Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:18 29.06.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Niakolko vyprosa!!!нови  
АвторAqua-fan (Нерегистриран)
Публикувано21.04.04 16:22



Здравейте,
Имам 84 литров аквариум (70х30х40 дълбочина) и искам да си го обзаведа както си му е реда - осветление, филтри, растения и т.н.! Целта ми е да си направя нещо като т.нар. "Холандски аквариум" - повече растения и малко риби (цихлиди)!
Поразрових се из нет-а и намерих доста неща, поскитах по пазарите и ..... и тук дойде объркването - много видове филтри, лампи, и т.н.!
А сега и молбата ми: дайте някаква идея как да комбинирам нещата, кои филтри са по-добър вариант( външни, вътрешни, дънни), кои лампи да избера (marina-glo, sun-glo и т.н.), има ли значение какъв нагревател ще избера и т.н.!
Благодаря предварително!



Тема Холандски с цихлиди?! [re: Aqua-fan]  
Автор NikyМодератор (AquariaBG)
Публикувано21.04.04 17:20



Аз холандски аквариум с цихлиди не съм виждал. Освен ако имаш предвид дискуси или скаларии.
Най-добрия филтър си е външния. За холандски най-добре е дънен нагревател.



Тема Re: Niakolko vyprosa!!!нови [re: Aqua-fan]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано21.04.04 17:21



Аз лично не мога много да ти помогна за избора на остветление - моят критерий е колко добре ми изглеждат рибките и нищо друго.
Но за другото си имам мнение - за аквариум, по-голям от 40-50 литра, задължително външен фитлър. На дънните не съм фен - първо не са необходими в общия случай и второ имат някои отрицателни ефекти. Добра идея е да не се подвеждаш да си купиш евтин филтър и нагревател - в крайна сметка ще ти излязат по-скъпо от марковите. Нагревателят задължително трябва да е с термореле, за да може да поддържа горе-долу постоянна температура.
Какви точно цихлиди смяташ да си вземеш? Има видове, които просто няма да допуснат съществуването на нещо зелено и вкоренено в аквариума.



Тема Re: Да уточня!нови [re: Boby_]  
АвторAqua-fan (Нерегистриран)
Публикувано21.04.04 17:55



Да си призная рибките ще ги взимам последни и точно затова казах "нещо като холандски аквариум" т.е. вида ще го напасвам към средата, която ще му създам!
Между другото незнаех, че някой цихлиди са такива "бандити" спрямо растенията! Ще го имам предвид, когато си взимам рибки!;-)))
Разгледах сайт-а на алиса33 и ..... дали продуктите им си струват? Например ми направи впечатление, че филтрите им определено са по-скъпи от различните полски и турски, които изобилстват на съботния пазар!



Тема филтритенови [re: Aqua-fan]  
Автор aquabg (непознат )
Публикувано21.04.04 23:09



Филтрите им са канадски и са наистина добри но цената е почти двойна. Добро качество на размна цена предлага Акваел но външните им филтри от новия модел още няма внос. След това малко по скъпи но много добри са на Хидор според мен даже са направо перфектни. Ако ти се дават 500лв и нагоре може да си вземеш Хаген профешънал с вграден нагревател и газова очистка и температурен ЛСД дисплей. Лично аз ти препоръчвам Хидор с отделен външен нагревател който се монтира на тръбата на филтъра, температурното отклонение при него е не повече от 0.5 градуса и при това постигаш почти префектно температурно рапределение във водата, което с вътрешен нагревател е невъзможно. Дъните нагреватели тип подово отопление също са добри но са трудни за поддръжкаи ремонт. Дънните филтри също са хубаво допълнение към външния но реализирани по скоро като циркулация на водата под грунда отколкото като филтър, но те съветвам да не се занимаваш с това на този етап. След това стигаме до пълнежа на външния филтър, тук опциите са скъпа керамика за 16-20 лв за 500гр или природна лава за около 6лв за 700гр. Ефтина керамика те съветвам да не слагаш. Взимаш си един пакет вата и си готов с филтрирането и отоплението.



Тема Re: филтритенови [re: aquabg]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано22.04.04 09:13



Ако си говорим за номер 1 при фитлрите, то това определено не е Хаген, а Eheim. Но там цените са вече наистина сериозни. Да не говорим, че филътр с нагревател е несериозна работа.
При наличие на достатъчно пари една система от тип wet-dry би била направо страхотия. Обаче за 84 л. аквариум не мисля, че си заслужава.

Пък и в крайна сметка филтрацията е важна, но далеч не е най-важната. Най-важни са усилията на аквариста, които с малко знания и желание могат да дадат страхотни резултати и без супер техника.



Тема Re: филтритенови [re: Boby_]  
Автор aquabg (непознат )
Публикувано22.04.04 09:16



Sorry объркал съм имената, за Eheim ми беше мисълта



Тема Re: Благодаря ...нови [re: aquabg]  
АвторAqua-fan (Нерегистриран)
Публикувано22.04.04 09:23



... за споделеното мнение! Инфото е ценно и сега ще се разровя из нет-а да видя откъде мога да си намеря тези продукти ! Мисля си да се вместя в рамките на 200-300лв и затова се допитвам до по-опитните фенове!
Благодаря отново!;-)))




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.