Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:34 28.06.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Малави-проблемнови  
АвторETG (Нерегистриран)
Публикувано20.04.04 11:45



Имам мъжка зебра, която поради своята агресивност бях принуден да изолирам в друг аквариум(просто смачка женските и беше цар в аквариума).
Онзи ден реших да я върна, но за съжаление нещата са се променили, вече царете са други. Какво да направя, че зебрата да си дойде на мястото( а не с хелери и скаларии) и как да я лекувам, защото прилича на парцал, от всякъде висят меса. В момента е в туба от мин. вода пъхната в основния аквариум.
Аквариум 200л. Женски зебри-2 , Ауратус1/1/4, Йохани1/2 , Алонокара1/1, Лабидохромис жълт- 3, Марлиери-3, Крабро-2
Благодаря.



Тема Re: Малави-проблемнови [re: ETG]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано20.04.04 12:31



Доста агресивна компания си имаш - ауратусите, а и всички меланохромиси като цяло са много агресивни, същото важи и за крабротата - предполагам, че именно някоя от тия риби се е "заяла" със зебрата ти. Най-вероятно мъжки ауратус или йохани. Аз лично не бих комбинирал така рибоците, но това е отделна тема.
Ако вкараш рибата сама и просто я пуснеш при другите, шаносвете и за оцеляване са много малки. Имаш няколко възможни решения. Едното е да вкараш повече нови риби наведнъж, като така агресията на "тарторите" ще се отклонява на повече места, вместо само срещу един "натрапник". Друго решение е да извадиш всички камъни, да смениш вода, да извадиш и върнеш всички риби и накрая да сложиш измъчения мъжки - така всички рибки ще са еднакво стресирани и ще му дадат да се установи. Това не е най-доброто решение, но ако нямаш възможност за повече риби, май ще е единственото. И не е зле да направиш тая процедура вечерта, точно преди да угазиш осветлението. И друго - важно е рибата, която вкарваш, да е здрава. Защото каквото и да направиш, гонене и хапане ще има и тя трябва да има сили да го издържи. Ако я вкараш в тоя вид, както се изразяваш, с висящи меса, и Господ не може да я спаси.
Още нещо - сигурен ли си, че имаш в аквариума достатъчно укрития? И да си сигурен, няма да навреди, ако направиш още - колкото повече, толкова по-добре.
Успех и дано да се размине само с досегашните поражения!




Тема Re: Малави-проблемнови [re: Boby_]  
АвторETG (Нерегистриран)
Публикувано20.04.04 12:50



Най-интересното е , че краброто(едното) макар и да е най-голямата риба в аквариума (~14-15см.) не проявява кой знае каква агресия. И двете са си избрали по една дупка и излизат само да хапнат. Ауратуса е много агресивен, но той си заплюл една скаличка и там го раздава "тежко" и почти не минава в другия край на аквариума. Най- агресивно се държат на 1-во място м. йохани, м. аулонокара( тя си е и доста голяма вече ~15см ) и двете женски зебри. Мисля си, не знам до колко е добра идеята - да изолирам йоханито и евентуално аулонокарата, но не за толко дълъг период, както направих с зебрата, а за 4,5 дни , докато се съвземе зебрата. Проблема е , че в сегашното и състояние май ще му трябват седмици.
Та въпроса ми е добра ли идеята и какви препарати за рани да ползвам.



Тема Re: Малави-проблемнови [re: ETG]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано20.04.04 13:09



Краброто е малко още - те стават доста по-едри от повечето мбуна. Голям мъжки може да достигне 35 см. Точно там е проблемът - не са много агресивни, но могат да причинят големи поражения, когато решат. Май вече споменах, че по принцип мъжките меланохромиси са сред най-агресивните мбуни и не е изненада, че йоханито е един от агресорите. Мен лично малко ме изненадва, че аулонокарата също го прави, защото те по принцип са по-спокойни рибки, а дори не са и мбуна. Но малавиецът си е малавиец - всяка рибка си е със специфичен характер. Това с изолирането на най-агресивните гадинки не е лоша идея - може и да свърши работа. То е почти равносилно на стресирането на всички наред, което ти предлагам, всъщност е следващата стъпка по същия път. Двете женски зебри няма да са проблем за мъжкия, ако не го бият други. Ще му трябват денонощие-две, за да се справи с тях, ако е здрав.
Доколко е пострадал? Единственото, което можеш да направиш за раните му, е да сложиш някакъв лек дезинфектант във водата и да се надяваш да му се размине някоя сериозна инфекция. Освен това не е зле да си сигурен в това, че параметрите са добри. Това е. Стискам палци!



Тема Re: Малави-проблем [re: Boby_]  
АвторETG (Нерегистриран)
Публикувано20.04.04 13:45



Липсва му част от опашката и от аналната перка, което не е много фатално , защото и един лабидохромис (най-вероятно женски) и едната женска йохани са горе долу в същия вид. Проблема е , че много здраво е нахапан и от двете страни.
Аулонокарата действително не е толко агресивна, тя атакува само като и мине пред очите(поне така забелязах преди да извадя 'ранения'), но това е забавно, изпитва някакъв неприязъм към краброто и щом го види веднага го напада, а бяга от ауратуса, който е три пъти по-дребен от нея.
Май се отклоних от темата, но ми е интересно да ги обсъждам рибоците.
Благодаря за съветите



Тема Re: Малави-проблемнови [re: ETG]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано20.04.04 14:25



На мен ми е много гот да си обсъждаме малавийците.
Краброто е много интересна рибка - в природата се храни с паразити по кожата и хрилете на големите сомове в езерото, които го допускат до себе си заради цветовете му. Интересното е, че понякога краде яйцата на сомовете, които обаче след това пак го пускат наблизо и не го нападат. Причината е, че преди да нападне яйцата, краброто сменя цвета си на съвсем невзрачно кафяво. Точно от там идва и едно от имената му - цихлида-хамелеон.
Лично аз много ги харесвам, но ми се наложи да ги махна, защото аквариумът ми е много малък за тях - само 300 л.
Мисля, че при теб всички проблеми идват от убийствената комбинация от рибки, която си направил. Агресивно мъжко йохани си е жива напаст, а в комбинация с ауратуси става още по-зле. Да не говорим какво ще стане, като поизрастнат крабротата. И още нещо - не е зле да помислиш за това да разделиш малавийци от танганийци.
Пробвай засега да отделиш мъжкото йохани и да върнеш зебрата - така ще си отдъхнат и женските йоханита за малко. Отхапаните парчета от плавници няма да са проблем, ако не тръгне инфекция. Раните по тялото обаче могат да създадат главоболия. Ако имаш възможност, дръг рибката сама, докато позарастнат малко.



Тема Re: Малави-проблемнови [re: Boby_]  
АвторETG (Нерегистриран)
Публикувано20.04.04 15:27



Аз танганийци в момента имам само юлидохромис марлиери.
Имам идея да си направя около 500л. аквариум, надявам се скоро да стане.
Проблема ми е, че рибите ги избирам по естетически причини, тоест такива , които ми харесват. Дори искам и някои други като демасони и соколофи, Cyrtocara moori, Sciaenochromis fryeri и майнгано(отново меланохромис)+ старите.
Тази комбинация става ли още по взривоопасна при тези литри.
Между другото моето йохани изглежда точно ,като това от изложбата във Варна( и аз съм го взел от Ники) .
А и за ауратусите две думи, от Август насам всеки месец вадя малки и в момента разполагам с големи количества.Ако те интересува тази "хрисима" рибка- приемам всякакви предложения за бартери за други риби и растения.



Тема Re: Малави-проблемнови [re: ETG]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано20.04.04 16:09



Майнгано е старото име на Melanochromis Cyaneorhabdos.
Ето няколко снимки на моите, страхотни рибки са:




"Делфинчетата" (Cyrtocara moori) не са много агресивни. Същото може да се каже и за "ахлитата" (както често погрешно са наричани Sciaenochromis fryeri). Меланохромисите по принцип са доста зли, но в добра обстановка не би трябвало да създават проблеми. Мисля, че такава комбинация ще е добра, стига да успееш да нагодиш диетата спрямо нуждите на различните видове. Но това не би трябвало да е голям проблем.

За йоханито - забележи моите циенерхабдоси (това е друг вид, близкородствен на йохани). Виж какво представляват ивиците им. Такива трябва да са и на един хубав мъжки йохани - никакви хоризонтални, никакви прекъсваня. Има нещо гнило в тия, дето сте ги взели от Ники явно. Ще говоря с него да видим откъде са неговите, може да е там проблемът, макар че той по принцип държи на рибите си. Но знае ли човек?
За съжаление не мога да взема ауратуси - нямам къде да ги сложа.
Ако внесеш демасони, искам и аз. Соколофита не съм гледал, но доколкото съм чел за тях, едва ли ще са голям проблем в тая компания.
При малавийците важи едно основно правило - колкото повече риби (особено пък от един и същ вид), толкова по-малка опасност от поражения. А за 500 л. аквариум мога само да ти завиждам!




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.