!
А ти по колко имаш от тях?!!!



Тема Re: съвместимост на рибитенови [re: zoomaniak]  
Авторнeпoзнaтa (Нерегистриран)
Публикувано07.02.05 21:00



Благодаря за съветите зооманиак,имаш чувство за хумор.А сега по същество :
Вярно ли е ,че женските гупи,раждат често,ако е по два -три пъти в годината добре,но ако е по често ще се хвана за главата.
Кажи ми нещо за серпите ,за тях не пише нищо в тези книги дето ги чета.Агресивни ли са като вид,с кого се разбират?На всички риби в аквариума им давам една и съща храна-Тетра мин,дали е полезна за всички видове?
Ти какви риби гледаш и защо?
Тази мойта гупичка живна и се чувства по добре и аз също.Тази вечер ще и слагам антибиотика.Благодаря за вниманието.



Тема Re: съвместимост на рибитенови [re: нeпoзнaтa]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано07.02.05 21:15



имам и други чувства :РРР :)

еми всички живородки раждат често защото мъжкият когато оплоди женската то е еднократно но тя след това може да роди до 3 пъти май беше ако не и повече без да има нужда от мъжки :)))

раждането е относително при живородките в което семейство спада и гупите. тоест какво искам да ти кажа. има мъжки има раждане. няма мъжки няма раждане :)

но може да оставиш малките рибки да се родят и да не ти пука да си останат в акавриума и който оцелее оцелее като в природата стига да не ти е жалостиво сърцето :) през време на отглеждането на новородените в общият аквариум им даваш прахообразна чернодробна храна но в умерени количества да не преебеш водата или прехраниш рибите и т н :)

варианти на действие много :) аз лично не отделям живородките който оцелее оцелее :) това е природата

еми серпите спадат към харацинидите тоест едно обширно семейство - ако не бъркам. те а мирни стадни риби - хранят се като всички други. интересни са на цвят аз съм гледал едно време едно стадо от 34 бройки - убийство ти казвам като гледка :))

кликни на линка дет пише гупи :)!







прочети и горния линк

за сега неам за серпите нищо друго но те са супер готини рибки мирни и без проблемни

относно храненето вземи си и чернодробна и от време на време тубифекс да не е еднотипно и еднообразно храненето




Тема Серпаснови [re: нeпoзнaтa]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано07.02.05 21:20



Hyphessobrycon serpae Durbin, 1908.
Серпас.

Разпространени са в басейна на р.Амазонка.
Дължина до 4,5 см. D 2/7-8/1, А 3/23-25/1, ll 29-35.
Тялото е умерено високо, сплескано отстрани.
Гърба е маслено-сив, страните са сиво--зелени до червено-кафяво, корема е сребристо-бял. Зад хрилното капаче има черно петно. "D" е с черно петно, оранжева основа и бял край. "А" е с тъмен кант, безцветен.
При самеца "D" е удължен, самката е с по-висок гръб.
Рибите се придържат към средните и долни слоеве на водата.
Храна: жива, заместители.



аз неам риби от достааа време - ама мозък иам :) въпрос на време и пари е да се здобия с нов аквариум :) на времето гледах много риби сега помагам на хора като тебе до колкото мога и ми позволяват силите

дано се оправи гупичката да си щастлива

а инфото идва от сайта на Модератора на този форум чак сега видях че е така ама от старата му версия или нещо такова :)))) да спомена да не стане гаф :Р


Редактирано от zoomaniak на 07.02.05 21:23.



Тема Re: Серпаснови [re: zoomaniak]  
Авторнeпoзнaтa (Нерегистриран)
Публикувано07.02.05 22:57



Благодаря за линковете и картинките. Чета си ги и им се радвам.Моите серпи са доста по невзрачни от показаните ,но щом съм ги приютила стават.Надвечер ходих до два зоомагазина в Красно село,но са доста бедни,казаха,че непродават живи растения и лекарства.Имаш ли впредвид някой добър магазин за рибки? Откъде зооманиаците се сдобиват с рибки и други принадлежности?А правят ли се изложби на декоративни рибки някъде?
Имам още въпроси,но хайде да не е наведнъж.Благодаря ти за вниманието.



Тема Re: Серпаснови [re: нeпoзнaтa]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано07.02.05 23:13





това мога да ти предложа за сега
дано такава изложба в БГ стане традиция
иначе други не се правят освен тая неа акваристика в БГ освен в линка да се еразвила до степен на изложби и т н :)
разгледай и се накефи
това са друг сорт риби ноооо си ме кефят мене

а отнсно зоомагазините аз щото съм си от Перник и малко съм зле по софия с ориентирните точки :)

та виж на Витошка или Солунска ама май там са скъпи рибите - в красно село само за кучета и котки храни продават :(

има един пазар за риби в кв. Подуене всяка събота ясно ли ти е как се стига до там от централна гара с 213 май беше или 315 :) та тав от пиле млеко само дето нема + риби техники и т н.

всеки истински акваристи си пазарува от там всичко на 100%
намери начин да стигенш до там :)

давай въпросите си :)




Тема Re: Серпаснови [re: zoomaniak]  
Авторнeпoзнaтa (Нерегистриран)
Публикувано07.02.05 23:51



Страхотни са рибките,направо се замаях от красота.Сега ще те питам за водата-по колко пъти в месеца да я сменям?Какво значи водата да позеленее или да потъмнее?Трябва ли да аерирам непрекъснато двадесет и четири часа в денонощието.Опасно ли е ако рибката ми глътне въздух?Казаха ми ,че било.
Гупичката си щъка насам натам,но още си криви опашката.Може би все пак ще оживее,ако след това не я гризнат отново.Благодаря ти за информацията.



Тема бълбук :)нови [re: нeпoзнaтa]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано08.02.05 00:06



ей тоя разговор нашия се утепали да го четът хората :) полезни сме демек :)

водата се сменява редовно всяка седмица амя а ми кажи колко ти беше литров аквариума и ще ти кажа колко да сменяваш

водата да позеленее значи или да ти емного близко аквариума до прозореца демек слънчевата светлина го парви да зеленее или да те е много мръсен и потъмнява тогава за броени дни ил инещо друго

това са фактори говорещи за кофти грижи или незнаещи акваристи :)

да трябва да е 24 защо оаерирането е процес който замества течението в потока. тоест така влиза кислорода с който рибите дишат и т н това е закон :) 24 часа и тва е

не е опасно неа да даде фира :) чувал съм да влизат най ситните мехурчета въздух в хрилете на рибите но не съм го виждал и на дали това трябва да те притенява въобще го забрави

споделяй всичко което ти казват разни хорица да им се карам :) или им сложи сол в аквариума :)

важно е да е жива аз 3 години гледах скалар само с едно кото така си беше дефектен купен и си беше жив и здрав та ти не си сега за една крива опашка :)

ако даде фирма друг път ще внимаваш - акваристиката е борба :)




Тема Re: бълбук :)нови [re: zoomaniak]  
Авторнeпoзнaтa (Нерегистриран)
Публикувано08.02.05 11:37



Тоя нашия разговор го четат хората ,защото даваш умни съвети.А за моя аквариум да ти кажа водата е чиста като сълза,но те питах за нея за да знам.
Аквариума ми е 40литра,колко пъти да сменям водата и как?За мойте рибки твърда или мека вода им трябва?А как да я проверявам?Трябва ли да си купувам някакви специални екстри за нея-прахчета за премахване на тежки метали и други такива?
А мойта гупичка хапва по малко,но е още слабичка и са и изпъкнали очичките.Дали опашката й -леко нагризканата ще се възстанови напълно?
Ще съм щастлива,ако се оправи напълно.Благодаряти за вниманието.



Тема Re: бълбук :)нови [re: нeпoзнaтa]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано08.02.05 12:23



дали са умни не знам
ама тука има и по умни от мене ама си трайкат - после на мен казват да чета а да спра да те съветвам :)
това не ми се прави та да си дойдем на думата :)
-
за водата се радвам това да се чува
40 литров аквариум е добре за начало :)
аз бих сменявал всяка неделя примерно или поне на 7-10 дни по 15литра вода намираш некаква кофа но чиста кофа!!!! да не я използвате за глупости и т н да е около тези литри - взимаш маркуч дърпаш вода горе долу в този литраж да е 10-15л - по времето на източването събираш с маркуча акито на рибките и т н.

после доливаш престояла вода ако имаш такава - а тя се прави доста добре като просто пълниш з по 5литра от онези за минерална вода и да престои 1-2 дни и си готова

аз лично никога не правях така - но това е стандартна процедура и за това тесъветвам. аз направо от чешмата с маркуча но аквариума ми беше 250литров и е по д руг пиниза при такива литражи :)

твоите рибки не са капризни. ако сменяваш водата често тя ще е в нормите и няма да гледаш точно ква е твърда ли е мека ли е + ако почистваш акито на рибите при сменяването с 1 куршума 2 заека опс риби :))))

не трябва да си купуваш нищо такова ти не си достигнала още нивото на такъв тип акваристи + нямаш такива риби които да са от сорта "капризни" или "деликатни" а и аквариума ти е прекалено малак за да го третираш за такива неща. щото тези препарати са правени за по 100л аквариуми и не става - тоест става но ти нямаш нужните знания за да прецениш колко да сложиш - опит нямаш още

а и ако спазавш правилото редовна смяна + почистване на акитата всичко ще е наред.

за гупата ти казвам отново всичко е в ръцете на водните богове - ти правиш квото можеш :)

беше ми приятно
давай нови теми за разговори че тука и без това никой не говори освен нас :)))




Тема Re: бълбук :)нови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано08.02.05 12:32



ако сменяваш водата често тя ще е в нормите и няма да гледаш точно ква е твърда ли е мека ли е

В кои точно норми ще е? Как знаеш каква ще е твърдостта на водата след смяна, като нито знаеш каква вода доливаш, нито пък каква е била преди това в аквариума? Как така си наясно с нормите, като не си наясно от какво имат нужда конкретните риби, в какви условия живеят в естествената си среда?
По твоите съвети рибите ще живуркат в едни неподходящи условия - ще са в постоянен стрес, ще боледуват често и ще умират рано. Но нищо, нали не сме от тия акваристи, на които им пука от такива неща - ще си купим други рибки. Много весело!
Вместо да дезинформираш момичето, по-добре си трай - така тя ще се принуди да не разчита на някой друг да прочете и да ОСМИСЛИ информацията вместо нея, а после да и я предостави смляна и повърната наготово, ами ще вземе да се поинтересува, пък току виж излязъл акварист от нея. Причиняваш повече вреда, отколкото полза.



Тема Re: бълбук :)нови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано08.02.05 12:44



пак се захваща вечният спор в този форум :)))))
смех
значи по твоите думи
тя трябва да напарви следното:
да си накупи всички възможни тестове на разни там фирми които вие ще и препоръчате да кажем около 30лв може и по-малко
и да се скъса да тества водата при условие че питейната вода си има норми които се знаят и които СА НОРМАЛНИ за нейните риби
на 40л вода като смениш 15л вода престояла ще стане ЛОШО това ли ми намекваш.
ти нали разбра какви риби има тя
че нейните риби а и 99% от останалите има едни общи норми. тя е начинаеща още не е скочила на нивото за което и намекваш ти.
знаеш прекрасно за какво говоря - и това че много хора гледат риби при всякакви условия и рибите са им живи и здрави и тези хора даже не знаят кво е пеха на водата

добре пак ти повтарям дай и твоите съвети нека още хора и дадът съвети тя ще си прецени има база за сравнение и т н
може да мисли
чакам да чуя как ще я посъветваш
нали разбра кви книги чете
нали разбра как я съветват приятели и кой кво и говори извън интернет :))))
вместо да пишеш на мен пиши на нея тя ще си прецени :))))
знаеш на каква аквариситка съм почитател - не съм против даването на знания от твое ниво но те се приемат и асимилират след достааааа време и бачкане на моето ниво

леко по леко ще дойде и до това за което ти и намекваш

хайде давай съвети не се бъзикай с мене :)




Тема Re: бълбук :)нови [re: zoomaniak]  
Авторнeпoзнaтa (Нерегистриран)
Публикувано08.02.05 14:19



Стига момчета,не се карайте.Искам да Ви кажа ,че информацията по въпроса ,извън форума е ограничена и макар да си купих няколко книги и брошури по въпроса,всичко е дадено много общо.А да не говорим за това,че разни приятели дават противоречиви сведения за нещата.Аз си имам рибки от 2 месеца,а една работа не може да стане без знания,според мен ,Причината да влеза в този форум е тази,че искам да знам и да се науча,а не да направя груби грешки от незнание и това да понесат рибките ми.А си мисля,че и това е целта на форума,за показва на хората пътя и да ги учи на нещо.Иначе защо го има?Благодаря на всички за вниманието.



Тема Re: бълбук :)нови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано08.02.05 14:20



...че нейните риби а и 99% от останалите има едни общи норми...
Това чисто и просто не е вярно.

...на 40л вода като смениш 15л вода престояла ще стане ЛОШО това ли ми намекваш...
Нищо подобно не намеквам, а направо казвам, че това не е достатъчно, за да са здрави рибите и да се чувстват добре.

...и това че много хора гледат риби при всякакви условия и рибите са им живи и здрави и тези хора даже не знаят кво е пеха на водата...
Такива риби могат да живуркат, но в никой случай не са здрави - точно това са хората, които после питат "а сега как да си лекувам рибите от гниещи плавници/подути кореми/петна по тялото".



...да си накупи всички възможни тестове на разни там фирми които вие ще и препоръчате да кажем около 30лв може и по-малко
и да се скъса да тества водата при условие че питейната вода си има норми които се знаят и които СА НОРМАЛНИ за нейните риби...

Нищо подобно. Далеч си от истината. Това, което трябва да направи, е да прочете достатъчно, за да разбере какво става в аквариума поне в най-общи линии (да си изясни какво е кръговрат на веществата, азотен цикъл, какво е нужно, за да се формира последния, какви са тия нитрифициращи бактерии, къде живеят и с какво се хранят, защо са необходими, какви са значенията на най-основните параметри на водата - температура, pH, обща твърдост, в какви естествени условия живеят рибите, които гледа или е решила да гледа, от какви параметри имат нужда, доколко са агресивни и могат да съжителстват с други видове, каква е естествената им диета и съответно с какво могат да се хранят в изкуствени условия и още много други неща). След като е наясно с какво се захваща, да си купи аквариум с необходимото оборудване (нагревател, филтър спред обема, осветление), да си подбере подходящ за нуждите и целите и грунд, да си вземе риби, на които е в състояние да осигури нормални условия и които са съвместими помежду си и чак тогава, ако все още има нещо неясно, да дойде да пита тук.

А тя какво прави? Купува си бултериер и после пита "Ама той хапе ли?"



Тема Re: бълбук :)нови [re: нeпoзнaтa]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано08.02.05 14:23



Информация в нета има колкото щеш. На английски, руски, немски, даже и на български. Сайтове, книги, форуми - само да има кой да чете.
Ето един добър форум, в който има доста прилична FAQ секция за начинаещи:



Влизай и чети, пък тогава питай.



Тема Re: бълбук :)нови [re: нeпoзнaтa]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано08.02.05 14:44



по принцип не се карам с никой а и неам намерение :)
но дано разбреш че има няколко етапа на развитие 1 2 3 и т н а моите приятели искат да ти кажат че може да се прехвърлят няколко етапа и да отидеш по напред в материала. и т н :)



това е идно интересно място пълно със знания - преди това място беше тука сега е там. за това тука е по тихо. после ела тук и ми кажи как ти е по-лесно да ти се дават съвети.

да те накарам да изчетеш всичката възможна информация и след това да ти давам съвети
да ти давам съвети все едно сме на ниво професори при ясловие че не са ти ясни още всички термини и т н
или да си говориме както до сега

ти си прецени да не кажат приятелите ми че после те дезинформирам и само преча на развитието ти и т н




Тема Re: бълбук :)нови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано08.02.05 14:49



охххх само се нервим
и преди е ставало така нема да коментирам твоите слова вече
не ми се спори
тя си има мозък ще си прецени

дигнете акваристиката до степен на развитие че тя не ще стане достъпна за никой
не давайте съвети а пращайте хората из интернет да се оправят сами
говорете с тях все едно професор на ученик
отнасяйте се с тях като с неуки и невежи и очаквайте после да се развият до степен на акварист или да заобичат това хоби
пиши си нема проблеми...







Тема Re: бълбук :)нови [re: zoomaniak]  
Авторнeпoзнaтa (Нерегистриран)
Публикувано08.02.05 20:28



Не мога да разбера тогава защо е този форум?Според Боби да си чета сама,да си се оправям сама,пък след време,може и да питам.Той даже не е разбрал,че от два месеца си гледам риби и те се чувстват отлично при мене.Даже излекувах една риба,която опитен акварист я беше отписал.Нали затова са знаещите да помагат на начинаещите?Като знае Боби и е вещ,защо не помага?Най-лесно е да осмееш някого.Няма нищо смешно в това някой да се опитва да научи нещо,а друг да му помага.Аз съм юрист,и ми се е случвало много хора да ме питат за съвет,но съм помагала винаги.Предпочитам да почна от АБто.Ако някой иска да помага,ще го чуя.



Тема ахххнови [re: нeпoзнaтa]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано08.02.05 20:37



според общата теория този форум умира - но не и според моята теория на нешата във аквариума всичко е кръговрат както и във този форум.

има проблем с даването на съвети на начинаещи. тоест повечето разбирачи им казват следното:

"Ходи чети кво къде намериш и ела тогава да говориме и задавай сериозни въпроси"

аз не казвам така - казвам така:

задай си въпроса все некой ще ти отговори - имаш мозък прецени си дали отговорите ще ти помогнат или ще ти навредят...

хора знаещи има много тука и наблюдават този форум но не знам защо не пишат. голям проблем е да се пише на две места. ооо, боже та аз пиша в около 10 форума сериозно и ги наблюдават почти всеки ден.

много е трудно да знаеш да се пише в 2 форума едновременно - но така са избрали - така правят да са живи и здрави ите и аквариумите им

никога не съм се карал с тях а и нямам намерение да го правя.

аз 1000 пъти казвам че един художник се учи да рисува като изучава историята на изкуствата - тоест това му е част от учебният план. дори и при юристите има неща които се изучават от далечно минало ако не бъркам.

е аз искам точно това да науча първо дадения акварист как да се справи без секви съвременни средства защото не всеки има възможността да си ги позовли или да научи теорията. акваристиката си е принципно сложна наука но айде сега и ние да си я правиме още по сложна.

аз отговарям на секви въпроси - което не знам си казвам. а и ти знам че можеш да прецениш кое е правилно и кое не

да става дискусия трябва




Тема Re: ахххнови [re: zoomaniak]  
Авторнeпoзнaтa (Нерегистриран)
Публикувано08.02.05 21:30



Зооманиак,споделям твойто виждане за форума.Отскоро съм в него, но на хората,които питат,като,че няма кой да им отговори.И в правото е така,нямаш ли кой да ти каже,става зле.Нали лекциите се четат на всички студенти и на знаещи и на незнаещи,пък всеки да си преценява.Като гледам колко хора ни четат разговора,явно има хора,които се интересуват и други,които си сверяват часовника.Какво като не знам азотния цикъл сега,а майка ми като е химик и го знае,а не иска да гледа риби,по добре ли е?Аз искам да се науча да ги гледам добре и ако трябва ще науча и азотния цикъл.А на мойте риби за сега не им пука.Гупичката се оправя и й избледнява черното.Тренирам с практика,но ми трябва и теория.Кажи нещо кили рибките,които ми изпрати да гледам?Благодаря ти за помощта.



Тема карма :)нови [re: нeпoзнaтa]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано08.02.05 21:54



времето ще покаже кой крив кой прав и т н. ние с тебе имаме път и си го следваме :) важно е да искаме да се развиваме нали така. :)

относно кили рибките виж този сайт



Думите на великия мислител (Мишел дьо Монтен) най-точно съответстват на заветните мечти на всеки хобист, независимо от обекта на неговата дейност в свободното време. В този смисъл обаче, аквариста е един от създателите на живи същества от ихтиофауната на света. И забележете, той извършва своята съзидателна дейност всекидневно при строга самодисциплина и организация, задължителна отговорност и изобретателност, дарявайки всички нас с възможността да почувстваме екзотичната природа в собствения си дом. Е добре, колко процента са хората с подобна самопожертвователна любов и какво по-подходящо начинание за един човек? Думи на г-н Тодор Мечков

разгледай го внимателно сайта
усети го сайта
опознай хората
има инфо за този вид риби
стават за начинаещи не са тлудни за отглеждане и не са скъпи намират се лесно и т н :))
виж сайта и инфото в него и ще говориме
това е единствената за сега акваристична асоцияция със силно присъствие в родината ни а и извън нея :)

за съжаление тук има супер много знаещи хора а на никой не му се занимава да се развива акавристиката в БГ всеки гледа своя аквариум или сайтове или форуми и секви такива тъпни

но поне г-н Мечков и компания го правят имам честа да ги познавам лично тези хора. дано ти допадне разходката ид техният свят

ако има въпроси питай :)




Тема Re: карма :)нови [re: zoomaniak]  
Авторнeпoзнaтa (Нерегистриран)
Публикувано08.02.05 23:51



Досега се разхождах при кили рибките.Страхотни са и може би по нататък ще се замисля по въпроса.Благодаря ти, за разходката ми.
Искам да те питам,като знаеш моите рибки кажи какъв грунд да им сложа за да им е добре.Сега са с тъмни речни камъни,но не стои атрактивно.Искам да ги сменя с бели камъчета,но за тях/рибките/ има ли значение?Най-отначало се бях засилила да слагам бели мидички, с тях щеше да е най-красиво ,но ми казаха,че втвърдявали водата и не посмях.
Имам и две сомчета,те не вършат ли работа по почистването на аквариума,като знаеш какво ядат,достатъчни ли са ми?



Тема Re: карма :)нови [re: нeпoзнaтa]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано09.02.05 00:15



радвам се че ти е допаднала разходката ми :)

слагаш грунд/пясък да еречен с големина на зрънчата 3-5мм може и по ситен или по едър но в основата си да са тези размери :)
бели камъчета не има значение и за рибите и за всичко
защото трябва да наподобяваш природни условия ако ти се занимава да правиш нещата истнски. говоря ти за естествения биотоп на рибите....така че речният пясък е най близък. преваряваш го и си готова виж само може и от зоомагазини да си го купиш може и от други места само да няма разни пирони и т н неща по него :)))

добре си напарвила всичко което еморско е пагубно за твоите риби НО има определено семейство което изисква такава твърда вода но рано е за тебе да гледаш такива риби :)

какво разбираш по почистване на аквариума :) никое сомче не яде акитата на другите риби
те чистят само от остатъци от храна
ина един вид семейство сомчета които чистят от онези позеленявания тоест ядът растителността тоест облепените неща в акавриума ти със зеленина - казвам им анциструси. но това не им е основната храна. това е само казано така за инфо....да разбереш колко вида почистване има....

та основното почистване е от акита на риби и други боклуци ако ги има....това ли имаш в предвид
това се парви с маркуча и кофата :)

рибите чистят тоест сомчетата от храни и водорасли от време на време но не всички сомчета са еднакви твоите най много да чистят от хранителни отпадъци неизядени от другите риби :)




Тема Re: бълбук :)нови [re: нeпoзнaтa]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано09.02.05 09:07



Отговорът на въпроса ти защо само зооманиак ти отговаря е много прост: защото този форум е на умирачка и почти никой с по-сериозни знания вече не влиза тук. Дадох ти линк към един форум, в който наистина влизат хора, които разбират. Ако искаш, възползвай се, ако не щеш - твоя работа, разчитай на съветите на зооманиак.
Само едно ще те попитам - откъде знаеш, че рибките ти се чувстват "отлично"? И след като се чувстват "отлично", как така ти се е наложило да лекуваш рибка? И този "опитен акварист" дали наистина е бил толкова опитен или е бил някой, дето ръси съвети за неща, от които си няма и представа като зооманиак?
Не искам да се заяждам с теб, но от думите ти личи, че наистина имаш нужда да прочетеш това-онова, а не да чакаш отговор на въпроса "Как се гледат риби" в постинг с три изречения. Вероятно не ти се чете и искаш да получиш знания и опит наготово.



Тема Re: карма :)нови [re: нeпoзнaтa]  
Автор77 (Нерегистриран)
Публикувано09.02.05 09:16



защо не прочетеш тази секция http://aquariumbg.com/forum/viewforum.php?f=23&sid=a41491b2bcbdf1b6f56de2a5fce47af9 пък после пак си питай тукзооманяк и ти не е лошо да хвърлиш едно око



Тема Re: карма :)нови [re: 77]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано09.02.05 10:02



приятелю - бълбук - гледай сега :))
вашият форум го знам на изуст - той е супер - трепач и т н. лошо не мога да кажа за него нищо. така става с всеки форум дето има знаещи хора. той е велик и тн н. да е жив и здрав.
за мене си съм изчел всичкият ви труд. за кво висим в нета ако не четем.
но друг е въпроса - колко типа акваристи има и сте виждали. и дали всеки акварист Ви е от нивото на знания; опит и т н. и дали иска въобще да ги достигне. вие сте на този принцип: "Ходи чети и ще стане от тебе акварист".
различно мислене и начин на общуване имаме с вас. а и много пъти ме подценявате.
представи си че тя иска да има вовеки веков 40литров аквариум и да гледа винаги гупи - щото са и любимите рибки.

вие ще я изоставите - а аз не. за вас тя няма да е акварист - а за мен ще е. старайте се да обърнете внимание на всеки където и да е. било на улицата или в този форум или не знам къде.

не ме подценявайте и не фанатизирайте акваристиката за да се плашат хората. щото виждаш ли не знаят що е кръговрат на веществата и биологично равновесие и дайте да ги отпишем че нема да стане от тях акваристи.

вземете прочетете какво казват за акваристиката г-н Мечков Димитър Пенев Давид Алфандари и т н....

ако не знаете къде са думите им - ще ви дам и аз линкове :)) това са хора, които наистина милеят за акваристиката в БГ

нищо лично




Тема Re: карма :)нови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано09.02.05 13:01



Ако някой иска да гледа гупи в 40 литра, той е точно толкова акварист, колкото някой, който гледа болонка в гарсониера е кинолог.
Акваристиката не е за всеки и не виждам защо имаш съмнения по въпроса. По-добре ще е за нея да се откаже, защото е разбрала, че се захваща с нещо, което не е лъжица за нейната уста, отколкото да го направи след време, разочарована, че нещата не вървят, рибите боледуват и умират, а 20 литровият аквариум прилича на нещо средно между блато и гробище за домашни любимци.
Познавам хора, на които им е по-лесно да купуват на децата си всяка седмица по няколко нови гупи на мястото на умрелите, отколкото да прочетат нещо и да се просветят малко. Като гледам, ти си радетел точно за тоя тип "акваристика", което е доста жалко.

П. П. Мога ли да те помоля да слагаш по някоя запетайка и главна буква тук-там из постингите си, че така се четат адски трудно и определено вече нямам нерви да се чудя къде ти започва мисълта и къде свършва?



Тема Re: съвместимост на рибитенови [re: нeпoзнaтa]  
Авторetg (Нерегистриран)
Публикувано09.02.05 14:12



Имам чувството , че този целия разговор е постановка.




Тема Книги?!!нови [re: нeпoзнaтa]  
Автор NikyМодератор (AquariaBG)
Публикувано09.02.05 14:15



Така и не ми отговори, кой точно книги за акваристика си прочела.



Тема Re: съвместимост на рибитенови [re: etg]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано09.02.05 14:28



Че е постановка, постановка е. Въпросът е дали драматична или комедийна.



Тема Re: карма :)нови [re: zoomaniak]  
Автор77 (Нерегистриран)
Публикувано09.02.05 17:25



приятелю големи хора сме да подхождаме по този несириозен начин към хобито ситолкова ли е сложно да прочете секцията за начинаещи и да пита каквото не е разбралаа след време ако има възможности и най вече желание да си вземе по голям съд, и по този начин да усигори по добри условия на своите рибкисега е като моя комшия които си гледа лаещата болонката на терасата ,иначе много си я обича



Тема Re: карма :)нови [re: Boby_]  
Авторнeпoзнaтa (Нерегистриран)
Публикувано09.02.05 18:39



Виж какво Боби не искам да се заяждам,но ти си прекаляваш.Защо си мислиш,че само ти разбираш от всичко,т.е. от акваристика?Защо си позволяваш снизходително да ми обясняваш,че от мен нямало да стане акварист,като ти не само не ме познаваш,а даже не си си и направил труда да разбереш,какво искам и за какво става дума.Аз съм учила шест години право и то задочно вечер,като съм поглъщала информация която ,ти сигурно не може да смелиш и една година.Така,че четенето го можем.Но да махваш ,така с лека ръка на човек,който чистосърдечно се опитва да се научи,само от чисто самолюбие и гордост,не го разбирам.Чете ли какво си писал ти и някои от клуба за целите на този форум-че това е място в което всеки може да влезе и да му се помогне или просто да си поговори за рибите?



Тема Re: Книги?!!нови [re: Niky]  
Авторнeпoзнaтa (Нерегистриран)
Публикувано09.02.05 18:51



Отговарям ти за книгите-"Аквариумни риби"-Себастиан Фолкер","Аквариум у дома"-Владимир Йонев,"Вълшебния чар на аквариумите"-брошура Акваристика,"Занимателна зоология"-Виктор Сабунаев.Чета и това,което публикуваш и в този форум,а също и в други.Но ако ми пратиш други заглавия,ще съм ти благодарна.



Тема Re: карма :)нови [re: zoomaniak]  
Авторнeпoзнaтa (Нерегистриран)
Публикувано09.02.05 19:47



Зооманиак,четох ти отговорите и мисля като теб-важното е да помагаш на хората,с каквото можеш.А вчера четох и целите на този форум и Боби и другите са ги писали,а сега той се отказва от тях.Защо си мисли ,че ще се откажа само защото,някои,който няма добро възпитание ,ми казва да сторя точно това?Аз обичам рибките и ще направя всичко за тях да се чувстват добре.Винаги на някой,нещо му е за първи път.Защо трябва да се спира,ако става дума за учене и израстване?При нас юристите спора е важен за достигане на истината,но на никого не казваме-ти не ставаш или спри навреме.Това е ограничено мислене.Дано не се оттеглиш.Имам още въпроси.



Тема Re: карма :)нови [re: 77]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано09.02.05 20:23



ти как се разви като акварист в началото. когато си бил начинаещ.
нима първият ти аквариум е бил 450литров
нима първите риби и до сега са ти живи
нима първият ти аквариум не му е позеленясала водата
нима си прочел веднага супер книги ил исупер форуми в интернет
нима веднага си контактувал с велики специалисти
нима всичко си направил по правилата и си се развил като акварист от раз
кажи ми как се разви като акварист!!!!

първите ми риби умряха
първият ми аквариум беше 18литров с амо с 1 нагревател
първият ми сблъсък с акваристиката беше провал за мен
после скочих на 140л но до тогава бях прочел достаааа книги и бях беседвал с достаааа хора

нещо май не ви разбирам.




Тема Re: карма :)нови [re: нeпoзнaтa]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано09.02.05 20:28



аз да се отегля :) бъркаш аквариумите :) рибке :)
не обичам да философствам много кво правят другите рибки в този форум или дали са прави или не. всяка риба може да мисли - място в аквариума има за всички.

обичам да пиша малко животински :)))))

давай въпросите си. дано по-често идват хора като тебе тука. че иначе аквариума запада :)))

кое не ти е ясно сега - за какво да говориме - божеее де да бяха всички начинаещи като тебе - мечти :)))




Тема Re: Книги?!! да книги :)))нови [re: нeпoзнaтa]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано09.02.05 20:32



сега ще ти се скарат пак :))))))))))))))))))))
дано ти прати и други заглавия :))))) ама на БГ език да са :))))))))))))))))))
не са лоши книгите но не приемай всичко в тях за 100% истина :( някой неща са неприложими. други са неверни. това му се казва израстване. имам една железна книга за начинаещи като тебе - ще взема заради тебе и останалите начинаещи да я насканирам и извадя текста и пусна в форума и сайта си да видиш кво е било превеждано и издавано преди време. за жалост сега се издават пълни тъпотии но като за начинаеща не са - за мен са щото нищо ново не ми казват.

бълбук




Тема Re: съвместимост на рибитенови [re: etg]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано09.02.05 20:34



ей знаех си че ще се обади некой и ще каже точно това. ахахаха боже като мислиш така не го чети. не взимайте учайстие и т н. лошо нема - и проблеми нема - престанете с интригите под вода :(((




Тема Re: карма :)нови [re: zoomaniak]  
Авторнeпoзнaтa (Нерегистриран)
Публикувано09.02.05 20:51



Аз наистина съм рибка-зодия "риби" съм,родена на 04.март.Харесва ми как пишеш,имаш оригинален стил и чувство за хумор.А се изказах така,защото ме настъпиха по опашката ,т.е. по крачето.
А сега да те питам за мойта гупа,ако си спомняш за нея,да я пусна ли при другите?Вече се храни,стрелка се и е възстановила донякъде подвижността на опашката си.Криви я малко,но почти е избледняло черното по нея.Мисля,че и е много скучно сама , а и мъжкия си търси компания.Дали трябва да изчакам още или да рискувам да я пусна?А за стадните рибки сега,обясни ми дали една рибка-стадна, не може да живее сама,като биологичен вид,отделена от другите или просто е за предпочитане да се гледа със др.рибки.



Тема Re: карма :)нови [re: нeпoзнaтa]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано09.02.05 21:17



още ще те настъпват по опашката :)) + че вече си мислят че това е постановка - демек :)) ти си ми некоя позната или познат и съм ти казал да пишеш тука и аз ще ти отговарям и не знам кво ще стане. бълбук - не мога да покажа как риба се смее :)))))))
но карай да върви - аквариуми много

виж само да ти кажа че влагаш много чувства някак си мислиш че и ескучно; мисля че са щастливи и т н....знаеш, че това не е на 100% вярно. подходи така яде ли рибата; ила ли външни признаци за болести; игрива ли е; и още фактори, които могат да ти покажат че рибата е в добро физическо здрави. а психическото го остави :))) ще навлечеш много в обичането на рибите и придаването им на човешки качества. не че това е лошо. но ще се отклониш от качествено акваристично мислене.

при мъжките гупи се забелязва едно откачено преследване на женските а когато те са в комбинация 1ж и 1м става кофти за женската. препоръчвам ти поне 3-4 да са женските. за да може мъжкия да дава мира и да ги редува при любовните пазарлъци "ше ми пуснеш ли или нема да ми пусенш и т н :) "

пусни я но гледай да не смесваш водите на различните аквариуми. така най-лесно се прехвърлят болести. гепсаш я с кепчето - слагаш от горе ръката си да не скочи на пода и я меткаш в новата и среда - така става :). при закупуването на нови риби същото важи. никога не пускай рибата с водата в акавриума. сложи плика с водата във водата да се изравнят температурите им. после отваряш плика ловиш рибето или рибките с кепчето и ги пускаш от кепчето - като внимаваш да не скочат салто мортале на пода. на мене на времето редовно ми скачаха едни акули при храненето на дискусите ми и пак стана от тях риба :)))

принципно за живеене може да живее....нема да и стане нищо :)))
но не е правилно. не се прави така.
поне 5 да са - ако намекваш за серпасите примерно :))) те се движат на групи - пасажи е силно казано. така се чувстват най-добре и най-добре ще ти покажат красотата на поведението си и т н.

представи си 10 стадни рибки движещи се заедно и след това само една :) кофти е

но за можене може не се притеснявай - редовна практика си е - но не е прието

иначе може да се гледат с други рибки. но не е зле като говориме за такива неща да слагаш имената на рибите които си набележила и т н. защото може и да стане фал.

примерно 10 барбуса с 10 серпаси не става нищо че са стадни и двата вида. не препоръчвам некой комбинацийки :))

бълбук :)




Тема показнонови [re: нeпoзнaтa]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано09.02.05 21:34



С е м. X а р а ц и н и д и (Characinida)

Род Хифесобрикон (Hyphessobrycon).

Той включва интересни представители, които се отличават с великолепно оцветяване, подвижност и миролюбие.

Червена тетра (Hyphessobrycon flammeus).

Разпространена е в Бразилия — из речните басейни в околностите на Рио де Жанейро. Тялото е дълго до 4,5 см, със сивобелезникав гръб и белезникаво коремче. Задната част на тялото и всички перки, с изключение на предните, са червеникави. Коремните и аналните перки при мъжкия са огненочервени с черен край. Червената тетра се отглежда в по-просторен аквариум. Температурата на водата трябва да се поддържа от 22 до 24° С, при размножаване се повишава до 26—28° С. Оплодените хайверени зрънца се полепват по растенията. Малките рибки се излюпват за около 2 денонощия. Първата им храна трябва да бъде много дребна (инфузории, стрити на прах дафнии). При спазване на необходимите изисквания в аквариума лесно се отглежда и размножава.

Неонова тетра, неонова рибка (Paracheirodon innesi).

Родината й е р. Укаяли, приток на Амазонка. В Европа е пренесена през 1936 г. — най-напред в Париж, а по-късно в Хамбург, където любителите-акваристи я нарекли неонова рибка поради
това, че багрите на тялото й наподобяват неонова светлина. В САЩ е известна под наименованието инеси, дадено й в чест на ихтиолога Уйлям Инеси. Тялото е дълго до 4 см. Мъжкият е по-дребен от женската. Необикновена красота й придава светещата зеленикава ивица на тялото от главата до задната перка, а също така огненочервената линия, която започва от средата на тялото до края. Очите й имат зелен ирис със светещи златисти точици. Отглежда се при температура на водата 22—23° С. Размножава се трудно. Необходими са специални условия и опитност на аквариста. Истинската красота на неоновата рибка изпъква при повече индивиди в аквариума. Храната й трябва да бъде много ситна, както на червената тетра

-----

виждаш ли как се обяснява когато БГ автори пишат за рибите и т н. просто ясно и красиво. като за начинаещи.

забележи изискванията за градусите на водата
забележи че няма изисквания за пеха и други тъпотии - тъй като просто тази инфо идва от старите времена на акваристиката. и един вид тогава акваристите са се деляли на:

хора които развъждат и отглеждат риби
хора които само отглеждат

а сега всеки иска да прави и двете и да става спец и т н. само ще кажа още веднъж че това са 2 различни подхода към рибите и не може да става смисъл да се смесват. никога не искай да ги развъждаш. каквито и риби да имаш. научи се да ги отглеждаш и опазиш живи и здрави и след години желанието ти да извадиш поколение може и да дойде.

виж им произхода на рибите. родината им. те идват от места където не е чиста водата - виж Амазонка и т н. и пак са си живи и здрави. виж коя година са открити и т н.

всяка информация може да ти е полезна за да опознаеш характера на дадените риби.

даже простият размер дето е даден може да ти е носител на информация:
да си представиш примерно колко литра ти трябват за рибата и колко броя може да поеме аквариума ти и т н :)

важно е да четеш и да се интересуваш..........с инфо мога да ти напълня аквариума :))))




Тема пак показнонови [re: нeпoзнaтa]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано09.02.05 21:44



РОД ПЕЦИЛИЯ /Роесilia/
Към този род се отнасят видове, считани по-рано за самостоятелни - молинезии и гупи.

ГУПИ /Р. reticulata/ Тяхната родина са водоемите на Венецуела, Барбадос, Гвиана, Северна Бразилия, където тези малки рибки играят важна екологическа роля, унищожавайки ларвите на малариините комари и москитите. Успешно са се аклиматизирали и в други тропически райони на света.
Самците са дребни /3-4 см/, окраската им преобладава сивокафеникавото с много ярки червени, сини, зелени и черни различни по форма петьнца. Самките са по-едри - дълги са до 6 см, жълтозеленикави. Природните форми са изключително непретенциозни. менюто им включва всички видове аквариумни храни, но трябва да съдържа и растителна храна. Самките са много плодовити, размножаването е бързо и в голямо количество. Гупите са миролюбиви и могат да съжителстват с всеки нехищен вид риба.
Гупите, толкова привлекателни по своята форма и окраска, са резултат на упорита селекционна работа. Това са по-взискателни и изискващи много добри условия форми. Водата трябва да бьде със средна твьрдост /7-10°/, рН - около 7, температура - 24-27? С. Особено важно е да не се допускат температурни колебания. За групово отглеждане са подходящи аквариуми със средни размери. Водата трябва да се аерира и филтрира. Аквариума се засажда по-гъсто с растения без твърди режещи краища, които могат да повредят нежните плавници на рибите. Желателно е също да не се поставят в аквариума камъни и корени с остри върхове.
Особено внимание следва да се отдели на правилното и регулярно хранене. Най-добри резултати се постигат при хранене с всякакви видове жива храна, съчетана с комбинирани храни.
Водата се подменя редовно. Не се допуска пренаселеност в аквариума. У гупите често се цепят плавниците. За да се избегне неприятно явление трябва стриктно да се спазват общите препоръки за отглеждане на тези риби като не се допускат големи интервали в храненето.
Отглеждането и селекцията на гупи е важно направление в развитието на съвременната акваристика. Ежегодно в различни страни се провеждат изложби и конкурси в съответствие с международните стандарти на породните форми и критериите за тяхната оценка. Там се демонстрират неизчерпаемите възможности на селекционирането, основаващи се на опита и знанията в областта на генетиката.

--

това инфо е преводно виждаш разликата и е по ново :)

виж това

--

Отглеждането и селекцията на гупи е важно направление в развитието на съвременната акваристика. Ежегодно в различни страни се провеждат изложби и конкурси в съответствие с международните стандарти на породните форми и критериите за тяхната оценка. Там се демонстрират неизчерпаемите възможности на селекционирането, основаващи се на опита и знанията в областта на генетиката.

--

виж какви неща правят хората за една от най - простите рибки на тоя свят. необичана от почти всеки спец по акваристиката щото виждаш ли това са просто обикновенни риби. да ги гледаме е под нивото ни. камо ли да даваме съвети по тях :))))

преди време си спомням бях на гости в един приятел и веднага очите ми фиксираха един 200литров аквариум но дълъг и нисък и пълен с гупииииии само мъжки - ако немаше 130 ще си спукам аквариума :)))))

секви комбинациики красота - не се описва. за жалост човека е в рая а аквариума му събира прахта на времето

направи от своя аквариум така наречения колекционен аквариум - тоест:
отглеждаш риби само от 1 семейство и вид но различни по външни фактори - можеш спокойно да имаш 20 мъжки гупи - малахитовите са най-красивите и т н:)

по този начин ще свикнеш с акваристиката а след примерно 1 година ще смениме рибите с други - аз така правех - и така опознах повече видове риби

бълбук




Тема АКВАРИСТИКА И АКВАРИУМИнови [re: нeпoзнaтa]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано09.02.05 21:50



е тази книга ако можеш си я намери ако не до определено време аз ще я напускам тука и в сайта и на края ще я направя да се чете онлайн. това ако не те направи акварист друго нема :)))) да може. макар че и в нея има неточности и неуредици но това е живота на рибата - плуваш и си мислиш че бог сменява водата ти :)))))))
--------------------

КАКВО Е АКВАРИСТИКА И ОТКОГА 3АПОЧВА РАЗВИТИЕТО И

Акваристиката е наука, възникнала благодарение на любовта на човека към водните животни — безгръбначни и гръбначни, както и към водните растения, които той отглежда. За начало в развитието й се смятат римските „писцини" (от лат. Рisces — риби), т. е. рибници, в които преди 2000 години са се отглеждали риби с гастрономическа цел. Преди да бъдат убити, гуляещите им се любували и по този начин удоволствието им било двойно. Мурените дори били хранени счмесо от роби, за да станат по-вкусни.
Много по-близко отношение към съвременната акваристика има хилядолетната традиция в Китай да се отглеждат златни рибки. Оттам през 1611 г. те били внесени за пръв път в Португалия, по-късно — в Англия (1669 г.) и накрая — във Франция (1750 г.). Заоснова на истинската акваристика послужили откриването на кислорода и връзката между растението, което го отделя, и рибата, която го използува.
Въпреки че още в средата на миналия век във Франция, Германия, Англия и дори в Чехия са били показвани риби и водни растения в аквариуми, истинската страст по отглеждането им се развихрила след размножаването на макроподите (1869 г.) и петнистото сомче (1878 г.) във Франция.




Може да се спомене цяла плеяда имена на учени — пионери в акваристиката: Кемпфер, Пристли, Шели, Лавоазие, Спаланцани, Лойд, Пуркиние, Йегер, Карбоние, Брюнинг, Дюриген, Кафка, Белохлазек, Ницше, Удман, Бабак, Мразек, Жежула и много други.
В началото на развитието си акваристиката се е ориентирала към отглеждане на домашни сладководни риби и безгръбначни животни, а по-късно — главно на екзотични риби. През втората половина на миналия век главна пречка за масовото развитие на акваристиката са били трудните условия за транспортиране на рибите.
По-късно бързият воден и въздушният транспорт подпомогнали развитието както на сладководната, така и на морската акваристика. Акваристиката се презърнала в наука, която използува различни специалности. Тя е създала не само отлични акваристи, но и систематици, анатоми, етолози, генетици, паразитолози и зоогеографи. Аквариумът е вече не само едно изискано допълнение в модерното жилище, но е и изключителен помощник при изучаването на биология в училищата, чрез който по ненатрапчив начин младите хора схващат материалните основи на живота.
Бъдещето на акваристиката е преди всичко в усъвършенствуването на акваристичната техника и в повишаването на познанията и уменията на акваристите. Та нали акваристиката дава надежда, че много застрашени видове риби и растения могат да преживеят поне до 2000-ата година, ако хората не успеят навреме да запазят природата от бързо разцъфтяващата цивилизация, която често пъти напълно безсмислено я унищожава.

КАКВИ СА ЦЕЛИТЕ И КАКВО Е ЗНАЧЕНИЕТО НА АКВАРИСТИКАТА?

Живеем във време на техническа революция, която застрашава околната среда. По-голямата част от хората населяват градовете и техните спътници — жилищните комплекси. Днес не всеки може да има собствена градина. Поради това, особено в големите промишлени центрове, хобито на много граждани все по-често е някоя от специалностите на естествените науки. Изборът му силно се влияе от жилището и живеещите в него хора, от свободното им време, което могат да посветят на любимото си занятие. Затова днес акваристиката е най-широко разпространено хоби, свързано с любовта към природата. В апартаментите на новите жилищни комплекси е трудно да се отглеждат кучета и котки, няма подходящи мазета, в които кактусите могат да презимуват, централи то отопление предлага ограничени възможности за отглеждаме на редки стайни растения. Затова акваристиката се развива и придобива все по-голямо обществено значение.
Аквариум може да се постави във всеки апартамент. Тово не изисква много време и главно не са необходими всекидневни грижи. Аквариумните риби могат да се оставят две, дори три седмици, когато собственикът отсъствува от дома си по време на годишната си отпуска. Аквариумът е изключително ефектен и привлекателен като декоративен елемент не само в апартаментите, по и в канцелариите, хотелските зали, различните обществени зали и ресторантите.
Значението на акваристиката е в създаването на контакт с природата, в изключителния естетически ефект на аквариумите, в благородното и целенасочено използуване на свободното време.
Аквариумите все по-често стават част от жилищния интериор не само заради естетическото си въздействие. Те подобряват свойствата на въздуха и условията на живот, особено в жилищата с парно отопление.

СТАНИСЛАВ ФРАНК
КАРЕЛ РАТАЙ
РУДОЛФ ЗУКАЛ

"АКВАРИСТИКА"




Тема Твърдост на водатанови [re: нeпoзнaтa]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано09.02.05 21:57



това е писано от българин :) добър акварист от старата школа :)

На мнозина любители е известно, че някои видове екзотични рибки в известни области на нашата страна изобщо не могат да бъдат развъдени, докато на други места това не представлява никаква трудност. Това е при т.нар. „проблематични рибки". Сега това явление е разгадано -дължи се на физическите и химически свойства на водата. Екзотичните рибки произхождат от води, които почти не си схождат с водата, с която ние разполагаме. В нашата вода животните не винаги се чувстват напълно добре. Всеки знае от собствени наблюдения каква, е разликата между твърда и мека вода - например разликата на водата от водопроводите в София и Варна. Понеже тази разлика е от голямо значение и за стопанството, е въведена мярка (в градуси) за твърдостта на водата.

Твърдостта на водата се определя от количеството на разтворените калциеви и магнезиеви соли. В Германия 1 градус твърдост на водата се определя, когато съдържанието на калциеви соли е 10 mg на 1 1 вода (магнезиевите соли се смятат като калциеви).

Днес определянето на твърдостта на водата, както и рН-стойностите, е опростено. Трябва да се знае, че:

от 0 до 4о ГТ - (Германска твърдост) е много мека. Такава е дестилираната и дъждовната вода.

от 4 до 8о ГТ - мека

от 8 до 12о ГТ - средно твърда

от 12 до 18о ГТ - доста твърда

от 18 до ЗОо ГТ - твърда

над ЗОо ГТ - много твърда.

От досегашния опит е установено, че твърдостта на водата е от голямо значение за развъждането на екзотични рибки, даже -по-голямо отколкото рН-стойността.

След изпаряването на водата от аквариума ние доливаме прясна, но тъй като само водата се изпарява, а разтворените соли остават. Следва, че твърдостта на водата постепенно ще се покачва, защото ние вкарваме нови количества соли с водата, която доливаме.

Следва, че е целесъобразно да доливаме дестилирана вода (или дъждовна), ако искаме твърдостта на водата да остане непроменена.

Ако искаме да получим мека вода от твърда, тогава трябва да изварим твърдата вода 20-30 min. Голяма част от калциевите соли (също и магнезиевите) изпадат в твърдо състояние и водата може да се прецеди (филтрира).

Сега лесно се „омекотява" водата с новите препарати Permutit Wofatit

© д-р Тони Георгиев Халачев автор, 1995

БОЛЕСТИ – НЕПРИЯТЕЛИ И ОТРАВЯНИЯ ПРИ АКВАРИУМНИТЕ РИБКИ

забележи това :


Сега лесно се „омекотява" водата с новите препарати Permutit Wofatit

това трябва да е показно за всички как трябва в полеви условия да си акварист и после в съвременните условия при условие че си чичко паричко. защото в днешно време излиза на акваристиката име че виждаш ли супер скъпо хоби е и не е за всяка уста лъжица :)))

а не е верно и доказателство е старата школа - пра пра историята на акваристиката. ако ти научиш пра пра историята то съвременноста ще е просто лесно смилаема действителност.....

дали ме разбра :)))




Тема Re: АКВАРИСТИКА И АКВАРИУМИнови [re: zoomaniak]  
Авторнeпoзнaтa (Нерегистриран)
Публикувано09.02.05 22:13



Зооманиак,гледаш ли колко хора се интересуват от нашите теми.Та ние бием всички рекорди,след представеното от Ники/М/.Как може да си мислят някой,че е постановка?Та аз не знаех допреди няколко дни,че има въобще такъв клуб,камо ли кой пише в него.Нейсе ,няма да се ядосвам и тук е като в политиката-това е мое и мойта партия,онова твое. Благодаря за инфото,при толкова информация,все нещо ще прихвана.Ако можеш пращай пак.Прав си за чувствата,приписвам им разни неща-нося градивна критика.Въпроси:2 те ми сомчета ядат"Тетра мин",какво да им давам друго?Имат ли нужда да им сложа нещо в което да се крият от време на време/съвет на приятел/?Появиха се от камъните 4 охлюва-малки,нужни ли са ми за аквариума?



Тема Re: Твърдост на водатанови [re: zoomaniak]  
Автор discus (минаващ)
Публикувано09.02.05 23:47



zoomaniak темата се чете не за друго ами защото ръсиш глупост след глупост ето последната "Германска твърдост" такова понятие просто не съществува твърдоста си е твърдост и се измерва в градуси т.е. немски градуси, или в mg/l или ppm. Teмата се чете както се четеше спора между боби и килиман.
Можеше да кажеш на момичето че книгите които е прочела (можеби единствените на български) заедно с таз на румяна незнам си каква са пълна порнография, в тях пише толкова глупости които и 3 годишната ми дъщеря не би написала, не само защото неможе да пише а и защото на прима виста знае повече неща от авторите на въпросните книги .Свястна литература на Бг няма затова е хубаво че има нет. Има страхотни сайтове на които ще намериш инфо точно за начинаещи.Съветите ти не желая да ги коментирам , почнал съм да гледам рибки преди поне 20 години и съм се учил сам, навремето имаше две основни книги в които имаше инфо домашна зоология , и една руска ,Сега никой не може да се оплаче от липса на инфо ,въпроса е да четеш ти какво си мислиш че ние които се занимаваме по отдавна не четем ли, напротив продължаваме да четем и да се развиваме,Твоя проблем е че живееш със спомените за акваристиката отпреди поне 15 години, с което не помагаш много на начинаещите. Не е правилно разбирането ти "да направим аквариум на всяка цена" визирам това че обвиняваш боби и другите че карат хората да четат, ако човек първо прочете няма да си вземе например 20л аквариум и да пусне 3 златни рибки вътре.Казваш че винаги препоръчваме все скъпи неща и тук не си прав ти ако караш примерно ски що не вземеш две летви вместо ски и да се пързаляш , когато човек реши да се занимава с някакво хоби е необходимо да разучи преди това може ли да си го позволи все пак.Мисля да свърша до тук защото вече се изнервям да обяснявам елементарни неща, за които ще кажеш че се бизикаме с теб и просто не искаш да приемеш . Остани си със здраве и аз лично те предлагам за модератор на този форум



Тема Re: АКВАРИСТИКА И АКВАРИУМИнови [re: нeпoзнaтa]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано09.02.05 23:50



за гледане гледам. то така принципно става когато се намешам аз в даден форум или скандал ще стане или нещо готино или мен ще ме определят и т н :))
--
Тетрамина е супер храна
ползвай и още чернодробна но от по едрата
ползвай и изсушен тубифекс ако си намериш
ползвай и жив ако можеш да го отглеждаш и него :))

навлизаме вече в другата страна на акваристиката храненето :)))

можеш да сложи им но не е гаранция че ще се крият в него има едни глинени как да ги опиша с най различна форма и т н. като тунерчета са. сложи им едно спрямо размера на дъното но да не го завзема цялото.

готини са

аз лично препоръчвам кокосов орех - черупка супер готино и естествено укритиие не само за сомчета.

амма трябва да е сух тоест да не е пресен :))))))) сещаш се нали

принципно не са ти нужни :))) тези са малко гаднички но ако нямаш растения - имаше или нямаше я кажи :))

те са вредители по растенията
можеш и да ги махнеш не е проблем те най-често идват с расетнията закупени от зоомагазина

купи си 2 охлюва от този вид ампулария :)) те стават наистина ефектни и на големина като градинските ни :))

тва е




Тема Re: Твърдост на водатанови [re: discus]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано09.02.05 23:58



хах тва за модератор направо ме разби :))))))))
ще ми збъднеш детската мечта :Р
гледай сега не ми се спори - мечтая да си остана приятел със всички
постоянно има неква мания за това кой от колко години е гледал риби и кой колко знае и кой колко риби е развъдил и кой колко не знам още кво.

направете една класация моля Ви
1 спец номер 1 20г трудов стаж и т н секви инфо
2 спец номер 2 и т н

аз ще се наредя на как да кажа 341 място

не ми се спори а теми с тебе може да спор да отовриме по твоят отговор 300
няма смисъл просто
водя си разговор с непознатата и си се кефя
ако тя има нещо против това да ми каже
ако иска да ми бие шута - не е на 14г

тва е

бълбук




Тема Re: Твърдост на водатанови [re: discus]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 02:26



да не кажеш после че риби не съм гледал никога аз през живота си и съм от вчера в акваристиката





това е от времето когато имах и аз развъдник за рибки
казах Ви че много ме подценявате



съжалявам за кофти качеството на снимките но ще се сърдиш на сестра ми
гледал съм риби по такъв начин че просто си немаш напредстава и пак стана акварист от мене



ей с тая лампичка правех чудеса и струва само 25лв марката е Sylvania
води се за офис осветление

това ти го давам за пример да разбереш че акваристиката е много разширена наука и няма граници и определения от сорта:

не ти не си акварист щото правиш така и така
ааа ти си акварист щото правиш така и така

не искам да спорим
не съветвайте мен а начинаещите, което и аз правя - тва е целта на занятието :)))

тва ти е работата да дадеш съвет на нея не на мен
аз също ще дам
гошо ще даде
пешо и той
иван и той
и пенка

а непознатата да си прави изводите от 198 съвета кой и върши работа

вие правите от акваристиката ебати сложната наука в днешно време и много хора ги шашкате и ми пишат на мен и ми викат ама аз по-добре да се откажа то кво излезна за да си акварист требе да си и богат и умен и да разбираш руски и английски и още тъпотии

бълбук

П.П. и дано не ми направиш забележки по аквариумите




Тема Re: карма :)нови [re: нeпoзнaтa]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.02.05 09:19



Хич не ми говори ти за количество информация. Нито имаш представа с кого говориш, нито пък ти трябва да знаеш. Пък и щом си чела толкова много и щом така лесно усвояваш нова информация, защо първо не си направи труда да потърсиш нещо за четене по темата за рибките, вместо да задаваш въпроси, на които има ясен отговор във абсолютно всеки текст за начинаещи акваристи?
И не, не съм те отписал като акварист. Казвам само, че е добре да знае човек с какво се захваща, преди да си е ударил главата в стената. А да следваш бабешките рецепти на събеседника си в тоя диалог, без да ги разбираш, е дори по-лошо. Дадох ти вече подходящ източник на информация - ако искаш, възползвай се, ако не щеш - твоя си работа. В общия случай и така, без да знаеш какво става, е възможно да постигнеш някакви резултати (например да задържиш рибите си живи няколко месеца), но ще е по-скоро плод на късмет и на налучкване по метода на пробите и грешките.
Пожелавам ти успех с рибките, пък и с четенето!




Тема Re: показнонови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.02.05 09:33



И какво, това за теб е сериозна работа? Описание на рибките, две думи за температурата на водата и толкоз? Тия твоите български автори дори не са си направили труда да споменат за pH, твърдост на водата или нещо по-специфично за естествената среда на обитание?

"Червената тетра се отглежда в по-просторен аквариум. " - под "по-просторен" какво точно се разбира? 50 л.? 100 л.?

Такива книги с елементарни описания на видовете четях през 80-те. Оттогава мина много време.
Ето ти текстове за четене, които засягат основите на акваристиката:





И да ти кажа, с преписване, сканиране, копиране и пействане на безполезни описателни текстчета не правиш нищо. Само се заблуждаваш, че някой има нужда от това. Слез малко на земята.



Тема Re: АКВАРИСТИКА И АКВАРИУМИнови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.02.05 09:37



Ето, аз ще последвам примера на зооманиачко и като далеч по-опитен акварист от него ще ти кажа, че ако даваш на рибите си чернодробна храна и тубифекс, ще ги поставиш на най-бързата пързалка към смъртта. Не го прави.
Обаче за да ти покажа безполезността на подобен род съвети, няма да ти обясня защо ще стане така.
Съвети, които се дават без дори съветващия да знае какво стои зад тях, са повече от безполезни, те са вредни.
И наистина не давай на рибките си чернодробна храна и тубифекс - би било голяма грешка.
Прочети нещичко за храненето, за да разбереш защо.



Тема Re: показнонови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 09:38



нали споменах че не искам да спориме и т н....




Тема Re: АКВАРИСТИКА И АКВАРИУМИнови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 09:40



е тва се иска да се дават съвети
да се видят различни гледни точки и т н....
схвана кво имаме за домашно




Тема Re: Твърдост на водатанови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.02.05 09:40



Да гледаш рибки е едно, да разбираш какво става - друго, да си позволяваш да даваш съвети - трето. И между другото снимките, които показваш, съвсем не са повод за гордост.



Тема Re: Твърдост на водатанови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 09:43



хах стига приятелю :)
не ме въвличай в спор
ако мислиш че в акваристиката требе да има капчица гордост........гордейте се - лошо нема....




Тема Re: Твърдост на водатанови [re: zoomaniak]  
Автор NikyМодератор (AquariaBG)
Публикувано10.02.05 09:45



С тая лампа какво правеше?
Да си им светил в очите на дискусите

А иначе последното ти изречение е много верно. Едно от малкото верни.
А да знаеш езици означава да четеш от повече източници и да имаш повече информация.
А това не важи само за акваристиката.

Успех с дикусите



Тема Re: АКВАРИСТИКА И АКВАРИУМИнови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.02.05 09:50



Не, не се иска това.
Даването на съвети не може да замести първоначалното четене.
Госпожицата (предполагам, ако е госпожа, да ме извинява), която започна темата, е юрист по образование, както личи от думите и по-горе.
Нека тогава отговори на следния прост въпрос - може ли стажът при опитен адвокат да замести напълно 6-те години учене преди това? Защо просто завършилите училище 19-годишни кандидат-юристи не ги пращаме на стаж да гледат от опитните и така да станат адвопати без четене? Е, явно е, че не става така. За да се занимава с нещо подобно човек, трябва някаква база, първоначално натрупване на знания, които после да се обогатят с опит. В акваристиката е същото.
Затова вредиш със съветите си - поощряваш хората да разчитат на готови рецепти, вместо да придобият необходимия минимум от знания.

И не знам защо страдаш от заблуждението, че в България си имаме акваристика и сериозни акваристи. Това просто не е вярно. Има любители, които са доста напред с материала. Има и хора, които се напъват да пишат по темата, без да имат нужната подготовка. Но това е всичко. Нямаме нищо на професионално ниво, нищо, с което да се похвалим.
Бил съм в доста страни в Централна и Западна Европа, комуникирам с американски, руски и даже гръцки акваристи освен това и мога да те уверя, че сме толкова изостанали, колкото изобщо това е възможно. Жалко е, но е самата истина. И затова по-добре да се учим от хората, които са напред, вместо да се напъваме и да пишем глупости.



Тема Re: Твърдост на водатанови [re: Niky]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 09:52



бъзикай се с мене :)
снимката е архивна :)
гледайте сега пак ви казвам вместо да затрупвате хората с линкове - затрупайте ги със съвети ТУК
и аз ще си трайкам
ти не ебаваш да съветавш тука освен така:
ела в тоя форум ще ти дадеме повече съвети и т н :)))))

репертоара Ви го знам - в което лошо няма - тоест не правите лошо - само дето липсва морал и т н....

пращам в твоят форум две дами да пуснат тема за повече инфо - тесе зачели във форума и шашнати идват в кюто и казват следното:

"ти луд ли си там да пишем - тея ще ме здъвкат като разберът че давам дафния на рибите ми"

мога да те затрупам с инфо за такива примери - помниш зебричката нали
хубаво велики професионалисти се - за родината ни сте направо извънземно знаещи и т н - свалям Ви шапка

само си оправете подхода към хората - хората искат разговори а не лекции и знания които на дали ще им трябват.......щото не са Ви на нивото и не са правени за БГ акваристиката а за Американска и некви други тъпни :(((((




Тема Re: АКВАРИСТИКА И АКВАРИУМИнови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 09:58



дай и съвети приятелю :)))))

удави я от съвети

не в линкове

трябва ли аз да идвам и да съветвам хората и после вие да се появите след мен и да се опитвате да покажете колко ми е остаряло мисленето и знанията и т н :((

до сега да си и дал 2000 съвета под номера






Тема Re: Твърдост на водатанови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.02.05 10:00



Не ме разбирай погрешно - никъде не съм казвал и няма да кажа "Аз знам много, ти не знаеш нищо". Не, нито пък се опитвам да те обидя.
Беше време, когато и аз си мислех, че то няма кой знае колко да се научи за акваристиката и тя е една такава проста работа. Да, ама оттогава много текстове ми минаха през ръцете, очите и съзнанието - и научни, и художествени, свързани или не по някакъв начин с акваристиката. И разбрах едно - има толкова много да се научи дори само в тази тясна област, че никой не може да има претенциите да знае и умее всичко. Научих се на малко скромност. Сега знам само, че има хора, които знаят по-малко от мен, има и такива, които знаят повече. Научих се още, че непремереният и погрешно поднесен съвет (а неверният пък още повече) може да навреди, вместо да помогне. Затова внимавам повече с раздаването на съвети. Не би било зле и ти да започнеш да го правиш.



Тема Re: АКВАРИСТИКА И АКВАРИУМИнови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.02.05 10:01



Виж по-долу мнението ми за съветите, давани наизуст. Понякога могат да извадят очи, вместо да изпишат вежди.



Тема Re: Твърдост на водатанови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.02.05 10:03



Едно не ми е ясно - защо мислиш, че някой трябва да пише в този форум, след като той явно затихва и умира, а другият работи, в него влизат много хора със и без опит в акваристиката и темите са безброй, като много от тях са полезни.
Дирът да си гледа работата, отдавна е надживял времето си, колкото и да му променят дизайна.



Тема Re: Твърдост на водатанови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 10:08



Виж сега аз съм от старата школа - която вие не признавате.Но и знаете че масово се практикува в БГ. Аз безкрайно уважавам труда на хората включително и вашия. Неморално е човек написал една книга преди 30г примерно вие да го заклеймите като как да се изразя "неакварист". Кажете просто че инфото е старо; с неточности и т н. Но това е друга тема.

Учете и аз уча и чета и вашите неща 100 пъти го казах - има кво да се научи. НООО 99% от това за родината ни е неприложимо.

А пък за жената с 40л аквариум просто я затормозяваме ако мислиш че прочитайки великата статия на ДЖей Джей Хадауей (измислено име) ще разбере нещо.

Казвам ти отново и на тебе. Оправете подхода си към хората. Не се дръжте като професор студент.....защото те не искат това......искат отношение и подходи.....

До сега да си и написал 345 съвета........




Тема Re: АКВАРИСТИКА И АКВАРИУМИнови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 10:11



искам да видя вашите съвети
давай ги не се стискайте




Тема Re: Твърдост на водатанови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 10:13



еми защото хората задават въпроси ехехехехе
как за какво
многооооооооооооо е трудно да се пише на 2 места я виж как можете само дето аз трябва да провокирам нещата
ай стига сте се извинявали дира това дира онова дира ви виновен ехехехе

бълбук

много има още кво да се желае




Тема да направим колекция от съвети :)нови [re: нeпoзнaтa]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 10:20



Боби виж ето ти идея - хайде да я развием. Аз после след време ще и дам по добър изглед и функция - тоест ще ми програмират една интересна джаджа и ще стане като страница за съвети :))) - дали ме разбра
---
Вие можете да дадете поне още 8000 съвета
---
Дайте ги на хората.....
-------------

Всеки може да даде съвет от своя опит. Всеки може да допълни „моя” списък. Целта е една да обединим всички съвети на този свят. Да ги дадем на хората. Те да ги ползват и да правят нещата истински и да нямат проблеми – поради липса на ценни съвети. Тази липса е породена от това, че хората със знания са разпокъсани, а знанията им не-обединени. Вярвам, че инициативата на Зоомания ще срещне подкрепа във всеки приятел на животните.

АКВАРИСТИКА

80 СЪВЕТИ


1. никога не се отказвай ако не ти върви с рибите докато се учиш
2. винаги бъркай във водата с чисти ръце и изрязани нокти
3. не бъркай във водата с пръстени или гривни по китките си
4. не бъркай във водата ако наистина не ти се налага
5. храни рибите си с качествена и разнообразна храна
6. храни рибите си с жива и фирмена – суха храна
7. храни ги подрастващите два пъти на ден, а над една година – един път на ден
8. живата храна давай винаги в хранилка
9. не прехранвай рибите си – може да им се отрази пагубно
10. сухата храна давай в количество което да бъде изяждано, докато падне на дъното
11. недей си мисли, че щом рибите се събират в ъгъла за хранене – винаги са гладни
12. гладуването на рибите е нормално поведение в природата и при теб го прилагай – един път седмично
13. редувай жива със суха храна – фирмена храна
14. чети много литература за риби, за да развиеш обща култура
15. наблюдавай рибите си ежедневно – от близко разстояние – с цел да тренираш погледа си, за признаци на анормално поведение или външни белези по тялото
16. винаги имай под ръка резервен термометър – нагревател – помпичка, за да може да ги подмениш при възникнала авария, при невъзможност да отидеш да си ги купиш веднага
17. винаги трябва да знаеш параметрите на аквариума си: размери; литраж; дебелина на стъклото; оборудването какво е; видове растения в него; видове риби в него;
18. научи латинските и правилните видови наименования на рибите си
19. сменявай ежеседмично нужното количество вода – според литража на аквариума си
20. научи се кои риби могат да съжителстват заедно и кои не – това се постига с четене и питане
21. пясъка трябва да ти е речен – задължително ситен 3-5мм зрънца
22. научи на рибите си половият диморфизъм (разликите в пола им)
23. не бързай да размножаваш рибите си – преди да си научил етологията (науката за поведението на животните) и биотопа им (в какви условия живеят) и изискванията им спрямо водата в аквариума
24. трябва да знаеш какво е ph – dh; или колко вида вода има – твърда; мека; алкална и т.н.
25. трябва да се научиш кои са най-качествените лечебни препарати и, че не всяко лекарство в зоомагазина е подходящо за болната ти рибка
26. не купувай от всеки зоомагазин риби – избери си един и само от него пазарувай
27. не взимай от всеки приятел/познат – предложена/продавана/подарена риба/риби
28. при внасянето на нова риба/риби в аквариума ти не вливай водата от пликчето, а улови рибата/рибите с кепчето и водата върни в канализацията- това е с цел да предотвратим внасянето на зараза в твоят водоем
29. започни от малак аквариум – 50литров запознаването си с науката Акваристика и нейните обитатели
30. започни с по-обикновените риби – живородните - запознаването си с науката Акваристика и нейните обитатели
31. винаги под самият аквариум слагай стереопор – с предпазна мярка да не се счупи дъното
32. винаги нивелирай аквариума си да няма разлика повече от 3мм в левия и десния край в дължина
33. напълни го с 5см във височина вода – вземи метъра и виж дали нивото в ляво и дясно е в нормите от всички страни на аквариума ти – ако е повече от 3мм ВНИМАНИЕ!!!
34. нивелацията е много важен фактор, с цел, за да се избегне усукване и спукване на аквариума ти
35. аквариума ти винаги трябва да е на стабилна основа, която не трябва да се клати и да е подложена на систематични сътресения
36. не чукай с пръсти или твърди предмети по стъклата на аквариума ти
37. осветлението трябва да е умерено и равномерно разположено, съобразено с растенията и видовете риби – не си мислете че щом свети и всичко се вижда от вас сте постъпили правилно?
38. помпичката черпи въздух от помещението в което е, така, че не е желателно в него да има прекалено много дим; изпарения; силни миризми и т.н.
39. когато пренасяте риби при външни условия – плика с тях трябва да е на тъмно и топло място; чанти; вътрешни джобове; странични джобове и т.н.
40. не купувайте от зоомагазини: прекалено дребни риби; риби в чиито аквариум плуват трупове на други риби; риби с наранено тяло; липсващи части от тялото им и т.н.
41. но за да спазите номер 40 трябва да познавате нормалният вид на дадената риба – това става с четене и питане
42. не всичко което е написано по книгите е 100% истина, трябва да се научите да отсявате информацията, която е грешна или ненужна или описана по неправилен начин
43. задавайте най-много и най-често въпросите си към зоомагазина от който пазарувате, но само към хората които разбират в него?
44. през летните горещини не доливайте вода а сменяйте както винаги по нормалния начин водата на аквариума си – доливането на вода е неправилен начин на грижа
45. научете ролята на нитритите и нитратите в акваристиката
46. аквариума ви задължително трябва да е с капаци
47. осветлението на аквариума ви трябва да работи около 8-12 часа
48. при наличие на мъртви части на растения във водата ги махайте
49. купувайки растения за аквариума си не слагайте и водата с тях във аквариума си – има опасност от зарази
50. когато купувате риби – винаги взимайте не по-малко от 3 броя – тъй като повечето риби са пасажни или стадни риби, една рибка не стои добре като вид в дадения аквариум
51. не чистете аквариумните стъкла всеки ден; чистете само предното стъкло за да имате просто видимост; всички налепи по другите 3 стъкла си имат своята полезна дейност; те са видове водорасли и служат за храна; фотосинтеза и т.н.
52. на риби от рода на скаларите оставяйте по 5 литра вода; от рода на живородките по 3 литра; от рода на цихлидите по 10 литра; от рода на харацинидите по 2 литра; от рода на кили рибките по 2 литра или иначе казано на дребните рибки по 2-3 средните 5-10 а едрите по 10-15 литра вода; но за да знаете коя риба от кой род е четете книги или питайте в зоомагазина
53. не слагайте варовити камъни в аквариума си освен ако рибите не го изискват това
54. не слагайте рапани; мидички; морски пясък и други неща от морски произход
55. слагайте в аквариума си само корени купени от зоомагазина или подготвени от хора, които си разбират в тая област
56. чистете вътрешната помпа независимо от вида и един път седмично
57. сменявайте дунапрена на вътрешната помпа или просо гъбичката на външната помпа един път месечно независимо от това дали е замърсена или ви изглежда чиста
58. ако вътрешната ви помпа прави прекалено голямо течение трябва да промените посоката му – да бие на горе; много риби не обичат постоянно течение и то също пречи на растенията в определени ситуации; промяната на течението става след като сложите на издатъка един гумен маркуч затапен отпред с коркова тапа и изрязан от горната му страна по дължината на маркуча – така постигате сменяване на посоката на водната/въздушната струя и един по спокоен аквариум
59. ако вече сте отгледали риби, които са от едър тип и са на около 1година време при вас, но искате да вземете малки и дребни рибки – никога не ги слагайте веднага при едрите риби защото; ще ги изпапат на деня – особено ако са цихлиди или скалари или едри сомове и т.н.; сложете ги в отделен аквариум да достигнат нормален размер и тогава ги пуснете при другите риби в общия аквариум
60. сомовете служат не за да папат акито на рибите както си мислят много хора; те са отделен напълно нормален вид риби, които просто чистят или водораслите или остатъците от храна по дъното в зависимост от кой род и какво поведение имат
61. жълтите и големи охлюви (Ампулария) не са никак вредни, те са една неделима част от аквариума ни; но трябва да се внимава с броят им в него; хранят се като риби и чистят и те водорасли по стъклата или остатъци от храна по дъното
62. охлювите в пясъка дето имат вретеновидна форма и се заравят също не са вредни (Мелания) – те са доста даже и полезни
63. най-вредни за растенията са охлювчетата с кафявите черупки – малки и се размножават прекалено бързо и нападат като правят растенията на дупки
64. рибите се делят на дънни; обитаващи средният слой на водата и живеещи под повърхността – така, че имайте в предвид и начина им на хранене е различен?
65. растенията можете да засадите в малки саксиики и тях да покриете с пясък – така е доста по лесно и правилно; но зависи от растенията
66. височината на пясъка – дъното трябва да е минимално поне 5см
67. за да изчистите най-качествено предното стъкло купете си чисто нова гъба за съдове и я ползвайте само за това; ползвайте частта и с меките телчета и ще видите какъв ефект има; става просто лесно
68. съжителството на други водни животни и декоративни риби е немислимо
69. слагането на пласмасови замъци или глинени предмети е неправилно; не вреди на рибите, но такива неща няма в биотопа им, който принципно трябва да се стремите да пресъздадете сред стъклата
70. термина третирай водата в аквариума си просто „профилактично” с препарат е неправилен; слагайте химия във водата само при необходимост и когато наистина се налага
71. ако режете тубифекса (вид жива храна) преди да го давате на рибките си го оставете да постои малко върху една гъба, за да изтече кръвта му и т.н.
72. ако се налага да ремонтирате; почиствате и др. операции по аквариума си запазвате над 50% от водата в кофи; легени; бидони и т.н в един от тези съдове слагате рибите; нагревателя; помпата и тези две неща да работят; покривате съда да не стане скок „рибата на пода” и правите нужните действия; после просто връщате аквариума си в приличен вид наливате старата вода, която е била по съдовете и престояла или нова от чешмата; изчаквате да се нормализира температурата на водата и връщате внимателно рибите си?
73. не пипайте с ръце рибата ако не се налага при сериозни причини – има опасности при допира на човешката кожа с тая на рибата – опасността е за рибата
74. живата храна се съхранява само под течаща или капеща студена вода (Тубифекса)
75. рибите могат да издържат на глад, но не е желателно да ги натоварваме по тоя начин
76. като избирате риби от зоомагазина гледайте те да са подвижни едри и с нормални части на тялото си; поискайте да ги нахранят и изберете най-лакомата
77. некачествените риби са неподвижни; меланхолични; със свити перки и не хващат окото
78. различните поведенчески реакции на рибите (гонене; бой и т.н.) са нормални ако няма пряка опасност за рибите от смърт; стрес или нараняване – вземете веднага мерки ако има такава вероятност; разделете рибите просто
79. избягвайте да слагате прекалено ръбести камъни; корали и т.н. рибите се нараняват, а една драскотина по тялото е отворена врата за всичките бактерии, които плуват във водата
80. трябва да има достатъчно по брой и видове укрития за рибите; много от тях имат поведение в което те искат или имат нужда да се скрият – осигурете им тази възможност

До номер 80 съвети даваше: Стамен Стаменов
Вие сте на ход :) пращайте вашите съвети на:

stamen_zoomania@abv.bg
13:16 13.12.2004 г.




Тема Re: Твърдост на водатанови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.02.05 10:25



НООО 99% от това за родината ни е неприложимо.

Кое точно е неприложимо? В онзи форум се събираме хора, които се занимаваме с това в България, родината, татковината, у нас. Обменяме си личен опит. Неща, които прилагаме всеки ден. Следователно не само са приложими, а се и прилагат и то в България.
Кое ти дава право да твърдиш, че са неприложими?

Няма такова нещо като "старата школа". Няма лекари от "старата школа" - медицината се развива, новите знания се прилагат и толкова. Знанията в книга по кардиохирургия отпреди 30 години днес са остарели и смешни. Човекът, написал книгата, тогава е били изтъкнат сърдечен хирург (акварист в нашия случай). Днес може би също е, но само ако се е развивал. Примерът ти е неточен, защото ако някой днес покаже знания от преди 30 години, той изобщо няма да е кардиохирург, бил той лош или добър. Същото важи и за акваристиката - акварист със знания от книги отпреди 30 години изобщо не е акварист. Самите книги пък може да са били добри за времето си, но сега мястото им е в архива, не на предната линия.
Съветите са нещо хлъзгаво, вече ти казах това нееднократно.



Тема Re: да направим колекция от съвети :)нови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.02.05 10:38



Да се дават съвети е най-лесното нещо. Но само голи съвети не стигат. Поднесени по този начин, те са вредни.
Ще дам пример от ежедневието. Когато кажа на дъщеря си "Не пресичай улицата на червено", това не работи - тя просто не разбира нуждата от този тип поведение и не го спазва. Но когато кажа "Не пресичай на червено, защото тогава за колите е зелено, те минават и могат да те ударят, а когато те ударят, ще те заболи много", тя вече се замисля.
В твоите съвети липсва това "...защото". Затова те не са съвети, а бабешки рецепти, които не вършат никаква работа. Затова аз не давам общи съвети - за да се отговори на въпрос, трябва да се знаят конкретните подробности. Да вземем за пример твоите съвети - нямам нерви да ги прочета от начало до край, но повечето изглеждат разумни. Да, но дали са толкова универсални, колкото си мислиш?

пясъка трябва да ти е речен – задължително ситен 3-5мм зрънца - дали наистина е така? Запитай се защо трябва да е такъв, каква е нуждата от това. После ще ти кажа, че моят е строителен, добре пресят, ситен като прах. Е? Пясъкът трябва да е речен, защото речният пясък обикновено е силикатен, а силикатният пясък е химически неутрален. Зрънцата трябва да са 3-5 мм, ако в този грунд ще се садят директно растения, за да има циркулация на вода и до корените на растенията да достига нужното количество кислород - в противен случай започва процес на анаеробно гниене, при който не само растението може да загине, а и във водата се отделят токсични вещества. Да, но ако няма да се гледат растения, може да се използва и по-дребен пясък. И тогава за какво служи тоя съвет?
Раздаването на съвети без обяснения е ненужно и вредно. Раздаването на съвети със обяснения пък изисква много време и място. Затова въпросите трябва да са конкретни и подплатени с поне малко знания, придобити от друг източник. Следиш ли мисълта ми?




Тема Re: Твърдост на водатанови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 10:44



всичко е неприложимо за начинаещите
вие си мислите че всички идват на този бял свят с 400литрови аквариуми
ихихихи ей тва е проблема ви

но тя има 40
той има 23
те имат 12литрови



ето виж на какви хора давам съвети - какви хора искат да стават акваристи и ти да им обясниш кое е правилно и кое не

това е борбата а не така:

"Абе ходи чети там те ти линковете и ако стане нещо от тебе обади се"
или
"Абе не мога да се занимавам с теле - задавш олигофренски въпроси и т н"

има стара школа и ти го знаеш непрекъснато се зблъскваме с суеверията на хората

морската сол
калиевия перманганат
аквариумите с винкели
липсата на осветление
и т н....
храненето с хляб
те трябва да ги научиш тези хора не да им даваш линкчета към форуми и сайтове и т н

не ме ли разбираш

фулконтакт с човека а ни с линкове и форуми




Тема Re: Твърдост на водатанови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.02.05 10:50



Ами и аз започнах с 12 литра аквариум преди много години. Да, ама нито тогава, нито по-късно съм ходил да питам "Ама защо ми мрат рибките" или "То и вода ли трябвало да сменям?!?". Напротив, това, което направих, беше да си издиря цялата налична литература (а тогава тя не беше никак много, повярвай ми) и да я прочета от корица до корица. И не останах доволен от това четене, никак даже. Защото тогава акваристиката беше нещо като шаманство - съветченца, рецептички и толкоз. Затова ми се наложи да обърна малко внимание на уж странични неща - биология, физика, малко химия (която, признавам, ми е най-слабата област и досега, но все се старая да я позапълня). Е, сега никой не е изправен пред тоя проблем с липса на информация, както вече discus съвсем точно отбеляза. Не е нужно да четем глупостите на българските автори, нито пък старите незадоволителни книги. Имаме достъп до знанията и опита на цял свят. И някои от нас се възползват от това. Това, че други не го правят и се оставят да затънат в суеверия и неразбиране, си е техен проблем.



Тема Re: да направим колекция от съвети :)нови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 10:52



до сега не знам некой де ми се е оплакал от съветите било те каквито там ги определяш
виж знаех си че така ще кажеш

вие предпочитате да превеждате статии от нета а не да пишете авторски или да давате съвети - карай да върви

аз много добре знам мисълта ти не се знаеме от вчера
ама вие все си търсите извинения просто неам думи

живейте





Тема Re: Твърдост на водатанови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 10:54



живейте и бъдете щастливи О,о вий велики акваристи




Тема Re: да направим колекция от съвети :)нови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.02.05 10:57



Кои сме ние? Защо говориш в множествено число и с обобщения? Аз мога да говоря за себе си. Виж секцията FAQ в другия форум - там имам достатъчно много мои авторски неща, написани лично от мен. Виж статиите за стреса, за смяната на водата, за температурата. Опитал съм се да обясня не само какво и как трябва да се прави, но и ЗАЩО, което всъщност е важното.

Само че това са статии за НАЧИНАЕЩИ. Писането на авторски статии с претенции за научност трябва да е подплатено с доста повече знания от тези, с които разполагам аз. Затова ги оставям на хора, които са в състояние да го правят. И се дразня от съвети, които нямат нужната обосновка зад себе си.



Тема Re: да направим колекция от съвети :)нови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 11:06



няма значение оставаме си в добри отношения и си лафиме по форумчетата





Тема Re: Твърдост на водатанови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.02.05 11:07



Защо отказваш да разбереш какво се опитвам да ти кажа? Изписах толкова, само за да се обидиш? Не, не е така. Затова ще се опитам да поясня предния си постинг. Описах с няколко думи пътя си в акваристиката, за да покажа едно - че сега не е нужно някой да минава през всичко това. Информацията я има и е съвсем достъпна. Затова няма причина да се повтарят отново и отново същите стари грешки. Когато в наши дни си купим компютър, не му инсталираме първо ДОС 3.30, отгоре - Win 3.0, после 95, 98, 2000 и чак след това XP, а направо слагаме последната версия. Другото би било загуба на време и други ресурси.



Тема Re: да направим колекция от съвети :)нови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.02.05 11:11



Няма ли да си направиш труда да погледнеш статиите, а после евентуално да признаеш, че не си бил прав, когато обвини в папагалско преписване?


П. П. Колкото до отношенията, да, ще си лафим по форумчетата, разбира се. Нали и в момента точно това правим всъщност.



Тема Re: Твърдост на водатанови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 11:15



не се обиждам. но явно при тебе не идват хора задаващи следните въпроси:

"Как да си отглеждам рибите"

аз питам:

Знаеш ли какво е биологично равновесие той:

"Не"

и започва едни уроци едни съвети и т н...накрая :

"Много ти благодаря за съветите - разясни ми толкова неща"

и въобще не съм давал линкове форуми и некви други простотии
хората искат отношение не да ни знаят колко сме велики акваристи и колко знаеме и как сме израснали като акваристи

пращам ги при вас - връщат се и казват:

а не не не срам ме е да пиша там - те всимчки знаят повече от мене. виж ги какви са кой от кой по големи аквариуми има а аз с моя 15литров акавариум и се отказват.....

следиш ли ми мисълта

помниш зебричката нали




Тема Re: да направим колекция от съвети :)нови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 11:19



аз съм ги чел приятелю аз споменах тва много пъти изчел съм всичко почти в форума и сайта
свалям шапка не съм глупак дето не знае кво е авторски труд и 129 пъти повторих че Ви свалям шапка - тоест не мога да не уважавам знанията Вииии

уфф

въпроса е следният значи можете да четете такива теми; можете да пишете и да разговаряте с мене а не можете да пишете на 2 места нали

и с ръка на сърцето си да заебете тоя форум щото дира бил вече демоде




Тема Re: Твърдост на водатанови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.02.05 11:21



зебричка я помня - нямаше необходимите качества за каквато и да било мисловна дейност (това е мек начин да кажа, че беше доста тъповата). Но това момиче (непозната) е по-друга работа - явно показва достатъчно интелект, за да е в състояние да учи и да напредне. Ти самият не долавяш ли разликата между двете?
Проблемът на хората, които се срамуват да пишат, не сме ние в другия форум, а тяхната собствена стеснителност. Но това, което си забелязал, е интересно и не много приятно. Трябва да има начин и такива хора да се почувстват "в свои води" там. Ще видим може ли нещо да се направи по въпроса.



Тема Re: да направим колекция от съвети :)нови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.02.05 11:26



Там сме си направили труда да започнем и да докараме донякъде секцията за начинаещи. Тук влизат хора, които явно имат нужда от същата информация. Тази инфорамция вече я има там. Безкрайно копи-пейст ли предлагаш? Или да пиша отново и отново отговори на същите въпроси? Правех го допреди време. Омръзна ми. Всяко търпение си има граници.



Тема Re: Твърдост на водатанови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 11:32



зебричката не си прав не я познаваш - но карай да върви - тя е майка и виждаш за какво говориме:
"тя е малко тъповата" и още определения които правят писането на начинаещите просто немислимооооо тук и в оня форум - плашите ги просто :(

разликата е че и тя предпочита пряк контакт с нея и отговаряне на въпросите и а не "чети там; чети тоя линк; ходи в тоя форум и т н....."

престанете моля ви с тея клишета :(((((((

не им е проблема стеснителността :)))))
но по-добре да си трайкам
въпрос на отношение е - проста истина

----

относно статиите акъл нема да давам съвет 1:

слагайте речници под тези статии относно термините кое кво е тъй като иам 3 случая давам четът и търчът при мене да им разяснявам термините кое кво е и защо така е казано

пишете ги по просто като за "начинаещи" които за 1 път виждат аквариум
сложни са щото са написани за хора които се предполага че имат некви знания да ама не :((((

бълбук




Тема Re: Твърдост на водатанови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.02.05 11:35



Всеки, който е завършил средното си образование поне с 3 и половина, трябва да е наясно с термините в "онези статии".



Тема Re: да направим колекция от съвети :)нови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 11:36



не има още много работа
и не може да ти е омръзнало щото там даваш съвети а тука не айде де :))))
акваристиката е контакти с хора а не мания за "дай да те научиме на всяка цена"

на мен не ми е омръзнало но ваща е много сложна информация - не е ептем за начинаещи :((((
преработете я
ако аз ти дам пример как да се семяна водата на акавриума и защо - ще ми се смеете целият форум

ще ти го дам ако искаш и то не статия а нещо просто наречено съвети в няколко броя
1
2
3
и тн




Тема Re: Твърдост на водатанови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 11:39



знаех че така ще кажеш аз лесно мога да ги публикувам за да са още по полезни и ще го направя ще спазя нужните реклами НООО трябва да ги преработите щом са за "НАЧИНАЕЩИ" с аквариуми от по 20-40литра




Тема Re: Твърдост на водатанови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.02.05 11:43



Добре де, уж казваш нещо, а нищо не казваш. Дай конкретни примери - кое точно във FAQ секцията е непонятно за един начинаещ? Давай по същество, пък може и да го оправим. Започни от моите статии.



Тема гаднооонови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 11:44



сложете речници задължителнооооо
статията за отравянията е писана за начинаещи друг път :(((((
начинаещия не знае още кво е нитрати и нитрити мъка :(((
сложете речници или пуснете в тая секция наистина опростени статии; етапни статии


Редактирано от zoomaniak на 10.02.05 11:45.



Тема Re: да направим колекция от съвети :)нови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.02.05 11:47



Сложно? Кое е сложно? Дай точни и конкретни примери.

Вече неведнъж съм казвал, че акваристиката не е за всеки - няма как човек, който си няма и елементарна представа и е забравил (или дори никога не е знаел) това, което се учи в средношколския курс по физика или химия, да стане акварист. Трябва база, трябват някои качества, изисква се минимално ниво на интелигентност - все предпоставки, които няма как да се избегнат. От всяко дърво свирка не става



Тема Смяната на водатанови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 11:49



Тази статия описва как начинаещият акварист да се справи с редовните смени нa водата в аквариума и защо те са толкова необходими.


Ако си позволя да използвам клишета още в началото на този текст, трябва да кажа, че периодичната и редовна смяна на част от водата в аквариума е една от най-важните грижи, които акваристът трябва да полага за аквариума си. Това може и да е клише, но е толкова вярно, че все пак си позволявам да започна с него. А защо е така? Защото чрез смяната на водата постигаме едновременно няколко важни цели:

• отстраняване на натрупаните във водата органични вещества (виж статията за азотния цикъл за повече информация);
• отстраняване от водата на неорганични вещества, способстващи развитието на водорасли - фосфати, силикати, нитрати;
• почистване (“сифониране”) на грунда с цел да не се допусне утаяване на органика (наричана още “детрит”) и начало на анаеробно гниене;
• поддържане на химичните и физични параметри на водата в стабилни граници (pH, обща твърдост, карбонатна твърдост, електропроводимост, температура);
• компенсиране на недостатъчна филтрация;
• добавяне на микро/макроелементи в аквариума (особено ценни, когато се отглеждат растения).


Колко вода да се сменя и колко често?

Количеството вода, което трябва да се сменя, зависи от много фактори – размер на аквариума, честота на смените, брой риби, фитрация. Все пак може да се каже, че при ежеседмична смяна на водата е добре да се сменят 15-20% от нея, а при смяна веднъж на две седмици – 30-35%. Тези количества са ориентировъчни – няма да навреди и смяна на 40% от водата. Но въпреки всичко не бива да се прекалява – твърде масираната смяна на водата (над 50%) води до унищожаване на твърде голям брой нитрифициращи бактерии, което може да доведе до повишаване на нивото на амоняк и нитрити във водата. Твърде честите смени пък водят до стрес при рибките и също могат да имат отрицателно въздействие. Затова нека фиксираме следните условни граници – смяна на 15-50% от водата не по-често от веднъж седмично и не по-рядко от веднъж на две седмици.

Как да източваме водата от аквариума?

След като изяснихме колко вода да сменяме и кога да го правим, не е лошо да знаем и как най-лесно и ефикасно да стане това. Има много различни начини (източване на вода чрез външен филтър, отливане на вода), но най-добрият според мен е “сифониране” на грунда, защото чрез него постигаме и допълнителен ефект, като почистваме утаената органика от грунда. “Сифонирането” става чрез сифон (каква изненада). Такъв сифон може да се купи (произвеждат го много фирми) или да се направи от маркуч и половинлитрова пластмасова бутилка от безалкохолно с отрязано дъно и пробита капачка. ( Вижте в последното мнение точно как). Източването става, като широкият край на сифона се постави във водата, а тесният – над леген или кофа, разположена под нивото на аквариума. Следващата стъпка е “засмукване” на вода (с уста, ако ползваме самоделен сифон или чрез специална помпичка, ако имаме фирмен), така че водата да потече в съда, който сме приготвили. След това е лесно – ако грундът е едър, можем спокойно да слагаме края на сифона в него на различни места и така да го почистим от утайката. Ако пък използваме за грунд дребен пясък, трябва внимателно да прокарваме сифона над пясъка, така че да не засмучем и него. Сифонирането не е много препоръчително в гъсто "залесени" аквариуми с малък брой риби (аквариуми от холандски тип), защото изтощава грунда откъм детрит - храна за растенията. Освен това в аквариум с много растения самото сифониране е доста трудно изпълнимо, поне ако внимаваме да не повредим листата или корените на растенията.
След като приключим с източването на необходимото количество вода, трябва да долеем също толкова.

Бактериите

Добре е да се знае, че при почистване на акавриума и смяна на вода не трябва да прекаляваме. Всяка повърхност в аквариума е обитавана от незаменимите нитрифициращи бактерии, които осигуряват тъй наречената биологична филтрация. Ако отстраним всички камъни и декоративни елементи от аквариума и ги почистим щателно, ще убием доста голяма част от нитрифициращите бактерии и ще причиним повече вреда, отколкото полза. Същото важи и за почистването на филтрите – не е добра идея да почистваме всички филтри и целия филтриращ материал наведнъж, защото така ще убием твърде много бактерии и е много вероятно да нарушим азотния цикъл, което да доведе до неприятни последствия.

Каква вода да се налива в аквариума?

Така стигаме до темата каква вода се долива. Повечето източници съветват чешмяната вода да е престояла 48 часа, преди да бъде добавена в аквариума. Това не е лоша идея – така разтвореният във водата хлор, използван за дезинфекция, ще се изпари във въздуха. Но за съжаление това невинаги е възможно. Възможните подходи са два. Първият е да добавим във водата препарат, който се свързва с хлора и тежките метали и така ги неутрализира. На пазра има много такива препарати, достатъчно е да питате във всеки добре зареден зоомагазин и ще намерите подходящия за вас. Вторият вариант е да пуснем силна струя вода и да разчитаме, че така по-голямата част от хлора ще се отстрани още при наливането на водата. Това е компромис – голяма част от хлора остава във водата и попада в аквариума. Но понякога просто нямам как - къде ще престоява водата за смяна на един 300 л. аквариум?

Освен разтворените във водата вещества, трябва да имаме на ум и още няколко подробности. Най-важната от тях е температурата на водата, която добавяме. Тя трябва да се различава от водата в аквариума с не повече от 1-2 градуса по Целзий. Тук е мястото да кажа, че в никой случай в аквариума не бива да се налива гореща вода в опит да се регулира температурата! Това може да причини непоправими увреждания на рибки и растения.

Температурата не е единственият параметър на водата, който трябва да имаме предвид. Не е лошо да сме убедени, че водата, която доливаме, няма да измени съществено киселиността, общата твърдост или пък електропроводимостта на водата в аквариума ни. Това е още една причина да не прекаляваме с количеството вода, което сменяме – много по-лесно е да изменим pH-то с цяла единица, когато сменяме половината вода в аквариума, отколкото ако го правим само с 20% от нея.

Как да наливаме вода в аквариума?

Когато сме сигурни, че сме подготвили подходяща за доливане вода, трябва да я сложим някак в аквариума. Най-лесният начин е просто да я излеем отгоре. Но това не винаги е добра идея. Силната струя може да размести камъни и декорация, да повреди растения и риби. Затова трябва да сипваме внимателно. Можем да го направим по няколко начина – през маркуч отново на принципа на скачените съдове, като поставим кофата с вода над нивото на аквариума, можем и да изливаме водата върху предврително поставена на дъното чинийка или пък просто да я излеем много бавно и внимателно.

Много важно е да знаем, че в никой случай не трябва просто да доливаме вода на мястото на изпарилата се. Ако го правим, най-вероятният резултат ще е след известно време да си имаме един аквариум с вода, близка по параметри до тази в Мъртво море. Като доливаме вода, без да източваме, не премахваме от водата органичните вещества. Изпарението пък от своя страна намалява единствено водата, като в нея остават всички разтворени вещества и така постепенно твърдостта и се покачва. В крайна сметка това е един от най-лесните начини да направим аквариума си непригоден да поддържа живота на риби и растения.

В заключение:

Редовната смяна на част от водата е задължително условие за един красив аквариум със здрави и щастливи* обитатели. Ако правим смените редовно, ще си изградим необходимите навици и ще установим, че времето, което отделяме за това, всъщност не е никак много.
Вероятно авторът на поговорката “бистра водица, мирна главица” не е имал предвид точно акваристиката, обаче горкият човек не е знаел колко точна е поговорката му.
Успех със смяната на водата и внимавайте да не наводните хола! Wink


* доколкото изобщо една риба може да бъде щастлива 

---------

речниииииккккк това не е статия за начинаещ който си е купил вчера 40литров акавирум
това ти казвам не е за начинаещ. напиши я на прост акваристичен език:

1 взимате маркуча и кофата
2 източвате водата чрез маркуча като през това време събирате лайната на рибите и други боклуци
3 ако дръпнете то пясъка върнете го обратно
4 доливате престояла вода и т н

обаче вече няма да е статия :)))))




Тема Re: да направим колекция от съвети :)нови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 11:51



изисква се речник под всяка статия и си опраявш проблема - честно иначе си е супер тва нема дума НО не е за начинаещи :)))))

речника те спасява - терминологичният речник на всичко по така казано в статиите ти и на другите "колеги"




Тема Re: гаднооонови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.02.05 11:52



Е, ако са си изтровили рибките, ще им се наложи да научат какво са нитрити и нитрати. Това в рамките на майтапа.
Тук си прав - наистина тази статия не е за съвсем начинаещи. Но не започваш от където трябва - виж статиите за температурата, за необходимото оборудване, за смяната на водата, за стреса - все неща, които трябва да се прочетат преди отравянията.



Тема Re: Смяната на водатанови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.02.05 11:55



това не е статия за начинаещ който си е купил вчера 40литров акавирум
това ти казвам не е за начинаещ. напиши я на прост акваристичен език:

1 взимате маркуча и кофата
2 източвате водата чрез маркуча като през това време събирате лайната на рибите и други боклуци
3 ако дръпнете то пясъка върнете го обратно
4 доливате престояла вода и т н

обаче вече няма да е статия :)))))


Прав си, това вече няма да е статия за начинаещ, ще е рецепта за полуидиот. Никой човек с капчица уважение към собствената си личност не би се унижил да чете нещо подобно.

Ако някой си е купил 40 л. аквариум, а още не знае как се сменя водата, значи прави нещата наопаки - първо се чете, после се купува. Това е положението.



Тема Re: гаднооонови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 11:55



искам да има речници под тези статии иначе са загинали начинаещите като ги прочетът:
тоест кво искам да кажа:
ако са до тебе тези хора след четенето на статията за стреса въпросита стават лавина
ама кво е пеха
ама кво е еди кво си
ама кво се начира това

речник задължително




Тема Re: да направим колекция от съвети :)нови [re: zoomaniak]  
Автор NikyМодератор (AquariaBG)
Публикувано10.02.05 11:56



Да ви кажа, все повече ми липсва килимен. Честно.

А ти зооманиак, разбрах че всички тичат при теб. Може и до вас да идват, знам ли.
Добре. Ми нали имаш сайт. Напиши там мъдрите съвети, препоръчай им дафнията (много суха, че иначе няма добър ефект) и ще си решиш проблемите. Как мислиш?

Не ми се занимава да оборвам и съветите ти.
Ще ти кажа например, че моя аквариум определено е под наклон (щото пода е под наклон. Като го напълня с вода не личи, но определено е повече от 1см. Нещо да кажеш?

Слагайте стиропор. Така е. Но що пък само стиропор. Може и мокет.
Трябва да се каже - слагайте мека положка, и да се дадат примери.
Опитахме се тук да направим нещо. Секцията си стои.

Сега се опитвам другаде.
А, и в подписа ми няма линк към сайта ми, ако си забелязал.

Съжалявам за непозната, но не мога да повярвам, че след като е прочела книгата на Фолкнер задава такива въпроси.

Ако има някой по смислен въпрос - ще и отговоря разбира се.
В случая просто си мълча.



Тема Re: Смяната на водатанови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 11:58



и като ги прави наопаки дай да го отпишеме от списъка на акавристите ехххххх Боби ще те изям уфффф всички сте едни и същи - ама сте пекани

сложете речници и си оправяте проблема




Тема Re: гаднооонови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.02.05 11:58



Именно това е целта - въпросите да станат лавина. Човек, който притежава нужното любопитство, ще се опита да намери отговри. И ще вземе да прочете нещо по-сложно. От което ще възникнат още въпроси. И пак ще чете, и ще пита, ще чете, ще пита... и така докато е жив. Това е целта.



Тема Re: да направим колекция от съвети :)нови [re: Niky]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 12:02



бъзикай се ти с мене :)))))))
колко пъти съм ти заявявал че те уважавам и едан лоша дума не съм казал против тебе или да се карам с тебе или да се правя на простак и т н.....
а ти се бъзикай с мене още........обичам когато правиш това..........

не ти отива........




Тема Re: гаднооонови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 12:03



сложете речници :((




Тема Re: гаднооонови [re: zoomaniak]  
Авторetg (Нерегистриран)
Публикувано10.02.05 12:21



Мноого се забавлявах, почти колко сагата Килимен- Боби, но там темите бяха други.
Продължавам да мисля , че първата част на разговора е постанавка(може и да греша). Въпросите бяха систематизирани, подредени и задавани на порции все едно са извадени от книга 100 ? за акваристика. Един начинаещ с проблем няма да пише така. Рибата му е болна , отделена и това чак в 3-ия пост. (пака казвам мое мнение).

Сега сериозно Зооманиак, чел съм твои писания в друг форум.
Понеже ме мързи да го търся ще се опитам да преразкажа, а ти ще кажеш дали съм уцелил смисъла.
Ако някой иска куче трябва 6мес. четене, четене, всичко друго е бла,бла(или нещо подобно).
Защо при рибите да е друго или те могат да мрат щото не са бозайници , и си мълчат.

За Боби смятам като цяло си прав, но ако начинаещия е на 20-... години, ами ако е дете и родителите му не са много заинтересувани за да му помагат.

Един начинаещ трудно може да отсее информацията, която точно му е нужна дори да разполага с най-добрата книга, освен това той трудно може да формулира конкретен и ясен въпрос, това става постепенно с трупането на знания и опит.
Давам пример - шофьор съм , ама съм пълна дупка. Карам кола защото просто нямам избор и нещо трака в нея. Като ходих в сервиза сигурна бая са ми се смели на глупостите , които ги питах. Ама аз нямам никакво намерение да уча ДВГ, искам само да шофирам. За съжаление 70-80% от хората си гледат така рибите както аз колата(масло, антифриз, гуми айде). Тези хора няма да прочетат статиите, те искат отговорите на зооманиак или на някоя продавачка в зоомагазин, която дори не знае имената на рибите.

Айде стига че станах много сериозен.



Тема Re: гаднооонови [re: etg]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 12:27



карай да върви
няма никакво значение
саги маги и други простотии
важен е пътя.........и нищо друго...................




Тема Re: гаднооонови [re: etg]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.02.05 12:30



Т. е. с две думи казваш, че за всеки влак си има пътници?
И си абсолютно прав, разбира се.
Просто със зооманиак подхождаме от две различни посоки - аз смятам, че първо трябва да дойде знанието, което непрестанно да се обогатява, а той - че първо трябва да дойде опитът, а знанието не е от такава важност.
Затова си говорим на различни езици. Въпрос на гледна точка.
Примерът ти с колата е доста удачен в интерес на истината.

Просто аз не искам да помагам на хората, които искат само да си гледкат рибките , без да се интересуват от нищо повече. Общуването с тях не ми е нужно. Интересуват ме хората, които имат потенциал за нещо повече. И това, че понякога обезсърчавам другите, е грешка, която съм допускал точно поради тази причина.
Ама хайде, че и аз станах твърде сериозен.



Тема Re: гаднооонови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 12:33



писна ми от примери :(
дерзайте живота е ваш и аквариумите Ви също.....




Тема Re: гаднооонови [re: zoomaniak]  
Авторeтr (Нерегистриран)
Публикувано10.02.05 12:50



Зооманиак, не съм имал за цел да те засегна, ако е така извинявай.
Аз смятам , че има полза от твоите съвети.
Но смятам за погрешно това което твърдиш: всеки да си дава съветите, пък този който ги получава има глава и да отсява. ТОЙ не може да отсее най-правилното, след като задава такива въпроси.
И не ми отговори на това за кучетата, защо за тях трябва четене , а за рибите може и само с питане?



Тема Re: гаднооонови [re: zoomaniak]  
Авторнeпoзнaтa (Нерегистриран)
Публикувано10.02.05 12:56



Започвам да се разочаровам от някой хора тук.За едни е постановка и съм си задавала въпросите си не като начинаещи/благодаря за комплимента/,а за други били тъпи и незаслужавали отговор/Ники/.Започвам да се чудя дали да не си тръгна от форума.Оказа се ,че знаещите пет пари не дават за начинаещите.Знаят само да се надуват .Защо тогава знаят толкова ?/по техни думи/Аз влязах в клуба с такова желание да науча нещо повече за рибите,а сега започвам да съжалявам за това.Знам,че всяко живо същество се отглежда с много любов и грижи.
Защо отблъсквате хората от акваристиката?



Тема Re: гаднооонови [re: eтr]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 13:04



ще ме карате да преработвам съветите си :(

еми всеки трябва да си ги даде
човека с проблема ако не може да прецени кой съвет да приеме ще пита пак и пак и пак докато не му писне и така ще покаже колко е заинтересован от решаването на проблема си или колко са му знанията

непознатата ти е пример за това - виждаш ли колко е отворена към знания що не я съветвате питам аз - ама Ако взема фразата на Ники "Задавай смислени въпроси" е тва убива всичко :(

защото виждаш ли кво става когато пиша аз повече Вие идвате след мене и започва поредният акваристичен форумски спор

а съм уморен от спорове - правя нещо тоест опитвам се това нещо търпи ежедневна промяна - преструктуира се мисли се да се направи идеално и т н

а Вие превръщате лафа във форумите в онова предаване "кой е по по най"

не можеш да накараш хората да задават каквито въпроси искаме ние или на нас са ни любими

няма тъпи въпроси или олигофренски или лишени от смисъл няма поне за мене

старая се да отговоря на всеки въпрос :((

това за кучетата:

1 едно куче живее с тебе 10 години а и повече
2 това куче принципно ти струва над 200лв
3 това куче е много повече от 1 рибка

спокойно може взеси начинаещ да си вземе един 50литров аквариум тоест купи си го и да го оборудва и напарви по началните критерий на акваристиката. да вземе 10 рибенца гупички и да седне пред компа си и да води беседа с мене тебе гошо и пешо и сестра им пенка

все ще се научи стига да е схватлив ученик - през това време ще чете било в нета било извън нета

но се започва с разговор - контакти му се викат а не чети сега си начинаещ като ми дойдеш на нивото ще станеме приятелчета и ще те потупвам по рамото колко си добър акварист и какъв прекрасен аквариум имаш

семпъл отговор

бълбук




Тема Re: гаднооонови [re: нeпoзнaтa]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 13:09



нема да си тръгваш заради тебе изприказвах сумати прикъзки - седи има какво да научиш

не се нерви
аквариуми всукакви - хора също
да не ти пука
не си първият начинаещ който се разочарова но поне остани бъди смела и инат те искам иначе нема оправия

ще си заминеш и кво нищо и послбе ще дойде друг като тебе и пак докато не се разочарова

остани мен си ме кефиш а и много приятно си лафиме другите поне ще посещават тоя форум по често да ни четът

ако тука не ти се пише винаги можем да пренесем разговора тука






Редактирано от zoomaniak на 10.02.05 13:11.



Тема Re: гаднооонови [re: нeпoзнaтa]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.02.05 13:19



Въпросите, които задаваш, вече имат своя отговор. Неслучайно ти дадох материал за четене. Прочете ли го? Проследи ли линка? Нужно ли е наистина всичко да се пейства директно тук?
Прочети нещичко, наистина сме се постарали да напишем секция за начинаещи, която да е на достъпен език. Щом имаш юридическо образование, значи ще се справиш с текстовете. Ето ги конкретно:

- това е за смяната на водата (не сам как, а и защо, ако ти е интересно да научиш).
- това пък е за някои от най-основните въпроси, които възникват веднага след придобиване на нови рибки, ако човек не се е погрижил да ги проучи преди това.
- това описва нужната техника в най-общи линии.
- тук се говори за разположението на аквариума.
- температурата е един от най-важните фактори и затова съм обобщил някои най-общи знания по темата.
- стресът е една от основните причини за болести и смърт при аквриумните рибки (а и не само при тях) и затова не е лошо да се знае нещичко по въпроса.

И малко по-специализирани неща, ако ти е интересно какво наистина става в аквариума:
- за азотния цикъл.
- за параметрите на водата.

Както виждаш, обобщили сме доста неща. Отговорили сме на повечето ти въпроси преди изобщо да си ги задала. Затова Ники те препраща да четеш, преди да питаш. Затова аз реагирах така. Надявам се, че имаш желание и интерес да четеш, ако е така, с удоволствие ще те насоча. Ако пък нямаш, съжалявам, че си загубих времето да правя този малък указател на темите. Ти сама избираш дали ще следваш съветите на зооманиак и ще станеш акварист-робот, който прави разни неща, без да разбира смисъла им или ще се опиташ първо да вникнеш малко по-навътре и да потърсиш отговор на въпроса "Защо", преди да задаваш върпоса "Как".
Казвам всичко това, защото ми изглеждаш интелигентно момиче (жена може би - няма как да знам) и според мен с лекота ще се справиш, ако решиш, че си струва.



Тема Re: гаднооонови [re: zoomaniak]  
Авторeтr (Нерегистриран)
Публикувано10.02.05 13:25



"човека с проблема ако не може да прецени кой съвет да приеме ще пита пак и пак и пак докато не му писне и така ще покаже колко е заинтересован от решаването на проблема си или колко са му знанията "
Междувременно част от рибите, ако не всички може да са измрели( нищо ще си купи нови?!?).

"Ако взема фразата на Ники "Задавай смислени въпроси" е тва убива всичко :( "
Аз никога не съм казвал такова нещо и никога няма да кажа. За мен абсолютно начинаещия не винаги задава смислени въпроси и това не означава, че трябва да бъде нападан.

"това за кучетата:

1 едно куче живее с тебе 10 години а и повече
2 това куче принципно ти струва над 200лв
3 това куче е много повече от 1 рибка "

1. Има риби , които живеят над 10 год. - тривиалната златна рибка например
2. Има риби , които струват повече от 200лв. (някои дискуси например, за морски да не говорим)
3. Съгласен съм с теб. Аз имам куче и не бих се разделил с него, докато всяка моя риба бих могъл да продам или подаря.
Но това не означава, че трябва да се толерира следната картина :
зоомагазина - аквариума вкъщи - след два дни кинефа - на следващия ден зоомагазина (кво му плащаш една гупа е 0,70-0,90 левчета, няма дори за магазин "всичко по левче")



Тема Re: гаднооонови [re: eтr]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 14:03



в началото твоите риби не са измрели нали. и един невидим дух пази декоративните рибки от измиране. въобще как да станеш акаврист щото виждаш ли този път зоомагазина - аквариума в дома - първите рибки след време в кенефа
!!!
на никой не са му умирали риби нали
нима загубата им няма да те научи на нищо
това е изпитание !!!




Тема Re: гаднооонови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 14:06



акварист робот ахахаха
ае ново определение :(
сега анмекваш че и не може да мисли и преценява и само четенето я спасява
божеее
тя ще си прецени и дано не се разочарова




Тема Re: гаднооонови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.02.05 14:09



сега анмекваш че и не може да мисли и преценява и само четенето я спасява

Защо слагаш в устата ми думи, които не съм казвал? Нищо подобно не намеквам.



Тема Re: гаднооонови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 14:11



карай да върви
другото е........
връщам си думите назад.........




Тема Re: гаднооонови [re: zoomaniak]  
Авторeтr (Нерегистриран)
Публикувано10.02.05 14:20



Разбира се че са ми умирали рибки.
Това да не хубаво случайно.



Тема Довижданенови [re: нeпoзнaтa]  
Автор NikyМодератор (AquariaBG)
Публикувано10.02.05 14:22



Мисля, че отдавна отговорихме на въпросите ти.
А спора стана за съветите на зооманиак.

А дали ще влизаш тук или където и да е....ще се въздържа от коментар



Тема Re: гаднооонови [re: eтr]  
Авторeтr (Нерегистриран)
Публикувано10.02.05 14:27



Това че моите риби са умирали, че на пЕшО,гОшО И Т.Н рибите са умирали и ние сме научили нещо от тези несполуки, неозначава че човек не може да прескочи този етап от развитието си като любител акварист.



Тема Re: Довижданенови [re: Niky]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 14:42



прекрасно
давай да разкараме всички начинаещи
сложи го като правило това
божеее




Тема Re: гаднооонови [re: eтr]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 14:45



част от живота на аквариста е да не ти казвам колко примера знам :

1 "охх ноо слонжо е тва с акваристиката"
2 "охх много ми умират рибите"
3 "охх т н"

Боби верно излиза прав - но не и морално.......просто тая негова фраза:

"Акваристиката не е за всеки" - просто е най-гадното нещо измислено на тоя свят след човека........

Вие трябва да сте водачи бреее хора; учители и т н...

А не Ники:

"Довиждане"




Тема Re: гаднооонови [re: eтr]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 14:47



вие и за богове се мислите :(( уф
това е част от развитието на даден акварист
1 акавриум
2 първи умрели риби
3 първо замисляне над нещата и т н

или вашето:

чети чети чети и нема да ти умрът рибите

дайте сега и да опазиме и пандите щото и те умират заради нас хората.......




Тема Re: гаднооонови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.02.05 14:56



Започва да ми става обидно да чета как някой ти пише нещо, а ти дори не си правиш труда да осмислиш какво ти е написал. Не беше такъв преди време. Жалко.

За какви богове говориш - какви пет лева, какви десет лева??!?
етг ти казва, че не е нужно всеки да прави същите грешки, които някой друг вече е допуснал, ти му казваш, че се мисли за бог.

А ти, собствено, за кого се мислиш ми става интересно?



Тема Re: гаднооонови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 15:10



няма значение
ако има обидени да ми простят но това е спора
вие го създадохте

другото е.......

аз нема значение за какъв се мисля
важното е едно:

1 не гоня хората
2 опитвам се да ги съветвам
3 не ги местя по форумите
4 не ги пращам да четът по интернет

превръщам ги в роботи :((

а вие им казвайте "Довиждане"

сори ако не ме обичате; уважавате и т н. не съм се родил за това. искам да им помагаме на хората - да ги научим на нещо. не да им се правиме колко сме велики и знаещи и можещи и какви велики форуми имаме и т н....

или да си правиме забележки от сорта:

"ама аз не си слагам сайта в подписа"

при вас всичко минава на лична основа




Тема Re: Довижданенови [re: zoomaniak]  
Автор NikyМодератор (AquariaBG)
Публикувано10.02.05 15:30



Е пак ще дойдат при теб да ти се молят за помощ

И да ти кажа честно, май много те търпях



Тема Re: гаднооонови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.02.05 15:39



А защо говориш в множествено число? "Вие това, вие онова". Разговаряш с четирима души поотделно, всеки от които е самостоятелна личност, казва ти различни неща и се опитва да комуникира с теб по свой собствен начин. Аз не съм ти казвал "Довиждане", но за съжаление май съм на път да го сторя в крайна сметка.



Тема Re: гаднооонови [re: Boby_]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 15:40



добре




Тема Re: Довижданенови [re: Niky]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 15:45



и роба падна и целуна краката ти ооо ти велики Акваристе, аз роба кой съм за да се меря с тебе. или да те гледам в очите. свеждам поглед засрамен от твоят ореол.....

прости на роба че се е родил с дух свободен




Тема Re: гаднооонови [re: zoomaniak]  
Авторetg (Нерегистриран)
Публикувано10.02.05 15:49



Аз се постарах да взема средна позиция ( реално така мисля ) между две противоположни мнения.
От едната страна ме разбраха , от другата не... жалко!
Животът продължава.



Тема Re: гаднооонови [re: etg]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 15:53



еми той винаги си продължава.....кръговрат е. няма спирка.....
говорех си с непознатата мирно и кротко - нали така и изведнъж праз бум стой стана поредният акваристичен форумски спорум.

няма да ви отговарям на вашите мнения - щото все некой требе да отстъпи нали за да има мир




Тема Re: гаднооонови [re: zoomaniak]  
Автор NikyМодератор (AquariaBG)
Публикувано10.02.05 16:39



Тя непознатата (е вие се познавате вече ) много не се включваше в разговора.
По скоро беше монолог.



Тема Re: гаднооонови [re: Niky]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 16:44



очакваш ли да пише след като и говориш така - гледай сега ако не ти се занимава а тва е май така - върни ключовете на домакинката и нещата ще се оправят......




Тема Re: Довижданенови [re: zoomaniak]  
Авторнeпoзнaтa (Нерегистриран)
Публикувано10.02.05 17:00



Честит рожден ден,нали не бъркам?Пожелавам ти да те обичат животните,а и да те разбират хората.А ако бъркам- направи си го.След тези дискусии заслужаваш.Ако не те претеснявам пусни нещо от книгата.



Тема Re: Довижданенови [re: нeпoзнaтa]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 17:18



ще пусна заради тебе и хората като тебе
да днес имам ден ден рожден ден
и се кефя
глей сега тук винаги е ставало интересно и ще става пак нема да се откажа лесно.

Пътя е борба.........следвай дирята.......

ако искаш да си говориме пак пусни нова тема че тая ме заболя очите да следим за нова теми

бълбук

и нека водата на аквариума ти е винаги чиста и рибите да не те ревнуват :Р




Тема Re: гаднооонови [re: Boby_]  
Авторнeпoзнaтa (Нерегистриран)
Публикувано10.02.05 17:22



Благодаря ти за информацията.Наистина си струва.Ще я прочета и пак ще питам,ако има нещо.Предполагам,че вече разбирам ,каква ти е идеята,но няма да я коментирам.Все пак можеше да кажеш отначало- виж какво има секция за начинаещи и ето ти линковете,но все пак по добре късно и от сърце.А за разговорите за рибите мисля,че са полезни и приятни ,нали това-речта ни отличава от животните,макар на моменти да са наивни и неточни.
Благодаря за вниманието.



Тема Re: гаднооонови [re: zoomaniak]  
Автор NikyМодератор (AquariaBG)
Публикувано10.02.05 18:41



Дали ще пише, никак не ме вълнува.
Ако беше в моя форум, отдавна да съм изтрил всички тия словоизлияния.

Виждам, че много ви мъчи това, че съм модератор.
Само дай знак, и ще те предложа теб, килимен или непозната, позната и т.н.

Аз не съм се натискал. Идеята беше да направим с общи усилия нещо за акваристите в България.
Аз се опитвам от години.

Така че...само кажи.
Всъщностм, защо тия неща не ги правиш във своя форум, е това не мога да разбера.
Пък тук дай линк.



Тема Re: гаднооонови [re: Niky]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 18:54



виж сега аз много те уважавам
доказвал съм ти го много пъти и т н
само едно разбери - няма мой форуми - няма частни форуми - няма форуми посветени ни зоопортали и акавриумни енциклопедии и т н

аз така мисля - почнем ли да казваме това е моя аквариум това е моя форум и т н. не става нищо тоест става НО......
--
за другото давам знак !!!
--
идеята още си я бива. и идеята ти е страхотна аз пак ти казвам. но превъзмогнете личностните интереси и т н и дайте да работиме заедно за нещо красиво като акваристиката. не е нужно всички да сме приятели и да се обичаме и да купонясваме на една маса за да направиме нещо ил ида постигнеме успехи !!!

виж проект коне - виж възможностите ми да работим заедно - няма значение че не се разбираме и т н...аз съм широко скроен човек. отворен към всички и всичко...

скоро ще пусна субдомейн като проект коне - за сега това мога да направя. мога да ти рекламирам сайта и т н и форума и го правя и ще продължавам и т н. можем да обединим повече инфо на едно място.

много възможности има само да превъзмогнеме личностните неприязми и щото тоя не ме кефи как мисли ил икак дава съветите си - дай да го отпишеме и за не си играеме с него щото нема смисъл

разбираш ме ти прекрасно :(

защото аз не развивам моя форум по практиката: "елате всички тука щото всички "мозъци" са при нас"

форума ми се развива сам - сами си идват хората я съм поканил 4-5 човека и т н. а Ники кажи ми защо да развивам нещо като на друго място има и ще има нещо вече развито и направено....

грижи се и за двата форума - но го прави справедливо - помоли и приятелите си - кво ви пречи аз пиша в 10 форума вие не можете в 2 - но се повтарям - това е само приятелска мечта :(

еми казах ти моето мнение......
нищо лично надявам се в бъдеще да работиме заедно - от това полза само има нищо че не плуваме в един аквариум




Тема Re: гаднооонови [re: zoomaniak]  
Автор NikyМодератор (AquariaBG)
Публикувано10.02.05 19:32



Не знам защо си мислиш, че имам нещо лично против теб. Няма такова нещо.
Напротив - възхищавам ти се за ентусиазма да се занимаваш с толкова много теми.

Но наистина много се дразня, когато някой, при наличието на ИНТЕРНЕТ, не вземе да потърси, да прочете и т.н а направо хоп...пита нещо си.
И вярвай ми, не се отнасям така само в тоя форум.

Тука стана една полемика заради някой, на когото на всичкото отгоре и отговорихме. Какво всъщност пита още ...май не е ясно.
Та...ако искаш да развиваш тоя форум, пак го казвам - стани ти модератор.
Аз не мога на 100 места - признавам си.

Ти ако можеш, продължи това, което направихме ние тук.
Аз го правя на моя сайт и форум - всъщност аз съм го започнал, а заедно с хората, които влизат там го продължаваме.

Това е.
Честит рожден ден и от мен.




Тема Re: гаднооонови [re: Niky]  
Автор zoomaniak (фАнАтик)
Публикувано10.02.05 19:41



няма проблем да стана модератор (даваш акъл следавм те) - но ще работиме заедно за да продължи процеса и да нема пито платено - щото така ако стане кофти за всичи - знаеш не се върши нещо като има разделения и т н....това ми е частното мнение
-
модерирането на един форум ми е най-лесното :)
знам че това дразни но мен не ме дразни винаги се старая да обърна внимание на най-тъпият въпрос - макар че според мене нема такива...
-
виж че тя много хареса материалите дето Боби и даде :) това ме радва мене много по натам ще видиме кво ще става
зависи си от нея :)
-
няма проблем можеш да разчиташ на мен - важно е да не умират форуми и два форума да са в разбирателство и т н....лошо не искам нали :Р
-
благодаря ти за пожеланията - купона сега започва - обхождах просто ловните си полета и т н...

нека аквариума ти пребъде във вековете





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.