Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:38 30.04.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема по стените на имам зелени водорасли  
АвторNiki (Нерегистриран)
Публикувано09.06.04 15:25



здравейте.
направих един аквариум на детето (около 25 литра).
преди около 2 месеца. почвиха ми се по стените на аквариума зелени
водорасли. аз го мих един път, но после пак се появиха , и то много
по-бързо от първия път.
по саксийките изглеждат като тънки, къси косъмчета,
перпендикулярно на стената.
как да го махна?
в аквариума има 2 гупи, 2 скаларии, 2 сома, 2 червени риби (забравих им имената).



Тема Re: по стените на имам зелени водораслинови [re: Niki]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано09.06.04 16:30



Каква ти е филтрацията? А осветлението?
Нормално е в аквариума да се развиват зелени водорасли в умерено количество. Ако станат твърде много, значи има излишък на хранителни вещества и/или светлина. Мисля, че да почистваш стените на 25 л. аквариум два-три пъти в месеца е нещо нормално и не бива да те притеснява. Просто избърсваш добре стъклото и готово. Ако две почиствания в месеца не помагат обаче, вероятно има нещо гнило.



Тема Re: по стените на имам зелени водорасли [re: Boby_]  
АвторHиkи (Нерегистриран)
Публикувано10.06.04 10:10



В аквариума имам една гъба, в която влиза маркучето за въздух, с камъче накрая, от най малките гъби - по 70 ст.
За осветление направих кутия от плоскости от щайга и в нея сложих енергоспестяваща лампа, да се доближи светлината до луминисцентна, че обикновената крушка много червенее.
Как се бършат стените- направо, с водата, или се вади всичко?
Интересно че като го измих, зелените налепи се появиха по-бързо, отколкото
първия път, но те са останали по саксиите на растенията. Гледам че листата на растенията (лимонче и някаква папрат) всеха да кафенеят. Те могат ли да се мият? Иначе, като погледна водата отгоре, е бистра.
Е, не знаех че е нормално да се чисти толкова често. Мислех си че само храниш, и на 3 месеца почистваш :-)
На адрес http://www.aquariumbg.com видях едно охлюви- те не помагат ли да се почистват стените.
Иначе вчера голяма радост. Едната гупа роди. До 23.30 съм я дебнал да не ги изяде, и я прехвърлям от един буркан в друг. Роди към 35 рибки.
Сега малките са в кръгъл аквариум -3 литров. Обаче и там се появяват тези зелени водорасли. Аз си мисля да не би да е то водата (чешмяна- гр. Бургас). Защото като сложа вода в един 10 литров съд от мин.вода да отлежава, и там (без да се слагат рибки и храна), се появяват зелени петна.



Тема Re: по стените на имам зелени водораслинови [re: Hиkи]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.06.04 11:48



Водата в Бургас е по-твърда от софийската, но това не може да е причина за поява на водорасли.
Филтрацията ти е слаба и неудачна - компресорните помпички не стават за нищо според мен. Защо не си купиш вътрешно филтърче?
Трябва да сменяш 1/5-1/3 от водата на седмица, като почистваш и грунда, иначе се натрупват нитрати, които при ниска концентрация не са отровни, но при висока са. Това е в най-съкратен вариант.



Тема Ок , за идеята за помпанови [re: Boby_]  
АвторHиkи (Нерегистриран)
Публикувано10.06.04 13:59



Разгледах сайта на акуаел,
с най-подходящ размер за този аквариум май са модели 0236-фан мини
или 0238-фан 1. Ще видя по магазините в бургас какви има.
аз за грунт имам камъчета 0,5-1 см. как да го промивам?да го вадя ли?
имам идея, да си направя нещо като прахосмукачка, с маркуче, и по закона на скачените съдове ще изсмуква боклуците между камъчетата.
Не знам само дали ще е достатъчно това.



Тема Re: Ок , за идеята за помпа [re: Hиkи]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.06.04 15:18




Според мен Фат 1 е по-добрата алтернатива - Фат мини е твърде малка, за да свърши някаква сериозна работа.
За сифона си нацелил правилния подход. Можеш да си купиш готов (предимството е, че няма да се налага да засмукваш вода с уста) или да си направиш от маркуч с подходящ диаметър, половинлитрова бутилка от кока-кола с отрязано дъно. Пробиваш капачката на бутилката, пъхаш маркуча и го уплътняваш някак (може със силикон, а ако си отрязал много точно дупката, може и без нищо друго да си остане). След това действаш. Успех!



Тема Re: по стените на имам зелени водораслинови [re: Hиkи]  
Автор mislesht (Митко)
Публикувано10.06.04 15:47



Ако са тънки прозрачно-зелени налепи идеално се "бръснат" със стара самобръсначка.Втория път са се появили по-бързо, защото вече циркулират във водата в някакви количества, дори и да чистиш.
Иначе много рядко чистиш аквариума.
За гупите не се притеснявай, и в тоалетната да ги пуснеш - пак ще се размножават и скоро ще се чудиш какво да ги правиш...
Никога не е рано да стане късно...

Редактирано от mislesht на 10.06.04 15:50.



Тема как се използва бутилката от кока-коланови [re: Boby_]  
АвторHиkи (Нерегистриран)
Публикувано14.06.04 15:20



не мога съвсем да си обясня как се използва бутилката от кока-кола без дъно.
като резервуар на изсмуканата вода ли, или като края , който ще смуче водата от дъното на аквариума?



Тема Re: как се използва бутилката от кока-коланови [re: Hиkи]  
Автор MAXlMUS ()
Публикувано14.06.04 15:32



С нея смучеш мизериите:

1. Силата на струята е по-малка и не засмукваш разни там пясъци, камъчета, етц (и риби)

2. Обхващаш по-голяма площ и така става по-бързо.



Тема Re: как се използва бутилката от кока-коланови [re: Hиkи]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано14.06.04 16:21



Ползваш я като накрайник - точно заради това е отрязаното дъно.
Значи имаш маркуч, който на единия си край има дупка, а на другия - бутилката без дъно. Потапяш края с бутилката във водата и смучеш силно другия, като внимаваш да не си напълниш устата с вода. Не е зле предварително да си си приготвил кофа или леген, в който да източваш водата, щото като потече струята, вече ще е късничко да мислиш за това.
Като потече водата, ръчкаш с бутилката вътре в грунда, като така изкарваш почти всичко от там. Това е общо взето.
Има усложения на метода в два случая - когато имаш много растения и когато грундъд ти е твърде ситен. В първия чистиш там, където имаш достъп и се надяваш да е достатъчно, а във втория не вкарваш бутилката вътре в грунда, а само я прекарваш отгоре - в ситен пясък боклуците не могат да потънат така или иначе. Това е подробният вариант на алгоритъма!




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.