Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:36 01.05.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема И отново няколко въпроса  
АвторAqua-fan (Нерегистриран)
Публикувано11.05.04 11:17



Здравейте,
сега след като си оборудвах аквариума (84л) дойде време и за рибната селекция!
Имах желание да си взема някоя двойка цихлиди, но след като са такива унищожители на растения започвам да размислям! Засега съм се спрял на тетразоните като основни обитатели, но няма ли и по-спокойни представители на цихлидите!
Искам да попитам някой има ли впечатления от Пелвикахромис пулхер (крибензис) и Цихлазома мееки? Стават ли за сборен аквариум?
Благодаря предварително!



Тема Re: И отново няколко въпросанови [re: Aqua-fan]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано11.05.04 11:53



Нито крибензисите, нито меекито ще ти закачат растенията. Пълна заблуда е това, че всички цихлиди унищожават растения. Напротив, повечето не го правят. Това важи само за някои от африканските - тези от Малави най-вече.
Крибензисът е много шарена и доста спокойна рибка. Меекито също е сред най-малко агресивните видове от рода си, но все пак трябва да се внимава с него. Вариантът да ги комбинираш с барбуси е добър - по принцип барбусите могат да се грижат за себе си.



Тема Re: И отново няколко въпросанови [re: Aqua-fan]  
Авторeтr (Нерегистриран)
Публикувано11.05.04 11:49



Крибензисите стават без никакви проблеми, те ще се закачат единствено по между си. Не пипат растенията.Трябва да си вземеш 4-6 малки за да направят поне една двойка. За всяка двойка трябва да има укритие, пещера.
Мееки не съм гледал , но доколкото знам са агресивни, особено в размножителния период.



Тема Re: И отново няколко въпросанови [re: Boby_]  
Автор bubanka (зла вещица)
Публикувано11.05.04 12:01



не само някои африкански
северумите при мен основно "изпасоха" растението, а те май са американски животинки



Тема Re: И отново няколко въпросанови [re: bubanka]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано11.05.04 12:15



Зависи от диетата на рибките, т. е. от това дали са растителноядни или не. Има и много други видове, които с удоволствие си похапват младите листенца, но никой не ги е нарочил за унищожители на всичко зелено, нали?



Тема Re: И отново няколко въпросанови [re: Boby_]  
Автор bubanka (зла вещица)
Публикувано11.05.04 12:22



съгласна и останала без растение



Тема Re: И отново няколко въпросанови [re: Boby_]  
Авторetg (Нерегистриран)
Публикувано11.05.04 12:23



Май по-скоро се има предвид по-голямата част от едрите американски цихлиди (един пример - астронотус...), които ровят, пренареждат рушат в аквариума по свое усмотрение и по този начин изравят и съсипват растенията ( а те определено не са растителноядни)



Тема Re: И отново няколко въпросанови [re: etg]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано11.05.04 12:30



Астронатусите не са рибки, от които човек може да си прави изводи за семейството. Най-малкото защото не са разпространени сред любителските аквариуми по ред причини.
Дай да видим кои едри американски цихлиди рушат в аквариума. Повечето от бившия род Цихлазома (сега тотално "разформирован") не го правят например. За скаларии и дискуси важи същото. Еквиденсите също не са голяма заплаха за подредба на аквариума и растения.
Само геофагусите са такива и то защото си търсят храна в грунда.
От африканските видове пък тангнанийците практически не закачат растенията и грунда. От малавийците групата Мбуна рови здраво и унищожава всичко зелено, но това е за сметка на Утака, които не обръщата съвсем никакво внимание на растения и грунд. Викторианците също. Това може да се каже и за речните африкански цихлиди - крибензиси, хемихромиси и т. н.
Като вземе човек да си направи сметката, ще излезе, че анциструсите са по-опасни за растенията от цихлидите.

Това е абсурдно твърдение, разбира се - точно това се опитвам да покажа. Когато една генерализация стане твърде обширна, тя губи своя смисъл.



Тема Re: И отново няколко въпросанови [re: Boby_]  
Автор NikyМодератор (AquariaBG)
Публикувано11.05.04 12:49



Toва за анциструсите беше готино И даже си е почти вярно.
Ако имате растения с нежни листа не гледайте едри анциструси. Ще станат на дупки.
А ако не искате растения си вземете златна риба



Тема Re: И отново няколко въпросанови [re: Boby_]  
Авторeтr (Нерегистриран)
Публикувано11.05.04 12:53



Туш.
Прав си за генерализацията на проблема.
Колкото за печалната слава на едрите американски цихлиди, според мен тя се дължи на факта,че в повечето случаи те се отглеждат в по-малки от необходимото аквариуми, където неминуемо се намесват.
Личния ми опит все пак не е толкова голям - гледал съм само астронотуси и нигрофасциатум, където резултата е 50/50(сещай се кой ровеше), но съм чел, че цитринелума, лабиатума и някои други ровят. Отделно при размножаването е възможно да пренаредят около пещерата или камъка, които са избрали.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.