Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:59 20.05.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема декоративна есетранови  
Автор aquabg (непознат )
Публикувано25.03.04 13:19



или още така наречена steller acipenser/white sturgeon

Разполага ли някой с по-подробна информация за тази риба? Ако да моля споделете

Редактирано от aquabg на 25.03.04 13:40.



Тема Re: декоративна есетранови [re: aquabg]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано25.03.04 17:21



Само ми кажи едно - какъв кеф ти прави да гледаш подобна риба?



Тема кефнови [re: Boby_]  
Автор aquabg (непознат )
Публикувано25.03.04 17:39



Ами аз си гледам 2 такива и си ми харесват много.

1. Нестандартен външен вид
2. Активни са през цялото денонощие
3. Не са страхливи
4. Ами просто си ме кефят

То нещо или те кефи или не те кефи, трудно се подава на описание

Пуснах този въпрос защото доста хора се интересуват от тази риба след като видяха профила ми в сайта на клуба. И понеже аз не съм достатътъчно запознат и компетентен искам всички които знаят повече да помогнат и да предоставят информация за специфични условия на гледане хранене, парамтери на водата и тн.



Тема Re: кефнови [re: aquabg]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано26.03.04 09:32



Не ме разбирай погрешно - нямам нищо против тези рибки. Не за друго, ами защото са и ще си останат изолирано явление. Доколкото успях да разбера, размножаването им в аквариум не е възможно (и слава богу за това).
Това е Acipenser transmontanus, бяла есетра - в повечето източници се описва като примитивна риба, обитаваща придънните зони и разпространена в почти цялото северно полукълбо. "Декоративният" варинат най-вероятно (поне според мен) е хормонално и/или генно манипулиран, за да си остане на този размер. Лично за мен дори само това е достатъчно, за да направи тази риба неприемлива за отглеждане в домашни условия.
Няма да говоря за липсата на цвят и примитивното и елементарно поведение на тези риби, които отсъпват по тези параметри дори на харацинидите и килитата, да не говорим за представители на по-високоразвити семейства като цихлидите например.
Все пак ме заинтригува и се поразрових за инфо. Ето какво отрких (ревю за книгата "The Sturgeons and Paddlefishes of the World" от Martin Hochleithner и Jоrn Gessner:
"Есетрите могат да се причислят към най-древните и примитивни от всички живеещи днес риби. Има открити техни изкопаеми останки, датиращи отпреди 175 милиона години, а техните наследници все още се срещат в почти всички големи речни системи на северното полукълно. Те са били обект на риболов от повече от 5500 години и са не по-малко популярни и днес. Месото им е твърдо и с добър вкус, но по-важно е това, че есетрите са източник на хайвер, за който познавачите често казват, че струва колкото теглото си в злато. Повечето съвременни видове са или застрашени, или изчезващи поради промяна и унищожаване на естествените им биотопи или прекомерен улов. За последните 130 години технологията и познанията са се развили достатъчно, за да направят възможно култивирането на няколко вида и така да намалят натиска върху дивите популации и в някои случаи да помогнат за тяхното запазване и възстановяване."

За съжаление не открих кажи речи нищо за отглеждането им като декоративни рибки - все пак това са риби, които в естествената си среда достигат повече от 2 метра, не е много нормално човек да ги пъхне в аквариум с дължина половината от нормалната за самата риба, нали?

Защо не вземеш да помислиш за по-сериозни риби - изборът е огромен, няма да ти е трудно да намериш риба с:

1. По-нестандартен външен вид.
2. Активни са през цялото денонощие (според осветлението, разбира се - това зависи не толкова от часа, колкото от нужното ниво светлина)
3. По-малко плашливи от есетрите.
4. Могат да те кефят, ако решиш, че имаш желание.

Това последното го приеми като закачка - просто лично за мен акваристиката не се състои в хаотичен подбор на видове според някакви напълно субективни критерии, а трябва да отговаря и на определени естетически и морални принципи.

Успех!



Тема рамножаваненови [re: Boby_]  
Автор aquabg (непознат )
Публикувано26.03.04 10:03



За размножаването им съм почти сигурен че е въаможно да се усъществи в аквариумни условия. Казвам почти защото този от когото ги купих ми каза че той ги развъжда и до голяма степен съм склонен да му повярвам.



Тема А ти откъде ги купи?нови [re: aquabg]  
АвторErman (Нерегистриран)
Публикувано26.03.04 10:09



И за колко?
Мен лично адски ме кефят



Тема Re: рамножаваненови [re: aquabg]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано26.03.04 10:26



Хайде изрови повече подробности за размножаването им, моля те. И за това в какви условия става.
Тук се заприказвах с един приятел, който също се занимава с рибки и стигнахме до следните изводи (повечето са предположения, де):
Преди време на съботния рибен пазар се появиха масово "декоративни" есетри. Някой (нямам представа кой) ги беше внесъл и разпространил там. След това тези есетри по нормалния ред плъзнаха по зоомагазините. Втора партида нямаше - когато първата свърши, не се появиха нови рибки.
Аз лично залагам на версията, че това са си съвсем нормални есетри и някой ги е внесъл за рибарник примерно или за зарибяване на естествени водоеми. След това обаче е решил, че като ги продаде на акваристи на дребно, ще изкара далеч повече пари.
Есетрите достигат повече от 2 метра дължина. Затова никак не ми се вярва някой да успее да ги размножи в аквариумни условия - тези риби разстат много бавно, трябват им няколко години, за да достигнат полова зрелост и едва ли след 4-5 години, когато рибите ще са в състояние да се размнжават, те изобщо ще могат да се съберат в нещо по-малко от басейн с олимпийски размери. Мисля, че са те изпързаляли.
Можеш ли да кажеш, моля те, кога горе-долу си ги купувал и от кого, за да видим дали времето съвпада с онази партида? Лошото е, че аз не си спомням кога точно беше (може би преди година или малко повече), но все ще се намери някой, който ще си спомня с точност.
И евала за спокойния тон на отговора ти - мен понякога ме избива на провокации, като видя нещо, което не ми харесва, но начинът, по който отговаряш, ми подсказва, че си пич и не страдаш от излишен снобизъм. Добре дошъл!



Тема Re: А ти откъде ги купи?нови [re: Erman]  
Автор aquabg (непознат )
Публикувано26.03.04 10:36



купих ги от съботния пазар в София, но не бързай да взимаш преди да разбереш какви условия изискват и дали няма да ти трябва отделен аквариум. Няма смисъл да ги вземеш и после да окаже че трябва да се гледат на 18С което другите ти риби няма да го понесът.



Тема Re: рамножаваненови [re: Boby_]  
Автор Longanlon (потребителен)
Публикувано26.03.04 10:45



Отгоре на всичко, есетрата не се размножава през цялата година, а в определено време само, когато й е размножителният сезон. Изобщо струва ми се, че развъждането им ще се окаже далеч по-трудна работа отколкото на останалите риби.

Освен ако, както и декоративните 'акули' и тези есетри са всъщност съвсем различен вид, нямаш нищо общо с двуметровите си роднини. Макар, че при такава прилика е малко съмнително.

Иначе тия животинки наистина изглеждат интересни, но и аз изпитвам някакви резерви към тях и не бих си гледал такава. Също както не бих гледал 'акула', риба-нож и разни други, които стават по едно кило и се използват главно за 'офисни' аквариуми.

<



>

Тема времетонови [re: Boby_]  
Автор aquabg (непознат )
Публикувано26.03.04 10:51



Взех ги миналата година и ако не ми изневерява памета беше Юни или Юли месец. Един продаваше 2 те есетри и два сома (български) взех ги всичките. До есента сомовете станаха по 20см и изядоха каквото можаха от другите риби. И се принудих да ги пусна в язовир Искър :-))))




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.