Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:12 28.05.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Криптокорината ми се разпадна, падна ми pH-то  
Автор Nikolav (непознат)
Публикувано23.03.04 08:45



Преди няколко дена криптокорината ми почна да се разлага. Прочетох за така наречената "криптокоринова болест". Май е това. Проверих си pH-то и видях, че е паднало до окло 6.2. Преди около месец беше около 6.8.
Има ли някой идея как може да се е стигнало до това положение и какво да направя за да го кача обратно до по-нормални стойности?



Тема Re: Криптокорината ми се разпадна, падна ми pH-тонови [re: Nikolav]  
Автор Пeшo Пyxмaлиeв (Чук)
Публикувано23.03.04 08:50



Спокойно можеш да добавиш сода за хляб, само гледай да не сложиш много наведнъж, а постепенно, на няколко пъти.
По прицип има растения, които правят водата по-кисела. Това може да се случи и когато има гниене на определени органични вещества (листа, корени и т. н.). Щом веднъж е имало такъв ефект, трябва редовно да си следиш pH-то и да се грижиш то да си стои в нужните граници.



Тема Re: Сода за хлябнови [re: Пeшo Пyxмaлиeв]  
Автор Nikolav (непознат)
Публикувано23.03.04 08:58



Може ли малко повече инфо по въпроса със содата. Изобщо нямам идея в какви количества да я слагам. Водата в аквариума е около 85 л.
Всъщност аз не бях махнал разложените листа на криптокорината от водата. Така че гниене е имало. Махнах ги вчера и мисля да изчакам малко преди да слагам нещо. Как ви се струва като идея?



Тема Re: Сода за хлябнови [re: Nikolav]  
Автор Пeшo Пyxмaлиeв (Чук)
Публикувано23.03.04 09:01



pH-то трудно ще се вдигне само - щом е паднало, значи карбонатната твърдост е твърде ниска, за да го поддържа над определена граница. При всички положения трябва да добавиш нещичко, най-добре сода, както вече споменах.
Смени част от водата и сложи по една чаена лъжичка сода на всеки 5 л. сменена вода. После изчакай час и измери. Ако трябва да я вдигнеш още, сложи пак. Само гледай предварително да разтвориш содата в малко вода, а не да я изсипеш директно в аквариума.



Тема Re: Сода за хлябнови [re: Пeшo Пyxмaлиeв]  
Автор Longanlon (потребителен)
Публикувано23.03.04 09:54



всъщност и моята криптокорина взе да се разпада, но само единия вид.

Изрязах поразените листа и положението се нормализира.

А водата ми си е доста клисела по принцип.

<



>

Тема Re: Сода за хляб - ще го пробвам, нонови [re: Longanlon]  
Автор Chr (demiurg)
Публикувано23.03.04 17:57



да не се прецака нещо ???
- В събота пресадих аквариума, днес пуснах и рибите, и забелязах че вече имам омекнали листа - на нясои криптокорини и на един вид ехинодоруси (другите засега са ОК). Явно е от промяната.... Мамка му. Има ли някаква химия да ми оправи водата ???
-- а уж сложих част от старата вода, + вода от другия аквариум...

Дай да го даваме малко по- фънки !


Тема Re: Сода за хляб - ще го пробвам, нонови [re: Chr]  
АвторLonganlon (Нерегистриран)
Публикувано23.03.04 19:52



а, щом наскоро си ги съдил, може просто да са настинали при пренасянето.



Тема Re: Сода за хляб - ще го пробвам, нонови [re: Chr]  
Автор Пeшo Пyxмaлиeв (Чук)
Публикувано24.03.04 08:43



Когато добавяш част от старата вода или стария грунд, единственото, което се случва, е, че увеличаваш броя на нитрифициращи бактерии, като така помагаш азотният цикъл в аквариумът ти да се затвори по-бързо. Физическите и химически параметри на водата са съвсем друго нещо.
Содата не е опасна за обитателите на аквариума, но трябва да се слага внимателно - рязката промяна на условията може да е пагубна.
За криптокорините не мога да ти помогна - може да има нещо специфично, а честно казано не разбирам много от растения.



Тема E ти какво очакваш?!нови [re: Chr]  
Автор NikyМодератор (AquariaBG)
Публикувано24.03.04 09:02



Не може да очакваш, че като си пресадил растенията и те ще се държат, все едно нищо не е станало
За ехинодорусите...не ги мисли, ще се оправят.
Виж това растение криптокорината е малко мистериозно.
Това за промяната на условията е само донякъде вярно. Тази т.нар. болест все още не е разучена съсвем и някои видове криптокорини са просто много чувствителни.
Аз имам една, който се развива прекрасно в аквариум 50л, без филтър, без нагревател и с една лампа.
В големия аквариум тази същата стои непрекъснато на точки (т.е аха аха да се разпадне).



Тема Re: E ти какво очакваш?!нови [re: Niky]  
Автор Chr (demiurg)
Публикувано24.03.04 12:09



Не очаквах, че толкова тежко ще преживеят пресаждането. Мислех, че до седмица ще се изправят, ще окапе някой лист и толкова... И ще е готов за снимка за сайта. А сега направо един цял вид загива (2 растения де, но тотално окапват). Другите май ще минат само с по някой лист (дано де). Червената алтернантера направо ме изненада - може да е бавнозагряваща, и още да не е чатнала че има промяна .
Днеска мерих PH-то - м/у 6.5 и 7.0. Толкова е и в другия аквариум (с цихлидите), от който взех вода. Засега сода няма да слагам.

Дай да го даваме малко по- фънки !



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.