Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:53 28.06.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Стъклени сомове ПОМОЩнови  
Автор aquabg (непознат )
Публикувано13.04.04 20:20



Имам стъклени сомове, но от едно известно време взеха да умират без някаква видима причина. Може ли няко да помогне и да каже от какво умират и как да оправя нещата?



Тема параметритенови [re: aquabg]  
Автор aquabg (непознат )
Публикувано16.04.04 16:30



200л съд, филтрация през външен филтър с керамика и вата, керамиката е активирана преди 3 седмици. Вътрешен филтър с керамика и дунапрен. Аерация с моторна глава е инжектор и отделно двойно компресорче с 90см полвреизатор. Температура 26 С и не е променяна от 2 месеца преди това беше 23 С. рН беше паднало доста в един момент преди около 3 седмици = 5 След това се стабилизира на около 6.8 и е така от 3 седмици. Съдържание на NO2 приблизително 0, GH в рамките 8-10. Освен стъклените има 4 Кулита, Калихтови сомове, Сребърни акули, Пангаси, Клариаси, Анцитруси. Преди няколко седмици рибити бяха болни от ИХ лекувах ги с два препарата около 15 дни. След това водата я филтирах с активен въглен и направих частична смяна. Храния ги с херомонус когато има, и предимно с чернодробна суха и една на цветни люспи.
Стъклените бяха 5 в началото два от миналата година и три по-нови. Преди около 3 седмици почнаха да измират, един по един но след като ги бях излекувал от ИХ. По един всяка седмица. Значи органите им /които са около главата главно/ стават червени, дишат учестено като си отварят устата, и се забелязва кръв около хрилете. След това побеляват и накрая умират, като това нещо става в рамките на два дни.



Тема Re: параметритенови [re: aquabg]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано16.04.04 16:40



Това, че си ги подложил на ужасна диета, бедна на хранителни вещества и витамини, си го знаеш и сам, няма защо да ти го казвам. Но едва ли измират от това. По-скоро причината е в продължителен стрес. Възможно е да се дължи на резки колебания в pH-то, на диетата, на агресия от страна на другите риби, на болестта, на лечението, но най-вероятно се касае за комбинация от всички тези фактори.
Не знам много за стъклените сомове, но предполагам, че са деликатни и чувствителни рибки и трябва да се внимава с тях - всяка рязка смяна на условията може да е пагубна.



Тема Re: параметритенови [re: Boby_]  
Автор aquabg (непознат )
Публикувано16.04.04 17:06



За параметрите и за витамините си знам, витамини им слагам течни на сера но сега ще подобря хранителната диета, а за параметрите изпуснах нещата от контрол, ще гледам да ги стабилизирам за по продължително време. Интересно е за агресията на другите риби, и аз за това си мисля от 2 дена. Пропуснах да напиша че имам и неонки. Обикновено когато има нападения от други риби, първо започват неонките да изчезват и чак след това по едрите. Засега не е изчезнала нито една неонка.



Тема Re: параметрите [re: aquabg]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано16.04.04 17:14



Течните витамини са излишни по принцип. Колкото по-малко добавки слагаш, толкова по-добре - понякога високотехнологичните химии не дават очаквания резултат.
За агресията по принцип си прав, но все пак нещата са много относителни - има видове, които са териториални и проявяват агресивност при нарушаване на територията им. Неонките плуват в средните и горни слоеве на водата, докато сомовете са дънни рибки, така че е напълно възможно някой да напада сомовете, без да закача неонките.
Но така или иначе основният убиец при рибките е стресът, а той се причинява твърде лесно от резки промени в параметрите - най-важно е да ги стабилизираш, дори да не са идеални, перфекти и суперточни за конретния вид.



Тема Re: параметритенови [re: Boby_]  
Автор aquabg (непознат )
Публикувано16.04.04 17:17



Абсолютно си прав, само да поясня че стъклените сомове се придържат само в горните и средните слоеве, абсолютно никога около дъното дори и когато се хранят.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.