Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:04 18.05.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Охлювинови  
Авторнeзнaeщ (Нерегистриран)
Публикувано01.04.04 13:50



Здравейте и простете за въпросите, ако ви се струват прекалено прости.
За мен някои неща все още са си загадка.

Вчера случайно загледах в два от аквариумите си охлювчета.
Как са попаднали там - не знам. Предполагам, че с растенията, макар че ги мия старателно на течаща вода. А може и да се размножават по незнаен за мен начин и все пак да се появят.
Да ги оставя ли или да ги махна - това се чудя. За какво служат, пречат ли?

Поздрави и предварителни благодарности.



Тема Re: Охлювинови [re: нeзнaeщ]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано01.04.04 13:56



Много зависи от това какви са охлювите. Изчакай ги малко да порастнат и после ги опиши, за да определим какви са.




Тема Re: Охлювинови [re: Boby_]  
Автор Longanlon (потребителен)
Публикувано01.04.04 15:36



Лош съвет, Боби, много лош!

Пич, веднага унищожи охлювите и внимателно си огледай аквариума да не би да пропуснеш някой.

Тези гадове са вредители - пренасят се с листата на растенията било като яйца, било като възрастни и млади охлюви. С течаща вода забрави да ги махнеш - аз лично топя в белина всяко новозакупено растение (заради водораслите де, охлювите измират и от калиев перманганат).

Остави научния интерес - щом не си ги видял при пренасянето на растенията, едва ли са от някой от малкото видиве, които си струва да имаш в аквариума си и най-вероятно са от многото гадни, множащи се всяка минута, цапащи и повреждащи растенията видове.

<



>

Тема Re: Охлювинови [re: Longanlon]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано01.04.04 15:49



Споко, де - охлювите не са проблем, изобщо не е трудно да ги изтровиш или да ги изтребиш по биологичен път, когато решиш.



Тема Re: Охлюви [re: Boby_]  
Автор Longanlon (потребителен)
Публикувано01.04.04 16:00



ako нямаш пукнато растение в аквариума и рибите ти са с характер на миниатюрни акулки от челюсти, сигурно не ти е притеснително, ама...

<



>

Тема Re: Охлювинови [re: Longanlon]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано01.04.04 16:10



В моя аквариум друг охлюв освен мелания не е успявал да оцелее, а на меланиите им е простено, щото рибоците ми не могат да им строшат дебелите черупки, а и онези се крият в грунта и почти не се показват.
Иначе наистина няма проблем - слагаш нистатин и охлювите се изпарават сякаш никога не ги е имало.



Тема Re: Охлювинови [re: Longanlon]  
Автор aquabg (непознат )
Публикувано01.04.04 16:18



И аз имах подобни размисли, но охлюва беше само един. В момента са станали толкова много че не се вижда грунда понякога. Та в тази връзка ако някой предложи решение на проблема ще е добре



Тема Re: Охлювинови [re: aquabg]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано01.04.04 16:21



Пробвай с нистатин - практически безвреден е за рибките, а за охлювите е смърт. Има го в хуманитарните аптеки и не е скъп. За дозировката обаче не съм сигурен - забравил съм. Ще проверя и ще ти кажа.



Тема Re: Охлювинови [re: aquabg]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано01.04.04 16:43



Ето, открих го - взимаш си нистатин на таблетки и слагаш 1 таблетка на 30 л. вода, след 2 дни частична смяна на водата и още една таблетка на целия съд. Толкоз. Нистатин е микоциден препарат, но помага и срещу гадни охлюви.
Гаранция не давам - със сигурност действа 100% смъртоносно на мелании, но дали ще е така с всички охлюви нямам идея. Предполагам, че ще сработи, а в такава концентрация не е токсичен за рибите и за бактериите в аквариума. Все пак ако имаш други възможности (да пуснеш боция например или механично да премахваш гадинките), ти ги препоръчвам - колкото по-малко химии влизат в аквариума, толкова по-добре.



Тема мерсинови [re: Boby_]  
Автор aquabg (непознат )
Публикувано01.04.04 18:19



за боцията и аз съм чувал че върши работа, в другия аквариум имам една и охлювите там са единици :-)




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.