Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:41 25.04.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Въпрос за водата  
Автор frisky lioness ()
Публикувано13.10.04 14:47



Имам 33 л. аквариум, на който преди 3-4 седмици правих основно почистване- изваждане на рибите и растенията, изваряване на грунда .....Водата от тогава обаче е много мътна. Прилича на сапунена. В аквариума си имам един сом 13-14 см., един Трихогастер и един Барбус. Растенията ми са някой от видовете Апоногетон. Филтърът ми е вътрешен. В заключение да добавя, че има и един голям охлюв около 5 см. в диаметър. Той е на сина ми. Не знам защо си мисля, че проблема с водата е от него и ако е така идея си нямам какво ще правя :(((( Никога преди не съм имала подобен проблем . Стана така откакто охлюва наедря
Ако имате някакви идеи и съвети, много ще съм ви благодарна......

All things are full of signs, and it is a wise man who can learn about one thing from another.

Редактирано от frisky lioness на 13.10.04 14:50.



Тема Re: Въпрос за водатанови [re: frisky lioness]  
Автор zoomaniak (Стамен Стаменов)
Публикувано13.10.04 23:25



никога ама никога не правете основно почистване на аквариум прави се на 1-2 години
-
вижте тези два линка и ако не намерите отговорите на въпросите си пишете ми пак
-
тук или на мейла
-


-





Родих се за да раздавам знания!

Тема Re: Въпрос за водатанови [re: frisky lioness]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано14.10.04 14:38



Това замътване на водата няма (почти) нищо общо с охлюва ти (който, между впрочем, вероятно е ампулария). В един здрав и добре функциониращ аквариум има нещо, което се нарича азотен цикъл. Това ще рече, че определени бактерии разлагат органичните вещества, постъпващи във водата от храната, отделителната и храносмилателната система на рибките, до амоняк, който е силно токсичен. После други бактерии разлагат амоняка до нитрити (също токсични) и накрая трети бактерии разлагат нитритите до по-слабо токсични нитрати. Нитратите служат за "храна" (това не е съвсем точно, но го казвам така с цел опростяване на обяснението ми) на водораслите, които се размножават бурно при наличието на повече нитрити и от това водата ти помътнява - нарича се цъфтеж на водата.
Когато си направила пълно почистване заедно с преваряване на грунда (където живеят повечето нитрифициращи бактерии в твоя случай с вътрешен филтър), си унищожила практически цялата колония и като цяло си нарушила азотния цикъл и баланса в аквариума си. За да се възстанови равновесието, е нужно време.
Затова не е добре да се прави пълно почистване. Трябва само частична смяна на водата (примерно 1/5 веднъж седмично) и почистване на грунда със сифон.
Мисля, че рибките ти ще преживеят спокойно повишаването на нитритите и амоняка, ако то е временно. Намали малко храната и се зареди с търпение.



Тема Re: Благодаря....нови [re: frisky lioness]  
Автор frisky lioness ()
Публикувано14.10.04 17:17



...и на двама ви за отговора:))))
Както и друг път съм писала не съм специалист в отглеждането на рибки, при все, че имам аквариум от повече от 20г. Знам, че основно почистване се прави не по-често от веднъж на 1-2г.От последното такова беше изминала около година, година и половина, да не кажа и повече. Обикновено почиствам само стените на аквариума, филтъра на помпата и от време на време изсмуквам боклуците от дъното. Рядко изпомпвам част от водата и доливам прясна. Обикновено само доливам. И при предишни основни почиствания водата ми се е замътвала, но до седмица-две всичко се е оправяло. Но сега........ Доколкото успях да разбера от предложените линкове трябва да засиля аерацията. А как стои въпроса с температурата. Промяната и би ли оказала някакво влияние и как по-точно да я регулирам.
Направо ми се къса сърцето като се прибера в къщи и я видя тази мътилка Днес сутринта дори си мислех да изкарам някъде този охлюв. Добре поне, че по ваше мнение проблема не е в него. Така поне няма и него да го мисля.... Дано с времето всичко се оправи.... Да знаех, че така ще стане да не бях изобщо го пипала този аквариум.......И без друго ми е толкова трудна тази процедура по почистването, но под грунда се беше събрал доста дебел слой, а и върху него.........
Уф, не знам какво да правя...Рибите ми за сега изглеждат добре, милите.....

All things are full of signs, and it is a wise man who can learn about one thing from another.


Тема Re: Благодаря....нови [re: frisky lioness]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано15.10.04 09:16



Доливането на вода на мястото на изперената е мноооого лоша идея. Водата трябва да се сменя, не да се долива - при изпарение всички минерали остават в аквариума и така с времето твърдостта и нараства до степен да стане смъртоносна за обитателите си.



Тема Re: Благодаря....нови [re: Boby_]  
Автор frisky lioness ()
Публикувано15.10.04 14:35



Ех....Човек се учи докато е жив...Това с доливането го бях чела някъде А тази мътилка няма ли начин да се оправи с помощта на някакви химикали или нещо от сорта, което да се добави към водата?

All things are full of signs, and it is a wise man who can learn about one thing from another.


Тема Re: Благодаря....нови [re: frisky lioness]  
Автор zoomaniak (Стамен Стаменов)
Публикувано16.10.04 01:24



долей стара вода от друг твой аквариум принципно така се пренасят организмите и създаваш биологичното равновесие като елимиинираш времето тоест стаава по бързо
-
или като правиш такива глобални ремонти запазвай половината вода поне 50% в кофи или бидони в зависимост от обема + после просто я доливаш като това е начин да провокираш по бързо създаване на биологиното равновесие + нито ще ти помътнее водата нито рибите ще има пробелми принципно


Родих се за да раздавам знания!

Тема Re: Благодаря....нови [re: frisky lioness]  
Автор killiman (необуздан)
Публикувано17.10.04 14:13



Откажи се от химията. Колкото по - малко влиза от нея в аквариума ти, толкова по - добре! Независимо за какъв проблем става дума!
Защо не си купиш един сифон? Ще ти свърши чудна работа! Най - лесният начин е това....

"Не е важно колко приказваш, важно е какво правиш!"


Тема Re: Благодаря....нови [re: zoomaniak]  
Автор frisky lioness ()
Публикувано18.10.04 13:34



В момента не мога да долея вода от друг аквариум, защото такъв нямам :((((( А и явно не се налага, защото когато го почиствах използвах доста голяма част от старата вода. Както писах изварих само камъните и грунда........ Онзи ден изкарах охлюва в отделен съд и сега си мисля, че водата се избистря.........Сигурно си въобразявам....Интересно, че в новия"аквариум" на охлюва няма помпа и водата е доста малко като количество, а вече може би трети ден и е все още доста бистра....

All things are full of signs, and it is a wise man who can learn about one thing from another.


Тема Re: Благодаря....нови [re: killiman]  
Автор frisky lioness ()
Публикувано18.10.04 13:37



Какво е това "сифон" и за какво служи?

All things are full of signs, and it is a wise man who can learn about one thing from another.



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.