Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:46 01.07.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Въпрос за кафевите водорасли и брадатанови  
Автор Neptun (непознат )
Публикувано01.05.04 10:25



Отскоро се занимавам с акваристика имам 2 аквариума единия е 150 литров цихлидарник а другия е 120 литров с много растения и бая рибки към 55 предимно тетри .... с цихлидарника никви ядове ма с тоя с растенията прбелм след проблем....направо незнам откъде да започна .Значи,всичките растения са обрасли с кафеви водорасли и брада (предната седмица не бяха така),преглеждайки темите от форума останових че за развитието на кафевите водорасли причините са 2 осветлението и съотношението слиликати:фосфати (както каза Boby_ ).Лампите ми са 2x18 W на Sylvania,едната е Gro-Lux другата AquaStar...та предполагам че това няма да се дължи на осветлението.Относно съотношението силикати:фосфати нямам и най-малка представа как да разбера дали силикатие за повече,но предполагам че са,щото съм малко невеж и преди да питам някой компетентен сложих за грунд една ...така да се каже бяла мозайка, дето се използва за дренаж на саксийните растения ...,а после и речен пясък (който всъщност е повече от тази мозаика ,нея я слойих просто за декорация).Та въпроса ми е ....не може ли да се излекуват по някъкъв друг начин растенията от брадата и кафевите водорасли освен с баня с Белина,защото имам към 50-60 растения и се изръсих бая за тях и не ми са ще половината и знам ли може и всичките да се "скосят" като им направя баня с Белина и ако не може пречи ли им нещо да се развиват с тези паразити по тях ,защотото ако нямам друг избор освен Белината ...препочитам да си ги гледам тия кафеви водорасли и брадата отколкото да рискувам и да унищожа растенията



Тема Re: Въпрос за кафевите водорасли и брадатанови [re: Neptun]  
Автор Гapвaн (Га-Га)
Публикувано01.05.04 20:47



Виж това:



Както правилно Боби ти е казал, причините могат да бъдат:

1. Недостатъчна светлина
2. Повишени стойности на силикати и нитрати
3. Ниски стойности на кислород

Пише, че трябва да почистиш стените на аквариума, дъното и листата, да пуснеш някое друго pleco и да добавиш някаква смола към филтъра, дето абсорбира силикатите...(Дали се продава в България, не знам) И естествено да смениш част от водата.

Ма при 120 литров аквариум ти трябват поне 60 вата осветление. Ти имаш само 40. Най-вероятно това е причината.

Успех.

Редактирано от Гapвaн на 01.05.04 20:50.



Тема Re: Въпрос за кафевите водорасли и брадатанови [re: Гapвaн]  
Автор Neptun (непознат )
Публикувано02.05.04 14:34



Благодаря за съвета ,явно ще се наложи да сложа нов грунд и малко по-слино осветление.За осветлението ми е ясно ,но ще отправя едно въпросче за грунда.Имам ситен речен жълт пясък стои в една торба на терасата ,взех го от река Велека,та сега като ми се налага да сменям дъното достатъчно ли ще е само да го преваря за да го обезпаразитя от разните мизерии дето може да има (иначе на външен вид е абсолютно чист) ,и няма ли да пречи на филтрацията?



Тема Re: Въпрос за кафевите водорасли и брадатанови [re: Neptun]  
Автор 77 (новак)
Публикувано02.05.04 19:41



желатено е грунда да бъде 2-4мм.пясък не ти върши работа.



Тема Re: Въпрос за кафевите водорасли и брадатанови [re: Neptun]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано03.05.04 09:07



Кафевите водорасли наистина имат по-ниска нужда от светлина и се разиват най-вече тогава, когато осветлението е недостатъчно за зелените да виреят нормално.
Пясъкът е много подходящ за аквариум, но не и за растения - частиците му са твърде малки и поради това между тях не прониква богата на кислород вода, което води до загниване на корените, така че, както 77 вече ти е казал, трябва ти малко по-едър грунд.
Според мен е най-добре да добавиш още една 18-ватова лампа, да махнеш настоящия си грунд, да дезинфекцираш аквариума и оборудването, както и растенията (ако ти стиска, защото много от тях може и да не се оправят след това) и да се надяваш, че си успял да изтребиш брадата. Защото това си е напаст - независимо от осветлението и от съотношението фосфати-силикати, винаги е много трудно да се отървеш от нея. Успех!



Тема A филтъра?нови [re: Neptun]  
Автор NikyМодератор (AquariaBG)
Публикувано03.05.04 09:26



Не знам защо никой не спомена нищо за филтъра?! Според мен трябва да се почне оттам.
А лампите са си добре...стига да не гледаш някакви специални растения като мириофилиум например.
Освен това е важно какви точно са растенията - бързорастящи, плаващи, бавнорастящи.
Избщо....въпроса е много общ.



Тема Re: A филтъра?нови [re: Niky]  
Автор Neptun (непознат )
Публикувано03.05.04 20:33



На повечето от растенията не им знам точните латински наименования ,но ще се поразровя да ги видя.Тези,на които знам имената са :Валеснерия , Анубиас,Гигантската криптокорина и Амазонката са толкова големи ,че правят огромна сянка ...мен точно това ме съмнява че е проблема ...може би не трябваше да ги купувам,защото този акариум им е малко малък,но събраха се де .Сменил съм грунда ,обезпаразитил съм аквариума и ободрудването както ме посъветва Boby_,но растенията не съм ги потапял в белина а просто ги измих обилно на чешмата и отстраних някои загнили листа ...пренаридих аквариума и ся ще видия ко ще стане .Филтъра ми е вътрешен Aquael Fan 2 , но аз смятам че тва се дължи на големите растения ,който правят сянка на другите и следователно започват да се развиват кафеви водорасли , брата не знам от къде съм я хванал.Да стоят така сега съм отделил големите растения в единия край и сега има по-малко сянка на другите растения ...и ще видим ко сте каже



Тема Re: A филтъра?нови [re: Neptun]  
Автор 77 (новак)
Публикувано03.05.04 23:56



според мен нищо съществено не си променил ,сега растенията отново ще се въстановяват и водораслите ще се кефят.замисли се за един външен филтър с дебит около 500 литра на час.кафявите водорасли ще ги махнеш с ув лампа но мисля че не си стува заради тях толкова пари.брадата ще намалее ако в аквариума всичко е наред.



Тема UV лампа каква?нови [re: 77]  
Автор Neptun (непознат )
Публикувано04.05.04 01:00



77 мерси за съвета отново ...знам че не съм променил горе доло нищо освен грунда ,но не исках да рискувам с белина...колкото до филтъра ще го сменя като забогатея някой ден ....може ли да ми дадеш малко инфо за тези УВ лампи понеже има бая различни марки и спецификации ...каква точно ми трябва ?



Тема Re: UV лампа каква?нови [re: Neptun]  
Автор NikyМодератор (AquariaBG)
Публикувано04.05.04 09:17



Не знам какво ще стане с тая UV лампа, но те са на цената на един свестен филтър
И каквито и водорасли да са, свестен филтър със сигурност ще помогне




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.