Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:20 24.05.24 
Любители на животните
   >> Рибки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Златна рибка - моля за съветнови  
АвторДoнa (Нерегистриран)
Публикувано11.08.04 21:10



Здравейте,

Майка ми има две златни рибки, едната от които намерила полумъртва на дъното на аквариума преди две седмици след като прекарали една нощ без работещ филтър. След много грижи рибката вече стои изправена, но няма сили да изплува до повърхността да се храни и майка ми я храни отделена в малка купичка, но тя не се подобрява. СЛед съвет с ветеринарен лекар, който й казал, че рибката не може да се оправи, тъй като може би има повреда на "мехура в главата", решихме да пусна тази молба за съвет в този клуб с надеждата, че някой може да има идея какъв е проблема и как да се помогне на рибката.
Много благодаря.
Дона



Тема Re: Златна рибка - моля за съветнови [re: Дoнa]  
Автор Sorrow ()
Публикувано11.08.04 22:25



Нарича се плавателен мехур и за радост на рибите не се намира в главата, а над стомаха или червата като често се свързва с тях (при различните видове има разлика в строежа). Може да потърсиш в аптеките (не ветеринарни) антибиотика Канамицин. Мисля обаче, че о спряха от производство и ако наистина е така питай за заместител. Ако няма пряк заместител вземи нещо друго от групата на аминогликозидите, може би гентамицин или нещо такова. За съжаление другите антибиотици от групата не са толкова ефективни и може да не помогнат много. Дозировката в аквариум - един флакон ( 1 грам обикновено) на 30 до 40л вода. След 3-4 дни може да се подмени до 2/3 от водата и да се сложи отново антибиотик. Хубаво е за известно време рибката да не се храни със суха храна (замразените и живи храни са много подходящи) и е много препоръчително до 80% от храната да е от растителен произход. Подобряването на състоянието може да се забави до 14-20 дни, но обикновено до 6-7дни е достатъчно. Надявам се всичко да мине добре



Тема Re: Златна рибка - моля за съветнови [re: Sorrow]  
Автор killiman (необуздан)
Публикувано12.08.04 14:40



Това не ми беше известно до този момент! Винаги съм си мислел, че щом се прецака плавателният мехур всичко е свършено....Трябва да експериментирам! Е, надявам се поне да не е скоро.

А това за мехура в главата е много яко! Смял съм се от сърце! В клуба ме гледаха допреди малко много странно!

"Не е важно колко приказваш, важно е какво правиш!"


Тема благодарянови [re: killiman]  
АвторДoнa (Нерегистриран)
Публикувано12.08.04 18:19



Моля да ми простят всички за явно много глупавото съждение за мехура в главата, но наистина не разбирам нищо от рибки (нито пък майка ми, която въпреки всичко много ги обича).. Поне някои хора са се посмели. :о)
Благодаря много за изчерпателния ти съвет, Sorrow!!

Дона



Тема Re: Златна рибка - моля за съветнови [re: killiman]  
Автор Sorrow ()
Публикувано12.08.04 20:36



Ако не е от травма, а в случая не е, тогава нещата могат да се обърнат, стига да не е прекалено късно. Щом рибката е имала известно подобрение има голяма надежда да се оправи.



Тема Re: благодарянови [re: Дoнa]  
Автор killiman (необуздан)
Публикувано13.08.04 14:32



Извинявай, ако съм те засегнал, но просто останах с впечатлението от думите ти, че ветеринарят е казал за "мехура в главата". Представих си какъв специалист е....
Няма тъпи въпроси! Пък твоя беше много точен и на място. Не от сорта на "Защо ми умират рибите?". И толкова. А и никой не се е родил научен. Дори и всички ние, които посещаваме този клуб .
Успех в лечението! Моля те, кажи какво стана после.

"Не е важно колко приказваш, важно е какво правиш!"


Тема Re: Златна рибка - моля за съветнови [re: Sorrow]  
АвторДoнa (Нерегистриран)
Публикувано15.08.04 23:02



Здравейте,

за съжаление още нямам информация за рибката - не живея с майка си и откакто и предадох съвета на Sorrow не съм се чувала с нея, но щом науча повече ще ви информирам!
Пак много благодаря и не съм засегната от никого - напротив, много съм благодарна,

Дона



Тема :o(нови [re: Дoнa]  
АвторDona (Нерегистриран)
Публикувано20.08.04 21:14



Za syjalenie ribkata umrq...
Blagodarq za syvetite, no za syjalenie nishto ne e uspqlo da q spasi!

Dona



Тема Re: :o( [re: Dona]  
Автор Chr (demiurg)
Публикувано21.08.04 12:37



Дона, на мен два пъти ми умира цял аквариум (като биотоп, т.е. ВСИЧКО - риби, растения). Почти се бях отказал от акваристиката.
Проблема всъщност е в нас, че се опитваме да гледаме 2-3 риби в гол аквариум (както може би е бил твоя случай) или да правим голяма градина в малък аквариум (какъвто беше моят случай). И двата варианта са "на системи", те не работят като биотоп и не могат да се поддържат сами. Спре ли ти помпата - твоите риби умират. Спре ли климатика или филтъра за уикенда - моите риби умират. Такива аквариуми са толкова "изкуствени", че просто не можеш да ги оставиш и да идеш на море, примерно....
От друга страна, имам един голям аквариум, в който има 6 малавиеца, за които се грижа когато се сетя. Още са живи, мамка му...
Явно в голям аквариум промените във водата (химични и температурни) настъпват по- бавно и не с такава сила. Т.е. жегата от спрения климатик, която направи от малката ми "градинка" - супа, на големия аквариум само леко му покачи температурата и общо взето нищо му няма.
Извод 1-ви - голям аквариум по- лесно се поддържа и може да "се гледа" сам.
От друга страна - много ме боли като гледам как хората си гледат рибите в гол аквариум. Ми тва животно иска среда бе !!!! Не само да има къде да се скрие. Растенията имат доста важна роля за водата и за рибите. Не само изглеждат красиво, не само фотосинтезират (поне през деня), но и променят химичния състав на водата към по- добър за рибите. Не съм много запознат с химичните процеси, питай експертите в клуба, ако те интересуват, аз знам само, че добре залесен и "уравновесен" аквариум би изкарам доста време без външна намеса.
Преди 10-ина години нямаше (или поне не доставяха) сериозни филтри, само помпички за въздух (особено в провинцията), а тогавашната ми "градина" изкара моята казарма (година и половина) само с доливане на вода от майка ми. Рибите измряха, щото не се сещаше да ги храни жената, но аквариума като цяло остана. Без филтър, само с един нагревател.
А сега правим аквариуми и ги държим "на системи". Спре ли подаването от "системата" - всичко умира.
Извод втори - аквариума трябва да работи като биотоп. Да има растения, корени, укрития за рибите (без майтап, и рибите се стресират). Тогава аквариума няма да е толкова зависим от външни фактори.
----------------------------
Та не се отказвай.
Аз не съм се отказал. Но следващия ми аквариум ще е поне 200л, с много растения и с наистина качествена техника (реле за време (за 12 ч светлина), качествен нагревател (дето да не се включва от токови пикове), качествен филтър (който наистина да филтрира водата, а не просто да я обръща и да пуска мехурчета въздух). Само че всичко това иска пари (пари се изкарват) и четене. Човек се учи постоянно (или поне би трябвало).
Чети в клуба, чети из нета, трупай опит и следващия аквариум ще бъде истински !

Дай да го даваме малко по- фънки !


Тема Re: :o( [re: Chr]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано31.08.04 10:49



Да, много добре си "напипал" нещата. Най-важен в един аквариум е балансът между постъпващите органични вещества и капацитета на нитрифициращите бактерии да ги преработват. Растенията също помагат, разбира се, като усвояват част от тях. А колкото един аквариум е по-голям, толкова по-широк е диапазонът, в който нещата могат да "работят" добре. Моят голям аквариум например е 300 л. и спокойно го оставям за 3 седмици без надзор.
Тъй че щом азотният цикъл е налице, обитателите на аквриума ще са подложени на минимален стрес. Освен ако някой не им оплеска физическите параметри на водата или не вземе да ги храни със сушена дафния примерно, но това са други теми.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.