Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:55 10.06.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Азотният цикъл  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано09.03.04 16:04



Азотният цикъл

"В природата нищо не се създава и нищо не се губи, всичко се трансформира" - Лавоазие.


Първите няколко седмици на новия аквариум са решаващи за неговия успех. Преди да мислим за купуване на риби, които да пуснем в него, трябва да подготвим бъдещия им “дом”. Аквариумът е един миниатюрен жив свят, а да го създадем означава да осигурим такива условия, които ще позволят основните му обитатели да водят един здравословен живот в своя малък, затворен свят. Отпадъците от жизнената дейност на рибките, остатъците от храна и всичката останала органична материя, които се натрупват в аквариума, не могат да изчезнат просто така, като с вълшебна пръчица. Те се преработват от различни микроорганизми, като често в резултат на този процес се отделят токсични вещества. Но природата си “знае работата” – има създания, които се хранят точно с тези вещества, като ги разлагат до други съединения, които пък от своя страна могат да бъдат използвани от други микроорганизми. Една от най-важните за нас групи съединения, които възникват като резултат от това разлагане, са веществата на основата на азот. Процесът, при който те претърпяват постепенна трансформация, се нарича азотен цикъл.

Кой и как извършва тези трансформации? Правят го микроскопични същества, които се наричат нитрифициращи бактерии. Ролята им в природата е да разлагат азотните съединения. Когато създаваме нов аквариум, тези бактерии ги има в него, но в много малко количество – попаднали са във водата, дошли са с грунда и т. н. Затова е много важно през първите няколко седмици да направим така, че тази колония от бактерии да се умножи, докато достигне брой на бактериите, достатъчен, за да могат те да преработят отпадъците от рибите, които предстои да живеят в аквариума. Животът на рибките ни ще зависи от това дали ще успеем да създадем една добра колония от нитрифициращи бактерии. Този процес обикновено отнема между 2 и 6 седмици.

Нека се опитаме да разберем какво представлява азотният цикъл. Азотът (N) е химически елемент, който влиза в състава на две много важни групи от органични молекули – протеините и нуклеиновите киселини. Въпреки че се среща в голямо количество във въздуха, малко живи същества са в състояние да го усвоят във формата му на газ (N2). Само един обособен клас бактерии, основно Cianobacteria (които често биват наричани синьо-зелени водорасли) могат да усвоят N2, за да го използват за синтеза на съдържащи азот органични молекули. Тези бактерии се наричат азотни посредници. Те биват изяждани от други организми, които пък от своя страна стават храна на по-големи животни и така нататък, докато азотните съединения се разпространят из цялата екосистема.

Когато тези азотни съединения се освободят (при смърт на организма или част от него или пък чрез екскрементите му), те биват преработени от бактерии, които ги разлагат и един от основните продукти на това разлагане се явява газът амоняк (NH3). При контакт с вода амонякът формира амониев хидроксид (NH4OH), което пък е едно много токсично вещество и при висока концентрация има силен корозивен ефект. Амонякът е много опасен за рибите, като токсичността му зависи от температурата, pH-то и солеността на водата. Например колкото по-кисела е водата (с по-ниско pH), толкова амониевият хидроксид е по-малко отровен. По-високо pH пък означава по-опасен амоняк. За щастие това вещество се усвоява без проблем от бактерии, наречени Nitrosomonas, които при наличието на кислород трансформират амоняка в нитрит (NO2-), като по този начин получават енергия:

2 NH3 + 3 O2 ----> 2 HNO2 + 2 H2O + Енергия

HNO2 (азотиста киселина) също се разтваря във водата, като освобождава един нитритен йон (NO2-). Нитритът е още едно много токсично за растенията и животните съединение, но за щастие той не се натрупва във водата, защото бактериите, наречени Nitrobacter, го трансформират в нитрат (NO3-), като по този начин също печелят енергия чрез следната реакция:

2 HNO2 + O2 ----> 2 HNO3 + Енергия

Чак сега нашият азот, който започна като част от органични молекули, най-сетне придобива една доста по-слабо токсична форма. Като резултат от целия този процес нитратите започват бавно да се натрупват в аквариума. Разбира се, ние не трябва да им позволяваме да се натрупат в твърде големи количества, защото това може да доведе до прекомерен растеж на някои микроскопични водорасли, които ги използват за храна. За да избегнем това, трябва да правим редовни смени на част от водата и да засадим висши растения в аквариума си, тъй като те също използват нитратите за храна. Всъщност растенията се явяват и добър консуматор на амоняк, поради което са много полезни като средство да държим нивото на този токсин под контрол.

Нитрифициращите бактерии ще се закрепят на всяко място, където има достатъчно кислород (тъй като основната част от процеса на азотния цикъл е аеробна, т. е. осъществява се при наличието на кислород). Но колониите ще просперират там, където няма прекалено много светлина и където течението на водата няма да ги безпокои твърде много.

От гледна точка на акваристиката това е най-важната част от азотния цикъл, но той всъщност не свършва тук. Ако кислородът във водата намалее под определено ниво, нитратите могат да се преобразуват обратно в нитрити или (чрез процес, наречен денитрификация) да бъдат трансформирани в азотен газ (N2) от анаеробни бактерии, като така цикълът ще бъде вече напълно завършен.

Сега, когато вече знаем как действа азотният цикъл, можем по-добре да разберем какво да направим, за да може новият ни аквариум да осигури подходяща среда за нашите рибки. Процесът на създаване на колонии от тези бактерии се извършва сам, без външна намеса. Всичко, от което бактериите имат нужда, е източник на органична материя. След като веднъж аквариумът е напълнен с вода и филтрите са включени, трябва да добавим амоняк, за да дадем начало на цикъла. Понякога в чешмяната вода се съдържа малко амоняк, но обикновено е по-добре ние да прибавим. Нека кажем още веднъж – добър начин да “започнем” един аквариум е да засадим висши растения. Техният метаболизъм, както и листата, които падат и изгниват, могат да осигурят нужния първоначално азот, като в същото време растенията не позволяват нивото на амоняка да се покачи твърде много. Можем също така да добавим и малко суха храна или мъничко парченце месо от риба или скарида. На пазара има също така и няколко търговски продукта, предназначени да стимулират азотния цикъл. Друга добра идея е да използваме грунд и/или вода от по-стар аквариум, в който вече има създаден азотен цикъл, стига разбира се да сме сигурни, че другият аквариум е “здрав”.

Друга често срещана практика е да използваме рибки, които да ускорят процеса - 2 или 3 здрави и непретенциозни риби (зебровидни данио например), които да живеят в аквариума по време на установяване на цикъла. Това обаче не е добро решение, защото по този начин подлагаме тези рибки на ненужен стрес. Идеалното решение е да си купим пълен комплект тестове за сладководен аквариум (за pH, амоняк, нитрити, нитрати) и да проследим последователното повишаване и понижаване на нивата на амоняка и нитритите (бел. пр. – това идеално решение е доста скъпо за нашите условия, но ако имаме търпение и направим необходимата подготовка, след 2-3 седмици можем да сме почти сигурни, че нивата на нитритите и амоняка са спаднали до допустимо ниво). Когато нивото на нитритите спадне до нула, след като веднъж се е покачило, аквариумът е готов да приеме рибки. Но дори и тогава те трябва да бъдат пускани в него постепенно, за да позволим на бактериите да се адаптират към увеличеното количество органични вещества, с които им се налага да се справят.

Автори: Вани Девос, Тиаго Белтро и Маркос Авила
Превод и ужасно сериозни редакции (оригиналът беше написан на ужасяващ английски и се наложи да пренаписвам доста големи пасажи): Boby_




Тема Хм?нови [re: Boby_]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.03.04 13:11



Какво става? Нямате ли желание да коментираме това? Тези процеси се извъшват непрекъснато в аквариума ни и точно от това зависи оцеляването на рибките ни.
Никой ли няма какво да добави, да оспори или да попита? Не е ли полезна тая статия никому, че няма кой да каже поне "интересно беше" или "По-тъпо нещо не съм чел" дори?



Тема Re: Хм?нови [re: Boby_]  
Автор Longanlon (тъпанар)
Публикувано10.03.04 14:29



всъщност първата ми реакция като видях темата беше задоволство, че ще мога да се дообразовам и на тази тема. Служебните ми задължения обаче са твърде много през последните дни, та не можах да го прочета. Нямам време и сега, но разбира се ще намеря в близките дни.
Адмирации за усилията ти.

<



>

Тема Re: Хм?нови [re: Longanlon]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.03.04 14:40



10х за опита да ме мотивираш!
Аз така или иначе също научавам нови неща, докато превеждам, освен това ми прави кеф да го правя и ще го правя, когато не съм ангажиран с друго.
Това, което ме интересува, са отзиви за самата статия - за да знам към какво да се насоча другия път. Защото най-лесно и най-интересно ще ми е да превеждам само за цихлидите и даже само за африканските, ама едва ли ще е толкова полезно за някого.



Тема Re: Хм?нови [re: Boby_]  
Автор bubanka ()
Публикувано10.03.04 15:46



Малко мотивация:
"Я, глей кви неща ставали из тея аквариуми, бря!"
Сериозно: бях чувала някои от тези неща, че рибите не трябва да се пускат ей тъй в аквариума, да плуват няколко дни живородки или да слагаш отпадъци от друг аквариум и т.н., но не знаех защо и често го пренебрегвам. Сменям изцяло водата на моя гьол веднъж на 3-4 месеца, защото е малък, само 40 л. и вече мисля да внимавам с азота
Още малко мотивация: Нямам много време да чета за рибите и повечето сериозни неща за акваристиката от теб и от форума съм ги научила. Благодарско!
/Статията я прочетох още снощи/
И да не се надуеш много и да спреш да превеждаш!!!



Тема Re: Хм?нови [re: bubanka]  
Автор Boby_ (Чук)
Публикувано10.03.04 16:08



Ами аз така или иначе превеждам това, което на мен лично ми се стори интересно. Просто исках да знам дали и на вас ви е интересно.
А иначе ще превеждам тогава, когато имам време и възможност.
Само ще е трудно да убедя шефа, че трябва да ме остави на мира, докато не довърша "онази статийка за цихлидите" примерно, но все ще измисля нещо.



Тема Re: Азотният цикълнови [re: Boby_]  
Автор Пeшo Пyxмaлиeв (Чук)
Публикувано17.03.04 11:12



Авторите правилно са отбелязали, че при повишаване на pH-то токсичността на амониевия хидроксид също расте, но са пропуснали факта, че при по-ниско pH (по-кисела вода) нитритите са по-токсични, отколкото в по-алкална вода. Така че нещата се компенсират - не разчитайте, че ако направите водата си по-кисела, това ще ви помогне да се отървете от токсичния амоняк.



Тема Re: Азотният цикълнови [re: Пeшo Пyxмaлиeв]  
Автор Longanlon (потребителен)
Публикувано17.03.04 14:52



бе ти ако си я докарал до там, че тия съединения да имат токсични стойности, едва ли акъла ти ще стига, за да разбираш от киселинност на водата...

<



>

Тема Re: Азотният цикълнови [re: Longanlon]  
Автор Пeшo Пyxмaлиeв (Чук)
Публикувано17.03.04 15:11



Има нещо вярно. Но все пак трябва да сме точни.



Тема Re: Азотният цикълнови [re: Longanlon]  
Автор bubanka ()
Публикувано17.03.04 15:13



мислите ли, че е възможно, човек, който държи на рибите си да ги убие по такъв абсурден начин?
дори и да не знае химическите подробности, ако се грижи за животните добре /не ги прехранва, чисти аквариума и т.н./ не е възможно това да се случи или...?



Тема Re: Азотният цикълнови [re: bubanka]  
Автор Пeшo Пyxмaлиeв (Чук)
Публикувано17.03.04 15:21



Там е работата, че е възможно - при лечение с антибиотични препарати примерно. Или при започване на нов аквариум. Или пък при издънка на филтрацията. Има доста начини да се повишат нивата на амониев хидроксид и нитрити във водата.
Но не е толкова страшно, колкото звучи на пръв поглед, де.



Тема Re: Азотният цикълнови [re: Пeшo Пyxмaлиeв]  
Автор Longanlon (потребителен)
Публикувано17.03.04 15:54



бе все си мисля, че бубанка е права донякъде - освен ако не става дума за някакви много чувствителни като дискусите мутанти да кажем - даже и да не мериш точните стойности на водата си, ако имаш акваристичен опит, адекватен на рибите, които гледаш (т.е. гупи - никакъв, цихлиди - голям например) ми се вижда почти неверояно да ги отровиш - все пак спазваш нкакви правила за брой на рибите и за почистването.

<



>

Редактирано от Longanlon на 17.03.04 15:55.



Тема Re: Азотният цикълнови [re: Longanlon]  
Автор Пeшo Пyxмaлиeв (Чук)
Публикувано17.03.04 16:00



Да, така е - съответните процедури по смяна на водата и почистване на грунда и филтрите са точно затова, да държат на нужното ниво концентрацията на определени вещества във водата.
Но все пак човек трябва да има едно на ум, особено когато прави промени - точно тогава стават издънки. Знаеш, че не веднъж в тоя клуб влизат новобранци и питат "Абе рибите ми измрат една по една, а не са болни, няма петна, няма нищо. Каква е тая мистерия?". И в такъв момент можеш по избор да назовеш нитрити или амониев хидроксид. Затова тряба вниматено да се подхожда към новите неща - нов аквариум, нов филтър, увеличаване на броя на рибите, тотална промяна на храната и т. н.



Тема Re: Азотният цикълнови [re: Пeшo Пyxмaлиeв]  
Автор Longanlon (потребителен)
Публикувано17.03.04 17:06



сега като спомена - винаги ми е било интересно как така им умират рибите - на мен ми умираха много малко, а бях малък - помня 2 сомчета ми погинаха мистериозно от пълния с различни рибета аквариум и аз дълго го преживявах. никога не са ми мрели масово или една по една - всъщност като се замисля, осве споменатите сомчета, не мога да се сетя за друга умряла.
иначе ако избегнеха заклещване зад нагревателя и набезите на братовчедка ми, те имаха добър шанс да живеят дълго и що-годе щастливо. не знам какво трябва да трябва да прави човек, за да му мрат гупите, ама не ще да е нещо умно.

<



>

Тема Re: Азотният цикълнови [re: Longanlon]  
Автор bubanka ()
Публикувано17.03.04 19:58



при мен северумите "разчистиха" аквариума от всичко по-дребно - тернеции, хелери и др. от тогава - само риби с техния размер
имаче са умирали от заклещване, излизане от аквариума и общо взето все лесно обясними неща



Тема Re: Longanlonнови [re: Longanlon]  
Автор 77 (непознат)
Публикувано17.03.04 22:21



има една камара растения хибриди ,против тях нямате нищо напротив ,а дискусите мутанти били....селекция има при почти всички животни и растения свързани по някъкъв начин с човека ,ама не казвате че са мутанти.за азотния цикъл в нов аквариум е достатачно да се сложат няколко шепи грунт от добре разработен аквариум ида се изчака 1 -2 седмици преди да се пуснат рибите.



Тема Re: Longanlonнови [re: 77]  
Автор Longanlon (потребителен)
Публикувано18.03.04 09:23



Ощо взето си прав за двете шепи грунт, ама направи седмиците поне три. Пък и трябва да си 100% сигурен, че в стария аквариумняма нищо, дето не го искаш и в новия.

А аз съм против дискусите по принцип, не защото са мутанти, а за това, че имунната им система е много слаба и трябва да се гледат в едва ли не стерилен аквариум - егати кефа: стъклен съд с риби и нищо друго - ти ако на това му викаш аквариум по-добре си ръгни 2 гупи в буркан.

<



>

Тема Re: Азотният цикълнови [re: Пeшo Пyxмaлиeв]  
Автор bubanka ()
Публикувано18.03.04 09:34



Някъде бях чела, че при добавянето дори на една риба /която не е болна, опасна за другите и т.н./ в аквариум със стабилно равновесие, може доведе до смъртни случаи. Това си го обяснявам /горе-долу/, с това, което ти казваш. НО там пишеше и друго: ако извадиш една риба /или умре/ от това стъбилно равновесие, също е вероятно да доведе до смърт на някои от другите животни. Възможно ли е, особено второто твърдение и какво е обяснението?
/не си спомням къде съм го чела това, но там не се спомеваваше конкретен вид риби/



Тема Re: Азотният цикълнови [re: bubanka]  
Автор Longanlon (потребителен)
Публикувано18.03.04 13:00



подобно твърдение според мен е необосновано - екологията не е точна наука - в една екосистема, каквато е аквариумът в умален размер, не е нито необходимо, нито възможно съвършено точно изчисление на всички фактори - малките отклонения са дори желателни, тъй като допълнително стабилизират системата - тя не е статична, а динамична и се крепи именно на такива отклонения.

Разбира се, това важи за действаща екосистема, не за любимият ми пример "трилитров буркан с 3 златни риби", където рибите са на границата на оцеляването и добавянето на още една би довел до смъртта на всички.

<



>

Тема Re: Longanlonнови [re: Longanlon]  
Автор 77 (непознат)
Публикувано18.03.04 20:58



все пак си държа на 2 седмици,пробвал съм с дискуси.дисусите ги гледам в аквариум с растения ,имам 11вида.нещо не мога да се оправя с цифровата камера, но до 1-2седмици ще пратя снимки.тогава пак ще коментираме.



Тема Re: Азотният цикълнови [re: bubanka]  
Автор Пeшo Пyxмaлиeв (Чук)
Публикувано21.03.04 12:41



Как да ти кажа, когато човек вкарва в аквариума си нова риба, не е зле първо да проучи с какво ще си има работа. Доста логично е, че една средноагресивна американска цихлида като северума ще "почисти" основно целия аквариум от останалите му не толкова корави обитатели.



Тема Re: Азотният цикълнови [re: Longanlon]  
Автор Пeшo Пyxмaлиeв (Чук)
Публикувано21.03.04 12:45



Да, прав си - равновесието е динамично и системата е достатъчно гъвкава, че да може да поеме колебания в определени граници и в двете посоки. Описаните от bubanka ефекти според мен се дължат по-скоро на стрес от промяната, който при някои по-деликатни видове рибки може да убива директно, а при по-коравите - косвено, като отслабва имунната им система и ги прави по-податливи на болести.



Тема Re: Longanlonнови [re: 77]  
Автор Пeшo Пyxмaлиeв (Чук)
Публикувано21.03.04 12:51



И да има растения-хибриди, които се гледат в аквариум, това ме вълнува много малко не защото по някакъв начин подкрепям тази хибридизация, а защото изобщо не се интересувам от растения.
Домашните и опитомени животни се оценяват по съвсем други параметри, като определяща е полезността. Там хибридизацията и целенасочената селекция имат съвсем точно определени цели - да се създадат видове с по-голям икономически потенциал.
В акваристиката нещата не стоят така. Но това е тема, която вече коментирахме и която няма нищо общо с азотния цикъл.



Тема Re: Азотният цикълнови [re: Пeшo Пyxмaлиeв]  
Автор bubanka (вещица)
Публикувано21.03.04 21:37



о-о-о-о, те не ги почистиха веднага
живяха си година кротко и спокойно, "чистката" започна с хвърлянето на хайвера
като цяло бях доволна от резултата
в зоомагазина, от който ги купих /няма да му правя реклама/ ме бяха уверили ,че са цихлиди-душици и няма да навредят на другите риби, а аз тогава не знаех толкова, колкото знам сега
поздрави!



Тема Re: Пeшo Пyxмaлиeвнови [re: Пeшo Пyxмaлиeв]  
Автор 77 (непознат)
Публикувано21.03.04 22:00



пешо искам да ми обясниш с каква цел е селекцията при кучетата и котките и тези които не са работни породи трябва ли да съществуват?



Тема Re: Пeшo Пyxмaлиeвнови [re: 77]  
Автор Пeшo Пyxмaлиeв (Чук)
Публикувано22.03.04 09:29



Мисля, че и сам можеш да си обясниш. Но щом молиш така учтиво, ще притворя очи и ще те просветля.
За какво е селекцията при служебните породи кучета? Защо овчарките са такива например? Или защо бултериерите имат такъв характер? Ами много просто - за да могат да изпълняват определени задачи. Това е целенасочена селекция, предназначена да доближи кучето не до някакви странни идеи за естетика на селекционера, а до определени качества, нужни за да изпълнява то конкретни задачи.
Точно същото може да се каже и за ловните породи. Първоначално селекцията при котките също е имала за цел да ги доближи до определени качества, а чак в последствие е преминала в селекция с цел промяна на някои естетически параметри.
Декоративните породи кучета и котки определено не са ми по вкуса. Болонки, пудели и ангорски котки, които се страхуват от мишки да речем, са гавра с природата. Но дори и да ги приемем за нещо нормално, то въпреки това е ясно, че цялата селекция при тях е ставала в рамките на ЕДИН И СЪЩ БИОЛОГИЧЕН ВИД. Това е много съществена разлика - хибридизацията между различни видове, някои от които дори не са от един и също род, е най-лошият вариант и аз лично се обявявам именно срещу нея.
Кръстосването на подвидове, което се прави при получаването на нови цветни разновидности на дискусите например, също противоречи на естествените процеси. В резултат на него се получават видове, които са ПО-ЗЛЕ приспособени за оцеляване в определени условия от родителите си. Това е точно обратното на нормалната посока на еволюцията.
Лично мен това не ме притеснява особено. Няма закони срещу това, няма и да има най-вероятно, така че си свободен да го правиш, твой проблем. Обаче не се опитвай да убедиш хората, че това е нещо съвсем в реда на нещата, защото не е.



Тема Re: Пeшo Пyxмaлиeвнови [re: Пeшo Пyxмaлиeв]  
Автор 77 (непознат)
Публикувано22.03.04 12:22



мисля че спора бе за дискусите при тях има селекция за цветови вариации.за селекцията при кучетата не си много наясно.да вземем примерно немската овчарка при нея има паднала задница която нищо не и помага даже и пречи,това е промяна извършена с активна селекция през последните 30-40 години.



Тема Re: Пeшo Пyxмaлиeвнови [re: 77]  
Автор Пeшo Пyxмaлиeв (Чук)
Публикувано22.03.04 12:40



М-да, спорът беше именно за дискусите и не разбрах защо намеси кучетата. Но както и да е.
И как точно са се получили новите цветни разновидности при дискусите? Чрез "кръстосване" на едноцветни екземпляри? Едва ли. А естествените различни цветни разновидности какво са? Подвидове са. Различни при това. Крайният резултат е податлива на болести риба, която не би оцеляла и ден в естествената среда на родителите си.
Падналата задница на овчарките ще промени ли по някакъв начин шансовете и за оцеляване? Да не говорим, че кучетата са нещо съвсем различно от рибките - те са с хората от толкова хилядолетия, че от оригиналния им вид не е останало почти нищо. Но кучетата всъщност нямат нищо общо с темата. Твърде малко се интересувам от кинология, да не кажа, че изобщо не се интересувам.
Обаче ме вълнува фактът, че има хора, които с цел печалба (пък дори и да не е тази целта, това не би променило нещата) създават хибриди (кръстоски)между различни видове и подвидове рибки. И докато си ги държат в собствените аквариуми, това не е моя работа. Но става моя в момента, в който започнат да ги разпространяват. Това води до създаване на заблуди сред по-малко опитните акваристи, до отклоняване на ресурси от истински видове, до замърсяване на генетичния фонд, до опорочаване на цялото хоби.
Дори най-глупавата неонка е по-добра от всеки хибрид или кръстоска. Това е мнението ми. Твое право е да не си съгласен, но не смей да съдиш инакомислещите.



Тема Re: Longanlonнови [re: Longanlon]  
Автор discus (новак)
Публикувано22.03.04 13:19



Е тука си в дълбока заблуда, дискуси можеш да гледаш в аквариум с растения съвсем спокойно, но трябва добре да поббереш какви растения да сложиш, а другият вариант е да имаш достатъчно търпение да приспособиш растенията към живот на 29-30 градуса, е разбира се не всички растения ще успееш но някои да. А относно имунната система не бих казал че са твърде слаби, гледат се в такива аквариуми предимно от хора които ги развуждат професионално и проблема не е имунната им система ,а в секрета които отделят от кожата си така наречената дискус плака. така че ти препоръчвам преди да споделяш мнение за нещо което не знаеш прочети.



Тема Re: Пeшo Пyxмaлиeвнови [re: Пeшo Пyxмaлиeв]  
Автор 77 (непознат)
Публикувано22.03.04 19:55



никого не съдя и никого не карам да гледа дискуси ,просто дискусите не са хибриди мутанти.и извинявай че опорочавам акваристиката.



Тема Re: Пeшo Пyxмaлиeвнови [re: 77]  
Автор Пeшo Пyxмaлиeв (Чук)
Публикувано23.03.04 08:41



Дискусите наистина не са хибриди-мутанти. Просто селекцията при тях е стигнала малко по-далеч, отколкото лично на мен ми харесва.
Не бъди по-обидчив, отколкото е нужно. Това, че не харесвам рибите, които гледаш, не означава, че не можем да си говорим и да се разбираме нормално.
Извинявай, ако има нещо.



Тема Re: 77нови [re: Пeшo Пyxмaлиeв]  
АвторmladHipar (Нерегистриран)
Публикувано22.04.04 20:28



Интересно ми е кои растения виреят при висока температура, и къде в Пловдив мога да намеря хубави /породисти/ дискуси защото в Стара Загора няма



Тема Re: mladHiparнови [re: mladHipar]  
Автор 77 (новак)
Публикувано22.04.04 20:45



при мен на 29 градуса растат добре валиснерия (обикновена и спираловидна)ехинодорус ( всички които растат в амазонка)криптокорина,анубиас,лимонче




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.